· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Educatie > cartiica de povesti....
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor cartiica de povesti....     
daniluca

02.06.2003 8:30   cartiica de povesti....  citat 

Alexa mea nu are rabdare sa-i citesc povesti seara....imi aduce cartea, e ritual, ma apuc sa citesc si in cinci minute face ca maimutzica....tipa, se joaca, sare prin pat...orice doar nu asculta povestea....si eu imi strofoc gatul si nervii doar doar aude si ea ceva...
Acum eu stiu ca atunci cand sunt micuti sunt mai agitati dar ii citesc in fiecare seara de ceva vreme si ar fi trebuit sa se fi obisnuit pana acum.... trist
Aveti idee cam ce as putea sa fac sa o atraga ce spun eu sau ta'su acolo? trist
Sau voi cum procedati? Ce carti alegeti? Ce poveti?
Poate sunt prea grele povestile care i le citesc? surprins

sus

Denunta
Carmella

02.06.2003 9:21     citat 

Pina se prinde ea care e placerea in citit (si-atunci o sa te saturi tu de citit zambet ) eu cred ca ar fi bine sa i le povestesti tu, cu cuvinte simple pe care le folosesti in vorbirea curenta. Poate ca nu intelege toate cuvintele folosite in carte si-atunci n-o mai atrage nici povestea. Plus intonatia, care trebuie sa fie blinda si linistitoare cind e vorba de citit povesti la culcare.

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 18 ani, 7 luni

02.06.2003 9:45     citat 

Cred ca o sa radeti de mine cand am sa va spun... La fel se intampla si la noi, Lexi aducea cartea (ca-ca) si apoi nu mai statea sa asculte, se zbenguia... pana cand am inceput sa ii citesc in engleza. Nu numai ca asculta cu atentie, dar mai si zicea daaa-daaa, ca eu ii citeam cu intonatie despre Little Diggby mouse and his firends. Si, minune mare, adormea. I-am citit si in franceza, dar facea la fel ca la cititul in romana scot limba

sus

Denunta
Cotty

Copii
Marian-Lucian: 20 ani, 11 luni
Thomas-Nikolas: 17 ani, 11 luni

02.06.2003 9:49     citat 

Mai Lumi, vezi cum reactioneata NORA la germana rad rad rad
Sa stim de pe acum.... foarte fericit

sus

Denunta
lumi12a

Copii

02.06.2003 9:50     citat 

Da' vii tu sa ii citesti? Ca de mine nu s-a prins imposibilitatea asta de limba...

sus

Denunta
Cotty

Copii
Marian-Lucian: 20 ani, 11 luni
Thomas-Nikolas: 17 ani, 11 luni

02.06.2003 9:55     citat 

Nici de mine, Lumi, dar il trimit pe sotu' :p

sus

Denunta
lumi12a

Copii

02.06.2003 10:04     citat 

Bun si cuscru scot limba cool cool

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

02.06.2003 11:52     citat 

Dani, eu cred ca e normala reactia fetitei tale. E inca mica si asa cum a zis Carmella poate ar fi bine sa incerci sa ii povestesti tu...povestea.
Cand era mai micuta nici Ecaterina nu avea rabdare sa asculte, asa ca am optat pentru cartile de povesti care aveau cat mai multe desene si ii povesteam in functie de desene. Asa ca pe fiecare desen nu stateam mai mult de un minut. scot limba
Acum a mai crescut si are rabdare sa ii citesc si nu iti spun ca ma pune sa ii citesc, cateodata, aproape in continuu de imi vine sa ma urc pe pereti. foarte fericit
Deci nu dispera ca vin vremuri mai grele. cool

sus

Denunta
AdinaA

Copii
Matei: 20 ani, 11 luni
Maria Romana: 16 ani, 3 luni
Mircea Victor: 12 ani, 5 luni

02.06.2003 12:06     citat 

Dani,
Incearca sa scurtezi povestea, sa-i spui povestea in varianta prescurtata adica, cu cuvintele tale si sa dureze numai citeva minute. E micuta acum, normal ca nu are inca rabdare. Micutul meu are 3 ani si ii place enorm sa ii citesc, dar tot nu are rabdare la o poveste intreaga, mai ales ca multe cuvinte sint arhaice, topica, cuvintele sint diferite de limba vorbita si nu le intelege.

Eu ii mai citesc si povesti scurte scurte, mai mult povestesc pozele si il intreb si pe el despre ce se intimpla in poza, despre personaje, sa participe si el, el intoarce paginile...

sus

Denunta
Cora

02.06.2003 7:32     citat 

Inca inainte de a implini 1 an, lui Alex ii facea placere deosebita sa se uite prin carti, si mai ales in cele speciale pt. copii de virsta lui, cartonate. Asa ca i-am luat astfel de carticele frumos colorate, cu putine cuvinte pe care ne uitam impreuna si imitam animalele sau repetam culorile, formele, etc., si pe care le gusta cu placere (si la propriu si la figurat rad ). Ca povesti insa, la culcare, preferam sa-i repovestesc eu cite ceva cunoscut ,sau pur si simplu sa inventez. Dupa 2 ani insa a inceput sa-i placa sa-i citesc povesti din ce in ce mai lungi (dar nu ca cele ce le poti asculta dupa 5-6 ani) si din cartile obligatoriu cu desene vii si frumos colorate.
Acum citim zilnic 5-6 carti si obligatoriu, cel putin 2 inainte de culcare. Dar eu nu i le citesc in camera lui, pt. ca nu are stare maimutza cind sta in pat, vrea sa vada imaginile, se agita, sare ...deci nu citim decit in sufragerie pe canapea si apoi nani. trag cu ochiul

Si vreau sa-l si laud la capitolul carti... ii plac mult, pot spune ca-i avid dupa orice gen de carte, uneori mai greu de inteles (intreaba cind nu intelege ceva), iar la biblioteca chiar am fost intrebata acum citeva zile daca este la scoala, caci rar au intilnit un copil care sa-si doreasca si sa savureze atitea carti. Asa ca am hotarit ca pe vara asta sa-l si inscriu la un concurs de citit carti... pot participa si cei care doar asculta. trag cu ochiul
Lui Alex daca ii spui: "vrei sa-ti citesc o carticica?", imediat se aseaza comfortabil si este in stare sa asculte atitea pina tu, cel care citesti nu mai ai voce. zambet

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 19 ani, 3 luni
Adelina: 11 ani

02.06.2003 10:24     citat 

Nici Alexa nu are rabdare... i-am luat carticele cu cateva cuvinte si multe poze... mi le smulge din mana sa se uite ea... nu ma lasa sa-i povestesc nimic... si le rupe in general, desi ii explic ca nu e frumos ce face...

seara trebuie sa-i cant... si are si preferinte! vrea "pu-pu" (pupaza din tei)... pe urma "shiaaaaa" (mata sireata)... am incercat sa-i spun povesti, poezii... n-am succes... vrea cantecelele ei!

eu sper ca in timp sa capete pasiune si pentru citit.... am o gramada de carti pentru copii foarte frumoase...

sus

Denunta
Renata

Copii
ENYA ANNE MARIE: 18 ani, 1 luna

03.06.2003 3:05   Povesti ...si povestiri  citat 

Hai sa-ti zic si eu cu stam cu povestile . Eu nu-i citesc povesti , ii povestesc asa din cate mai tin eu minte ( adevaratele povesti din carti ) , in schimb tatal ei are un dar de a povesti de raman si eu masca , ce sa zic spune-i cu intonatie , incearca sa imiti orice personaj din cartea respectiva , Enya cand i se spune cate o poveste ramane inmarmurita , traieste cu intensitate povestea , dar totul sta in a stii sa-i povestesti ...incearca sa-ti schimbi vocea de la un personaj la altul ce pot sa zic .

Bafta !
zambet zambet zambet zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: