· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casnicie, familie > vreau sa ma las de fumat
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor vreau sa ma las de fumat     
mamamaria

Copii
darius
diana

08.10.2008 8:01   vreau sa ma las de fumat  citat 

buna ziua.am si eu o mare problema,vreau sa ma las de fumat dar nu pot pt k imi lipseste ambitia si motivatia trist anul trecut taticul meu a avut mari probleme de sanatate si medicul ia spus k dak nu lasa tzigarile o sa dea in primire.atunci in semn de solidaritate fata de el,am zis k ma las si eu.buuun pana aici.zis si facut,ma trezeam dimineata si in loc de cafea si tigara,un mic dejun sanatos,o cafea dupa si mergea treaba k pe roate.prima zi a fost cat de cat ok,eram entuziasmata ce fac si cate benefici o sa am dupa ce reusesc total.a doua zi,gata cu micul dejun,am inceput sa fiu agitata,nervoasa dar ma tineam tare,mancam seminte,dulciuri,rontaiam tot timpu ceva.cu chiu cu vai a mai trecut o zi.a treia zi....deja mi se parea iadu pe pamant,nu mai imi trebuia nici cafea k dor o cafea merge cu o tigara dar..nu mai aveam energie,numa rontaiam cate ceva si stateam in pat toata ziua,simteam k ma dor toate,oboseala,nervi,stresata,agitata,nu mai aveam rabdare cu copii,tipam tot timpu la ei si la sotul meu,nu eram in stare nici sa incalzesc mancarea sa pun masa nimik.totusi ma tineam inca departe de tigari.dupa o saptamana de chin zic eu am zis gata,numi distrug familia pentru o tigara,si pac am aprinso ochi peste cap .....senzatiile de dupa?
am ametit,a inceput sa ma doara capu,sa tusesc dar dupa cateva minute pluteam o senzatie nemaipomenita.cu asta am zis k nu mai aprind niciuna,gata.dar cand vrei sa faci ceva bun intotdeauna vine ispita.a venit o prietena la mine care fumeaza k o locomotiva frate si normal."hai tu vezi de treaba k o tigara nu are nimik"...mai slaba de inger cum se zice am aprins una,dupaia inca una si tot asa am ajuns iara sa ma apuc de fumat.mi rusine dar asta este.acuma incerc din nou sa ma las dar nu fara nicorette care sincer nu stiu cum va putea sa ma ajute.mi frica de zilele de agonie prin care o sa trec,mi frica sa nu devin pe urma dependenta de nicorette pt k am citit k exista posibilitatea pe urma mi frica de kg pe care o sa le cumulez si lupta pe care va trebuii sa o duc sa scap de ele trist va rog dak stie cineva ce ar trebuii sa fac sa reusesc sa ma ajute si pe mine.orice sfat este binevenit.va multumesc. zambet

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 14 ani, 8 luni

08.10.2008 10:43     citat 

pachuri cu nicotina
granule homeopatice
consultatie la un tabacolog
toate te pot ajuta la nivel medical si pot suplini lipsa de nicotina din organism
tabagismul este o boala, nu o rusine, si se poate vindeca
cu greu, cu multa vointa, dar se poate
depinde insa foarte mult de tine, de cit de motivata esti, daca esti convinsa ca intr-adevar vrei cu orice pret sa renunti

sus

Denunta
ket

Copii
Alex: 11 ani, 7 luni

08.10.2008 11:26     citat 

mamamaria, eu m-am lasat de 2 ori de fumat, brusc.
Prima oara a fost cu aprox. 2 ani in urma - dupa ce fumasem 10 ani un pachet si uneori chiar mai mult/zi- ... am rezistat eroic un an de zile dupa care m-am reapucat ... am fumat inca un an, pana anul asta cand ne-am hotarat sa avem bebe si ne-am lasat amandoi de fumat... Inainte sa reusesc mai incercasem cu nicorette dar nu am reusit decat sa mi se faca foarte rau dupa o pastila luata... asa ca pt. mine nu au fost o solutie.

Acum am cam 3 luni de cand nu mai fumez, si mi-am tot spus ca dupa ce fac bebe ma reapuc.... insa de catva timp ma uit la persoanele fumatoare si nu mai imi plac... si cand vad la cate unele disperarea aia sa-si aprinda tigarea mi se pare penibil ... si ma gandesc ca asa paream si eu persoanelor care nu fumau... nu dati cu pietre... poate e o reactie a mea de autoaparare ...

Ideea este ca am reusit brusc, fara elemente ajutatoare, poate doar motivatia de a avea bebe ... cred ca trebuie sa gasesti si tu una, iar din statusul tau vad ca ai 2 copilasi ... cred ca ar fi suficient... pentru ei sa te lasi... sa nu mai inhaleze fumul, sa nu fii un exemplu negativ... nu stiu... dar iti tin pumnii si iti doresc sa reusesti zambet SE POATE

sus

Denunta
vera_g

Copii
Mircea-Mihai - superb
15 ani, 10 luni

09.10.2008 11:54     citat 

Am fost fumatoare inraita. Fumam tigari tari si multe, un pachet si jum pe zi. Si m-am lasat de mai bine de 6 ani. Ce ma convins? Tatal meu a murit de cancer la limba. In chinuri greu de imaginat.
Am mai fumat in 6 ani maxim 20 de tigari, fie cand eram foarte nervoasa fie de "pofta". Este bine ca pot fuma 1 tigara doua, si gata. Mai fumez peste 9-10 luni. Cat timp am fost insarcinata si am alaptat (9 luni am alaptat) nu am fumat si nu am baut alcool(nici macar bere).
Probabil am vointa si ambitie. foarte fericit foarte fericit

Stiti vorba aia: "a murit tiganu' care ma lauda" rad rad rad
Sper sa nu fie considerata discriminare sau jignire la adresa rromilor. Este o zicala.

sus

Denunta
res

09.10.2008 4:37     citat 

si eu m-am lasat de fumat . Fumam chiar peste 2 pachete la zi . Intr-o zi m-am mai gasit tigarile pe care le fumam de obicei, iar vanzatoarea mi-a zis ca nu crede ca o sa se mai faca . Am plecat dezamagit si m-am hotarat brusc sa ma las de fumat. Pe urma m-am mentinut asa poate mai mult din orgoliu trag cu ochiul Ceea ce-i insa sigur e faptul ca acum ma simt mult mai bine atat fizic cat si psihic fiind mult mai tolerant si bine dispus zambet

sus

Denunta
cruela

09.10.2008 9:11     citat 

fumam cate 2 pachete de tigari pe zi .
amicii mei din facultate ma intrebau cind am de cind sa ma las .
"cind o sa fac un copil "

si asa a fost . cum aflat ca am ramas insarcinata . le-am lasat . brusc si dintrodata fara remuscari . asta a fost acum 5 ani aprox.
am facut 2 copii . si nu am mai fumat de atunci .
daca o sa ma mai apuc nu stiu . nu as vrea.
poate la un chef odata sa trag 2 fumuri .

in cluj este o clinica , o firma nici nu stiu cum sa-i spun care spun ca printr-o singura sedinta te fac sa te lasi de fumat .
nu stiu ce-ti fac .
costa in jur de 5mil.
sedinta de o ora
si cica esti gata lecuit.
totul e sa si vrei sa te lasi.
sotul meu se programase odata .
apoi s-a razgindit .a zis ca el nu vrea sa se lase rad

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

09.10.2008 11:04     citat 

http://www.parinti.com/modules.php?name...highlight=

ia de aici si amuza-te...cred ca pe undeva prin capitolul asta sau precedentul daduse timoria un link la cartea lui allen carr in romana, vezi si tu pe acolo

sus

Denunta
vyronis

06.05.2021 9:49     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: