· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > 2 tipuri de lapte in paralel
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor 2 tipuri de lapte in paralel     
manu31

01.03.2006 12:11   2 tipuri de lapte in paralel  citat 

Pana la 7 luni i-am dat fetitei mele laptele Humana, dupa care brusc nu i-a mai placut, sau cel putin asta am banuit eu, pt ca nu mai voia lapte aproape deloc. Am trecut-o pe Milumil, pe care il bea ceva mai bine.
Eu ultima masa i-o dau in somn, pt ca adoarme destul de devreme si nu mai apuc sa i-o dau treaza fiind, asa ca bea orice ii dau.
Am comparat Humana si Milumil, si am constatat ca Milumilul are mai putine vitamine si minerale si mai ales calciu, care ma intereseaza cel mai mult, deci prin urmare as vrea sa-i dau in timpul zilei Milumil, pt ca il accepta, iar noaptea Humana.
Intrebarea mea este daca fac rau, adica daca ii poate afecta digestia sau forta stomacelul in vreun fel.
Mai face cineva ca mine?

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 19 ani, 5 luni
Hanna: 16 ani, 1 luna

04.03.2006 12:05     citat 

parerea mea e ca poti sa vezi pe scaunele copilului daca e bine sau nu.
daca inteleg eu bine, o trezesti sa-i mai dai de mancare? copilul cere de mancare atunci cand ii e foame, se trezeste el, fi fara grija!

sus

Denunta
manu31

04.03.2006 11:17     citat 

Pai daca renunt la masa de noapte, asta inseamna ca-mi bea lapte doar 120 ml/zi, ceea ce e foarte foarte putin la varsta ei.

sus

Denunta
deea2801

04.03.2006 11:22     citat 

si eu am combinat laptele, da numai pe perioada cit am facut trecerea de la unu la altu. eu am intrebat-o pe asistenta daca pot sa-i dau Humana si lapte de vaca (vroiam sa-i fac orez si taitei cu lapte de vaca)si ea a zis ca nu, laptele de baza este Humana si numai acesta va ramine. nu cred ca e foarte indicat sa-i dai 2 tipuri de lapte. ii zapacesti stomacelul. eventual , daca te-ai stabilit la Milumil si nu esti multumita de ceea ce contine, cred ca poti sa-i dai un surplus de vitamine, mai ales daca zici ca are lipsa de calciu.

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 19 ani, 5 luni
Hanna: 16 ani, 1 luna

05.03.2006 12:04     citat 

----------
manu31 a scris:
Pai daca renunt la masa de noapte, asta inseamna ca-mi bea lapte doar 120 ml/zi, ceea ce e foarte foarte putin la varsta ei.
----------

va bea ziua mai mult. somnul unui bebelus este sfant.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

05.03.2006 1:24     citat 

----------
deea2801 a scris:
mai ales daca zici ca are lipsa de calciu.
----------

Atentie, spusese ca Milumilul are mai putin calciu, nu copila! Lipsa de calciu o poate constata doctorul in urma analizelor, nu mama "dupa ureche". zambet

sus

Denunta
deea2801

05.03.2006 10:42     citat 

e adevarat, n-a zis ca copila are lipsa de calciu- sau o calcemie mai redusa, dar se poate intelege ceva de genul asta din ceea ce a scris manu31: ".....mai ales calciu, care ma intereseaza cel mai mult...."(poate ca in urma unor analize a calciului, ar fi loc si de mai bine). oricum dr iti poate recomanda vitamine, daca crede ca e cazul.

sus

Denunta
manu31

05.03.2006 9:21     citat 

Pai problema este ca NU BEA mai mult lapte, are masa de lapte de dimineata, la care bea maxim 130, dupa care masa de fructe, masa de legume si ultima masa ar fi la ora 18, masa de cereale. Dupa care pe la 8 adoarme, cand ea de fapt ar mai trebui sa mai aiba o masa de lapte, masa pe care n-am cand sa i-o mai dau.Nici nu-i pot micsora intervalul dintre mese pt. ca nu-i e foame mai repede, asa ca chiar nu stiu cum sa fac altcumva.Eu stiu ca la varsta asta (aproape 8 luni), ar trebui sa bea minimum 500ml lapte, iar la noi mai e cale lunga pana la 500.
Dati-mi idei...

sus

Denunta
monu

Copii
alexia ioana
iulia antonia

14.03.2006 7:02     citat 

buna manu, nu stiu daca te ajuta cu ceva dar fetitza mea manca la un moment dat trei tipuri de lapte in paralel. al meu, milunim si bebelac. dr a zis sa o lasam in pace daca asa ii placeei. nu le amestecam. la fiecare masa manca alt tip de lapte.

sus

Denunta
ciocolata_chinezeasca

Copii
Emil Alexandru: 15 ani, 1 luna

15.03.2006 10:31     citat 

e un subiect super interesant. si bebe al meu a refuzat acum 3 sapt Humana 2 (trecerea de la H1). am incercat cu nan, l-a baut 2 zile si nu a mai vrut. apoi i-am dat milumil. dar eu as vrea sa-i dau totusi H2 ca are mai multe vitamine si nu e asa dulce. acum mananca si H2 si milumil, cam 1/2 - 1/2 in decursul unei zile, doar ca la unele mese mai mult milumil, la altele H2. chiar incepusem sa ma intreb daca il afecteaza, dar daca mai papa si altii inseamna ca nu e asa grav zambet. in final sper sa ramanem pe H2. multa rabdare va doresc!

sus

Denunta
anazo

Copii
SMARANDA IOANA: 15 ani, 3 luni
am nascut deja!

16.03.2006 7:45     citat 

Si noi avem 7 luni si jumatate si suntem tot pe Humana 2...vroiam sa iti spun ca minimul este 400-500 ml lapte pe 24 de ore.Fata mea bea dim 150ml la 16 mai bea 150ml si seara la ora 20 bea 200ml lapte Humana 2 cu 2 masuri de cereale tot de la Humana (mar fara lapte).Vroiam de fapt sa iti zic ca are zile si zile cand abia face 400 ml pe zi dar dr.mi-a zis sa o las in ritmul ei...daca ii dai branzica cu mar sau banana pe la 10 e ok....isi ia si de acolo calciu..

sus

Denunta
vyronis

23.10.2020 11:30     citat 

Дуро130.5BettBettунивJeweМоскМиргВишнПоваNaruDormOpen
GlobZombElegСрезSambPlusMixeпорыJoseJeroPaulгражвпер
TerrсертKeraWorlWaltworkсертHeinГороXVIIсертBadgSall
NancОтечКресGaryJohnДетсDoveRoweИллювойнRankValiблаг
WindмолнTsugруссRaimStopRootGioaГурлRobeXVIIсловIain
допоунивРаевХотуPushVoguFranформвелеCoreStouGamenota
ЗабаEdgeWindAndaчистсупп600mGlenслухJuleAlexMikeRigh
ИванArtsClifсереJeweJohnXVIIСемежурнWindChriMartвозм