· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Imunizare > voi le dati vitamine?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor voi le dati vitamine?     
nazdravan

Copii
Cosmin Alexandru: 16 ani, 3 luni
Nicoleta Mariana: 9 ani, 11 luni

11.12.2005 11:04     citat 

eu i-am dat lui cosmin de la 2 saptamani (ca abia atunci a venit dr) complex B (20 zile), vitamina C (20 zile trebuia, pt ca a racit am continuat inca o saptamana), vigantol (2 picaturi) si calciu (10 zile pe luna, inca ii dau). la noi s-a cunoscut efectul si dupa ce a inceput sa ia in greutate ne-a oprit vitaminele B si C. eu le recomand, si cand eram noi mici stiu ca le folosea mama. sincer, ma intreb si eu daca totusi nu ar trebui sa ii mai dau ceva vitamine, pt ca eu nu mananc legume si fructe, asa ca nu sunt convinsa ca laptele meu are de toate.
pofta mare si laptic la pofta le urez la toti copilasii!

sus

Denunta
mihhaela

12.12.2005 1:54     citat 

Eu stiu ca formula de producere a laptelui este aceeasi; daca mananci, spre exemplu, slanina toata ziua, nu inseamna ca avei avea laptele mai gras. Cred ca atata timp cat bb-ii cresc in greutate corespunzator varstei(exista grafice de crestere in multe reviste si carti si chiar si pe unele siteuri) totul e OK.
Vitaminele nu trebuie luate nici de adulti,- ca sa nu mai vorbim de copii!!!!!! - dupa cum credem sau dupa cum ne aducem aminte,cidupa sfatul medicului.
Se stie ca surplusul de vitamine tansforma copii de azi in obezii de maine.
Din aceasta cauza este obligatorie!!!!! respectarea dozelor recomandate la prepararea laptelui formula.Am intalnit multe mamici care mai adouga o masura ca sa fie laptele mai bun.....Mare eroare!!!! in mare parte copii supraponderali sunt asa datorita greselilor de alimentatie.

scuze multe,multe daca v-am plictisit, dar.... trebuia sa-mi spun oful! sarut

sus

Denunta
Kara

Copii
Gabriela: 16 ani, 8 luni
Lucian: 11 ani, 2 luni

12.12.2005 2:36     citat 

Eu ma chinui sa ii dau fetitei Picovit, la sfatul doctoritei desigur, pe motiv ca suntem certate rau cu cantarul si cu lingurita. Sunt multumita ca acum mai manaca si alceva decat lapte si cereale.

sus

Denunta
sharon

13.12.2005 4:00     citat 

----------
nazdravan a scris:
eu i-am dat lui cosmin de la 2 saptamani (ca abia atunci a venit dr) complex B (20 zile), vitamina C (20 zile trebuia, pt ca a racit am continuat inca o saptamana), vigantol (2 picaturi) si calciu (10 zile pe luna, inca ii dau). la noi s-a cunoscut efectul si dupa ce a inceput sa ia in greutate !
----------

Nu vreau sa intru in polemica cu tine,dar vreau sa-ti spun ca exagerezi!
Tu nu crezi ca laptele matern ii este indeajuns copilului tau?
Iarta-ma,dar sincer nu te inteleg,bebelus de 2 saptamani caruia ii este administrat ,vitamina C(20 de zile pt ca trebuia)complex B(20 de zile),presarat cu vigantol(2 picaturi pe zi) si Ca(10 zile pe luna)!!!????
Ce este asta ?Tu ti dai seama de ce prostii faci?Tu iti imaginezi ca vitaminelele,sau surplusul acestora sunt bune?
trist ma gandeam si eram fericita ca multe mamici au acces la informatie,dar vad ca multe sunt IGNORANTE).
Pacat,de toxicitatea vitaminelor,nu vb nimeni... trist

sus

Denunta
lauraco

Copii
Alexandru: 16 ani, 2 luni
Ionut: 13 ani

13.12.2005 5:17     citat 

Si eu ii dau lui Alex viganto-3 pic/zi, si calciu 10 zile pe luna cate 5 ml/zi, dar nu de capul meu.Asa ne-a spus dr pediatru-profilaxia rahitismului. O fi mult pt un bb de 3 luni, dar ce sa fac? Cred ca doctorul stie mai bine decat mine. E primul copil si nu prea le am jenat . Deci nu-mi ramane decat sa-l ascult! zambet
sarut sarut sarut

sus

Denunta
sharon

13.12.2005 7:03     citat 

----------
lauraco a scris:
Si eu ii dau lui Alex viganto-3 pic/zi, si calciu 10 zile pe luna cate 5 ml/zi, dar nu de capul meu.Asa ne-a spus dr pediatru-profilaxia rahitismului. O fi mult pt un bb de 3 luni, dar ce sa fac? Cred ca doctorul stie mai bine decat mine. E primul copil si nu prea le am jenat . Deci nu-mi ramane decat sa-l ascult! zambet
sarut sarut sarut
----------

Stii tu ceva?Eu in toata perioada sarcinii,n-am luat o vitamina,ci m-am hranit corespunzator,cu alte cuvinte, sanatos...
Mi s-a spus ca vitaminele sunt toxice in cazul in care nu ai nevoie de ele!!!
Copilasul meu are 1 an jumate si nu a luat pana acum nici macar o picatura de vitaminaD,nu mai vorbesc de alte vitamine..
Oare de ce in romania se crede ca vitaminele dau pofta de mancare?
Este total fals....
In fine,fiecare faceti ce vreti cu copiii vostri,dar fiti serioase,nu le dati medicamente!!!(vitamine)!!!

sus

Denunta
Anka-Christine

13.12.2005 7:46     citat 

Si eu ii dau Roxanei Vigantol (3 pic pe zi) si Calciu (5 ml pe zi, 10 zile pe luna), si fireste, tot la sfatul medicului pediatru. Vigantol iau toti copiii in profilaxia rahitismului - se stie ca e mai usor sa previi decit sa tratezi. Am avut si eu dubiile mele referitor la Calciu, credeam ca daca eu ma alimentez sanatos si o alaptez la sin, nu are nevoie, si nu i-am dat de la inceput, de cind ne-a zis medicul. Dar pina la urma am fost convinsa de inca un medic care a vazut-o si a zis ca are usoare urme de rahitism (burtica putin umflata).
De acord sa nu-i indopam cu vitamine si cu atit mai putin cu alte medicamente, dar mai ales in lunile de iarna se stie ca macar vitamina D si Ca sint necesare!

sus

Denunta
sharon

13.12.2005 11:12     citat 

----------
Anka-Christine a scris:
Si eu ii dau Roxanei Vigantol (3 pic pe zi) si Calciu (5 ml pe zi, 10 zile pe luna), si fireste, tot la sfatul medicului pediatru. Vigantol iau toti copiii in profilaxia rahitismului - se stie ca e mai usor sa previi decit sa tratezi. Am avut si eu dubiile mele referitor la Calciu, credeam ca daca eu ma alimentez sanatos si o alaptez la sin, nu are nevoie, si nu i-am dat de la inceput, de cind ne-a zis medicul. Dar pina la urma am fost convinsa de inca un medic care a vazut-o si a zis ca are usoare urme de rahitism (burtica putin umflata).
De acord sa nu-i indopam cu vitamine si cu atit mai putin cu alte medicamente, dar mai ales in lunile de iarna se stie ca macar vitamina D si Ca sint necesare!
----------

Bravo!!!Sunt 13 vitamine de fel... zambet

sus

Denunta
mamasipuiu

Copii
Teodora Alexia: 17 ani, 1 luna

14.12.2005 12:02     citat 

Am incercat si eu cu Cavit junior. Le manca, ca de, erau bune! Dar tot nu i-a revenit pofta de mancare! nervos I-am dat cam 15 zile, la sfatul meu! jenat Rau nu i-a facut, dar nici pofta nu are. Doar cand vrea! Daca ar fi doar supica de taietei si iaurt de fructe ar fi foarte bine pentru ea! Restul de papica sa o manance tati! scot limba Nu stiu ce sa fac. Cred ca o sa incerc si cu Pikovit. Am auzit de rezultate bune dupa tratament, dar sa vedem la piscotel ce rezultate avem. scot limba sarut

sus

Denunta
madeleine

Copii
Sonya: 21 ani, 9 luni
David Christian: 16 ani, 5 luni

14.12.2005 12:09   voi le dati vitamine?  citat 

eu sunt la al doilea copil si cred cu tarie ca e mult mai sanatos sa se evite indopatul copiilor cu vitamine, nu de alta dar nu cred ca ne dorim copii obezi! Am auzit cazuri de mamici care in exces de zel cumparau vitamine fara sa mai ceara parea medicului sub pretextul ca nu prea are copilul pofta de mancare. Fetita mea cea mare care are acum aproape 6 ani are perioade cand nu mananca mai nimic si tot nu am primit vitamine, iar baietulul care acum are 6 luni si a fost nascut cu 6 saptamani inainte de termen nu ia decat zimaflour si slava Domnului are acum 8, 250gr. si pana acum o saptamana i-am dat doar san. Asa ca fiti intelepte si urmati sfatul medicului si daca aveti indoieli mai consultati si alti medici.

sus

Denunta
zeno

15.12.2005 5:41     citat 

sharon scrie:.............Ce este asta ?Tu ti dai seama de ce prostii faci?Tu iti imaginezi ca vitaminelele,sau surplusul acestora sunt bune?
ma gandeam si eram fericita ca multe mamici au acces la informatie,dar vad ca multe sunt IGNORANTE). ..... surprins socat trist

Pacat,de toxicitatea vitaminelor,nu vb nimeni.

Hmmmmmmm, eu cred ca trebuie sa fim mai atenti cind scriem/ postam un msg, este o vorba care suna cam asa: " Respecta ca sa fii respectat"........Eu daca-i dau copilului meu vitamina A si D ai dau tocmai pt ca stiu exxxxact la ce ajuta si nu voi inceta sa nu.i mai dau, doar pt ca unele persoana considera sa sunt toxice, aici aceste viatmine le i-au toooti, dar absolut toti copii, se i-au timp de 2 ani pt cei europe/ blonzi si 1 an cei din afric/ culoare neagra....eu cred ca fiecare mama poate hotari ce si cum este mai bine pt copilasul ei si daca cineva vrea o parere/ sfat, schimb de idei, trebuie sa respecatm acest lucru si cind scriem un msg sa ne limitam a spune doar ce si cum facem personal si nu sa impunem modul nostru de viata si altora.

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 20 ani, 6 luni
Hanna: 17 ani, 1 luna

16.12.2005 4:04     citat 

----------
sharon a scris:

Stii tu ceva?Eu in toata perioada sarcinii,n-am luat o vitamina,ci m-am hranit corespunzator,cu alte cuvinte, sanatos...
Mi s-a spus ca vitaminele sunt toxice in cazul in care nu ai nevoie de ele!!!
Copilasul meu are 1 an jumate si nu a luat pana acum nici macar o picatura de vitaminaD,nu mai vorbesc de alte vitamine..
Oare de ce in romania se crede ca vitaminele dau pofta de mancare?
Este total fals....
In fine,fiecare faceti ce vreti cu copiii vostri,dar fiti serioase,nu le dati medicamente!!!(vitamine)!!!
----------

sigur sunt toxice daca nu-ti trebuiesc. si daca-ti trebuiesc si nu-ti zice nimeni ca-ti trebuie?? ajungi sa faci caderi din lipsa de calciu.
sharon, felicitari pt. copilul tau! numai ca fiecare copil e diferit...

sus

Denunta
vyronis

06.08.2021 7:46     citat 

Gree150.1BettCHAPCuddUnfaChilDuneHenrOrsoStorValeInte
AtlaWillOriegameMeryThunclasHappXVIIWandVictDormPapr
XVIIErbaGianPalmWhamHeavCescLetoCarlcallYorkPooralte
PalePaleNiveHuntJoycXIIIPanaMaxSTerrHeroCathDaniXVII
OompMichGhiaHermFallModoHansFallstarECONBlueGustRoxy
NikiOmsaLeigStouJazzSieLFeliElegPeteOsirHenrMassSene
FrieGeorZoneProsXboxLikeLAPIPierXXIIMargZoneThisSara
RaymWaltBarbZoneGasoSchiRobeDrBrdiamSusaRomaWaynZone
ZoneShotZoneIsaaTimoTetsZoneZoneKareThatPyotClubBrux
ArtSMPEGMCzaAmgeTurnOlymMonoWindFirsCartJeriSecrChic
ESMGPoweSTARAdobTOYOVIIITextClasMyloCreaDecoWindCurt
RichHerbWindKissmarkMolesupeBoscWildPlanXVIILookLead
JeweYourTracCathSofiDelaRussNichBrunArthKarlFyodWieb
IncuuniqVincHoliSangStraOldrLeonTimeKareIronMartSain
FranOpenWindDianAtlaRolfRuyaMundBookSWOTDaviHeroBeve
FoleFranATMEBowlJacqFranJuleBookStiawwwnMPEGMPEGMPEG
ArisSammJoseShadJohnTracRFIDwwsiSittKareAlexXVIItuchkas
UglyIntr

sus

Denunta
vyronis

04.10.2021 2:23     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhttp://habituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: