· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > Sunt ingrijorata
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Sunt ingrijorata     
Isabela_bv

Copii
Mihai: 13 ani, 1 luna

21.06.2007 10:24   Sunt ingrijorata  citat 

As vrea sa va intreb si eu ceva. Ieri am stat cam 15-20 de minute in miros de vopsea (pentru calorifere) si m-a cam jenat acel miros si in special diluantul din vopsea. Aseara micuta mea nu s-a mai miscat deloc si m-am speriat pentru ca ea in fiecare seara se misca si cel mai mult, peste noapte n-am simtit-o deloc, nici n-am putut sa dorm de ingrijorare. Astazi de dimineata si pana acum am simtit-o miscandu-se insa foarte putin si ca timp si ca intensitate. Mi-e frica sa n-o fi afectat acel miros si poate a patit ceva..nu stiu ce sa ma spun...Voi ce ziceti, ce credeti? plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
ramona79

Copii
Raisa Georgiana: 13 ani, 3 luni
Denis Gabriel: 11 ani

21.06.2007 11:59     citat 

isabela nu mai sunt sigura daca am deschis aici un subiect legat de aceasta problema.....oricum ...pe mine pe la 30 de saptamani m-a apucat asa o nebunie ca vine bebe si nu e suficient de curat...asa ca m-am apucat de vopsit..la greu....tot ce prindeam....rame de la ferestre, calorifere, tocuri de la usa....tevi prin baie...vreo 3 zile am tinut-o asa...si cand te gandesti ca nici macar nu e casa mea.....vecina de deasupra mea...stiind ca sunt gravi, a venit la mine la usa sa imi atraga atentia ca mirosul de vopsea e fff puternic pana si la ea in casa....iti dai seama ce nebuna am putut sa fiu...mi-a zis sa ma potolesc cu vopsitul mai ales daca sunt gravi ca e ff periculos...da io mai aveam de vopsit. ochi peste cap ochi peste cap ....si m-am potolit cand am aflat ca o graviduta de 9 luni...a pierdut bebelusul de la mirosul de diluant....am aruncat si vopseluri si tot. apoi am ajuns la medic si la fel mi-a zis ...sa ma potolesc, pt. ca mirosul acela de diluant e fff puternic...tu nu ai de ce sa-ti faci griji , pt ca ai zis ca ai stat putin in acel miros, dar eu vopsisem cateva zile, practic statusem cu mirosul ala in nas....sper sa nu fi afectat cu ceva bebelusul. si eu am tras o sperietur zilele alea ca nu mai simteam bebe...cred ca il cam ametisem saracutul. evita sa mai stai in mirosuri din astea tari ca nu fac bine.....eventual seara poti sa iesi afara vreo jumatate de ora, sa te plimbi si sa respiri aer curat....chiar aseara am iesit putin in fata blocului...avem un tei care miroase de turbezi....super. stai linistita , daca bebe misca , chiar si slabut ....e bine.
pupici tie si la bebe.

sus

Denunta
Isabela_bv

Copii
Mihai: 13 ani, 1 luna

21.06.2007 4:46     citat 

Mersi mult pentru raspuns. Am mai simtit-o miscand pe parcursul zilei. Sper sa fie bine si bebele tau si al meu si sa nu-i fi afectat cu nimic. Eu nu am stat prea mult, dar cine stie...sotul meu a vopsit si am mai stat asa in miros saptamana trecuta cam o jumatate de ora dar atunci nu i-a afectat miscarile insa dupa faza de aseara m-am speriat rau. Iti doresc numai bine tie si bebelusului. Va trimit pupici! sarut

sus

Denunta
daci

Copii
Tudor Andi: 13 ani, 4 luni
Anda Maira: 10 ani, 4 luni

21.06.2007 5:34     citat 

Isabela, asa cum ti-a zis Ramona, nu e indicat nici un miros puternic...e bine sa-l eviti ! Oricum, important e ca bebele misca si e ok. De data asta te-a iertat, dar nu-l mai supara cu astfel de treburi ! scot limba
Si vorba Ramonei, seara cand e putin mai racoare, iesi afara si inspira cat poti de mult aer curat...
Pupici sarut sarut

sus

Denunta
ddadriana

21.06.2007 6:01     citat 

Tot asa nu este sanatos, sa se zugraveasca si sa se vopseasca camera bebelusului, scurt timp inainte de a se naste.

sus

Denunta
dulcisima

am nascut deja!

25.06.2007 11:31   sunt ingrijorata!ma puteti ajuta cu un sfat?  citat 

sunt o viitoare mamica , am 20 saptamani si ma supara burtica.
am fost la tara sambata si m-am balacit putin in apa cam rece. acum ma doare burtica in partea de jos fff rau si ma apasa daca stau pe spate .
ce remediu sa adopt sa ma pot misca?am racit ?
plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist [/b]

sus

Denunta
AdiaG

Copii
Anya Ioana: 15 ani
Iulia Christine: 13 ani

25.06.2007 11:39     citat 

dulcissima: in primul rand mergi la medic si urmeaza sfaturile lui, e posibil sa te fi racit la rinichi .....si nu mai fa baie in apa rece...nu va face bine nici tie, nici bebeului trag cu ochiul

sus

Denunta
ramona79

Copii
Raisa Georgiana: 13 ani, 3 luni
Denis Gabriel: 11 ani

27.06.2007 6:34   Re: sunt ingrijorata!ma puteti ajuta cu un sfat?  citat 

----------
dulcisima a scris:
sunt o viitoare mamica , am 20 saptamani si ma supara burtica.
am fost la tara sambata si m-am balacit putin in apa cam rece. acum ma doare burtica in partea de jos fff rau si ma apasa daca stau pe spate .
ce remediu sa adopt sa ma pot misca?am racit ?
plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist [/b]
----------

da, si eu la fel zic , mai bine mergi la medic....ai grija cu baile prea reci sau prea fierbinti. e posibil sa fie o raceala.....s nu care cumva sa faci aburi cu ceai jos...e periculos. sarcina usoara si sa ne tii la curent.

sus

Denunta
Daiandia

29.08.2020 5:52     citat 

Am aflat de c*rând ca sunt însărcinată și am 4 săptămâni și 3 zile , astăzi am mers sa lucrez puțin la o casa sa dau cu lac de stejar și am lucrat puțin și in miros de diluant , și in mirosul respectiv cred ca am stat aproximativ aproape 2 ore , se poate să-mi afecteze sarcina acuma la început ? Sunt puțin îngrijorată sa nu se întâmple ceva sa am un avort spontan sau ceva de genul de la miros .

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: