· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Adolescenti > fuga de acasa
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor fuga de acasa     
cdc

Copii
Andrei-Claudiu: 20 ani, 10 luni
Radu-Teodor: 12 ani, 1 luna

29.03.2006 11:01   fuga de acasa  citat 

stiu ca nu e un subiect legat de copii sau poate ca e, dar mai mult de adolescenti; ma intereseaza daca ati gasit pe internet ceva informatii, interviuri legate de fuga copiilor de acasa, motivele acestora, parerea parintilor etc. vreau sa fac un studiu legat de acest subiect. va rog, daca gasiti ceva scrieti aici. multumesc!

sus

Denunta
sweepps2003

Copii
Vlad- Andrei: 15 ani, 5 luni

20.06.2006 9:14     citat 

ce am observat la adolescentii pe care i-am cunoscut si care apeleaza la aceasta metoda este ca intre ei si parinti este o lipsa totala de comunicare.Parinti nu isi cunosc copilul , probleme cu care acesta se confrunta ,sau daca le cunosc asteapta ca scoala sa le rezolve problemele , mediul pe care acesta il frecventeaza si se ascund dupa vorba" Eu nu am timp sa vad ce face eu merg la munca ".Ce este importanat si vad ca unii parinti nu explica copiilor ... pericolele la care acestia sunt expusi cind fug de acasa.Pentru ca multi nu fug la prietenul sau prietena care sta poate la 3 blocuri.Frecventeaza baruri, discoteci , parcuri intilnesc diferite persoane( numai cu intentii nu chiar bune).Problema este ca 90% dintre cei care fug de acasa o data o va face si a doua oara.
Motivele...multi invoca lipsa de libertate, probleme la scoala multe absente ..corigente

sus

Denunta
mama_rea

Copii
andrada

21.06.2006 10:02     citat 

buna! am si eu o fetita de 16 ani si am citit cam tot despre adolecenti.
in legatura cu fuga de acasa , chiar la fetita mea in clasa a fost un caz in ultima saptamana de scoala,o colega a fugit de-acasa,ca norocul ca a fost gasita a doua zi.sincera sa fiu nu stiu cum as reactiona la o astfel de faza.motivul pentru care a fugit a fost in primul rand notele si in al doilea rand a zis ca a vrut sa vada parintii ei cum e sa traiasca fara ea .
e adevarat unii parinti sunt vinovati ca nu au timp sa stea de vorba cu copii lor pun munca inainte toate dar o parte din vina o poarta si copii.ei nu inteleg ca noi incercam sa-i protejam . de multe ti se da sfaturi de genul" lasa-l sa dea cu capul in grinda de sus ca numai asa poate invata" sau ca din greseli se invata fiecare.sunt de acord ,dar intrebarea este daca se loveste prea tare si aceea lovitura nu se mai vindeca, sau cat de tare sa-i lasam sa se loveasca.depinde si de greselile pe care le face nu? pe mine asta ma ingrozeste cel mai tare.eu incerc pe cat posibil sa fiu foarte apropiata de fetita mea ,uneori imi reuseste dar de cele mai multe ori nu.dar trebuie sa avem rabdare.
parerea mea este ca un copil nu fuge de acasa de bine ci dimpotriva poate i se aduc intr-una numai reprosuri asa incat el ajunge la concluzia ca nimic din ce face pe lumea asta nu ii va multumi pe parinti.

sus

Denunta
GeaB

Copii
George-Stefan-Dan: 28 ani, 8 luni
Iuliu Maximilian: 16 ani, 10 luni
Catalin-Corneliu Andrei: 15 ani, 9 luni
Marius Laurentiu: 24 ani, 7 luni

13.02.2007 4:58     citat 

Si eu am fugit de acasa ...la tata, parintii erau divortati. Tocmai dadusem examen la liceul Lazar...si stiam ca nu voi intra, niciodata nu mi-a placut matematica si nici fizica . Aveam alte aptitudini, desen, istorie, literatura... eu imi dorisem sa dau la Filologie istorie... Doua zile inainte de afisarea rezultatelor am fugit, m-am dus direct la tata care nu era in contact cu mama deloc, aceasta nu putea sa-l sufere, cred ca si acum cind el e mort tot il mai uraste din motive pe care eu nu le cunosc. In capul meu naiv m-am gindit ca numai acolo nu ii va trece prin cap ca as putea fi. Tata s-a dus sa afle rezultatul, eu nu am avut curaj. Picasem a 7 a pe lista... Pe mine asta nu m-a consolat... fusesem multi pe loc ce sansa aveam eu ...dar o uram pe mama pt ca m-a obligat sa ma inscriu acolo, cred ca eu nici nu m-am inscris... Imi vedeam aripile taiate si latul de git. Imi era frica de bataia pe care o voi lua ca nu am intrat la liceu. M-am imbolnavit atunci, si azi imi mai e frica de ea. Desi relatia dintre noi s-a mai imbunatatit... O saptamina a durat pina i-a trecut supararea si m-a cautat...sau o saptamina m-o fi cautat ?! Bineinteles ca am recidivat... dar nu am mai fugit la tata... si de data asta fugeam amindoua... eram disperate de frica... ea lovea cu glastrele de flori, ghivece, scrumiere tot ce nimerea si suna pe tataie si plingea ca noi am batut-o , el venea val virtej... mama frumoasa n-avea nimic iar eu capul spart si o pata de singe pe perete... ea era crezuta desi dovada era in fata lor. Usor de zis ca "asemenea copii se inhaiteaza cu cineva ca fura sau fac rele"...Noi ne ascundeam si de copiii din bloc, de vecini...stateam si plingeam amindoua una in bratele celeilalte de foame si de frig... si mai ales de frica, ca ne va gasi, ca ne va bate... ne intorceam de obicei dupa 2 - 3 zile de infometare si inghet...era iarna, mama nu s-a ingrijorat, nu a pus intrebari... ba punea dar nu intelegeam vocabularul ei prea destept pt mintea noastra. Uneori plingea... atunci ma durea cel mai tare, cind plingea... Alta fetita din bloc avea o situatie si mai rea ...tatal ei ii arsese miinile pe aragaz ca sa o pedepseasca, ii crestase un deget cu toporul si altele... ne-am aliat cu ea... am fugit iar si ne-a prins Militia... ca atunci nu era politie.... Si acestia s-au comportat urit cu noi nimeni nu s-a intrebat de ce trei fete fug de acasa ... Un om cu creier in cap ar fi vazut imediat cit sintem de speriate. Nuuuu ei ne-au tuns bretonul ...au chemat zmeoaica sa ne ia... si acasa am primit ce meritam: Omorul. In timp nu ne mai batea ea...chema pe altii sa ne bata...si nu cu palma... Nu mai intru in amanunte... n-are sens. Eu mi-am iubit intotdeauna mama, sora mea chiar mai mult ca mine. Parerea mea e ca nu fuge nimeni de acasa pt ca e bine. si nici pt ca e el copilul rau. Copiii fug si au un motiv oricare ar fi acela, si acela implica desigur si pedepse corporale. Iar azi... cu greu pot uita...de fapt nu pot sa uit chiar daca am iertat-o...iar ea , ea nu recunoaste nici o frintura din toate cele intimplate. Si acum ne invinuieste ca i-am stricat viata, ca fara noi ar fi facut una sau 2 facultati, ca..ca... si ce sens are sa va mint pe dumneavoastra aici...nu ma cunoaste nimeni din cei ce citesc si imi poate fi egal faptul ca v-am povestit. Sora mea mai mica cu 2 ani chiar a acceptat situatia asa cum este si a ingropat in ea cele intimplate nu mai vorbim despre cele petrecute nici intre noi... nu de rusine ... si daca motivul meu e frica atunci e si al ei. Si azi cind trece o femeie pe linga mine care ii seamana, sau are voce asemanatoare tresar si amintirile ma napadesc...o sa scap de ele? Mai tare doare faptul ca nici azi nu inteleg pentru ce a trebuit sa ne faca mama asa ceva. Fuga... nu azi nu mai fugim de nimeni... dam piept cu pericolul oricare ar fi el.... azi depind niste copii de noi. Si stiti ceva.. copiii mei nu au fost batuti (chestia cu aschia care nu sare departe de gard nu este adevarata!) De cite ori m-am enervat am vazut figura mamei in fata mea iar eu nu vreau si nu voi fi niciodata ca ea. Copiii mei vorbesc lejer cu mine...cu toate ca unul din baieti imi da de furca mult, dar ma zbat sa fiu cu capul pe umeri si accept orice ajutor numai sa nu ajung ca mama. O sa-i para rau vreodata ? O sa-si ceara iertare ? Nu stiu... Totusi si atunci ca si acum am cautat motive... cauze... mama nu era o betiva, nu era o femeie rea , sau o inculta... avea insa nervii la pamint. Se razbuna poate pe noi copiii lui... Dar cred eu ca ea era convinsa ca numai cu parul faci educatie. Azi stiu (pe propria-mi piele) ca parul nu se rezolva nimic. Iar ea azi e o bunica blinda si toleranta cu nepotii ei ...chiar daca ceva ma opreste sa ii las singuri cu ea, nici sora mea nu ii da fiul...
Cealalta fata a tot fugit de acasa pina s-a casatorit cu un baiat care a stiut sa o iubeasca... Nu mai stiu nimic de ea de 15 ani...eu am plecat din tara. Sper ca e fericita si ca a gasit drum spre parintii ei pe care si ea ii iubea de fapt. Stiu ca se temea pentru surioara ei mai mica. Fratele ei a murit citeva zile inainte da aniversarea a 19 ani ,aruncindu-se in fata masinii, nu am aflat niciodata pentru ce a facut-o dar pot sa banuiesc...

sus

Denunta
Cora

13.02.2007 5:07     citat 

daca te descurci cu limba engleza ai multa informatie pe aceste site-uri dedicate adolescentilor:
http://www.kidshealth.org/kid/grow/toug..._away.html
http://www.troubledteen.com/teen-troubles/running-away/
http://www.bible.ca/f-teens-runaway.htm
http://www.teenwire.com/infocus/2004/if...unaway.php
https://www.childinc.com/runaway.htm

daca o sa cauti cu GOOGLE "teens running away" probabil gasesti si mai multa informatie si cazuri reale.

sus

Denunta
Cora

13.02.2007 5:19     citat 

Ca o paranteza - pt. GeaB. Draga mea, din povestile pe care le-ai depanat aici pe site despre tine si familia ta eu una trag o singura concluzie: tu ai nevoie neaparat de un ajutor, si ma refer la cel psihologic. Tu esti marcata puternic de copilaria nefericita, apoi de problemele ce le-ai intimpinat in tinerete, apoi sotul paralizat si acum baiatul cel mare. Sincer, daca nu vrei sa ajungi ca mama ta, mergi urgent la un psiholog. Nu te supara pe mine, dar este de necrezut ca mai esti in stare sa faci fata la atitea cu mintea "limpede".

sus

Denunta
GeaB

Copii
George-Stefan-Dan: 28 ani, 8 luni
Iuliu Maximilian: 16 ani, 10 luni
Catalin-Corneliu Andrei: 15 ani, 9 luni
Marius Laurentiu: 24 ani, 7 luni

14.02.2007 11:29     citat 

oamenii puternici invata sa ierte si sa fie mai intelepti. Eu sint puternica.

sus

Denunta
Cora

14.02.2007 5:58     citat 

----------
GeaB a scris:
oamenii puternici invata sa ierte si sa fie mai intelepti. Eu sint puternica.
----------

Daca tu crezi ca poti sa te "ascunzi" dupa astea o vesnicie s-ar putea sa fii deceptionata. Nu sper decit ca nu va fi prea tirziu. Succes in viata ta atita de plina de evenimente. Si scuze daca insistenta mea te agaseaza, nu o fac din rautate.

sus

Denunta
vyronis

13.11.2020 7:44     citat 

живы370.8лучшCHAPЕвроПопоразмSwamLuckВолоКнебNarv6438
МаслJSilИгнаЛобаTescодноупакРоссМартчитаRobeSambMorm
ChocBrutPoulPalmКазаProgAdidAlfrрассПогоMatiКитаKiwi
NiveсертNiveтворКолеMGroВолоJerzВыхоBrasнасмсертArkt
ABBYИларBeveAlteБлинанглCoppСГКуOtfrWastNachThisNiki
NikiРазмвклеCharMamoпривПрокStepИллюSpelунивZoneXVII
РилькараZoneВальMicrJuliMORGdiamпрес5,98ZoneфакуZone
ZoneГолуFantStevпереКузнДобрIrenMalpHaroBarbСедлслов