· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > col scurt
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor col scurt     
pinksea

Copii
Alexia-Ioana: 9 ani, 11 luni

11.03.2010 11:15     citat 

Doctorul meu nu l-a masurat. La control a vazut ca este scurtat. Eu simteam si o presiune in zona pubiana. Am luat doar No Spa la nevoie si am stat la pat..

sus

Denunta
pinksea

Copii
Alexia-Ioana: 9 ani, 11 luni

11.03.2010 11:36     citat 

Poti sa mai citesti si aici Contractii la 24 de saptamani despre col scurtat. Am deschid un topic cand eram insarcinata.

sus

Denunta
burticutzacor

am nascut deja!

12.03.2010 8:59     citat 

ok.
multumescsi multa sanatate

sus

Denunta
jonela

29.03.2010 6:49   col scurtat  citat 

buna,
Eu din sapt 16 am colul scurtat de 30 cm si intredeschis. Am facut cerclaj care dupa 2 sapt s-a desprins (va dati seama ce emotii). Acum am 23 de sapt si colul e de 34 cm verticalizat. Habar n-am daca ,ai e inchis-deschis. Stau cu un stres ca mi-e frica si la baie sa merg. De la 16 spt stau numai in pat cu tratament no-spa, scobutil, magne b6 si centrum materna.
Mai e cineva in sit aceasta .

pupici

sus

Denunta
burticutzacor

am nascut deja!

30.03.2010 7:51     citat 

eu cred ca problema ta nu e colul scurtat - pt ca la 3 cm - un col nu e scurt - e normal (cel putin asa spune medicul meu); eu de la inceputul sarcinii am avut colul de 2,8 cm iar la 26 de sapt a fost de 2.5cm ; probabil problema a fost ca era ca s-a deschis - asa ca stai cumintica si totul o sa fie ok.
Colul meu era de 2,5 cm dar era inchis si sper ca asa sa ramana pana la sfarsit.
Nu am facut tratamentul cu gynipral pentru ca mi-a fost rau dupa prima pastila si am renuntat - oricum am citit pe prospect ca ajuta doar la relaxarea uterului- iar acum am ajuns in sapt 31 dupa paste o sa merg din nou la medic si daca s-a mai scurtat colul o sa imi iau concediu si o sa stau si eu numai la pat1
Pupici si sanatate tuturor burticutelor!

sus

Denunta
jonela

01.04.2010 5:23     citat 

Ai dreptate. La ultimul control aveam 42mm dar tot la pat va trebui sa stau:(. Asta e voi sta cumintzica ca sa fie bebe bine.

Sarcina usoara si tie.
pupici

sus

Denunta
cami_elektra

09.04.2010 2:49     citat 

buna fetelor! acum sunt insarcinata in saptamana 25. in saptamana 19 colul meu avea 1.85 cm, in saptamana 21 am facut cerclaj iar in saptamana 22, cand am facut eco morfo-fetala, colul meu avea deja 4 cm. in perioada aceasta am stat aproape numai in pat (mai faceam cate-o mancarica si bagam la spalat si atat ) si am facut si tratament, cam mult dupa parerea mea, dar se pare c-a avut efect. acum mai iau doar utrogestan 2/12 ore si no spa la nevoie, dar nu a mai fost cazul. ideal este , se pare, statul in pat cat mai mult. eu de la 17 saptamani stau acasa si nici nu voi mai merge la serviciu (mi-a zis doctorul c-ar fi riscant). asa ca sunt sanse destul de mari ca odata cu cresterea sarcinii colul sa-si mai revina. acum sunt nedumerita ca mi-a zis sa iau acid folic si elevit.despre acidul folic stiam ca se ia inainte de nastere si primele luni de sarcina. mai ia cineva dupa saptamana 20?

sus

Denunta
jonela

09.04.2010 6:30     citat 

buna cami,
Eu stau tot de la 16 sapt in pat, acum am 25. am facut cercaj, s-a desprins si acum am colul de 34 inchis dar tot in pat trebuie sa stau. ca si tratament i-au no/spa/2/zi, magne b6 , fier si centrum materna. acid folic nu mai iau din sapt 16 pt ca deja Centrum materna contine acest acid. Daca medicul ti l-a prescris atunci e bine. stai cuminitica si totul o sa fie bine.

Sarcina usoara

PS : daca vrei sa mai vb Id meu este: biluta17

sus

Denunta
cami_elektra

13.04.2010 12:15     citat 

buna jonela! ieri am fost la medicul de famile si mi-a dat si mie fier si mi-a zis ca din punctul ei de vedere sa nu mai iau acid folic (are si elevitul) si eventual in loc de elevit sa mananc fructe si legume ca sunt mai bune. vroiam sa te intreb cum de ti s-a desprins cerclajul din ce cauza si cum ti-ai dat seama? ti-a mai facut cerclaj? doctora de familie (care are si ea un baiat de 3 ani si tot cu cerclaj) mi-a zis sa incep sa fac miscare ca altfel o sa-mi fie greu si mie si lui bebe

sus

Denunta
jonela

13.04.2010 4:35     citat 

Buna Cami,
Apropo ti-am dat add la mess:). Pai m-am dus la medic la control dupa 2 sapt de la cerclaj si atunci a constatat ca s-a desprins:(. Nu am mai facut alt cerclaj, stau in pat de 2 luni si colul s-a inchis:), iar acum e de 42 mm.
Ideea e sa stai cuminte eventual faci o plimbare zilnica (mie nu mi-a dat voie) si ai sa vezi ca ajungi la termen:).
Daca simti o presiune la vezica sa mergi sa-ti verifice cerclajul (mergeam f des la baie cand aveam cerclajul). In rest multe fructe, vitamine si optimism:).

Te pup si mai vb.zambet

Ionela

sus

Denunta
Alexandra2525

11.07.2018 2:55     citat 

Buna ziua ,

Aceeasi problema am avut si eu, mie mi-a recomandat doctorul sa comand un Pesar Cerclaj si am scapat de problema.
Am dus sarcina la bun sfarsit si acum totul este in regula. Doctorul m-a indrumat catre www.pesare.ro , de asemenea mi-a recomandat marimea potrivita... asa ca nu mai stati pe ganduri cand e vorba de sanatatea dvs/copilului dvs!!!
Puteti gasii de asemenea la o cautare pe google Pesare Cerclaj sau Medical Solutions Store - Pesare

O zii frumoasa

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: