· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Vacante, concedii cu copii > bagaje....
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor bagaje....     
daniluca

24.07.2003 9:23   bagaje....  citat 

Acum, ca mi-am dat seama ca nu prea stiu ce sa iau cu mine in concediu....m-am hotarat sa deschid subiectul asta....
Desi s-a mai scris ca atunci cand iei copilul cu tine trebuie sa iei aia si ailalta eu cred ca se abereaza in cele mai multe liste si tot nelamurita am ramas...
Cand vine vorba de Alexa, fie ca plec o zi sau o saptamana niciodata nu stiu ce trebuie sa iau cu mie....ba pun o tona de haine, ba nu iau cate trebuie...unde-i limita? trist
Ma gandeam sa facem toti o listuta cu ce ar trebui sa luam cu noi sa spunem pentru o saptamana de concediu la hotel....nu intr-o casa de oameni unde mai gasesti una alta.... surprins
Si oricum lista sa arate ceva mai realistic..nu ca cea pe care o trimite
Alexa la Mos Craciun... rad
Eu zic asa...mi se pare de bun gust ca daca eu imi iau cate un schimb pe zi ei sa-i iau doua....si sigur sa ma asigur ca am ce pune pe ea daca se schimba vremea....
Ziceti si voi....cati pampersi, castroane, cani, snackuri....
Dar daca mergem cu masina drum de 5-6 ore dus? surprins

sus

Denunta
Denise

Copii
Tyron.B: 20 ani, 7 luni
Imara Romina Luona: 15 ani, 11 luni
Amylyn: 21 ani, 9 luni

24.07.2003 9:43     citat 

pai eu stiu?eu iau ce cred eu ca trebuie sa iau cit de cit plus jucarii ceva...............si noi mergem cu masina si plecam seara si mergem toata noaptea ca asa doarme si copilul si ziua deh ne oprim mai de multe ori si mai facem pauze ..........nu stiu nici eu cum si ce si deja imi fac fel si fel de ginduri de am capiat prostit

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 19 ani, 4 luni

24.07.2003 9:15     citat 

Aolio, Dani, daca fac eu lista cu ce am luat pentru Lexi la mare si cu ce o sa iau la munte, zau ca ma dati afara de pe site rad
Ce pot sa spun este ca tot ce am luat mi-a folosit si nimic nu mi-a prisosit. Noroc ca am plecat cu masina si nu le-am "carat in spate" ca ne lua gaia rad . Asa, am fost fericita ca nu mi-a lipsit nimic.
Vrei totusi lista? scot limba

sus

Denunta
daniluca

24.07.2003 9:21     citat 

DAAAAAA!

sus

Denunta
ange

Copii
Maia-Ioana: 22 ani, 11 luni
Robert-Mihail: 18 ani, 5 luni

24.07.2003 9:28     citat 

dar unde pleci fato de esti asa disperata?
daca directia este ro.,atunci afla ca acolo e civilizatie si gasesti absolut de toate.zau fata mea! trag cu ochiul
hai sa ai concediu placut si te asteptam cu impresii de vacanta.

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 19 ani, 4 luni

24.07.2003 9:36     citat 

Dani, ti-o dau pe privat, ca m-or injura fetele astea pe aici si apoi, nu vreau sa creada ca is nebuna la etajul superior rad Dar, repet, imi vine s ama pup "moi meme" ca am fost asa disteapta si mi-am luat tot ce am crezut eu ca am nevoie. Nu am mai stat sa pierd timpul sa cumpar/ caut ce-mi trebuie pentru copila.

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 20 ani, 4 luni
Hanna: 17 ani

27.07.2003 1:46     citat 

lumi, nu cred ca te injura nimeni trag cu ochiul
dani, ai trecut la chiloti sau nu?
de asta depinde mult cate schimburi trebuie sa-i iei.
la noi e "pe trecute", asa ca iti zic pt. faza de scutece.
pt. vara / 1 zi cu masa asigurata:
- 2-3 scutece, servetele umede, crema (din aia mica pe care tot timpul o ai in geanta), crema de soare (si din asta am in geanta, o varianta mai mica)
- 1 fruct usor transportabil (mar, para, piersica - 0,5 tricou in plus foarte fericit, caise, morcovi etc.) si ceva gen biscuiti sa aiba ce sa rontaie
- o sticla de 1/2l cu apa, suc
- 1 pachet batiste de hartie
- 2-3 tricouri / zi
- 2 pantaloni scurti
- 1 pantalon lung
- 1 pereche ciorapi
- sandale
- palarie de soare
- pelerina de ploaie sau umbrela+bluza cu maneca lunga
cam astea sunt in total pe copil si in geanta mea (la ultimele 2 depinde de vreme).
daca mergi pe 7 zile, socoteste si tu cate tricouri are copilul si cat de des vrei sa le speli. si nu uita ca iti mai raman haine ce nu le-a purtat cu o zi inainte.
daca e vreme mai urata afara, ceva jucarii sunt bune, oricum ai nevoie si pe drum de ceva. tabla de desen magnetica de ex. e minunata! si pe drum poti sa-i povestesti ce vede pe geam, cum va fi in concediu, la hotel etc.
in rest, daca sunt ceva medicamente pe care crezi ca nu le poti gasi acolo unde mergeti, sa le iei cu tine. eu imi duc deobicei aspirina si paracetamol.
am uitat ceva?

sus

Denunta
daniluca

27.07.2003 3:08     citat 

Ange, nu merg in tara ci la cam 8 ore de unde stam..cu masina...
Ma inebuneste faptul ca trebui sa iau asa de multe... plang sau sunt foarte trist
Noe, multam de lista...cam asa iau eu cu mine cand merg in parc... surprins
Probabil ca eu exagerez putin cand plecam mai multa vreme... trist
Voi nu luati...bibicleta, carutul, salteluta si galetelele de nisip?
Prosoape separate pentru ea.... ochi peste cap
Am sentimentul cand impachetez ca-mi trebuie toate....si ma apuca disperarea ca daca n-am luat ceva se intampla ca atunci imi trebuie si asa sfarsesc prin a lua juma de casa...
Ca sa nu mai spun pentru noi adultii... surprins
In sensul asta, da, sunt disperata Ange dar asa fac indiferent ca plec o ora, o zi sau 10 zile...de-aia v-am rugat pe voi sa-mi ziceti ce luati ca sa nu mai iau tot cu mine...
Merisic fetele...si va pup....

sus

Denunta
Gingirel

Copii
Alex
Lucas

27.07.2003 6:44     citat 

Dani, eu cand plec cu Alex pe undeva pentru cateva zile, am grija sa am comfortul ce-l am si acasa. rad Asta este. Adica eu ii iau aproape toate lucrusoarele, ca doar nu o sa stau sa spal in concediu. Canuta ce si-o iubeste si "blankie". sarut Catelusul si pisicuta de plush cu care doarme noaptea. catev din jucariile favorite. Si cateva snakuri favorite sa le am la indemana in masina. Nu-mi fac probleme daca raman fara ,caci stiu ca am de unde sa cumpar de calatoresc in aceeasi tara. jenat
Diapersii nu mai sunt necesari. Dar am "handy" o pereche-doua, de-i urgenta si vrea sa faca pp si nu-i WC. (ii rup din parti, si el stie ca poate face ca un baiat mare ce este ).
De obicei ii iau si jucariile de plaja personale, dar ca sa-l fac si pe el un pic fericit, ii mai cumpar si noi, din orasul ce-l vizitez.
Pentru ca mergeti cu masina, o jucarie-doua, noi nu strica. Sau o carte noua. Si poti sa-i iei si o tabla mica pe care ea sa deseneze. Sunt speciale cu creioane cu tot( imi scapa acum numele). prostit
Eu lui Alex i-am luat si un walkman, sau portable Cd, sa asculte muzica lui preferata. Sau ascultam cu totii "Cutiuta muzicala" .
Plus ca cel mai bun/potrivit lucru ce-l tine potolit cu orele, este DVD portable pentru masina. Scumput dar o investitie buna. Sta linistit in masina si se uita la DVD-urile preferate. sarut

sus

Denunta
SMOKY

27.07.2003 9:07     citat 

...cam 2 schimburi pe zi ajung
....diapers gasesti oriunde..dar daca ii cari cu tine socoteste citi schimbi intr-o zi x cite zile stai rad si mai ia citiva extra...
crema de rash si cirpe ude(daca mai face pe ea)
o canadiana sau un jachetica si pantaloni lungi
tenisi si sandale,pantofi
prosopel si sapun,periuta si pasta de dinti
...daca inca papa lapte ia lapte praf la pungute (similac sau enfamil)...sti tu ..alea o punguta la o sticla mica
...nu strica sa ai biscuiti,pretzels..astea tin fara frigider
......mere ca tin la caldura
*****daca pleci loco..nu lua perisabile caci gasesti oriunde...da uscatele ia ca sa o ti bizi pe drum
******suzeta daca mai serveste
******apa si suc..dar gasesti si pe drum asa ca ia strictul necesar
****un sandwich sau 2 ca sa ai pe drum
****coolerul e baza....gasesti gheata oriunde.....
***jucarii ...eu i-am luat fetii o tablita pe care scrie si apoi sterge...si a tinut-o bizi pe avion...
***altceva...eu zic sa ai check cardul cu tine si cu dumnezeu inainte.....

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 20 ani, 4 luni
Hanna: 17 ani

27.07.2003 9:49     citat 

dani, bicicleta nu, carutul da. jucarii de nisip sigur, dar nu prea multe, o galetusa si tot ce incape in ea, atat. si avem un rucsac de la sacul de dormit (sacul nu e necesar daca nu mergi cu cortul) in care isi cara singur jucariile. aripioare, colac, saltea, jucarii de apa, da, cum mergem si la bazin.
am uitat de prosoape foarte fericit - pt. noi am luat din alea mari numai, pt. eric prosopul mare si halatul. pt. maini le-am folosit pe alea de la hotel.
- caietul cu bolile si cel cu vaccinurile
- chiloti
si ce-au mai zis fetele.

sus

Denunta
vyronis

26.07.2021 11:49     citat 

Econ380.7PERFCHAPStopJohnEmmaChanGeorinteYeleBangTesc
RobeFranRobeStevRaspDareClaiWalkImpeReadDekoXVIITess
MassElleAhavPalmAndrChriMarcMarlWalkMungMoisCaroPure
EarlTobyLouiFixiJameHannoderRobeAlicMarcSequPushTorc
DeadGuesMODOSabrGuntMODOiviaPALIQuikMoviHenrSilvFran
QuikRosaModeCallKlagRomaAgatBubcSergVishNerrNHRWJewe
FallellaElleSelaZoneFranRobiZoneShotDeepIrviLoveGoth
AsiaSwarPaulAmosJasoZoneWillXVIIZoneZoneHonoYasuZone
ZonePuedMargErleMartZoneZoneDisnZoneZoneZoneZoneFrag
MiloflasElecMicrNardShagStarOnceWindBookOBRAMiraEPTP
MicrWALLTERRHeliPHANAndrBiomCzecFlatBOTAEasymormOZON
SylvWindWindWindmailBricPhilChouYukiChowMichLaddDion
WindRadiTadeAlanDaetEverParaMaryPeteFatbMeshThisUlti
HowlErneCursMikhRobiMikhMacrWentMannLoveGaryDefeTony
OsakMalcAnimVIIICiarWebMRalpLohadateeBayIEEEPickAvne
AlleFullPumaRainClosLottWordLookBrucnharflasflasflas
wwwnBlestaleworlQuirForeLeppVictPenbSveiNighTheotuchkas
JohnViag

sus

Denunta
vyronis

23.09.2021 7:45     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhttp://habituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: