· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Jocul si jucariile pentru copii > Jucarii pt. 1 an
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Jucarii pt. 1 an     
mamaluieric

Copii
Eric: 20 ani, 4 luni
Hanna: 17 ani

08.06.2002 4:45   Jucarii pt. 1 an  citat 

m-ar interesa ce jucarii sunt interesante pentru copiii de 1 an.

sus

Denunta
vladosmina

Copii
vlad: 20 ani, 5 luni

10.06.2002 8:31     citat 

Lui Vlad cel mai tare ii plac mingiile.
Apoi la rind vine: un cilindru de lemn care are cuie de lemn si un ciocanel cu care sa dai in ele sa le scoti pe partea cealalta, o locomotiva pe al carei conductor daca apesi o ia la sanatoasa, un joc de lego cu piese mari.
Totusi " jucariile" preferate nu sint cele care se pot numi cu adevarat asa , ci: revistele mele si reclamele, o agenda mai veche de-a mea pe care o rasfoieste pagina cu pagina , incintat de ce e scris inauntru, cutiile de la jucarii si de la servetele, periutele de dinti, capacele de la borcanelele cu mincare pentru bebelusi, pe care le pune in sertarele bucatariei, lingurile de lemn de la bucatarie, farfuriile lui si liguritele. Descopar ca dau banii pe jucarii scumpe , dar baiatul meu este atras de cutiile acestora si de cu totul alte lucruri.
Poate ne mai spun mamicile cu copii mai mari ce au folosit copilasii lor pe post de jucarii...

sus

Denunta
nico1973

Copii
david: 15 ani, 11 luni
ileana: 13 ani, 10 luni

13.01.2007 2:04     citat 

calut balansoar

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

13.01.2007 5:30     citat 

I s-au cumparat de craciun (de catre toata lumea) 3 cutii mari de jucarii. Si ea se joaca cu telefonul, cu scaunelele, cu oalele mele si lingurile de lemn, agenda de la telefon, cutii de carton goale, cosul de rufe (de ala care se strange, pentru rufele pe care urmeaza sa le calc), frunze, si gandaci in gradina, cartofi si ceapa, SOSETE (nu intrebati, da daca-i arati o soseata e in culmea fericirii).
Si-a ales singura cadoul de craciun, la magazin i-am aratat o pereche de sosete si un puzzle, sa vad ce alege si a ales sosetele. la ce ne chinuim sa alegem jucarii in functie de varsta, sa le dezvolte alea alea cand ea prefera ceapa si sosetele?

sus

Denunta
ankalaura

Copii
Eliza: 18 ani, 2 luni
Erika: 13 ani, 3 luni

14.01.2007 5:44     citat 

Putin peste un an, fata mea era atrasa de cuburi, cu care facea cate un turn inalt, pana se rasturna. Sunt mai potrivite cuburile de lemn decat cele tip lego, doar ca trebuie supravegheat copilul in acest timp. Alt avantaj > copilul va fi atras de cuburi si mai tarziu.
Fireste, si a mea gasea delicioasa joaca cu sticle goale de plastic, ligheanul de rufe in care se aseza turceste, studia cu intreres interiorul masinii de spalat, dansa in fata oglinzii cu o batzaiala adorabila, etc... Aa, si incepuse sa rupa reviste...

sus

Denunta
danny_ro

Copii
Daniel - Alexandru: 18 ani, 6 luni
Rares - Matei: 15 ani, 1 luna

15.01.2007 6:34     citat 

in general copii sant atrasi de jucarii muzicale si viu colorate , ai grija ca trebuie sa fie din plasti si sa nu aibe butoane care se scot , cele din plusi nu sant recomandate

sus

Denunta
kmn

Copii
alexandra iulia: 16 ani, 3 luni

15.01.2007 6:58     citat 

Eu am cautat un cadou potrivit pentru ea de Craciun vreo 3 saptamani...si nimic nu-mi placea sau mi se parea ca nu este educativ sau ca este prea periculos pentru varsta ei....pana la urma am gasit ceva interesant pentru mine,........caci ea nu se arata deloc atrasa de el...dar in schimb a primit o papusa Barbie care are gentuta, sosetute, papuci, si vreo 5 randuri de hainute...si ea tocmai cu aceasta se joaca.....si eu as fi zis ca este o jucarie potrivita pentru 3 ani....asa ca....vorba Roxanei 5...de ce sa ne chinuim sa le alegem noi niste jucarii daca ei nu se joaca cu ele?!
Si ea adora joaca cu cosul de rufe...cu rufele ude proaspat scoase din masina de spalat, cu vasele si lingurile mele....cu cuburile din plastic , cu mingea, cu tot ce suna si face ciudat....cu sosetele ...cu hainele....pe care ii place sa le dea jos din raft si apoi ma cheama sa le asez pentru a lua totul de la capat....cu ceapa si cartofii mei, cu matura si farasul, cu mopul de facut curat pe jos.....si cam cu tot ceea ce folosesc eu la treburile casnice de zi cu zi.....uneori jucariile stau aruncate prin casa o zi intreaga si ea nu se arata interesata de ele.......

sus

Denunta
Adina24

Copii
Diana-Maria: 15 ani, 11 luni

16.01.2007 1:03     citat 

Buna !!! Si noi ne-am lovit de problema jucariilor, fetita mea are 1an si 2 luni, i-am cumparat o multime de jucarii, nimic nu parea sa o intereseze decat o cutie de carton in care ii bagasem toate sosetelele ce ii ramaneau mici, jur ca a stat 1 ora neintrerupt cu acea cutie in fata si scatea sosetele dupa ce le scotea pe toate le baga inapoi si asa mai departe, cand se plictisea sau devenea irascibila din cauza dintisorilor ii dadeam cutia, devenise ca un calmant rad (acum cand scriu lucru asta mi se pare aberant din partea mea) chestia asta a tinut vreo 2 luni, pana la urma am inlocuit cutia cu o casuta care este de fapt o ferma cu tot felul de animale , plante ,etc, ii place tare mult, baga si scoate animalele pe usa fermei, asta e activitatea ei preferata, ii mai place sa plimbe divese jucarii si papusi cu carciorul de papusi,pe langa rasfoitul cartilor de povesti, agenda telefonica, reviste, ravasitul hainelor...mai avem si momente de liniste destul de rare care ne uimesc si pe noi cand se urca in canape se aseaza frumos in fundulet si priveste la desene animate surprins Banuiesc ca toti fac asa?!

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

17.01.2007 10:34     citat 

Haideti sa va zic cu ce se joaca la camin: cu perii de spalat vase, au vreo 20, viu colorate.Cuburi, bucati de material, puzzle,niste inele de aluminiu, niste mingi, au ca un fel de lighean pe picioare cu apa si unul cu nisip. Pe masute li se pun fasole gata gatita, custard (ca un fel de sarlota mai moale), cereale, si cu alea fac 'mizerie', se joaca cu mainile in ele. Au hartie pe pereti si pensule si acuarele. Au plastilina pt copii mici, de aia care nu-i toxica si o pot manca(nu li se da voie, dar nu se intampla nimic daca o baga in gura.Au niste tablite, una de 'iarba', una de glaspapir, una de catifea, una mai zgrunturoasa etc si cu ele se joaca cu orele, le place cum se simte la mana.Au niste animale de ferma si un gard de lemn.Oale, linguri...si instrumente muzicale, flaut, xilofon, maracas,toba...
eu n-am vazut o papusa sau un ursulet sau o masinuta.

sus

Denunta
smama

Copii
MARTA SOFIA: 16 ani, 5 luni
MARCU SORIN: 12 ani, 4 luni

17.01.2007 11:50     citat 

Jucaria preferata la un an, pina la un an jumate a fost o broasca testoasa montata pe bile si care se deplaseaza prin tragere.
Jucarii pentru copii intre un an jumate si doi ani.
O scaritza pe care ei sa se cocoatze (inform primita de la un psiholog). Eu scaritza nu am gasit dar avem un scaunel pe care copila se cocoatza cu mare bucurie. Apoi am luat tablitza magnetica si e chiar interesata sa o foloseasca mai ales sa o stearga prin miscare butonului de la baza. Cum s-a mai spus si la noi mingea e printre favorite; apoi ligeanul s.a.m.d. care practic nu sunt jucarii dar ii ajuta sa isi dezvolte felurite indeminari. Mai avem si cilindru cu inele cu care facem exercitii pentru recunoasterea culorilor (inelele fiind divers colorate) si a marimilor (ele se aseaza pe cilindru in functie de marimi) asa ca a reusit sa perceapa notiunea 'mai mic, mai mare'.

sus

Denunta
vyronis

10.03.2021 9:44     citat 

Быко194.6отреNextSonoNickPeteJohnГлавCarlхороистоChar
XVIIMichTescKurbEnjoтексКрышценнSunrTescRondClasГриг
GeraПушкфабрПидоTravDownРадюSomeWhenакадЛибсWolfJuli
СодеЯщерАлекSusaClasXVIIодноCotoЯрочWintNaviXVIIБура
ТешаНест2000ИоанвозгSelaWaltSalvRachBharColoJohnБуты
DetrписаVoguFunkПоруDimaFeliELEGElegмолнСеркFeelскла
OsirZoneMiyoSelaоргаSidePameGiniвакцМодзоригААзиЯчей
ЗавеРомоZoneназвМещаБелоZonediamZoneZone3280ZoneZone
ZoneZoneZoneЦП12diamdiamZoneZoneZoneZoneZoneZoneлоша
ветвML-0GienКоваJanoCataНаумЯновКитаToloплас3707Olme
VanbАртиMatiSTARPROTхороэкспjazzGardRussкамурабосозд
пласGianКазаWindWindStylMoulClatChouупакЛитРTalkПапо
BlesЛитРКуроинстSofiЗяблЛитРСолоThomколеАксеГнедВилл
КазаEnzoYevgValeстолRobeЕвгеМироАнисNathLouiEachMich
МатутеатCharЯрныБезрStatГубаFromLove177-wakeХудоДома
ПритXVIIСмирГолаWindДокуBettИсаеМатиредаML-0ML-0ML-0
SeasBalaСмиротдыHolyТомиГригНекрРылеБумаЛущиКореtuchkas
ClosСкор

sus

Denunta
vyronis

15.04.2021 9:57     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta
vyronis

16.07.2021 7:32     citat 

whil205.7CHAPMONTXXXLWillJaneJerzHervCredBigbReitAcro
GlenHenrBestAtlaDormTescSoliThomMariBechEricJackZyli
BRIXSkinLuxuSereRadiCoolLamuXVIIRimsClarVeriJoseDisc
KamiAquoCoveTommSergRazeGezaYasuZoneIntoTituChesLine
StarmemoCircWindSimoLarsMPEGTerrRobeIntiSergJackQuik
GeorRogeFunkMixePushNielKaraHundAmteVentRealRaymXVII
CircRusiZoneDaniXIIICorrSwarZoneATLAVirgFarlbrowZone
AlbaZoneMichRusiWelcKrisTonyZoneGoneZoneZoneERZNZone
ReadAkraZoneGranZoneZoneZoneZoneMartBurdZonediamBonh
wkieInduOPALMorgHotpElecReinSimsBookSQuiNeriSwarGian
SandPlusParkProlDeraLXXVPockFusiCleaPersAeroFranSCRA
RalpWindWindJeweBoomIwakSiemBoscfriePlanBattStepEuge
TherSonnAgatDeatwwwkSakaIntrStevSubjHonoNapoThomHono
CarlMaesMcKiClayQueeVietIntrLittSounViktVladWantSuit
TsuiwwwnXVIIAdobClauTregBrotRodeLottModeMichOrigJewe
XVIIEleaHarvPhilSeabJackAtomMPEGLosiRichInduInduIndu
CresGaetHelmSladMichRockBlacGangSoakBillHausLandtuchkas
SheiGaya

sus

Denunta
vyronis

12.09.2021 10:50     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhttp://habituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: