· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > urla cand nu-i convine ceva sau cand este in pericol
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor urla cand nu-i convine ceva sau cand este in pericol     
bdelmari

Copii
Eric Joel: 14 ani, 8 luni
Joshua Christian: 12 ani, 1 luna
Emma Blanca: 9 ani, 7 luni

04.08.2008 11:39   urla cand nu-i convine ceva sau cand este in pericol  citat 

buna,

Eric este un copil de care sunt mandra din foarte multe puncte de vedere, este intruchiparea tuturor dorintelor mele, dar, are si un lucur pe care nu-l suport si de care nu putejm scapa inca dse la un an de zile, cand se apropie cineva d eel, ca sa-l atinga,sau sa-i ia ceva din mana, tipa cat il tin plamanii, tipa si cand se trezeste din somn, vreun sfertb d eora pana isi face norma. in rets nu bate copii, nu-i impinge dar tipa la ei, probabil ca sa-i avertizaze sa stea deoparte, si cu adultii la fel.

intre timp eu mai tot citesc dar daca este rveuna dintre voi cu situatie asemanatoare as aprecia sfatul sarut

sus

Denunta
Violletta

Copii
Sofia Clara: 14 ani, 8 luni

04.08.2008 11:57     citat 

Nu stiu sa existe mamici care sa nu fi intalnit macar o parte dintre aceste reactii negativiste la copiii lor.
In ce o priveste pe Sofia, eu ma bazez f mult pe experienta si metodele educatoarelor de la gradinita.
Am asistat pentru acomodarea ei la o noua gradinita vreo 3 zile si mi-am dat seama ce mult conteaza sa fii ferma cu copilul si mai ales consecventa in deciziile care il privesc, sa-i vorbesti si sa-i explici chiar daca el inca nu vorbeste. Daca nu intelege prima data cand ii spui, sigur va intelege a 3-a sau a 4-a oara.
Sa ne pastram calmul si sa nu simta panica sau nervozitatea noastra pe care si-o poate insusi ca pe orice alt obicei.
Ti-am spus ce incerc eu zambet

sus

Denunta
remimona

Copii
Stefan: 11 ani, 4 luni
Marina: 14 ani, 5 luni
am nascut deja!

13.08.2008 12:42     citat 

fetita mea se aseaza in fund pe jos si tipa cand nu fac ca ea. eu o las pana se calmeaza dupa care face ca mine si nu mai comenteaza nimic. important e sa nu cedezi. iar daca se teme de copii incearca sa-i explici ca totul e ok si sa vorbesti foarte calm cu el. fetita mea se trezeste urland foarte rar si de obicei are un motiv de face asa :ori o doare ceva ori a visat urat si daca o iau in brate si vorbesc cu ea se linisteste. mult succes

sus

Denunta
adi1971

03.11.2008 10:14   Copii sensibili  citat 

Si eu am aceasta problema cu Iustin.Are un an si 6 luni si nu se joaca cu copii mici,intre 0 si 4 ani sau cu copii pe care el ii considera imprevizibili.Accepta sa se joace doar cu copii mari.

Ne intalnim mereu cu o fetita,de aceeasi varsta cu el.Fetita are un obicei de a se lasa cu toata greutatea pe iustin si de a-l trage de haine fara motiv.Lui nu-i convine acest lucru si nu sta niciodata lanaga ea.Daca vine spre el,tipa si fuge spre mine.
Deasemeni se sperie foarte usor.Cand aude zgomot in casa sau daca vine o persoana necunoscuta spre el tipa si se urca la mine in brate.
Nu l-am batut niciodata si nici el nu are intentia de a lovi copii.
El nefiind obisnuit cu un comportament agresiv nu este obisnuit sa vada asta in comunitate si considera ca necunoscutii au intentii rele.

Am vb mereu cu el si i-am explicat ca nu i se intampla nimic insa este prea mic pentru a intelege ca nu toti au intentia de a-l lovi.

Majoritatea copiilor sunt agresivi.Ei invata de la parinti si bunici sa loveasca.Pentru cei cu varste mici,pana la 2 ani, comportamentul parintilor este copiat si aplicat in joaca cu alti copii.Aproape toate mamele pe care le cunosc si-au lovit usor copii pe manute sau la fundulet si toti au tendinta de a face acest lucru cu ceilalti copii.

Pentru ca a prin acest obicei ”de a tipa” se foloseste de el si cand cere mancare,apa sau obiecte.Va trebui sa ma gandesc la o metoda buna de a scapa de aceasta exprimare.

sus

Denunta
miha95

05.11.2008 2:34     citat 

.....dar mai tare ma doare cand vad in parc mamici de copii mai mari care isi invata copii sa vorbeasca urat la adresa celor care ii supara ...in loc sa foloseasca diplomatia copii sunt invatati sa vorbeasca urat....de ce? n-am sa inteleg niciodata....ne dorim copii inteligenti dar sunt mamici care se comporta ca in evul mediu numai ca sa isi arate superioritatea....dureros
Toti copiii au momentele lor de furie manifestata in mii de feluri ,dar mamicile trebuie sa le explice ferm coborandu-se la nivelul celui mic unde a gresit si de ce..
Baietelului meu atunci cand vad ca incepe sa tipe sau sa plinga incerc sa-i distrag atentia prin joc....caut ceva care stiu ca-i place si ai arat....si cum curiozitatea este mare.....copilul uita repede ca era furios si nejucam ..... foarte fericit foarte fericit foarte fericit

sus

Denunta
biancaiulia

Copii
erik: 14 ani, 9 luni

05.11.2008 2:56     citat 

draga adi1971, nu pot fi de acord cu o parte din cele spuse de tine.
in primul rand, faptul ca la 1 an si 6 luni Iustin nu se joaca cu copii mici nu este o problema. Este o etapa normala in dezvoltarea copilasilor; spre varsta de 2 ani jumate - 3 ani vor incepe sa se joace cu cei de seama lor. Sunt si unii copii care o fac mai inainte, mai ales cei care au frati sau sunt in colectivitate, dar asta nu neaga faptul ca e mai mult decat normal ca Iustin sa se joace singur sau cu cei mari.
Faptul ca acea fetita il deranjeaza este iar, un lucru normal si natural. Nu ii convine comportamentul ei si atunci incearca sa il evite cum poate, prin exprimarea verbala a neplacerii (tipatul) si "refugierea" in locul in care se simte protejat si iubit, bratele mamicii... Nu este vorba ca nu e obisnuit cu un comportament agresiv, ci este o reactie fireasca la ceva punctual care nu ii convine.
Faci ulterior insa o generalizare incorecta. SPui ca majoritatea copiilor sunt agresivi pentru ca invata de undeva. Da-mi voie sa te contrazic. In primul rand nu este vorba de agresivitate. Este o modalitate de a exprima anumite sentimente. In momentul in care va reusi sa exprime verbal mai multe lucruri si intr-un mod mai coerent, atunci va disparea, in cele mai multe cazuri, aceasta "agresivitate", pentru ca nu va mai fi nevoie sa isi arate frustrarea, enervarea, neplacerea, ci va putea sa spuna ce anume il deranjeaza.
Erik nu a fost batut niciodata, nici macar atins in gluma. Nici o palma "de forma" peste manute sau fundulet nu a primit. Nici de la parinti, nici de la bunici, de la absolut nimeni. Nici la televizor nu a vazut nimic violent, nici la joaca, pe nicaieri. Si totusi asta nu l-a impiedicat sa reactioneze violent atunci cand a considerat el ca este cazul. Este vorba de multe ori mai degraba de un instinct, nu de un comportament vazut si adoptat. Ca exista si cazuri in care sunt violenti pentru ca asta au cunoscut acasa, asta este altceva. Dar acestea sunt cazurile mai rare, nu majoritatea, asa cum ai spus tu.
Sa iti dau un exemplu, Avea Erik cam un an jumatate. NICIODATA nu se strigase macar la el, sau nu asistase la certuri macar, cu atat mai mult violenta fizica. Eram cu el intr-un spatiu de joaca. El lua mingiutele dintr-o casuta (din aia mare cu f multe mingiute) si le aseza intr-un alt loc. CUm tot facea el drumuri cu noi mingii intre casuta si locul unde vroia el sa le aseze, o fetita mai maricica un pic, cam 2 ani jumate-3 ii tot fura mingiutele (astepta sa le aseze el si sa se duca sa aduca altele si apoi i le lua si le arunca in alte parti). A lasat-o prima data sa le ia, a doua oara la fel, apoi a inceput sa se enerveze si a inceput sa o fugareasca. Cum fetita se tinea mai bine pe picioare, nu reusea sa o prinda, asa ca se reintorcea dupa alte mingiute, dar se tot uita dupa fetita, dorind sa o prinda... A trecut un timp, fiecare dintre ei s-a apucat sa se joace altfel, am crezut ca s-a terminat episodul. Pana intr-un moment cand fetita, care uitase ca avea un "dusman", a venit in zona unde era erik. Si el s-a dus instantaneu in fata ei si i-a tras o palma zdravana de m-a lasat masca. Si pe fetita la fel... Nici nu am stiut cum sa reactionez... Am vrut prima data sa ii explic ca nu e bine ce a facut, dar apoi mi-am dat seama ca fetita era singurica pe acolo, mamica ei fiind in afara spatiului de joaca, asa ca mi-am indreptat atentia spre ea. Am intrebat-o daca o doare, am verificat sa vad daca a petit ceva, am dus-o apoi la mamica ei si m-am intors la "impricinat". Am inceput sa ii explic ca nu e bine ce a facut si el - nu prea vorbea - a tinut sa imi arate prin gesturi foarte clare ca fetita a fost rea cu el, ca i-a furat mingiutele si , cu alte cuvinte, el nu a facut decat sa isi ia revansa. Deci el stia ca ce a facut nu era bine, dar considera ca fetita meritase... Pur si simplu asa a judecat el, fara sa fi vazut pe undeva ceva de genul asta... asa a simtit instinctiv...
Ca sa il dezveti pe Iustin de folositul "tipatului", nu cred ca ai prea multe variante. Poti decat sa stai sa ii explici in permanenta tot ce se intampla, sa vorbesti cat mai mult cu el, sa ii denumesti in permanenta diversele obiecte si actiuni astfel incat usor-usor va incepe sa vorbeasca si sa poata sa ceara verbal ce vrea. DIn moment ce el nu stie inca, de exemplu, sa spuna ca ii e foame, are nevoie de o alta modalitate de a iti atrage atentia asupra acestui aspect. Deci multa rabdare si vei vedea ca va veni si momentul in care tipetele nu vor mai ocupa o pondere atat de mare in viata lui ..

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 13 ani, 7 luni

06.11.2008 11:14   Re: Copii sensibili  citat 

----------
adi1971 a scris:

Majoritatea copiilor sunt agresivi.Ei invata de la parinti si bunici sa loveasca.Pentru cei cu varste mici,pana la 2 ani, comportamentul parintilor este copiat si aplicat in joaca cu alti copii.Aproape toate mamele pe care le cunosc si-au lovit usor copii pe manute sau la fundulet si toti au tendinta de a face acest lucru cu ceilalti copii.

----------

Copiii nu trebuie sa "invete" agresivitatea de la nimeni. Iar ceea ce la ei noi vedem ca fiind agresivitate este pur si simplu singura reactie pe care ei au descoperit-o pentru a rezolva o anumita problema.

Bineinteles ca este posibil (chiar foarte probabil) ca un copil care tot timpul vede certuri si batai in familie sa imite acest comportament.
Dar daca pot sa cred ca sunt multi copii care trebuie sa fie martori la certurile parintilor si chiar multi bebelusi batuti, mi-e imposibil sa cred ca toti copiii sunt muscati de parinti sau isi vad parintii muscandu-se intre ei prostit
Iar dintii sunt una dintre "armele" de baza ale copiilor mici.

In cea mai mare parte a situatiilor nu are legatura cu ce a invatat acasa, ci cu posbilitatile limitate de a exprima sentimente si a se face intelesi.

Alta cauza e faptul ca adultii folosesc 2 seturi distincte de reguli sociale - un set pentru copii, altul pentru adult.

Parerea mea e ca ignorarea de catre parinti a copilului mic si incercarile de a-l face sa se poarte "ca un om mare" sunt cel putin la fel de bune cauze pentru comportamentul agresiv sau plangacios al copiilor.
De cate ori n-ati auzit
"Lasa ca nu te doare asa tare injectia!"
"Hai ca trece, esti baiat mare!"
"Nu ti-e rusine?"
Adica:
"Nu cred ca simti durerea"
"Chiar daca simti ceva, nu conteaza"
"Si sa-ti fie rusine de faptul ca te doare si nu ntelegi ca nu conteaza"

Si copilul ce sa faca? Tipa mai tare si mai mult decat este cazul ca sa fie sigur ca ala care ar trebui sa aiba grija de el si sa-l ia in brate si sa-l mangaie intelege mesajul lui: "Ma doare, sunt speriat, ajuta-ma!"

Plus cele doua bomboane de pe coliva agresivitatii:
"Te rog sa... "
si
"Hai sa-i dam na-na"

Pe mine astea ma seaca de nu am cuvinte si simt cum mi se urca tensiunea. Rau de tot.

Situatie I:
"Alesia te rog sa nu te sui pe tobogan" Alesia se face ca nu aude si pune piciorul pe prima treapta. "ALESIA! TE ROG! ACUM!"
Bunica latra cuvintele astea, nu era in nici un fel o rugaminte.
Asa ca fetita s-a dat deoparte si s-a uitat trista la ceilalalti copii care aveau voie sa se joace. Mi se rupe inima de fiecare data cand vad asa ceva.

Mai tarziu cand un asemea copil se duce la altul si zice "Te rog da-mi aia", el nu vede situatia ca pe o negociere deschisa la ambele rezultate. El tine minte ca "Te rog" inseamna un ordin si foloseste expresia ca pe un ordin si se asteapta la un anumit rezultat.
Dupa care daca nu obtine ce vrea trece la actiune.
Si este pedepsit pentru ca face acelasi lucru ca si oamenii mari.

Situatie II:
"Vai, te-ai lovit de leagan? Sa-i dam na-na ca sa-ti treaca."
Si apoi se mira ca acest copil va lovi pe oricine il deranjeaza - fie el alt copil sau parinte.

Abuzul psihologic continuu care incepe cu primul "Hai ca nu te doare asa rau" si continua cu "TE ROG" timp de muuulti ani (in medie 15, dupa care copiii incep sa se revolte si devin "adolescenti problema") e la baza celor mai multe probleme de comportament.

Eu nu inteleg ce-i asa greu si rau sa zici
"Da dragul meu, mergem sa facem injectia si o sa te doara foarte tare, dar eu o sa te tin de manuta. Nici mie nu-mi place, dar trebuie."
Sau "Nu ai voie sa te joci acolo! Poti sa alegi intre ... sau ... "

Si ce-i asa greu sa accepti faptul ca pana o sa invete sa se exprime copilul tau o sa muste,
o sa loveasca,
o sa se tranteasca pe jos urland,
o sa fuga sa se ascunda in loc sa zica "buna ziua" si "multumesc" vecinei care vine cu o bomboana la el,
o sa vrea in brate la tine cand vine bunica in vizita si urla daca pune mana pe el etc
- si nu-i nici o rusine ca e asa cum e si nici nu-i rau sa-l iei in brate si sa-l alinti si sa-l mangai ca sa-i treaca. Asta fac copiii mici.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 7 luni
MICA: 10 ani, 4 luni

06.11.2008 2:34   Re: Copii sensibili  citat 

----------
flish a scris:
[...]
"Hai ca trece, esti baiat mare!" Adica: "Chiar daca simti ceva, nu conteaza"
"Si sa-ti fie rusine de faptul ca te doare si nu ntelegi ca nu conteaza"

[...]
"Te rog sa... "

Situatie I:
"Alesia te rog sa nu te sui pe tobogan" Alesia se face ca nu aude si pune piciorul pe prima treapta. "ALESIA! TE ROG! ACUM!"
Bunica latra cuvintele astea, nu era in nici un fel o rugaminte.
Asa ca fetita s-a dat deoparte si s-a uitat trista la ceilalalti copii care aveau voie sa se joace. Mi se rupe inima de fiecare data cand vad asa ceva.

Mai tarziu cand un asemea copil se duce la altul si zice "Te rog da-mi aia", el nu vede situatia ca pe o negociere deschisa la ambele rezultate. El tine minte ca "Te rog" inseamna un ordin si foloseste expresia ca pe un ordin si se asteapta la un anumit rezultat.
Dupa care daca nu obtine ce vrea trece la actiune.
Si este pedepsit pentru ca face acelasi lucru ca si oamenii mari.

Eu nu inteleg ce-i asa greu si rau sa zici
"Da dragul meu, mergem sa facem injectia si o sa te doara foarte tare, dar eu o sa te tin de manuta. Nici mie nu-mi place, dar trebuie."
----------

mai, dar de unde le iei?
pacat ca n-am timpul necesar sa dezvolt, insa faza asta cu injectia e tare. crezi tu ca daca-i spui copilului ca o sa-l doara f tare o sa stea la injectie cuminte si docil ca asa trebuie? normal ca o sa planga, poate o sa se zbata, o sa impinga mana doctorului/ asistentei.

si te rog = agresivitate?
in cazul descris de tine e discutabil. poate fetitza incercase sa se mai dea pe tobogan si cazuse alta data. si eu am retineri sa-l las pe tudor sa repete ceva care alta data s-a lasat cu cazaturi/ juleli etc.

asa ce-mi plac mie imi plac comentariile astea gen ce rau/ agresiv/ nepotrivit/ etc a reactionat o alta persoana in situatia X. eu niciodata n-as face asa ceva. vai, mie, cum se poate? eu????

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 13 ani, 7 luni

06.11.2008 4:13   Re: Copii sensibili  citat 

KiKilinis nu ai avut timp sa scrii si din pacate nu ai avut nici timp sa citesti cu atentie trist

----------
KiKilinis a scris:

pacat ca n-am timpul necesar sa dezvolt, insa faza asta cu injectia e tare. crezi tu ca daca-i spui copilului ca o sa-l doara f tare o sa stea la injectie cuminte si docil ca asa trebuie? normal ca o sa planga, poate o sa se zbata, o sa impinga mana doctorului/ asistentei.

----------

Nu o sa stea cuminte, nu asta e scopul.
Scopul este sa-i prezinti situatia reala: o sa avem o experienta neplacuta care nu poate fi evitata.
O sa se zbata si o sa planga, dar e dreptul lui sa-i fie frica si sa planga cand il doare si e treaba mea sa incerc sa-l linistesc pe cat posibil.
Ce rost ar avea sa minimalizez importanta pe care o da el experientei?

Si de ce sa-l pacalesc spunandu-i "mergem pentru control, nu se intampla nimic"
Iar apoi, dupa ce l-am pacalit ca nu se intampla nimic si el plange de durere, urmeaza sa-i spun "ce tot plangi, ca nu doare asa rau! pai sunt altii mai mici ca tine si nu se mai vaita atata."
Ia sa-i fie rusine de plangacios / fricos / obraznic etc!

----------
KiKilinis a scris:

si te rog = agresivitate?

----------

Nu am spus asta nicaieri.

Exista 2 feluri de "te rog".
In primul rand exista ala in care omul meu imi zice "Te rog sa-mi dai telecomanda ca as vrea sa vedem un film, nu emisiunile tale". Si eu i-o dau sau nu, pentru ca decizia ramane la mine, iar daca i-o dau el spune multumesc.
Si exista "Ia te rog schimba de pe prostiile ale si da-ncoace sa-mi vad filmul"

In a doua situatie nu e vorba de o rugaminte, nu exista partea optionala, e vorba de un ordin in care a fost adaugata si expresia "te rog".

Daca un copil aude de destule ori acest al doilea tip de "te rog", care este in realitate un ordin, va ajunge la concluzia (fireasca de altfel), ca atunci cand el insusi va folosi "te rog" celalalt va fi obligat sa faca ceea ce a fost rugat.
Si cand nu se intampla asa, se ajunge si la pocneli, crize de nervi etc.

Sper ca acum e clar punctul meu de vedere.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 7 luni
MICA: 10 ani, 4 luni

07.11.2008 8:27     citat 

uite, asta ai scris tu in mesajul anterior:

"Te rog sa... "
si
"Hai sa-i dam na-na"

sau nu?

oricum... e punctul tau de vedere. fiecare impartaseste alte opinii.
uneori cu atat mai bine.
insa pe mine ma deranjeaza f tare stilul asta vehement de a prezenta lucrurile. mai ales cand sunt pura teorie. in carti se prezinta de obicei situatii ipotetice, intalnite sau nu in viatza reala la un moment dat.

si in plus e si mama tot un om, cu sentimente, trairi etc. nu mi se pare normal sa-si reprime furia sau dezamagirea sau mai stiu eu ce sentiment. asta inseamna sa minti, sa se joci cu sentimentele tale, doar pt a-i prezenta copilului un comportament nefiresc in situatia data.
cu atat mai rau cand se afla in spatii publice si trebuie sa aiba grija mami cum se poarta sa nu zica x si y.. ia uite la asta!!!!

sus

Denunta
gedana

Copii
Constantin: 14 ani, 9 luni

08.11.2008 1:04     citat 

Bdelmari,noi la fel patim....dar acum e acuta treaba.....adica al emeu baietel URLA cand nu-i dai ceva,care ,clar nu e pt el,nu accepta asa usor altceva in schimb....si urla de zici ca-l tai.De altfel,e a 2-a oara cand vine o vecina de deasupra,profesoara si mama care vrea sa ma ajute.Fazele astea le face uneori....in rest e exemplu,Dar ieri,de ex...mi-a facut asta cand l-am adus acasa...ca ba voia in casa,ba pe strada,ba se razgandea...si am hotarat sa-l aduca acasa...oooooooooo,sa te tii.....SI el se trezea urland dupa somn,asta vara.....dar noi am concluzionat ca de la masele,care ieseau atunci....acum e ok,insa....e grav cu urlatul asta,ba colac peste pupaza,a mai imprumutat un fel de-a urla,de la gradi......care nu-mi place deloc,insa cu rabdare......(care nu e tocmaii punctul meu forte....incercat indelung....cateva luni cu faze din astea)sper sa depasim faza asta,ca deja mi-e groaza cand suna cineva la usa....

sus

Denunta
adi1971

07.01.2009 4:49   flish are dreptate  citat 

Hai sa va spun eu cum s-a accentuat violenta la fetita cu care ne intalneam.De la lovituri usoare s-a ajuns acum la ceva si mai grav.

Lavinia,mama fetitei,imi spunea mereu ca nu stie ce sa mai faca cu Denisa intrucat loveste mereu copii.
Am fost in vizita pe la ea de trei ori si am stat pe post de observator.Daca Denisa lua ceva in mana arunca spre Iustin sau ii dadea in cap cu obiectul respectiv,apoi radea.Mama fetitei,inainte de a-l lovi pe iustin cu cheile in cap,m-a intrebat:”nu-ti este frica?”Eu am intrebat :”de ce anume sa-mi fie frica?”Nici nu am terminat intrebarea ca fetita il lovise pe Iustin fara motiv.Iustin era cu spatele la noi si se juca cu ceva.
Deci mama fetitei desii stia ce intentii are Denisa nu a intervenit inainte de eveniment,adica nu i-a luat cheile din mana fetitei si nici nu a indepartat-o de Iustin.Eu l-am luat pe Iustin in brate si i-am explicat ca Denisa este o fata rea si nu am ce sa-i fac.Intre timp Lavinia,mama Denisei,nu i-a facut nici o observatie si a luat-o in brate.
Prin acest comportament Lavinia a incurajat-o.I-a spus nonverbal(indirect) ca poate sa loveasca.
In ziua a doua de vizita,dupa ce copii s-au jucat,Denisa i-a tras o palma lui Iustin,atat de tare incat Iustin a cazut.Deasemeni lovitura a venit fara motiv.Denisa era foarte fericita.
Eu am intervenit verbal si i-am spus Denisei ca sunt suparata pe ea si nu o sa ne mai jucam cu ea.Am intrebat-o daca vrea sa-l invat pe Iustin sa o loveasca si mi-a raspuns afirmativ,adica ”da”.Apoi i-am spus ca a facut un lucru rau si am sa-i dau bataita daca il mai loveste pe Iustin. A realizat ca nu mi-a placut ce a facut ea si s-a retras langa mama ei.Imediat Lavinia a luat-o in brate si a linistit-o spunandu-i ca nu-i voi face nimic.
In a treia zi agresivitatea ei s-a exprimat si mai intens.L-a lovit pe Iustin cu capul in gura.Mama ei i-a spus pe un ton jos:”Sa nu mai faci Denisa asa!”,iar fetita radea.Iustin plangea si nu s-a oprit decat cand am plecat din preajma lor.

Eu consider ca Lavinia greseste in comportamentul ei fata de fetita.
Din ce am observat eu in cele 3 zile a facut urmatoarele greseli:

1.isi arata prea mult afectivitatea fata de Iustin si Denisa a devenit geloasa.

2.Nu intervine inainte de evenimentul nedorit si o lasa pe Denisa sa-si manifeste agresivitatea.Ii permite sa loveasca in prezenta ei.

3.O incurajeaza prin tonul cu care-i vorbeste si prin luatul in brate imediat dupa eveniment.

Despre Denisa pot sa spun ca a invatat de la bunica ei sa lovesca papusile cu mana sau sa le dea cu capul de obiecte,adica se joaca prin a lovi jucariile.
Acest joc il aplica si cu alti copii.Adica ea se amuza si nu face diferenta intre ce este bine si rau.Deasemeni se loveste ea singura cu capul de obiecte si nu reactioneaza prin plans la durere.A incept sa-i placa durerea.Deocamdata nu se poate vorbi la varsta lor de sadism,dar mai tarziu aceasta fetita,dupa parerea mea va fi sadica,daca parintii nu-i vor explica ca aceste lovituri provoaca ceva rau:rani,durere,etc.
Ei o lasa sa se loveasca si vorbesc cu ea ca si cum nu s-a intamplat nimic rau:”Denisa de ce faci mami asa?” si apoi se amuza impreuna cu ea.

I-am spu Laviniei ca este vinovata de ce se intampla cu Denisa,insa nu stiu daca a inteles ceva.Multi parinti nu inteleg de ce sunt copii lor violenti,insa ii incurajeaza prin comportamentul lor fata de micuti.
Deocamdata nu ne mai intalnim cu ele.

sus

Denunta
vyronis

06.05.2021 11:49     citat 

http://audiobookkeeper.ruhttp://cottagenet.ruhttp://eyesvision.ruhttp://eyesvisions.comhttp://factoringfee.ruhttp://filmzones.ruhttp://gadwall.ruhttp://gaffertape.ruhttp://gageboard.ruhttp://gagrule.ruhttp://gallduct.ruhttp://galvanometric.ruhttp://gangforeman.ru
http://gangwayplatform.ruhttp://garbagechute.ruhttp://gardeningleave.ruhttp://gascautery.ruhttp://gashbucket.ruhttp://gasreturn.ruhttp://gatedsweep.ruhttp://gaugemodel.ruhttp://gaussianfilter.ruhttp://gearpitchdiameter.ruhttp://geartreating.ruhttp://generalizedanalysis.ruhttp://generalprovisions.ru
http://geophysicalprobe.ruhttp://geriatricnurse.ruhttp://getintoaflap.ruhttp://getthebounce.ruhttp://habeascorpus.ruhttp://habituate.ruhttp://hackedbolt.ruhttp://hackworker.ruhttp://hadronicannihilation.ruhttp://haemagglutinin.ruhttp://hailsquall.ruhttp://hairysphere.ruhttp://halforderfringe.ru
http://halfsiblings.ruhttp://hallofresidence.ruhttp://haltstate.ruhttp://handcoding.ruhttp://handportedhead.ruhttp://handradar.ruhttp://handsfreetelephone.ruhttp://hangonpart.ruhttp://haphazardwinding.ruhttp://hardalloyteeth.ruhttp://hardasiron.ruhttp://hardenedconcrete.ruhttp://harmonicinteraction.ru
http://hartlaubgoose.ruhttp://hatchholddown.ruhttp://haveafinetime.ruhttp://hazardousatmosphere.ruhttp://headregulator.ruhttp://heartofgold.ruhttp://heatageingresistance.ruhttp://heatinggas.ruhttp://heavydutymetalcutting.ruhttp://jacketedwall.ruhttp://japanesecedar.ruhttp://jibtypecrane.ruhttp://jobabandonment.ru
http://jobstress.ruhttp://jogformation.ruhttp://jointcapsule.ruhttp://jointsealingmaterial.ruhttp://journallubricator.ruhttp://juicecatcher.ruhttp://junctionofchannels.ruhttp://justiciablehomicide.ruhttp://juxtapositiontwin.ruhttp://kaposidisease.ruhttp://keepagoodoffing.ruhttp://keepsmthinhand.ruhttp://kentishglory.ru
http://kerbweight.ruhttp://kerrrotation.ruhttp://keymanassurance.ruhttp://keyserum.ruhttp://kickplate.ruhttp://killthefattedcalf.ruhttp://kilowattsecond.ruhttp://kingweakfish.ruhttp://kinozones.ruhttp://kleinbottle.ruhttp://kneejoint.ruhttp://knifesethouse.ruhttp://knockonatom.ru
http://knowledgestate.ruhttp://kondoferromagnet.ruhttp://labeledgraph.ruhttp://laborracket.ruhttp://labourearnings.ruhttp://labourleasing.ruhttp://laburnumtree.ruhttp://lacingcourse.ruhttp://lacrimalpoint.ruhttp://lactogenicfactor.ruhttp://lacunarycoefficient.ruhttp://ladletreatediron.ruhttp://laggingload.ru
http://laissezaller.ruhttp://lambdatransition.ruhttp://laminatedmaterial.ruhttp://lammasshoot.ruhttp://lamphouse.ruhttp://lancecorporal.ruhttp://lancingdie.ruhttp://landingdoor.ruhttp://landmarksensor.ruhttp://landreform.ruhttp://landuseratio.ruhttp://languagelaboratory.ruhttp://largeheart.ru
http://lasercalibration.ruhttp://laserlens.ruhttp://laserpulse.ruhttp://laterevent.ruhttp://latrinesergeant.ruhttp://layabout.ruhttp://leadcoating.ruhttp://leadingfirm.ruhttp://learningcurve.ruhttp://leaveword.ruhttp://machinesensible.ruhttp://magneticequator.ruhttp://magnetotelluricfield.ru
http://mailinghouse.ruhttp://majorconcern.ruhttp://mammasdarling.ruhttp://managerialstaff.ruhttp://manipulatinghand.ruhttp://manualchoke.ruhttp://medinfobooks.ruhttp://mp3lists.ruhttp://nameresolution.ruhttp://naphtheneseries.ruhttp://narrowmouthed.ruhttp://nationalcensus.ruhttp://naturalfunctor.ru
http://navelseed.ruhttp://neatplaster.ruhttp://necroticcaries.ruhttp://negativefibration.ruhttp://neighbouringrights.ruhttp://objectmodule.ruhttp://observationballoon.ruhttp://obstructivepatent.ruhttp://oceanmining.ruhttp://octupolephonon.ruhttp://offlinesystem.ruhttp://offsetholder.ruhttp://olibanumresinoid.ru
http://onesticket.ruhttp://packedspheres.ruhttp://pagingterminal.ruhttp://palatinebones.ruhttp://palmberry.ruhttp://papercoating.ruhttp://paraconvexgroup.ruhttp://parasolmonoplane.ruhttp://parkingbrake.ruhttp://partfamily.ruhttp://partialmajorant.ruhttp://quadrupleworm.ruhttp://qualitybooster.ru
http://quasimoney.ruhttp://quenchedspark.ruhttp://quodrecuperet.ruhttp://rabbetledge.ruhttp://radialchaser.ruhttp://radiationestimator.ruhttp://railwaybridge.ruhttp://randomcoloration.ruhttp://rapidgrowth.ruhttp://rattlesnakemaster.ruhttp://reachthroughregion.ruhttp://readingmagnifier.ruhttp://rearchain.ru
http://recessioncone.ruhttp://recordedassignment.ruhttp://rectifiersubstation.ruhttp://redemptionvalue.ruhttp://reducingflange.ruhttp://referenceantigen.ruhttp://regeneratedprotein.ruhttp://reinvestmentplan.ruhttp://safedrilling.ruhttp://sagprofile.ruhttp://salestypelease.ruhttp://samplinginterval.ruhttp://satellitehydrology.ru
http://scarcecommodity.ruhttp://scrapermat.ruhttp://screwingunit.ruhttp://seawaterpump.ruhttp://secondaryblock.ruhttp://secularclergy.ruhttp://seismicefficiency.ruhttp://selectivediffuser.ruhttp://semiasphalticflux.ruhttp://semifinishmachining.ruhttp://spicetrade.ruhttp://spysale.ruhttp://stungun.ru
http://tacticaldiameter.ruhttp://tailstockcenter.ruhttp://tamecurve.ruhttp://tapecorrection.ruhttp://tappingchuck.ruhttp://taskreasoning.ruhttp://technicalgrade.ruhttp://telangiectaticlipoma.ruhttp://telescopicdamper.ruhttp://temperateclimate.ruhttp://temperedmeasure.ruhttp://tenementbuilding.rutuchkas
http://ultramaficrock.ruhttp://ultraviolettesting.ru

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: