· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > the terrible twos
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5
subiect nou  raspunde
autor the terrible twos     
zuzalina

Copii
Thea Ana: 15 ani, 5 luni

11.04.2008 2:25     citat 

Teodora...in masina avem scaun, cum nu, de la 3 luni...si-i place, il adora, si-l trage la tv pe post de fotoliul ei...dar trebuie sa si vrea sa stea s-o leg, plus ca a invatat sa desfaca prinderile, si ale ei, si centura care fixeaza scaunul, in citeva secunde e totul desfacut fain frumos si ea tropaind pe si/sau printre scaune...asta la drum scurt, prin oras...pentru ca viena-bucuresti facut cu masina dintr-o bucata, l-a facut in totalitate in scaunul ei, fara sa zica pis, macar...sau orice alte drumuri lungi, care sunt semnalate prin prezenta bagajelor....in avion, si-a pus centura singura, n-a plins, nu s-a agitat, totul perfect
ca io d-aia fac cu nervii in halul asta, ca educata e, stie ce trebuie facut, da' de citeva saptamini, max o luna jumatate, mai intii spune NU si pe urma mai vedem...plinsul n-o mai ajuta prea tare, cind era mica a facut citeva crize de astm, acum s-a rezolvat problema respiratorie, nu le mai face, a inventat altceva ca metoda de santaj: o scot pe asta din minti, ca face astalalt orice, numai sa tac

acuma spun din casa si nu-i frumos, dar sunt la capatul puterilor: taxo a ajuns la concluzia ca sa ne impartim rolurile, el s-o alinte, iar eu s-o pregatesc pentru viata dura...acum am la ce lucra, pentru ca pina acum nu a afirmat cu vorbe asa ceva, era doar o atitudine...i-am bagat de dimineata niste link-uri sa citeasca, i-am facut si eu un rrezumat, sper sa inteleaga ca nu-s eu o bruta fara inima care vrea sa-si impuna punctul de vedere in fata bietului copil fara aparare, ci ca asta e calea de urmat, NU este NU si DA este DA, odata rostit...

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 14 ani, 8 luni

11.04.2008 2:43     citat 

deh, mie nu prea mi se pare normala impartirea asta a rolurilor....hm
(poate pentru ca la noi, ce e nu , ramine nu si de-o parte si de alta, iar de alintat, il alintam amindoi....)
incearca sa discuti mai mult cu sotul, trebuie sa ajungeti la un consens, e imposibil altfel
cit despre scaun, stai putin, cum poate ea desface centura cu care e atasat scaunul? centurile cu care e atasata ea in scaun, ok, inteleg (si al meu a tentat de vreo doua ori sa le deschida)
dar cele cu care se ataseaza scaunul sint trecute prin trei puncte ale scaunului si apoi prinse in mijlocul banchetei
deci nu are acces la ele, asezat fiind
uneori si Elouan se cam revolta cind vreau sa il atasez, dar o lasa balta in citeva secunde, i-am explicat mereu, i-am aratat mereu...
si inca, scaunul nostru de masina ramine in masina de muuuulta vreme, acasa isi poate tirir scaunele lui (si pe ale noastre)

iar faza asta de negatie, e normala, specifica virstei
greu de suportat pentru parinti, insa normala pentru un copilas care abia ia constiinta de propria-i persoana si de puterea pe care o are, pentru un copilas in plina afirmare.....a se afirma trece adeseori prin negarea celor din jur
ce sa iti spun, mult curaj, mult calm si cauta acordul in familie
(stiu, nu e usor deloc....dar gindeste-te ca starea ta se rasfringe asupra ei si ii influenteaza comportamentul)

sus

Denunta
zuzalina

Copii

11.04.2008 3:52     citat 

pentru ca porcaria de bancheta are scobituri adinci pentru 2 locuri in spate si nu pot pune scaunul sa stea in echilibru decit fix linga chestia in care se vira aia de la centura, pe mijloc nu ajunge centura..si pentru ca este masina cu care mergem la servici, scaunul nu poate sta in spate fixat a la long...si apasa cu putere pe butonul rosu, iar centura sare...punctele de fixare ramin, nu pot eu sa desurubez scaunul, ea nici atit, dar atit...
cit despre alintat, nu-ti fa griji, ca eu ii fac mai multe pofte decit taxo, ca doar a crescut in mine trag cu ochiul
...iar cind isi flutura genele alea lungi si dese, umbrindu-i ochisorii aia albastri, si-mi spune ubesc,mami!, pup, mami! se duce naibii si vointa si tot...si-uite asa mai raporteaza o victorie....

sus

Denunta
Love_Silvia

Copii
Love- Alexander: 16 ani

14.04.2008 12:01     citat 

Hai ca tot sant cu cafeaua langa mine, sa va povestesc si eu crizele lui Love de eri.

Am fost la un magazin si i-am luat un ruxsacel (Sapiderman ca este inebunit dupa el), au nevoie la gradi cind ies afara la picnik mai multe ore, sigur ca educatoarele au grija ca ei sa aiba tot ce trebuie cu ei ( de la pampersi pina la paharelele de baut apa/suc),
asaa, si ca sa nu-mi fac fitze in magazin, ai zic la al meu sot sa gasesca ceva de facut afara si sa nu mai intre in mag de jucarii ca ne prinde seara acolo prostit zis si facut.

Cand ma vede cu ruxacul fericire maree, i-am mai luat si niste maimutoi tot cu Spaiderman, si asa fericiti mergem la plimbare prin padure.

La venirea acasa am siz sa facem ceva cumparaturi, sii propun la sot sa.i dam lui Love cosul sa-l care ( e din acela pe rotile).. sa se obisnuesca cu magazinele. ...tare mindur, face copilul cumparaturi,
pune tot ce poate in cos zambet el le pune eu le iau... cand vedea ca iau unele produse in cos tipa cit il tinea gura,scandal scandal sa sa le las acolo nervos
dai si explica.i INCETca nu se poate asa sa tipe asa sa deranjeze lumea.
la raionul de dulciuri la fel... explicatii peste explicatii ca nu cumparam dulciuri deoarece avem acasa, si el deja pusese citeva in cos pe care am considerat ca e normal sa le ia, in fine.
ba cu scandal ba cu vb buna, am iesit din mag cu bine si cu produsele pe care NOI am avut nevoie, la iesire alt scandal.
Vrea sa ia din dulciuri sa manince pe str.
taicasul nu permite asa ceva ( eu ai mai dau cand sant singura cu el, ca sa scap de gura lui recunosc, desi stiu ca nu e bine, am sa lucrez la acest aspect sa fiu mai ferma in deciziile luate).
ce vreau sa va spun..a plinsss de numaaaa, cu tipete ca era deja nervos ca nu i se face pe palc...stiti ca nici nu l-am bagat in seama, vb noi cei mari si pe el nu-l bagam in sema, maaammmaa ma striga cu larimile mari pe obraji, il raspuneam calm ( i -mi impuneam) sii expl.ca nu vom negocia nimic...
ca poate sa planga cat vrea, sa se dea cu fundul de pamant daca vrea, dar nu deschide nici un packet, tata asa a spus asa va fi, chiar daca eu sant mama nu pot sa incalc cuvantul lui tata ptr ca nici el nu-mi incalca cuvantul, dupa cateva minute s-a calmat. rad

In alta orine de idei...
Eu nu concep sa nu.i arat copilului meu cat de mult al iubesc, chestia cu pupatul in som doar, mi se parea f dura ... eu personal nu o voi face.

Eu nu concep ca alcineva din fam. sa-mi faca educatie la copil ( cand spun asta ma gindesc la socarca, sora, prietena, etc)

Stiu in schimb sa spun Nu..pedeapsa lui cea mai mare este sa stea in camera lui daca face ceva mai deosebit asa, adica imbrinceste/impinge, musca sau scuipa ( mai recent a venit de la gradi cu asta) si.l pun sa-si ceara scuze sii expl. ca nu este frumos,
se vede ca.i pare rau, imediat este necajit/suparat cand vorbesc cu el sau chiar plange, de multe ori nici nu ajung sa-i spun sa-si ceara scuze ca o face singur.
daca eu spun Nu si taicasul ar spune DA , atunci avem probleme noi cei mari.

Cat despre reactiile copiilor la diferite varste, este ceva f normal ptr mine,
noi adultii avem aceste Crize trecind de la o varsta la alta chiar si la 30 de ani, si spre ex daca eu nu am avut la 35 de ani am avut'o la 40 (criza adica rad )...e fff normal.
dar asta nu inseamna ca sant mai calma cand Love le are pe ale lui, insa cu calm si cu muuuulta rabdare le depasim noi rad

sus

Denunta
zuzalina

Copii

14.04.2008 2:00     citat 

stiri de pe front: i-am dat lu' taxo link-ul pus de Cora pe la inceput, mi-am facut autocritica in ceea ce priveste iesitul din minti, i-am povestit cam cum vad eu calea de urmat,a venit si el cu niste idei, per total a iesit super!
ba chiar as putea spune ca am reputat o mare victorie:
ieri seara, erau tolaniti amindoi pe covor, si zina s-a oferit sa faca tumbe (a invatat-o taxo acum citeva zile)...am sarit repede, ca mami i-a explicat mai devreme ca nu se fac decit in pat, sa nu faca buba (se trinteste cu putere, n-as vrea sa dea cu spatele de podea in halul asta si nici sa-mi mature covorul cu fata)...taxo, ca din pat poate sa cada...(am lansat privirea care ucide)...si taxo a trait revelatia ca e mai bine in pat...aia mica statea ca la tenis, cu ochii cind la mine, cind la taxo...urmarea, fata s-a urcat in pat, a facut tumbe pina a ametit si gata zambet

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 14 ani, 8 luni

14.04.2008 2:14     citat 

pai va merge deja mai bine.... zambet

sus

Denunta
zuzalina

Copii

14.04.2008 2:21     citat 

----------
Teodora29 a scris:
pai va merge deja mai bine.... zambet
----------

pai daca la "tu rea! tata veeeiiiiii" cu lacrimile inodate in barba nu i-a raspuns diferit de raspunsul meu, da, intr-adevar, ne merge mult mai bine trag cu ochiul rad

sus

Denunta
Grasutza

Copii
Victor - blondutzul meu iubit: 15 ani, 8 luni

14.04.2008 4:15     citat 

Am citit si rascitit....si imi pun mai multe intrebari ca inainte. Evident, si noi suntem in plina criza, nu mai descriu acum cum se manifesta...la fel ca la toti ceilalti copii, cu urlete, crize, istericale, frustrare maxima etc.
Am incercat si noi sa avem o atitudine constanta, da-ul sa fie da si nu-ul nu si sa vina acelasi raspuns si de la mine si de la sotz. Logic si rational asa mi se pare insa afectiv nu merge. Si de aici apar nelamuririle mele, miile de intrebari.
In primul rand eu, in aceeasi situatie spun ori da ori nu, functie de starea mea din momentul respectiv.
Dau un exemplu la intamplare...Acum, daca vine si-mi cere sa picteze ii spun da, maine daca imi cere, poate ma simt obosita si nu am dispozitia sa spal totul in casa si atunci ii spun nu.
Sau, azi il pun sa stranga jucariile si nu fac rabat de la asta, dar maine ma simt mai odihnita si cu chef sa fac ceva anume si atunci le strang eu ca sa mearga mai repede....Deci, cum rezolvam situatiile astea? Mie mi se pare ca un acelasi raspuns la o anumita situatie, indiferent de ceilalti factori este inflexibilitate, pe de alta parte ma intreb daca copilul intelege ceva...La nivelul simtului comun, am raspunsul, intelege cu siguranta, este normal sa nu actionam la fel in aceeasi situatie. Si totusi raman multe semne de intrebare.
In al doilea rand, acelasi raspuns de la ambii parinti...Noua ne este extrem de greu, suntem total diferiti, diametral opusi, singurul punct comun in problema asta este ca amandoi ne iubim enorm copilul si ca vrem sa-i fie bine. Acum, eu sunt convinsa ca Victor simte lucrurrl asta. Apare insa problema DA-ului comun sau al nu-ului. Rare sunt situatiile cand este intr-adevar comun. Am incercat sa lasam de la noi, adica daca unul a apucat sa spuna da, celalalt sa zica si el da, chiar daca este nu...frustrare, evident acesta este rezultatul si copilul simte si nu-i face bine.
Cum e acum la noi? Nu ne contrazicem in fata copilului, dar nici nu-l mintim.
Exemplu...incerc sa vin cu un exemplu. La baie, seara, sotz e mai expeditiv, daca copilul vrea sa stropeasca faianta este NU. La mine ar fi DA. In sitiuatia asta sotz imi spune, Uite, Victor vrea sa inunde casa, stai tu cu el? Daca am dispozitie, stau, daca nu, ramane NU-ul sotului. Observ la Victor ca intelege situatiile astea, nu pare bulversat...si totusi intrebarile raman si astept sa aud si parerea voastra.
Aaaa, am observat ca crizele nu au nici o legatura cu da-ul sau nu-ul comun, sunt doar crize, copilul este evident frustrat si ce am mai observat, plange, urla, il intreb ce vrea si pare incapabil sa-mi spuna cu toate ca vorbeste bine...Dupa ce-mi trece mie furia il intreb daca vrea sa-l iau in brate, de cele mai multe ori vrea si se linisteste ca prin farmec, insa numai si numai daca eu nu-s furioasa. Am incercat si sa-l iau in brate direct, cum se pune pe urlat si nu-i convine, insa eu nu sunt senina cand fac asta. Deci, numai daca-s calma si-l iau in brate cu dragoste si seninatate se linisteste, altfel nu.

sus

Denunta
zuzalina

Copii

19.04.2008 12:19     citat 

apropo de crize doar de dragul crizelor: zilele trecute am fost in parc, iar la plecare a inceput sa urle ca mai vrea s-o dau in lanturi...am refuzat categoric, era sa cad cind eram in scoala primara dintr-unul si pentru mine s-a inchis subiectul asta de atunci...a inceput sa urle...a tinut-o tot intr-un raget pina acasa si a continuat si in casa...la intrebarea lu' taxo ce are a raspuns foarte simplu "nu vrea thea".."ce nu vrea thea???"...a ridicat din umeri si s-a ghemuit bosumflata pe fotoliu...dupa ce i-au trecut nervaucii, a venit foarte serioasa si m-a intrebat "thea fost rea?"
de aici eu am dedus ca sursa tipetelor era ca pur si simplu ea nu era de acord cu noi in seara aia, orice am fi facut (si am facut tot ce se putea pentru a o calma pina acasa)

sus

Denunta
atic

29.11.2008 1:50     citat 

si noi intampinam problemele astea dar nu prea o bagam in seama pe pitica .in cel mai rau caz ii intoarcem spatele si in cel mai bun caz ii cerem sa ne explice ce se intampla si de ce face scandal.si asa se calmeaza pt ca nu stie sa se exprime.se revolta din nimicsi ii trece tot cu nimic.e simplu.

sus

Denunta
bucatzica

29.11.2008 3:06     citat 

rad rad rad cate shotii....v`am citit mesajele la toate si parca m`am "emotionat" si mi s`a luminat fata ca sa zic asa....este enervant dar si foarte frumos...atunci cand face asa te umpli de nervi...dar dupa ce trece supararea cred ca iti aduci aminte cu zambetul pe buze.....parca abia astept sa creasca si fetita mea sarut sarut sarut

sus

Denunta
vyronis

06.05.2021 2:44     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listsnameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: