· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casa > solutie de incalzire in zona fara gaze
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3
subiect nou  raspunde
autor solutie de incalzire in zona fara gaze     
Onush

22.03.2009 10:32     citat 

Dupa cum am spus, am ales centrala electrica de 15 kw ...

Nu a venit inca regularizarea de primavara ( aprilie) si centrala merge inca cu succes temperaturile fiind foarte scazute inca atat ziua cat si noaptea dar o idee de ansamblu ne-am facut deja.

Centrala minune a acestor domni, de fapt sistemul lor de reducere a costurilor, nu functioneaza.
Am mers jumatate de iarna ( jumatatea mai grea) fara reductoare montate si jumatate cu. Costurile nu au scazut chiar am sentimentul ca au crescut un pic daca iei in calcul factorul temperaturilor exterioare.
Am experimentat prin inchiderea tuturor consumatorilor din casa ... cat se consuma cand merge masina de spalat, cat consuma frigiderul si mentinerea temperaturii in boiler si alti consumatori din casa pe rand pentru a avea o idee despre consumul centralei.

Totusi, datorita izolatiei, chiar in conditiile numarului destul de mare de consumatori din casa consumul nu a fost atat de mare pe cat ni s-a prevestit asa ca am decis ca vom ramane totusi cu centrala electrica fara reductori ( reductori pe care i-am platit separat si pe care ii vom returna).
In varful de consum, lunile decembrie ianuarie (cand temperaturile in unele nopti au scazut sub -15 grade iar in unele zile nu au crescut mai sus de -8 grade) citirea noastra a indicat un consum de 850 lei pe luna.
Mai e de spus este ca in acesti 850 intra consumul hidroforului care scoate apa din fantana, a boilerului care o incalzeste si o mentine la 60 de grade, consumul nostru casnic si centrala electrica care mentine temperatura constanta in toti cei 160mp la 21 de grade si TVA.

sus

Denunta
imugur

27.05.2010 7:09   pompe de caldura  citat 

Au aparut si in Romania solutii de incalzire a caselor ce nu mai necesita combustibili conventionali. Railton Romania ofera asemenea solutii pentru buzunarul romanului

sus

Denunta
alexron

03.11.2011 2:25   cine ma poate ajuta cu un sfat?  citat 

tocmai am terminat de construit casa si ne gandeam la metodele prin care am putea sa o incalzim. ideea e ca nu suntem foarte siguri de centrala termica pe lemne,am auzit ca nu sunt eficiente si consuma exagerat de mult. pareri?!

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 16 ani, 9 luni
luca: 13 ani, 5 luni

04.11.2011 9:13     citat 

nici noi nu avem gaze in zona si am luat in calcul centrala pe lemne, pentru ca, dupa calculele noastre, este rentabila materia prima,(chiar daca in zona noastra sunt aproape7-8 luni de frig pe an), daca izolatia casei este facuta cum trebuie, este si eficienta
cum inca casa noastra nu este gata, am luat in calcul si panourile radiante, dar noi avem in plan sa fim cat mai independenti de stat.....adica nu-mi vine sa platesc atata curent statului
si panourile solare n-ar face fata in timpul iernii sa produca atata curent....
mai gandim
dar in prima faza, clar vom pune centrala pe lemne

sus

Denunta
Lucion

13.01.2012 4:17     citat 

----------
onitzu a scris:
nici noi nu avem gaze in zona si am luat in calcul centrala pe lemne, pentru ca, dupa calculele noastre, este rentabila materia prima,(chiar daca in zona noastra sunt aproape7-8 luni de frig pe an), daca izolatia casei este facuta cum trebuie, este si eficienta
cum inca casa noastra nu este gata, am luat in calcul si panourile radiante, dar noi avem in plan sa fim cat mai independenti de stat.....adica nu-mi vine sa platesc atata curent statului
si panourile solare n-ar face fata in timpul iernii sa produca atata curent....
mai gandim
dar in prima faza, clar vom pune centrala pe lemne
----------

Asta incercam si noi "sa fim cat mai independenti de stat". Deocamdata avem un sistem de incalzire cu apa calda (calorifere de fonta, apa incalzita electric) si o soba cu lemne. Nimanui nu'i displace caldura cu lemne. Cineva intrind si tragind aer in piept a zis: caldura buna.
Soba de fonta este in pivnita insa deasupra ei in podea este un grilaj metalic si astfel caldura vine sus.
In privinta platitului la stat. Am realizat ca statul este controlat de oameni in carne si oase ce'l mulg...ne mulg cit pot. Curentul scump il platim "baietilor destepti" ce'au cumparat (pe hirtie desigur) curentul facut de hidrocentrale (amortizate demult, intretinerea costa mai nimic, etc) iar noi platim energia nucleara (cea mai scumpa dar merita ca'i haitec) si cea termica (scumpa).
Consumul casnic de curent nu cred ca depaseste 15%. Ceva mai mult fac hidrocentralele din productia toatala. Ar trebui sa cerem socoteala.

sus

Denunta
Florinuta

06.05.2019 10:43   Perere tipuri de incalzire casa  citat 

Buna,

Am citit cu interes conversatia referitoare la sistemele de incalzire cu rezervor de gaz, panouri, apa calda. au fost informatii foarte relevante ca optiuni, dar poate reusesc sa aflu putin mai multe.

Daca mai sunteti active pe acest forum, ati putea sa-mi spuneti ce ati ales in final si cum vi se pare.
Pentru un sistem pe gaz/ panou solar etc, iti trebuie ceva proiect cu inginer de instalatii?
mai aveti contactele de unde ati cumparat/instalat?
Va multumesc mult!
zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: