· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > Rubeola
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor Rubeola     
Cora

09.05.2003 11:35     citat 

----------
netwalker a scris:
Miruna a facut vaccinul si a facut rubeola. Toti copii sunt vaccinati contra rubeolei si oricum o fac. Cred ca daca nu ar fi vaccinati boala s-ar manifesta mult mai puternic.
----------

In RO, cum preciza si Mumulina, copiii sint vaccinati obligatoriu doar pentru Pojar (Rujeola), dar la cerere (cumparat pe bani proprii surprins) se poate administra in 2 rapeluri, la 12-18 luni primul, si apoi la 4-6 ani sau 11-12 ani al 2-lea, cele trei vaccinuri cumulate intr-unul singur: Rujeola-Oreion-Rubeola (ROR). Tot la cerere se poate face si vaccinul contra Varicelei (Varsat de vint).

sus

Denunta
Aducut

Copii
Codrin
Olguta
Cornelia

12.05.2003 10:38     citat 

Se poate face cumva rubeola si dupa vaccin?
Exista cumva o reactie la vaccin care se manifesta la cca 7 zile de la vaccinare? plang sau sunt foarte trist
Codrin are o eruptie pe torace si pe fata...iar ganglionii de la spate sunt mariti trist... Imi spune si mie cineva daca s-a mai lovit de problema asta? MMR-ul l-a facut acum 2 saptamani, vineri, iar eruptia pe corp i-a aparut dupa o saptamana...vinerea asta... Mare ghinion, habar n-am de la cine a luat-o.
Maine ma duc cu el la doctor dar voiam sa vad ce se mai zice p-aici ochi peste cap
Sanatate la pitici trist

sus

Denunta
vladosmina

Copii
vlad: 18 ani, 4 luni

13.05.2003 5:36     citat 

Din cate imi amintesc ca am citit in urma cu un an ( data la care a avut Vlad vaccinarea respectiva) se pare ca poate sa apara o reactie la aceasta vaccinare, care sa prezinte simptomele bolii, dar in forma f usoara. Nu-mi mai amintesc insa intervalul de timp de la injectie pana la aparitia reactiei.
Oricum e bine sa vezi si un doctor, pentru ca el va sti mai bine.

sus

Denunta
Aducut

Copii
Codrin
Olguta
Cornelia

14.05.2003 7:43     citat 

Multumesc Cosmina
Doctorul ne-a spus ca poate face o forma usoara de rubeola, dar pentru ca a facut vaccinul nu este contagios si nici nu e grav. Pana acum mai are doar ganglionii usor umflati, pe piele nu are nimic.
zambet

sus

Denunta
mumulina

Copii
Alexandra-Ioana: 21 ani, 8 luni
Teodora-Paula: 17 ani, 3 luni

14.05.2003 2:15     citat 

aceeasi chestie am patit-o noi la vaccinul de la 9 luni (pe atunci) ntirujeolic, adica Alexa o facut o forma fff usoara de boala.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: