· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Adolescenti > Responsabilitate sau....?????
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor Responsabilitate sau....?????     
raloo

Copii
Vladut: 14 ani, 11 luni
Julia: 11 ani, 8 luni

10.01.2007 10:02     citat 

si eu am fost acelasi soi: nu mancam, Doamne fere' si cu cat ma cicaleau sa mananc si ma fortau sa vina la masa cand mie nu imi era foame cu atat parca nu imi mai trebuia trist
cand, in sfarsit, m-au lasat in pace pe principiul "n-o muri de foame" am inceput sa cer singura sau sa imi iau din frigider foarte fericit de-si facea biata mama cruci si cu mainile si cu picioarele; oricum, mancam foarte putin dar uite ca m-am facut "om mare" si sunt sanatoasa si chiar am o imunitate foarte buna (nu ma laud)
Acum ca adult tot putin mananc, dar oarecum mai responsabil, cum zici tu: adica cu constiinta faptului ca am nevoie de combustibil ca sa functioneze motorul toata ziua trag cu ochiul zambet

sus

Denunta
GeaB

Copii
George-Stefan-Dan: 28 ani, 3 luni
Iuliu Maximilian: 16 ani, 5 luni
Catalin-Corneliu Andrei: 15 ani, 5 luni
Marius Laurentiu: 24 ani, 3 luni

08.02.2007 1:59     citat 

eu am avut mereu probleme cu mincarea nu imi placea nimic si cum ajunsesem slabanoaga, anemica si de citeva ori internata in spital ca sa ma ingrase cu medicamente si vitamine si nu stiu ce injectii pt pofta de mincare , a inceput mama sa ma lase sa maninc la televizor sau cu cartea in fata si mincam...fara sa mai fac figuri ca plutesc morcovii si iarba in farfurie... intrebati fetita poate nu are rabdare sa stea la masa... si poate nu are nevoie... nici eu nu maninc innainte de ora 3 dupaamiaza si fac asta de mica si nu am murit.. sint sanatoasa tun... numai sa nu vrea fata sa arate ca staruri-le alea bolnave de anorexie.... in cazul asta trebuie discutat cu ea dar cum.... asta e mai greu. Nici eu nu ma descurc cu al meu...care are o problema opusa ...maninca cit 5 la o masa... :cry: :lol:

sus

Denunta
danniela

Copii
sandra nicoleta: 27 ani, 11 luni
alexandru ioan: 20 ani, 7 luni

23.02.2007 5:14     citat 

Cred ca baietii mananca in general mai bine decat fetele.... sau poate ma insel. Inca mai lupt cu explicatiile de vigoare si de multe ori le mai infloresc (!!!!) cum ca leguma cutare are cutare vitamina si fructa cutare este foooooaaarte bine sa o mananci . Sper sa nu ii para rau mai tarziu ca nu m-a ascultat sa manance si sa fie sanatoasa asa cum mananca in felul ei. Sincer nu e4ste bolnava, foarte rar se intampla sa aibe si ea o raceala

sus

Denunta
Cora

23.02.2007 6:59     citat 

----------
ddadriana a scris:
Oare chiar ar trebui sa-ti faci griji daca nu maninca micul dejun?....
----------

stiai ca la copii, indiferent de virsta lipsa micului dejun isi pune "amprenta" pe rezultatele scolare si randamentul la scoala si in general pt. o zi intreaga? nu o spun eu ci multe studii facute pe tema asta.

micul dejun NU trebuie sa lipseasca din programul zilnic al nici unui copil si de preferinta nici al adultului...

si eu am probleme cu mincarea, dar la noi asta e la orice masa, nu ca nu-i place, dar ii e lene sa manince... ii ia lui Alex si 1 ora sa faca asta, dar el de cind era la tzitza statea si savura si admira tavanul si peretii... ma enervez de atitia ani si tot degeaba. plang sau sunt foarte trist

iar eu mai nou il pun sa faca cite ceva prin casa si daca face bine in schimb ii dau 0.25$... dar nu pt. orice este din start responsabilitatea lui - facutul patului, sa-si tina hainele in ordine, jucariile.

sus

Denunta
Cora

23.02.2007 7:04     citat 

----------
danniela a scris:
Cred ca baietii mananca in general mai bine decat fetele.... sau poate ma insel. Inca mai lupt cu explicatiile de vigoare si de multe ori le mai infloresc (!!!!) cum ca leguma cutare are cutare vitamina si fructa cutare este foooooaaarte bine sa o mananci . Sper sa nu ii para rau mai tarziu ca nu m-a ascultat sa manance si sa fie sanatoasa asa cum mananca in felul ei. Sincer nu e4ste bolnava, foarte rar se intampla sa aibe si ea o raceala
----------

da, deobicei fetele sint mai mofturoase, dar nu-i o regula... eu deocamdata nu am probleme, desi mai aud si eu ceva de genul: "nu vreau sa mai maninc ciorba sau mincare gatita, vreau doar sandwich cu ham & cheese!"... ce pot sa-i fac? il oblig amanince ciorba. rad

l-am intrebat si pe pediatru ce sa-i fac copilului daca nu maninca din toate, mi-a zis sa-i dau si vitamine, dar numai daca e cazul... nu este, asa ca nu-i dau.

eu eram teribila cu mincarea, aia nu, aia nu... din "scarandiva" nu ma scotea mama... sper sa nu am noroc ca astfel de copii, zau... ca nu stiu cum le-as face fata.
stiu insa ca imi mai dadeau vitamine, doar, doar mai completez pe linga ce mincam.
doar ciocolata nu o refuzam niciodata si bananele... rad

sus

Denunta
ddadriana

23.02.2007 11:44     citat 

Eu nu am consumat nici o data micul dejun. Nu i-mi trebuie pur si simplu.
Nici pe fica-mea nu o oblig sa manince daca nu vrea. Nu este ea persoana problema in ceea ce priveste mincarea, seara baga ca sparta in ea. De barbat nici nu mai vreau sa spun, ca ala maninca si numai o data pe zi daca are zi libera. Eu sint scolita in directia, alimentatiei si nu i-mi fac probleme. Cred ca mai mult rau face sa obligi sa manince, decit sa lasi, dupa voie fiecaruia.

sus

Denunta
danniela

Copii

24.02.2007 9:37     citat 

Si eu m-am gandit ca daca nu mananca dimineata ii este afectat randamentul scolar. Si apoi ma gandesc ca la ora 10 cand are breakfast isi cumpara cine stie ce minune dulce care ii lesina stomacul si mai tare si pana la 12 la lunch i se lungesc urechile. De exemplu astazi este la o competite atletica si dimineata a ciugulit juma de felie de paine cu o bucatice de sunca presata si gata!!! Oare ce-o face acum ? Cum alearga????
:cry:

sus

Denunta
ddadriana

24.02.2007 10:26     citat 

crezi ca daca capata dimineata stres cu tine, da randament mai mult?
Si barbatul mau a fost sportiv de performanta, si nu a fost nici o data un mincau.
Soacramea mea prevestit ca o sa am probleme cu mincarea la copil, dar nu a fost sa fie, ca ma mostenit pe mine. Fiecare persoana are felul lui de-a fi. Daca te lupti inpotriva naturii tale, crezi ca esti mai fericit? I-ti garantez ca nu. Ar trebui sa ai mai multa incredere in fata ta, ca maninca cit ii trebuie ei. Daca tu crezi ca are o problema psihica, care o opreste sa manice, ar trebui sa i-ti cauti un ajutor
competent, care o poate ajuta.

sus

Denunta
danniela

Copii

24.02.2007 12:49     citat 

Nu, nu cred ca are vreo problema. Cred ca ai dreptate isi ia atat cat trebuie. Nu vreau sa o stresez dar si ma doare daca o vad ca merge asa... de parca nu are putere.
Sunt bucuroasa acum ca a casticat locul 3 la 800 m, competitie intre 6 scoli. Cred ca i-a ajutat cea juma de felie de paine, nu???
Va pup

sus

Denunta
fatadedac

Copii
Ana-Maria: 31 ani, 7 luni
Cristiana: 15 ani, 4 luni

24.02.2007 1:47     citat 

Nici eu nu am fost invatat sa manac dimineata! Si mai tarziu ma hraneam cu o cafea si cateva tigari dupa care mai apucam sa manac spre seara; a mers cativa ani pana m-am procopsit cu un ulcer.
Acum datorita sotului meu, care cu sfintenie dimineata mananca, am inceput sa mananc si eu; dupa ce am mai citit si m-am documentat, am hotarat ca dimineata sa fie masa principala a zilei, fara comentarii.
Poate daca mancati cu totii, daca aranjezi masa frumos cu ceva ce ii place o vei determina sa manance.
In legatura cu a face ceva prin casa, este o regula; fiecare trebuie sa faca cate ceva; Ana este acum suficient de mare sa vada singura ce este de facut, daca trebuie dat cu aspiratorul sau sters praful, etc; i-a intrat deja in sange si le face.
Daca nu ii vei da o responsabilitate vei ajunge sa faci tu totul si ea sa considere ca este un fel de ,,sluga", mai tarziu.
Numai bine!
PS Deoarece Ana m-a copiat ani de zile si nu amnacat dimineata, nici acum nu o pot determina sa o faca in fiecare zi; in restul zilei mananca cand vrea si cat vrea! Cu cristiana voi insista mereu sa manance dimineata, pana ii va intra in sange!

sus

Denunta
ddadriana

25.02.2007 9:35     citat 

----------
danniela a scris:
Nu, nu cred ca are vreo problema. Cred ca ai dreptate isi ia atat cat trebuie. Nu vreau sa o stresez dar si ma doare daca o vad ca merge asa... de parca nu are putere.
Sunt bucuroasa acum ca a casticat locul 3 la 800 m, competitie intre 6 scoli. Cred ca i-a ajutat cea juma de felie de paine, nu???
Va pup
----------

Ti-a dovedit-o, ca stie cit i trebuie, altfel nu cistiga locul 3 la competitie, ci cadea pe jos, ametita de foame. Ofera-i fetei mincare, si atita, las-o sa hotarasca ea cit maninca.

sus

Denunta
vyronis

22.04.2021 6:40     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: