· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Vacante, concedii cu copii > Excursie de toamna la Beciul Domnesc
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Excursie de toamna la Beciul Domnesc     
irinucav

Copii
Luca
Robert

08.11.2016 8:53   Excursie de toamna la Beciul Domnesc  citat 

Pentru ca tot nu am fost de mult pe aici sa scriu (dar informatii mi-am tot luat de la voi) si sunt nevorbita va dau o idee de excursie - de adulti sau de team building, ca e mai putin pentru copilasi.
Noi am fost invitati de niste prieteni sa vizitam Beciul Domnesc (bineinteles ca, in contextul actual nu a economisit nimeni misto-urile de rigoare) din Vrancea. Si am crezut ca e pur si simplu un aranjament pentru o bauta cu prietenii, mai fitoasa, asa, dar tot bauta, pentru ca trebuie programat dinainte....etc...
Ei bine, cand am ajuns acolo am gasit cu totul si cu totul alteva decat ne-am asteptat....
In primul rand, Cramele de acolo, sunt vechi de pe vremea lui Stefan cel Mare, desi sunt intr-o zona seismica au rezistat perfect atatea sute de ani (vreo 500!!!), iar acum sunt in primul rand un monument istoric care se viziteaza. Au fost si intr-o stare mai rea, functioneaza din 1944, pe vremea lui Ceasca erau tot crame la Vinalcol Vrancea, sa ceva de genul. Astazi apartin lui Vincon - un brand romanesc 100%. Si sunt si pe lista monumentelor UNESCO, de prin 2000, de cand patroana de la Vincon, a hotarat sa investeasca o caruta de bani in refacerea lor. (Am inteles de la un angajat de acolo ca a primit si propunere sa vanda si a refuzat si a investit tot ce a castigat in dezvoltarea locurilor)
Iar dupa lectia de istorie, de istorie a vinurilor si a metodelor lor de invechire- care se folosesc si astazi in cramele alea a urmat festinul vinurilor. Si ce vinuri am gustat acolo, habar n-aveam ca existape piata romaneasca asa ceva. Pentru ca vreo trei din cele pe care le-am retinut ca se le iau si acasa se gasesc pe rafturi in magazine. Si nu m-am uitat niciodata la ele!!! Mi se pareau prea ieftine, nu-mi placea prezentarea, in fine....Daca nu mergeam in excursia aia, habar n-aveam ce vinuri exista pe piata romaneasca, vinuri autohtone, necunoscute de noi, care (eu cel putin) ne tot utiam dupa vinurile straine ca ni se par mai...scumpe, mai fitoase,,,
Iar locurile alea ar trebui si ele marketate ca obiective turistice, ca istoria de 500 de ani u e de colea....

sus

Denunta
happyastrid

Copii
Nichita: 13 ani, 6 luni
ariadna: 9 ani
matei

22.02.2017 7:16     citat 

Da. nu stiu cum e daca vrei sa vizitezi si cu copiii, pentru ca si noi am fost acolo intr-o ieseala de adulti si a fost cea mai fabuloasa degustare de vinuri la care am fost vreodata. Nu am stiut niciodata pana vara trecuta ce vinuri bune se fac la Vincon. Le vedeam pe raft, mi se pareau acccesibile ca pret si paote tocmai de aia nu le creditam prea tare. Dupa vizita la Crama, am devenit fidela brandului si de cate ori este cazul alegem din gama lor. Mie imi place grozva rose-ul lor 7 pacate iar sotul bea Beciul Domensc dry muscat Grand Reserve la vreo ocazie. (despre cele rosii nu stiu sa va spun prea mult, pentru ca noua taninul din vinurile rosii ne provoaca tahicardie, deci nu poate fi vobra nici macar de degustare).

Insa sunt de acord cu tine, ar putea fi facut in asa fel incat sa fie o perioada de vizitare si pentru copii, pentru ca este o bucata din istoria Moldovei acolo, o istorie pe care cei de la Vincon au avut grija sa o conserve si ingrijeasca foarte bine.

sus

Denunta
hotero

29.08.2019 12:24   Cazare Bran Moeciu  citat 

Eu nu as alege totusi o excursie la Bran Moeciu gasesti cazare pensiune Bran Moeciu ieftin peisajele sunt superbe iar aerul respirat iti incarca bateriile si e benefic pentru cei mici

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: