· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Noi, femeile > metode contraceptive
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor metode contraceptive     
grasanel

Copii
Darius: 17 ani, 4 luni
Daria: 15 ani, 3 luni

14.08.2007 5:42   metode contraceptive  citat 

Buna fetelor de pretutindeni,
Ca tot era vorba de zile fertile si mai putin fertile, am si eu o intrebare, de fapt am nevoie de un sfat din partea celor cu experienta, asta e f imporatanta, ca la teorie stam bine cu totii...Cum pe la noi "efectul bebe" si-a spus cuvantul pe de-a intregul si nu mai vreau sa aud de altii, nici macar de unul la singular, ma gandesc la o metoda contraceptiva sigura si fara riscuri. Mentionez ca am peste 30 de ani si nu mai vreau alt bebe. Ce idei imi dati?

sus

Denunta
rdolyy

Copii
EDUARD-MIHAI - O minune de copil.
14 ani, 4 luni

14.08.2007 6:49     citat 

Sterilet confuz

sus

Denunta
alinatent

Copii
Bogdan: 18 ani, 9 luni
horia: 16 ani, 6 luni

14.08.2007 7:03     citat 

pai ar trebui teoretic sa stai de vorba cu un medic ginecolog

metoda suta la suta sigura si fara riscuri nu e ... decit abstinenta ... dar cum nu prea se poate ... cel putin la mine jenat foarte fericit

uite, de exemplu eu m-am oprit la sterilet si acum nu regret cu toate ca nu sint inca 6 luni de cind l-am pus

pastile nu voiam ... sint si asa destul de mare, fumez, am aproape 33, deci nu foarte tinara ... si asa bag multe porcarii in mine, anticonceptionalele cu hormonii lor imi mai lipseau ... cu toate astea sint femei care iau de ani de zile si le tolereaza f bine
un medic ar sti cel mai bine sa iti zica ce si cum

desigur ca nici steriletul nu e suta la suta sigur ... plus ca poate da si unele complicatii ... dar la mine a mers foarte bine ... la 2 ani si un pic de la a doua cezariana l-am montat

nu am nici un fel de bai si nu imi mai bat capu cu ore fixe, prezervative sparte foarte fericit (sau mari, mici, aiurea foarte fericit ... cum zicea man, care in ultimul timp nu mai era fanul lor, si incerca sa le evite pe motivele astea spre disperarea mea scot limba ), perioade fertile sau nu sau doamne feri, suspiciunea unei sarcini nedorite

sus

Denunta
nane

Copii
Sorana Maria: 15 ani, 8 luni

14.08.2007 7:19     citat 

Alina ce fel de sterilet ai ? Cu hormoni? Mirena , din ala scump?
De unde l-ai luat , ce termen are ...etc , etc? Daca tot vin in Romania ma gandesc sa trec si pe la gineco . Pot sa-l iau si sa merg direct la medic cu el , sau trebuie sa merg intai la medic si el imi spune ce sterilet mi se potriveste? Se pune intr-o anumita perioada?
foarte fericit Multumesc pt raspunsuri si scuza-ma te rog pt ploaia de intrebari foarte fericit

sus

Denunta
alinatent

Copii

14.08.2007 7:47     citat 

Nane, cum sa ma supar zambet , pe tine mai ales

nu, nu Mirena am, am din acela obisnuit, cooper cred ca ii zice, nu mi l-am cumparat eu, de aia nu stiu exact cum se numeste
au avut ei la cabinet

initial am fost la o consultatie primara, mi-a luat ceva analize de laborator, mi-a dat tratament pt o anexita mai veche

apoi, la urmatorul ciclu, mi-a facut testul babes papanicolau

a venit si rezultatul, si abia la al 3 -lea ciclu mi l-a montat ... se monteaza la sfirsitul menstruatiei

deci a durat aproape 3 luni de la prima consultatie pina la montaj

la noi in oras l-am pus in luma martie ... nu la dr cu care am nascut.,cu toate ca as fi vrut, dar el mi-a zis ca nu pune sterilet dupa cezariana

am fost la altcineva ... si e ok ... tre sa ma dus la control anual ... am inteles ca e pe 4 ani steriletul

daca mai vrei, intreaba-ma

sus

Denunta
nane

Copii
Sorana Maria: 15 ani, 8 luni

15.08.2007 1:51     citat 

Multumesc frumos pentru raspuns !
Sper sa rezolv ceva , sa vad cum stau cu rusii cand ajung .

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 17 ani
D: 13 ani, 11 luni

15.08.2007 2:15     citat 

Moasa mea mi.a recomandat sa imi pun sterilet fara hormoni daca alaptez. Primul sterilet l-am avut dupa nasterea Elektrei si l-am avut pentru 2 ani. Nu stiu daca era cu hormoni sau nu (eu am alaptat-o si pe Elektra) pentru ca habar nu aveam de asa ceva. M-am dus pe mana ginecologului meu si atat. De data asta am mai deschis ochii si m-am mai interesat in stanga si in dreapta. Trebuie sa merg saptamana viitoare la controlul de dupa nastere si o sa mai vorbesc si cu ginecoloaga sa vedem ce imi propune.
De primul sterilet am fost super multumita. La fiecare 3 luni mergeam numai la un control ca sa vada daca nu s-a miscat de la locul lui si atat. Vorba Alinei, nu tu dureri de cap cu anticoncepitonale (care habar nu am cum se mananca) sau prezervative care se pot rupe sau nu se gasesc pe "masura" scot limba .

sus

Denunta
grasanel

Copii

16.08.2007 9:55     citat 

Multumesc de raspunsuri, mai ales Alinei, m-ai pus in tema cu acest...obiect buclucas si trebuie sa recunosc ca e cel indicat si din alte surse, inclusiv cea avizata. Insa eu tot mai am o nedumerire, ba chiar mai multe. Scuze daca intru un pic in detaliu intim, monsieur Le Docteur nu-mi va putea spune din experienta niciodata, nu e incomoda chestia asta, "atasata", ca sa zic asa. Adica nu e perceput ca obiect strain, mai ales in anumite momente?Sau o fi ca si cu un dinte imbracat. o zi doua si-l simti ca al tau... trag cu ochiul Mersi inca o data.

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 17 ani
D: 13 ani, 11 luni

16.08.2007 1:39     citat 

O data instalat eu nu l-am simtit. Am avut usoare dureri de burta si sangerari o saptamana dupa care gata....ca si cand nu l-as fi avut. Vorbesc exclusiv de cazul meu.

sus

Denunta
alinatent

Copii

16.08.2007 3:26     citat 

nu, nici macar nu il simt ... nici eu si nici mister jenat

si eu am avut ceva dureri la montaj, dar a durat putin de tot ... apoi in ziua aia simteam un pic de disconfort, asa ceva aiurea, nu durere

apoi, de a doua zi nimik, ca si noua am fost

e drept ca inca nu mi s-a reglat complet ciclul (eu si inainte avusesem ceva dereglari, mici intirzieri, si am inteles ca steriletul le poate accentua, mai ales in primele luni)

dar in afara de asta, totul e ok, nu deranjeaza pe absolut nimeni foarte fericit , nici nu stii ca e acolo

sus

Denunta
Cora

16.08.2007 7:30     citat 

http://www.parinti.com/Metode_Contracep...ol-61.html
http://www.parinti.com/Contraceptia_hor...ol-81.html
http://www.parinti.com/Cele_mai_noi_Met...l-112.html
http://www.parinti.com/Metode_naturale_...ol-21.html
http://www.parinti.com/modules.php?name...le&sid=201

sus

Denunta
grasanel

Copii

17.08.2007 1:04     citat 

Multumiri, am mai invatat ceva pt ziua de azi, multe mai trebiue sa stie femeile in timpurile noastre! dar e bine ca e asa. Sa auzim de bine!

sus

Denunta
vyronis

26.12.2020 5:07     citat 

инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинйоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоtuchkas
инфоинфо

sus

Denunta
vyronis

02.05.2021 2:52     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: