· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > televizorul indicat????
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor televizorul indicat????     
angelssing

Copii
alexia-catherin: 17 ani, 2 luni

04.02.2006 11:05   televizorul indicat????  citat 

alexuta are 2 anisori si din cauza vremii reci si a ploilor nu prea iesim la joaca si tre sa o tin in casa.nu prea ii place sa se joace cu jucariile in schimb iubeste desenele.se uita de la prima ora apoi face o pauza de 3 h cand manaca si doarme.apoi la 5-6 pm iar se uita.nici nu stiu ce sa fac.unele persoane zic sa nu o tin asa mult altele ba din contra.sincera sa fiu a invatat foarte multe de la ele.in primul rand limba engleza,voi ce zice-ti??sau voi cum procedati cu buburuzele voastre??

sus

Denunta
twins

Copii
David Emanuel: 16 ani, 6 luni
Denisa Ioana: 16 ani, 6 luni

05.02.2006 2:58     citat 

Daca te ajuta, si ai cum, citeste articolul din 'mami" luna feb.
Si la noi e o mare problema, mai ales cu David, care e fascinat, faci ce vrei din el cand e televiz deschis.
Problema e ca e sedentar, pana nu am hotarat sa taiem telev, nu il tenta sa mearga singur in picioare. Plus ca un efect advers este lipsa puterii de concentare si atentie, si David nu raspundea cand il strigam si nici nu avea rabdare sa ne urmareasca cand vb cu el. Acum se vede clar ca ne acorda mai multa atentie.
Chestia e ca TV e chiar ca un drog, ne e greu, f greu sa nu ne agatam de el, cand sunt nervosi, cand nu avem noi rabdare...dar. Si noi suntem dependenti de nenorocitul de TV, dar acum vad ca e mult mai placut sa petrec timpul cu ei decat sa stea tintuiti in TV, sau sa ma rog sa-si gaseasca ceva de facut sa pot eu urmari o emisiune.
E mai "greu' pt noi, ca trebuie sa fim mereu inventivi si pregatiti cu noi idei de jocuri, dar realizand cat timp pierdeam cu TV, ma felicit ca am inceput lupta cu acest "drog".
Bafta si tie, si sper sa nu o lasi pe Alexuta sa devina "dependenta" ca noi.
Mai bine pune-i povesti la combina, o carte cu desene, sau ceva gen"vechiul diapozitiv". Invata desene si din cantecele, insotite de dans si mimica explicativa (din partea ta).

Acum, asta e parerea si experienta mea. Nu zic ca e cea mai buna. Doar mi-o exprim (parerea). Sa vadem ce scriu si alte mamici.

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 17 ani, 1 luna
Casian Radu: 11 ani, 5 luni

10.02.2006 9:59     citat 

Salut
Si lui Bogdan -1 an si 9 luni- ii place la tv. Preferatele lui sunt reclamele, dar vrea si 'pinul' (=filmul') in care 'tanti pupa nenea'. Oricum, de film se plicti dupa 10 min., cel mai mult ii place sa butoneze la 'manda' (=telecomanda). Deocamdata nu as putea spune ca e dependent, si ne vom stradui -chiar daca e iarna si urat afara- sa stam cat mai putin in fata tv-ului. Prefer sa fuga prin casa si sa jucam fotbal pe coridor, cel putin pana vom avea reclamatii de la vecini. zambet
Si eu recomand sa nu stea -cel putin la varsta asta- mai mult de o jumatate de ora pe zi la televizor. Parerea mea...

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 18 ani, 7 luni
Marcus: 14 ani
Milo: 10 ani, 5 luni

10.02.2006 11:45     citat 

De indicat nu e indicat deloc, cel putin Asociatia Americana de Pediatrie recomanda ca pana la 2 ani copilasii sa nu se uite deloc la TV, iar dupa doi ani cu portia, cam 30 minute pe zi parca. Dar vorba aceea, la teorie suntem buni, practica ne omoara plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
cornelia

Copii
Alexander Wayne: 18 ani, 4 luni
Richard: 16 ani, 11 luni

11.02.2006 9:04     citat 

Cand eram in USA urmaream programul PBS kids si desenele animate erau mai mult didactice. Il lasam pe Alex sa se uite la anumite desene in jur de 30 minute-o ora pe zi.

Aici in Romania desenele animate sunt "teroriste " atat pe mini-max cat si pe Jetix. Sub nici o forma nu-mi las copii sa se uite la asa ceva . Am auzit cuvinte si fraze atat de urate !!!

Eu am casete pentru copii si va recoman si voua sa inregistrati programe adecvate varstei lor si atunci cand sunt agitati , sau cand sunteti voi in criza de timp nu o sa fie bai daca se uita 30-60 minute la o caseta educativa.

sus

Denunta
SSimona

Copii
MAYA: 16 ani, 5 luni
ALBERT: 11 ani, 11 luni

12.02.2006 1:56     citat 

Maya e fascinata de reclame, insa o data pe zi ne uitam la desene animate pe Minimax (ii plac cele cu Clifford, catelul mare rosu si ....mai sunt unele cu elefanti ).

Are distanta ok,adica cca 3 m ( o pun in leagan,care e prins de tavan, in sufragerie, si sunt chiar mai bine de 3 m distanta ).

La reclame e in transa prostit

sus

Denunta
vyronis

06.05.2021 12:06     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listsnameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: