· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Probleme psihologice > Alcolul si depresia la parinti
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Alcolul si depresia la parinti     
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 14 ani, 11 luni
Denis Costin: 8 ani, 3 luni

01.03.2013 10:37   Alcolul si depresia la parinti  citat 

Nu stiu cum sa procedez cu mama mea. Toata viata am evitat sa discut acest subiect cu ea insa acum simt ca nu mai pot evita. Trebuie sa fac ceva.
Ocazional mama consuma alcool (nu neaparat mult se imbata repede). Bea pe ascuns si apoi neaga ca are o problema. Este modul ei de a trece peste stres si probleme. Mereu exista o scuza: ca a suparat-o tata, matusa, ca a pierdut apartamentul, ca are datorii .... etc.
De 3 ani isi plang de mila si se inneaca amandoi (tata si mama) in bautura pentru ca au fost executati silit de banca (au girat pe cineva si au pierdut tot). Tata asa a fost toata viata sofer de camion, nu imi aduc aminte cand era treaz insa el vorbeste mult si atat. Mama insa incepe sa delireze, spune mereu ca vrea sa moara, face rau (ca sa ma exprim pe scurt). Am ignorat pana acum deoarece se intampla rar si foarte rar ajungea in stadiu grav de betie.
Aseara insa mi s-a umplut paharul. Dupa ce de 2 luni face tratament (pentru ficat, insomnie si o alergie pe stres spune dr.) aseara ma suna tata sa imi spuna ca este in delir si ca nu a baut nimic. Ca nu se poate misca, ca nu este coerenta... A fost ok pana pe la 4-5 si apoi a inceput nebunia. Ajung acolo o gasesc tulbure, ochi drogati, buze unflate, stare letargica... o intreb daca a baut imi spune ca nu (nu mirosea, tata spunea ca nu a vazut sa bea). Spunea sa o lasam sa doarma. apoi facea crize ca o doare sufletul si vrea sa doarma, apoi ca a suparat-o tata si cand ii auzea vocea strangea din dinti si facea spasme musculare, chem salvarea - intre timp isi mai revenise si descoperim ca bause si luase niste pastile care dadeau halucinatii (pastile primite de la o nebuna ca sa o linisteasca)
Nu stiu ce sa fac. Sa o confrunt sa ii spun in fata tot?
Imi e teama de o tentativa de suicid ... dar nici cu binisorul nu am facut nimic.
Ce sa fac? cum sa o duc la psiholog?

sus

Denunta
cristina41975

Copii
Didi: 13 ani, 8 luni
Andu: 11 ani, 7 luni

04.03.2013 2:04     citat 

E greu de voi! Daca nu vrea sa recunoasca ... nu ai nici o sansa sa o duci pentru tratament. Poate ar fi varianta sa vorbesti cu un psiholog sa te insoteasca intr-o vizita neoficiala, insa chiar daca dupa aceasta vizita doctorul isi face o idee si pune un diagnostic si recomanda un tratament ... daca nu ai ajutor de la persoana in cauza toate sunt inutile. Asta ti-o spun din proprie experienta ... intai cumva trebuie sa o faceti sa vada greseala si sa vrea sa o indrepte, altfel ... 100 de vorbe si sfaturi si tratamente sunt nimic.

sus

Denunta
AbbyAkhurst

08.01.2020 3:26   Alcolul si depresia la parinti  citat 

Nu numai că alcoolul și depresia sunt dependenți ... prietenii mei sunt obsedați de joc -http://aussiepokie.com/

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: