· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Top 10 / Sondaje > Top 10 cele mai bune maternitati din Romania
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4
subiect nou  raspunde
autor Top 10 cele mai bune maternitati din Romania     
roll

Copii
Diana-Nicoleta: 11 ani, 10 luni

05.01.2011 1:05     citat 

Buna, eu de exemplu stiu ca se poate nastere normala dupa cezariana, ca este posibila si a treia cezariana daca este cazul, toate de la medicul meu care lucreaza la un spital de stat. zambet . Iar in ceea ce priveste costurile la nastere, eu nu am cumparat nimic( ca si medicatie sau chiar vata) in cele 3 zile cat am stat in spital ( desi am intrebat daca este nevoie). Pana si cu mancarea de la ei puteai sta( tinand cont ca eu nu sunt din Bucuresti asa ca nu avea cine sa-mi aduca mancare calda...). Am o prietena care a nascu la Brasov la privat, foarte multumita, dar intre noi ca si servicii prestate de medici nu a fost diferenta! Dar nu as fi nascut in maternitatea din orasul meu sub nici o forma jenat .

sus

Denunta
ramona79

Copii
Raisa Georgiana: 14 ani, 3 luni
Denis Gabriel: 12 ani

05.01.2011 1:20     citat 

----------
e-alice a scris:
Ramona, cu primul post m-ai lovit intr-adevar... si asta pt. ca nu am auzit maternitate de stat unde sa-ti fie permis sa nasti natural dupa cezariana. Nu stiu daca exista dar nu am auzit. Aici de exemplu, da, merita diferenta de bani
----------
citat:
Suma de 800 euro respectiv 1000 euro a pachetelor de nastere ti se pare mare? daca ar fi sa comparam cu preturile practicate de celelalte maternitati private din tara?
----------

Eu ma refeream la diferenta mare de bani matenitate stat versus maternitate privata, nu intre diverse clinici din tara. Si da, suma mi se pare mare daca te gandesti la cezariana de exemplu. 5 ron vata nu mi se pare o cheltuiala si altceva nu mi-a fost cerut, nici nu mi-a lipsit. Si nu vad acel ceva care sa justifice diferenta, scuze ca repet.
Mai vreau sa mai zic ca pana nu demult, practic pana sa apara Eva BV, in Victoria si Fagaras se nastea in apa la maternitate de stat. E drept ca cu singurul doctor din tara ochi peste cap (d-l Baiulescu, toata stima rad )

Felicitari pt. nasterea in apa, probabil ca as fi facut-o si eu daca nu mi s-ar fi recomandat cu toata caldura operatia rad
----------

eu recent am fost internata cu baietelul meu in spitalul judetean, personalul de acolo, jos palaria, foarte amabili,pacat ca sunt nevoiti sa lucreze in acele conditii.
si da, am cumparat TOT nu doar vata, peretii mucegaiti, calorifere reci(mi-am adus de acasa sursa de incalzire pe care o foloseam pe furis ca nu aveam voie ...sareau sigurantele, paturi ruginite, cazata cu tigangi galagioase in camera si multa mizerie....cred ca depinde de spital, nu peste tot e asa.

sus

Denunta
ramona79

Copii
Raisa Georgiana: 14 ani, 3 luni
Denis Gabriel: 12 ani

05.01.2011 1:36     citat 

impresiile mamicii curajoase in urma acestei minunate experiente sarut

----------
liliana_t a scris:
Imi pare o poveste atat de frumoasa cea dea aseara, nu pot sa nu pomenesc de incantarea mamei care povesteste acum despre nasterea ei, despre starile prin care a trecut, constientizandu-le acum si retraind acele clipe ale travaliului, acum in alte dimensiuni ale fericirii...
Sa povestesc despre sentimentele tatalui intai ? Despre echipa?
As vrea sa incep undeva cu inceputul, fiindca aceasta poveste a nasterii o voi filtra prin ceea ce simt eu, este potrivit sa va expun cateva dintre trairile Antoanelei dinainte de sarcina.
Si vreau sa fie un inceput, fiindca aici in Isis exista sloganul "Impreuna de la inceput'', oare cate inceputuri au fost aici? Cate lucruri noi diferite s-au intamplat in Isis, raportandu-ne la Romania? Cate dintre noi nu avem un inceput aici, fie ca este unul existential, experiential sau profesional ?
Aceasta este Antoanela intr-o discutie pe grupul Lamaze Romania:
,,Sunt educator Lamaze in Piatra Neamt, si urmaresc cu interes discutiile purtate aici.
Sunt mama unui baietel de 1 an si 6 luni, nascut in aprilie 2009 prin cezariana.
Povestea este lunga, dar o voi scurta din respect pentru timpul vostru - dupa un travaliu de mai bine de 24 de ore cu contractii regulate la 10 minute si nici o urma de dilatatie, am ajuns sa fac cezariana.
Totul a decurs bine, fara complicatii, si inafara de moralul meu (care imi doream foarte mult sa nasc natural, in apa) nimeni nu a avut de suferit.
Am nascut intr-o clinica privata, pentru ca doar acolo se putea naste in apa in acel moment, insa in sala de "alaturi de apa". Mentionez ca in acel moment nu eram educator Lamaze inca, urmasem insa un curs de educatie prenatala Lamaze si mai stiam una-alta. Aceasta prima poveste se incheie aici.
Urmeaza a doua, pentru care va supun atentiei supararea si dezamagirea mea nemasurata!
La un an dupa nasterea lui Luca (primul baietel) am ramas insarcinata din nou, si am acum 29 de saptamani. A doua sarcina, aceiasi "fixatie", de aceasta data insa mai puternica - vreau sa nasc natural, in apa daca se poate!
Spun "in apa daca se poate" pentru ca pana in acest moment nu am gasit NICI UN DOCTOR dispus sa ma asiste la o nastere naturala, daramite in apa!
Mi s-au insirat toate riscurile posibile si imposibile, cel mai adesea fiind speriata cu "MORI SI TU SI COPILUL". Stiam ca va fi greu, dar nu intr-atat de greu! Pana la urma urmei ar trebui sa fie decizia mea, nu?
Si atunci vin si va intreb... intre a naste acasa, a ajunge la spital in ultima faza si a naste cu moasa si eventual medicul de garda care sa ma faca albie de porci si a face cezariana, care este "pastila" cea mai usor de inghitit?
Nu pot insa sa exclud din aceasta ecuatie riscul (la dimensiunile sale normale, nu exagerate) al nasterii naturale dupa cezariana. Si cu "burtica la gura", cu aceasta experienta si dezamagire in spate, vin in fata altor viitoare mamici gravide si le povestesc despre increderea in corpul lor, despre "negocierile" cu doctorul, despre nasterea naturala, frumoasa si sanatoasa!
Dar stiti ceva? O fac cu drag, o fac cu pasiune si o fac cu mai multa forta decat as fi facut-o in alte imprejurari!
Pentru ca avem dreptul sa alegem, sa cunoastem avantajele si riscurile in mod corect!
Vreau insa sa-mi spuneti ce credeti voi despre nasterea naturala dupa cezariana in Romania, pentru ca nu cred sa fiu singura care se confrunta cu asta.
Liliana - crezi ca la Constanta, la ISIS, se poate implini visul meu?''

Ulterior, Antoanela a fost vazuta de dr.Zaher, s-au discutat toate aspectele travaliului, nasterii, posibilele riscuri, ce conduita trebuie abordata.
Din saptamana 37, a fost atent urmarita, iar in dimineata zilei de ieri (la 39 saptamani), au inceput contractiile, iar dupa amiaza s-a internat in maternitate cu un travaliu progresiv.
Antoanela a fost echilibrata, s-a miscat continuu, a fost atent monitorizata si dupa 5 ore de travaliu, s-a nascut Stefan, Apgar 10.
----------

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 12 ani, 2 luni
Paul: 9 ani, 1 luna

05.01.2011 2:41     citat 

super poveste! Felicitari mamei si sanatate! sarut

sus

Denunta
polin

Copii
Stefan: 14 ani
Emilia-Maria: 11 ani, 11 luni

04.02.2011 11:56     citat 

Ramo sa-ti mai zic ca te invidiez pentru experienta pe care ai avut-o la nasterea lui Denis..desi cred ca ti-am mai spus si scum un an scot limba
Boon.. deci nu am ce sa recomand ca eu am nascut la Elias ambii prichindei, conditii mizere si personal in functie de tura ( la Stef am avut o moasa de imi venea sa o iau de gat, la Emi una sa o pui la rana..cotizatia aceeasi)..doar doctora o pot recomanda cu toata increderea de acolo.
Din imagini si trairile lui Ramo..dau si eu un vot pentru Isis

sus

Denunta
lorentap

Copii
Petru : 15 ani
Mihaela: 12 ani, 10 luni

28.04.2011 2:50     citat 

Eu am nascut la maternitatea Medlife si am fost multumita.
Conditii de cazare de 5 stele,
Meniu ff bun
Asistente dragute
act medical nota 10
preturi rezonabile fata de alte maternitati private.

sus

Denunta
blondeana24

Copii
STEFAN-IOAN - bubu
13 ani, 6 luni
ILINCA - SOFIA: 5 ani, 2 luni

29.04.2011 8:14     citat 

sa va impartasesc si povestea mea legata de spitalul in care am nascut.
asa, dupa ce am stat 3 sapt in mat. din orasul meu ( Sighiosra, o mat. saraca, ca orcare alta din oraselele mici .dar cu toate astea am avut un medic bun care a vegheat zilnic asupra sanatatii copilasului si a mea ) am fost nevoita sa nasc la Tg Mures din lipsa unei sectii de prematuri a orasului nostru.
ajunsa la Sp Municipal Mures , la sectia ginecologie am nascut cu o echipa f amabila si profesionista si am ramas acolo 1 luna pt ca bb sa ia in greutate. chiar nu stiu ce medic m a asistat la nastere, era de garda dar pot sa zic ca toata perioada mea de sedere acolo nu m a costat ( in bani vb ) NIMIC . cate o ciocolata sau o cafea la asistentele de la neonatologie si asta pt a ne primii rudele ( in numar mare )
dpdv al aparaturii este dotat cam la cele mai inalte standarde, medicii sunt buni, la neonatoloaga care l a monitorizat pe Stef din prima clipa inca mai mergem la control. la fel mergem regulat la acelasi spital la cardiologie si acolo am gasit, o echipa de medici amabili si profeionisti si cel mai imp. NU ne a costat nimic fata de ce preturi am auzit ca se practica in domeniu.
asa ca votul meu merge la spitalul de stat.............chiar daca e saracut, nu asa de "dotata" ca cele private ( si aici ma refer la conditiile din camere, sali de mese , mancare etc...)

sus

Denunta
vyronis

24.07.2021 9:57     citat 

Mitt742.4BettBettProlConnMikeJohaEdwaHeurJewePuntReno
IrwiPastGinaKaldCrisTescMezzLoisWindBurdOZONAtlaAnde
TescCreoMarkEmilBlueSomeRETAOverBellThreHonoPhanBlen
EineBookAloeGlenContNiveMordFredEugeWindHerbLeifGrim
LineToscOmerRichWindSelaJackRenaBernCarrToshPaliScho
SelaSympPushPushOnlyBerlNikiFaggAdioVentGrifDennEnid
WindFuxiJustHorrWaltDonaYVBGZoneMannArtsWintToybLove
SonyZoneMichDareZoneXVIIZoneASASChetZoneZoneBillDiff