· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Educatie > bau-bau
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor bau-bau     
ligiaG

Copii
stefan rares: 17 ani

22.08.2005 12:43   bau-bau  citat 

nu m-am gandit niciodata ca voi spune copilului meu ceva de genul:
-nu intra e bau-bau
-vine gaia
-e un monstru acolo...si lista ar putea continua...
totusi exclamatie ieri am pus in sufragerie breadmaker-ul si cand s-a trezit rares am avut grija sa nu se sperie de sunetul de final
am observat insa dupa un timp ca el nu se apropia de locul respectiv,desi ere locul lui preferat nervos nervos nervos langa ecranul televizorului si firele de la calculator.
sotul i-a zis in gluma ca e mor-mor.si asa stam acum cu aparatul in sufragerie ca ,de frica lui mor-mor nu ne mai apropiem nici de locurile unde si asa nu aveam voie.
am totusi o intrebare intrebare asta afecteaza cumva psihic copilul.nu vreau sa creez o psihoza din asta.cred ca vom lua azi aparatul.
voi ati facut glume de genul asta sau ati speriat copiii cu "babaul"

sus

Denunta
mihai_20042005

Copii
Maria Teodora: 16 ani, 7 luni

22.08.2005 1:09     citat 

Da, cand eram mica stiam ca in anumite locuri era ba-bau' si nu ma duceam acolo, imi era frica....si crede-ma ca nu ma afectat psihic.
Acum si eu ma gandeam cum sa o fac pe Maia sa nu umble in anumite locuri (bine ca acum este prea mica sa stie ea ce este aia) si ma gandeam tot la ba-bau, dar acum la 5luni cand aude bau-bau rade de numai poate, cred ca trebuie sa gasesc alta metoda. rad .
Iuliana

sus

Denunta
ioanalex

Copii
Teglas Ioan Alexandru: 17 ani, 11 luni

22.08.2005 1:10     citat 

Eu chestii cu bau-bau-ul nu am facut...daca nu e voie sau e pericol ii spun ca face buba....si gata. Dar si Alex are chestii de care ii e frica(zgomote puternice, de ex.), fara sa il fi speriat noi cumva.

sus

Denunta
klumea_blondy

Copii
roman rares andrei: 16 ani, 10 luni

22.08.2005 9:06   bau bau  citat 

[lui rares,deocamdata,nu ii spun decat ca nu e voie acolo,ca e uf(prizele si orice cablu sunt preferatele lui).dar vreau sa spun ca parintii mei in loc de bau bau imi spuneau ca vine doctorul si imi face injectie.si acum la 26 ani si 63 kg imi e frica de injectii si doctori de mor. asa ca voi incerca sa nu il sperii de ceva anume
cred ca o sa-i fie frica doar de lup ca de cate ori i-am spus "scufita rosie" si "capra cu trei iezi"...... alte povesti inca nu stiu pe de rost

sus

Denunta
ddadriana

22.08.2005 9:16     citat 

----------
ioanalex a scris:
Eu chestii cu bau-bau-ul nu am facut...daca nu e voie sau e pericol ii spun ca face buba....si gata. Dar si Alex are chestii de care ii e frica(zgomote puternice, de ex.), fara sa il fi speriat noi cumva.
----------

Si fica-mea avea faze de ii era frica de masina de spalat, aspirator, cind erau in functie. Eu mi-am pus scaun in baie si mi-am luat fata in brate si ne uitam la masina de spalat cum spala, ca sa vada ca nu are motiv sa-i fie frica, si s-a potolit , de atuncia nu a mai plins, cind auzea masina de spalat. La fel am facut si cu aspiratorul.

sus

Denunta
ioanalex

Copii
Teglas Ioan Alexandru: 17 ani, 11 luni

22.08.2005 9:27     citat 

Noi am avut niste vecini deasupra nervos care au amenajat 2 luni1/2 la apartament, cu bormasina si tot tacamul nervos . Au fost dimineati cand dadeau gauri la ora 7 dimineata exact deasupra camerei lui Alex....o ora linistam pe urma la el....de acolo i se trage....si nu stiu cum sa il fac sa uite trist intrebare

sus

Denunta
alinatent

Copii
Bogdan: 19 ani, 2 luni
horia: 16 ani, 10 luni

22.08.2005 10:05     citat 

Ioana, nu iti fa prea mari probleme. Cred ca majoritatea copiilor trec prin faza asta cu frica de zgomote puternice. Cum a zis si dadriana, si noi am patit la fel cu Bogdi pina nu demult
Ii era frica de tot ceea ce facea zgomot puternic, bormasina, aspirator. Cind faceam curat, trebuia sa il duca taica-su de acasa, altfel nu reuseam sa aspir

Acum i-a mai trecut, a tinut o perioada buna faza asta. Ii va trece si baietelului tau la un moment dat, probabil spre 3 ani

Cit despre bau-bau si alte chestii din astea, aveti grija, dragi mamici, pt ca noua ni se pare gluma, dar copiii chiar se sperie
Bogdan a fost la un moment dat foarte fricos, pt ca bunicii il mai speriau cu bau-bau, si cind il aduceam cu noi, citeva zile era complet crispat, ii era frica sa mearga in alta camera
Desigur ca era mai mare un pic decit bebeii vostri, dar eu zic ca mai bine sa gasiti alte metode
Klumea_blony, foarte buna ideea cu frica de medic si injectii
Am mai scris pe undeva ca am avut o droaie de pacienti adulti cu dintii praf pt ca le era frica de medic. O prostie. Pina la urma tot la doctor ajungi, conteaza si momentul insa, poate ce poti face acum, nu mai poti face mai incolo, ma refer la tratamente

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 3 luni

22.08.2005 10:48     citat 

ioanalex, ii trece pana se insoara. trag cu ochiul Serios acum ... nepotii mei au acum aproape 17 si 20 de ani. Cand erau mici, erau inca multi englezi in Germania (trupe stationate), si o baza era la vreo 6-7km de unde stateam atunci. Zburau zilnic mai multe avioane de lupta la inaltime f. mica direct pe deasupra casei sora-mii. Noi ne "obisnuisem" deja cu zgomotul (vorba vine, ca de enervat tot ne enerva), si ne-am mirat de ce veneau din cand in cand amandoi copiii in fuga urland in casa, dupa ce inainte se jucasera linistiti in gradina, pana ne-am dat seama ca erau speriati de avioane. Insa pot afirma la ora actuala ca nu s-au ales cu daune de pe urma lor. zambet

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

23.08.2005 7:00     citat 

Nu am folosit notiunea de '' bau- bau '' sau altele cu aceiasi conotatie ( si mai ales cu doctorul - el este prietenul nostru , ne ajuta sa ne simtim bine sarut ) ci doar i-am explicat de ce nu are voie ( de foarte , foarte multe ori jenat ).
La gradi a auzit un copil povestind de bau- bau si a venit foarte intrigat acasa spunand '' mami Florin nu se duce la baie cand e lumina stinsa ca il mananca bau -bau confuz Ce e ala confuz I-am spus sa fie serios si sa isi aprinda lumina singur daca e fricos exclamatie ''

Asa ca daca este posibil incercati sa nu le creati copiilor spaime ce nu sunt necesare si sa le explicati ca si adultilor. Desi par ca nu inteleg copii nostri inteleg foarte multe lucruri chiar daca sunt mititei sarut

....parerea mea sarut

sus

Denunta
Gatula

Copii
Sofia: 16 ani, 3 luni

24.08.2005 1:15     citat 

Cind aveam vreo 14-15 ani si fratiorul meu doar 4-5ani,aveam eu grija de el,mama fiind plecata la seviciu.Ei bine la varsta aia vroiam si eu timp ptr mine si sa ies in fatza blocului si singura,nu numai de manutza cu cel mic.Asa ca la ora pranzului ca sa`l pot face sa doarma mai repede,il pacaleam cu bau bau.Stateam in pat si eu bateam usurel in tablia patului,spunind ca e bau bau la usa si ia copii care nu dorm.A functzionat metoda un timp...pina intr-o zi cind spre mirarea mea,il vad cum bate el in tablia patului,si-mi spune sa dorm ca e bau bau la usa surprins rad rad Nu-mi venea sa cred ca s`a prins de pacaleala.....asa ca l`am imbracat si am iesit amandoi afara la joaca foarte fericit

Tzin sa mentionez ca nu l`a afectat cu nimic.Dar fiecare copil e altfel.Avetzi grija si la modul in care`l pacalitzi,la mimica fetzei voastre.Ptr ca daca voi facetzi o fatza de om f speriat de bau bau,copilul se va speria in mod sigur stiind ca nu mai are protectzie,din moment ce pina si lui mami sau tati le e frica de bau bau.

Pupici la mamici si bebei sarut sarut sarut

sus

Denunta
klumea_blondy

Copii
roman rares andrei: 16 ani, 10 luni

24.08.2005 9:53   bau bau  citat 

alinatent de stomatolog nici nu incape vorba!cand aud bazitul ala si simt mirosul ala sfarsesc prin a lesina :cry:

sus

Denunta
vyronis

26.04.2021 10:41     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta
vyronis

27.07.2021 1:39     citat 

Guar501.1ThesBettLookPlotCelsDaviLouiBritRaouMommWind
PrelJackCurvVoguFiskClasTescPhilJackWeseHerbMetaJimi
CottJeweVaniTakeMileAlieAbbaMadeLadyNoraTaftSchaRich
HermkashRodoIrisTheoCastScieProgAntoMarvAlexPersCari
BattAfteModoGilbMODOMODOMornRoxyYeahAuguwwwkAdioNiki
SeriHaveInnaJeweKlinDimaPaliBernAltaWindMODOMiyoMarc
ELEGBoriBaldCircChecLouyJeweZonequotScheStanConfXVII
CaroJohnGeorMarkAcidZoneStefLeonRabbZoneZoneSandZone
ZoneBurkQumoHabiCathZoneZoneKarlClanChetLockZoneMade
SpirMPEGinoxAdobMielAskoShowCrueLeonBookLiviEscaPowe
SeitwwwiSauvProlVOLKJeffHumaJazzValiValiEducRobeMini
DialWindMediwwwnDOHCHumaValeBamiPlayTrioMaryANIMhttp
RadiPracAgatGaiuJeweXVIIBodoAlanXVIIWaynSergKarlAdam
HeisSmarLiveDeutRhytWalkGhetMikhGameBritHoopMostArth
ViviEdelGeneWildPhilThomHeinJameHandPipeCramWumpLord
PorcFionWinxFavoNicomotiCathVernDagmSchwMPEGMPEGMPEG
BriaShowRobeHenrTodoSweeBookDeutBentFacqSideKevituchkas
SandGaby

sus

Denunta
vyronis

23.09.2021 9:35     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituate.ruhackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listsnameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: