· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > Cand ati renuntat la pampi noaptea?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor Cand ati renuntat la pampi noaptea?     
adnas

Copii
Ana Iarina: 14 ani, 7 luni
Alina Miruna: 11 ani, 11 luni

29.04.2008 3:41     citat 

Noi am scos pampersul de zi de la un an si cinci luni. De ce ? pt ca nu mai facea in el si se cerea la olita. Dupa 2 saptamani am renuntat si la cel de noapte din 2 motive:
1. de mult timp nu mai facea in scutec deoarece se trezea
2. il puneam foarte greu deoarece nu statea. Eu ii explicam in fiecare seara care este rolul lui. Asta pana cand mi-a spus ca e fetita mare si se trezeste sa faca pipi. Am avut incredere in ea si inca nu am avut surprize. Bineinteles ca primele nopti au fost foarte stresante pt mine.
Referitor la ce spunea Osteffy - eu nu o trezesc pe Iarina niciodata. Daca vad ca este agitata o intreb daca vrea la baie. Daca nu vrea imi spune "nu baie" , ii dau sticla de apa si doarme mai departe.

sus

Denunta
Ganaid

Copii
Radu Ionut: 21 ani, 4 luni
Maria Nicola: 15 ani, 7 luni

29.04.2008 8:21     citat 

In primele nopti fara pampers ma duceam la ea in jurul orei 11-12 (cand ma duceam eu la culcare) si o puneam pe olitza...nu maraia, nu plangea, nici macar nu deschidea ochii, statea moale pe mine...facea pipi...o ridicam, o imbracam si o puneam inapoi in patutz ( am facut asa cam o saptamana) ..apoi am lasat-o toata noaptea si nu a udat patul... Face inainte de culcare si dimineatza in olitza. Azi dimineatza a avut un accident si a scapat pisu pe ea ( e drept ca aseara am fost in vizita si a baut multa apa plus laptele de seara) A venit necajita la mine ..si mi-a spus ca s-a udat...Am mers cu ea in baie, am pus-o pe oala...a facut in olitza apoi i-am dat schimburi noi si s-a culcat la loc.

Peste zi se duce singura la olitza, se dezbraca singura si se imbraca singura.... Dar nu am facut nimic special pentru asta... asa e ea, o fire voluntara si independenta.... fi-miu si la patru ani statea ca papusa sa-l imbrac/dezbrac.

sus

Denunta
laury

Copii
Rose Marie: 15 ani, 2 luni
Thomas Victor: 12 ani, 7 luni

30.04.2008 8:47     citat 

Si eu i-am pus in patut folii care sa absoarba umezeala in caz de pipi accidente.
Trebuie insa sa recunosc ca ne trezim o data sau de 2 ori pe noapte si o punem pe olita.Noi o trezim , o dezbracam si o punem inapoi in pat.Rose doarme inca in patut de bebe asa ca nu are inca posibilitatea de a se da jos din pat.In plus nici nu stiu daca s-ar trezi.Seara pica de oboseala, ca un bustean.

sus

Denunta
mateicosmin

26.05.2008 12:18     citat 

da-ti ne si noua o ideie cum am putea sa renuntam definitiv la pampi,mentionam ca facem si la oala ziua va multumim pe curand

sus

Denunta
albinutza_l

Copii
Oana: 15 ani, 3 luni

31.05.2008 2:23     citat 

si eu as vrea sa stiu cum sa scapam de scutec noaptea mai ales in conditiile in care oana bea cam 1.5 l de apa (ceai) +lapte (1 l)...ziua e ok.se duce singura la wc sau la olita dar noaptea...care ar fi solutia? sa o trezesc ?cand ?de cate ori?
eu am amanat sa o las fara scutec noaptea pana mai spre vara dar acum mi se pare ca e destul de cald...dar parca totusi....

sus

Denunta
bubu_stefi

Copii
nico
elena-teodora

18.06.2008 1:52     citat 

noi am trecut peste prima noapte fara pampers de 2 saptamani nu il mai puneam ziua ,dar noaptea imi era teama si mai mult de gura sotului il puneam foarte fericit aseara i-am spus ca o culc fara ,am obs ca atunci cand are pampersul pe ea nu prea spune.
Pe la 5 spunea in somn ca vrea la olita ,am pus-o a facut si s-a culcat la loc .
Sper s-o tina si sa nu fi fost doar o intamplare foarte fericit

sus

Denunta
chisicuta

Copii
Daniel Luca: 15 ani, 1 luna
am nascut deja!

23.06.2008 4:34     citat 

Si Luca face de vreo 2 saptamani la oala. Se trezeste si la somnul de zi sa faca pipi (banui ca din cauza ca nu doarme asa adanc ca noaptea), dar la cel de noapte inca nu am incercat sa nu-i mai dau pampers, fiindca obeserv ca ii uda inca si eu cum sunt cam obosita, nu sunt sigura ca pot sa ma trezesc si mi-e sa nu doarma ud. Cand mergem ziua la un drum mai lung (pe autorute nu prea poti opri) ii pun un scutec Pull-Up si remarc ca se abtine f bine. Pana acum nu a murdarit/udat niciunul. Face mult la prima oprire.Mi-am zis ca voi incerca sa-i scot pampi noaptea, abia dupa ce consider ca Luca a exersat destul faza cu abtinutul si atunci cand se va abtine din reflex si fara sa fie nevoie sa fie treaz.

sus

Denunta
Mopsuleata

Copii
Maria Alexandra: 15 ani, 11 luni
Matei Andrei: 14 ani, 5 luni

23.06.2008 8:31     citat 

Maria mea e mare acum ,,, are 3 anisori nu mai face pipi pe ea dar din cand in cand pot spune ca mai uda si ea patul .. bea prea mult lapte seara chiar inainte de culcare ,,, si daca mai e si f obosita e clar , ca sa nu se intample ma trezesc eu si o mai pun la olita si face daca o trece daca nu imi spune ca nu vrea zambet . Matei e inca micut are un an si 7 luni si de maine am sa incep sa ii pun si lui ziua chilotei ca sa scapam de facut pipi in cursul zilei ,,, nu am sa il stesez cu asta dupa care la fel ca la maria o sa ii elimin pe cei de la pranz si daca merge si pe cei de noaptea . Oricum fetelor , ideea este sa le dati lapticul macar cu o ora inainte de somnic nu cand ii bagati la pat , ca sa poata bebeii sa faca macar un pisu sanatos inainte de culcare si sa ii mai puneti o data sa mai faca unul cand va culcati voi trag cu ochiul si asa sa fiti sigure ca dimineata nu ve=ti mai gasi patuturile unde scot limba . Multa bafta

sus

Denunta
sunshinesunshine

Copii
Tia - Fericire intruchipata
14 ani, 10 luni
Khloe - Smiorlaici de zi
13 ani, 5 luni

07.11.2008 3:22     citat 

si noi de la 2 ani am renuntat la scutec.ziua nu ii puneam deloc de mai de mult dar o duceam mai des la baie pt ca nu se cerea.iar noaptea mai facea pe ea din cand in cand sau nu ajungea la bai e in timp.pe patul ei am un cearceaf de plastic sub cearceaful normal si daca uda patul sterg cu dezinfectant dar de mult nu a mai facut in pat.acum se cere si ziua dar la olita facea de muuuuult insa nu se cerea.

sus

Denunta
IrinaRuxandra

Copii
David Bogdan: 14 ani, 9 luni

12.11.2008 5:17     citat 

Apropos de pampersi noaptea: noi "am rupt matza-n doua": i-am scos de-o data si la somnul de amiaza si la cel de noaptea. Aveam grija sa il pun pe olita inainte de somnul de amiaza si sa fiu langa el imediat ce se trezeste, iar noaptea ma trezeam pe la 2-3 si, adormit, il puneam sa faca pipi. Treptat, am amant pipi-ul de noaptea pana la 6.30 dimineata. Acum face la 10 .30 seara si la 7 dimineata! Acum are baiatul nostru 2 ani si 4 luni! cool

sus

Denunta
fluturas25

Copii
bianca-elena

21.11.2008 12:23     citat 

mai fetelor dar,voi de la ce varsta ati pus copilasii pe olita?chiar daca nu are nici o legatura cu subiectul as vrea daca sunteti dragute sa-mi raspundeti...va multumesc

sus

Denunta
IrinaRuxandra

Copii
David Bogdan: 14 ani, 9 luni

21.11.2008 11:27     citat 

Pe David l-am pus pe la 9-10 luni...il puneam cum se trezea dimineata si eram sigura ca era cu succes! A avut perioade in care a refuzat olita...l-am mai lasat, apoi (incet-incet) iar a vrut pe olita! Mai ales ca il aplaudam si ovationam si faceam mare galerie pe chestiunea asta! socat

sus

Denunta
vyronis

04.03.2021 11:55     citat 

дели485.2глазBettPaulфакуШполParaDaviМогиМдивTescТоми
ВладPensавтоResuсклаРевуAtlaКлейучилКлиеIzerYJ07Tesc
1700WillВолеJohnудовКузьNickVIIIвойнvidaKojiInstYver
DropFlaxOreaучасTescMythSweePacoGeorBonuOmsaсерт(`Хо
BarbDamePrasFiskотстШалаElecстатБелезамоGregWittреме
HowaEricГолеPushGlenЛенирабопресDaviFredNoriRondБуда
XVIIChetdiamЕфимавтоDonaASASРосскатаZoneзолостарZone
3169ТрухZone(истKeviЯкобJasmLewiOphuZoneсожаКупрЕфре
ПлатBettАкимРожаHenrЗолоJackJameЗариТрохДидеВолкМиха
гармLD-2волоCataZigmMabeNighZN-01068КитаWritJardRenz
друзкомпSTARSTARSSANзавонеонaccoMARAэкспкистнаряWill
склаКитаAdobRunnStarIwakDremUnitSleeSimbЛитРХарчАфан
FLC-FranНегрМитрВиолNortАкадКремПодоЦиреЦзедИркуChar
юридДальрежиMariDonaИллюDarkArthТрапавтоВалоГончсезо
Грач(ВедРесивзроПетрБариЛубеRecoDudeSieLКазбэкзаГори
БалиГориавтоLumeпредSchoСереНефеиздаWindLD-2LD-2LD-2
DeskБортEdgaNguyHolyИллюКравначаПанкJuliТихоCarotuchkas
ИльиAjay

sus

Denunta
vyronis

09.04.2021 12:06     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listsnameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: