· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Dintisori > strunga
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor strunga     
filip

18.08.2008 3:41   strunga  citat 

Fetita mea are strunga. Are 1 an si 2 luni. Se mai poate face ceva sa nu ai ramana strunga cand va devenii adolescenta? Ce implica aceasta? Am o sora care are strunga si nu ai place de loc. Este anul 1 la facultate.Deci nu vreau sa aibe si fetita mea aceleasi complexe.

sus

Denunta
allamarine1979

Copii
Alla: 13 ani, 9 luni

18.08.2008 3:43     citat 

Deocamdata asteapta sa-i iasa dintii definitivi, abia atunci o sa vezi daca are sau nu strunga. Poate exista in cazul dintilor de lapte si dispare cand apar ceilalti, asa ca...asteapta zambet

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 16 ani, 1 luna
Maria: 12 ani, 8 luni

18.08.2008 3:47     citat 

baietelul meu are strungareatza si nu ne deranjeaza absolut deloc

esti sigura ca fiica ta va fi complexata in adolescenta in legatura cu dintii ei?sau va fi mai degraba complexul tau sau al surorii tale?

nici nu mi-am pus problema asta in ceea ce-l priveste pe baietelul meu,si nu spun ca aspectul fizic al baietilor ar fi mai putin important decit al fetelor

cred ca cel mai bine ar fi sa intrebi un medic stomatolog,insa e clar ca daca iti recomanda cumva un aparat dentar(de apropiere a dintilor din fatza) asta se va intimpla abia dupa ce se vor aparea dintii permanenti,si probabil incepind cu o anumita virsta

cred ca este important sa aiba dintii sanatosi si drepti,eu consider in continuare strungareatza fiului meu ca facind parte din farmecul sau

sarut

sus

Denunta
filip

18.08.2008 8:42     citat 

Da fetelor. Nu eu sunt cea obsedata insa m-a nelinistit sora mea care tot timpul imi spune ca o sa ajnga ca ea sa ia fie rusine sa rada atunci cand va devenii "domnisoara" si tot felul de lucruri din astea si am observat in viata ca e bine sa iei aminte la sfatul celor are au patit-o si tu sa te feresti sa ti se intample la fel. Cum e vorba aceea: Mai bine sa invat din raul altuia decat din raul meu" Dar pana la urma nu-mi sta inputinta sa fac nimic cel putin pana ai dau dintisorii definitiv.

sus

Denunta
ddadriana

18.08.2008 9:58     citat 

filip, daca te iei dupa ce auzi si ce vezi in jurul tau, probabil va trebui sa ii faci niste transplante sa arete asa cum ii standartul frumusetii planelei noastre, pe care habar nu am cine o face, ca nu samana cu normalul!! Tu ca parinte ii dai copilului, aripi sa zboare, i-l faci sa aibe incredere in el, sa se iubeasca pe el insusi exact asa cum este, dindu-i iubire neconditionata, indiferent de strunga sau altele!! daca sora ta o avut probleme o avut dar nu din cauza la strunga, ci din cauza ca nu se iubea pe ea insasi. In al doilea rind dintii definitivi or fi mai mairi decit cei de lapte, si iau mai mult loc, deci strunga va fi sigur mai mica.
Dar zau ca e prostie ce ai tu in cap!!!

sus

Denunta
Billa

Copii
Luca Andrei - minunea din viata noastra
14 ani, 4 luni

18.08.2008 10:04     citat 

Luca are o strungareata de toata frumusetea, dar nu ma deranjeaza atata timp cat el este sanatos si creste frumos, e ultima mea preocupare!

Stai linistita si nu te stresa, asa cum au zis si fetele abia dupa ce cad dintii de lapte si cresc ceilalti iti vei da seama.
Poti consulta un stomatolog si din cate stiu, poate purta aparat pt. apropierea dintisorilor.

sus

Denunta
natalya_2014

Copii
Robert Cristian: 14 ani

18.08.2008 11:08     citat 

e ok daca are strungareata la varsta asta, au loc dintii definitivi sa cresca frumos , si vb aia exista metode sa dispara strungareata ..... apropo robi al meu are strungareata + distante intre dinti foarte fericit

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 14 ani, 8 luni

19.08.2008 11:18     citat 

----------
natalya_2014 a scris:
e ok daca are strungareata la varsta asta, au loc dintii definitivi sa cresca frumos , si vb aia exista metode sa dispara strungareata ..... apropo robi al meu are strungareata + distante intre dinti foarte fericit
----------

parca ai vorbi de al meu......... ochi peste cap
eu totusi sper ca la dintii definitivi sa nu-i mai ramana strungareata.

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

19.08.2008 11:21     citat 

----------
bblusa a scris:
----------
natalya_2014 a scris:
----------

parca ai vorbi de al meu......... ochi peste cap
eu totusi sper ca la dintii definitivi sa nu-i mai ramana strungareata.
----------

Mai bine asa decat sa fie dintii de lapte perfect aliniati, lipiti si apoi sa creasca definitivii muuult mai mari si sa se inghesuie , cum am patit atat eu cat siMr B trist

sus

Denunta
mami_rares

Copii
Rares: 13 ani, 10 luni

22.10.2008 2:50     citat 

Si piciul meu are strungareatza foarte fericit Iar mie chiar imi place scot limba si nu m-ar deranja sa o aiba si la dantura definitiva.Nu pot sa-mi inchipui de ce ar putea fi unii oameni stresati de asa ceva confuz Daca stau si ma gandesc sunt vedete care au asa ceva si nu se jeneaza sau nu dau fuga la stomatolog sa-si ascunda "defectul"... Uite de ex. Madonna are o strungareatza de mai mare dregul intre incisivii centrali de sus trag cu ochiul
Ceea ce-i important e ca dintii sa fie drepti si sanatosi, asta e parerea mea.
Si inca ceva: stiti ce mi-a spus un amic? Persoanele cu strungareatza sunt considerate sexi trag cu ochiul rad

sus

Denunta
vyronis

05.05.2021 6:21     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: