· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Dintisori > febra,diaree-dinti?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor febra,diaree-dinti?     
iuly_iul

Copii
ionut: 14 ani, 11 luni
am nascut deja!

14.08.2007 10:35   febra,diaree-dinti?  citat 

unii medici spun ca in cazul eruptiilor dentare poate aparea febra si diareea,altii ca nu.din experienta voastra ce ziceti?si cam ce febra e "normala" pt dinti?

sus

Denunta
tic_tic

Copii
Parascheva-Ioana: 15 ani, 5 luni

14.08.2007 11:02     citat 

Ioana nu afacut nici febra nici diaree. Acum nu stiu ce sa zic ...sunt copii care fac diarree si chair si febra.Eu stiam ca pana in 38 poate fi de la dinti , daca trece de 38alta e cauza.
pupici sarut

sus

Denunta
alinatatarusanu

Copii
sebastian

14.08.2007 11:15     citat 

si noi am fost la medic pentru ca Sebi facea febra si am zis ca e de la dinti.era de fapt un rosu in gat.medicul mi-a zis ca pana la iesirea caninilor copii nu fac febra de la dinti.cred ca e mai bine sa mergi la medic daca are febra.in general Sebi are febra la 38 in fundulet.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 6 luni

15.08.2007 1:01     citat 

----------
alinatatarusanu a scris:
in general Sebi are febra la 38 in fundulet.
----------

Nu stiu ce varsta are Sebi al tau, dar cel putin la un bebelus sub 38,5 nu e vorba de febra ci de stare subfebrila.

In alta ordine de idei ... In cartea "Dinti frumosi si sanatosi" din 1978 scrie si "In mod normal eruptia dintilor nu este insotita de febra, febra din anumite boli ale copilariei cum ar fi pojarul, varicela si altele, putind favoriza insa eruptia mai timpurie a dintilor".

Eu asta o aud pentru prima oara.

Mona la primii doi dinti n-a avut nimic, nici n-am observat decat cand sparsesera gingia, in schimb de la al treilea incolo a avut scurte perioade de diaree, fara febra, insa. Adevarul e ca in perioada eruptiei dintilor este posibil sa apara una-alta, organismul fiind mai sensibil, insa de multe ori se pune febra sau diareea pe seama eruptiei dintilor, cauza reala fiind insa o boala. De aceea se recomanda mersul la medic, pentru ca acesta sa poata exclude prezenta vreunei boli.

Eu am descoperit azi la Mona doua masele, dar nu stiu cand au erupt, ca eu ma tot uitam dupa al 8-lea dinte, maselele le-am descoperit "din greseala". jenat Ea a facut exact la sfarsitul lunii trecute un tratament de 10 zile de antibiotic (facuse o infectie urinara), si in primele zile de antibiotic a facut putina "diaree" (adica ea are de obicei doar un scaun pe zi, si atunci avusese 3-4-5, plus ca i se inrosise fundul, ceea ce ea are enorm de rar), pe care eu am pus-o pe seama antibioticului. Acum retrospectiv vorbind e posibil ca atunci sa ii fi erupt maselele. Infectia urinara fusese insotita si de febra de altfel (intre 38,8-40,04).

sus

Denunta
gabman

29.08.2007 5:45     citat 

eu nu mai stiu nici ce sa fac , nici ce sa zic......
Radu a facut febra 38,5 luni seara, fara nici un alt fel de simptom dar l-am dus la doctor...nu la cel de familie, desi e pediatru, dar am preferat un cabinet particular...l-au consultat pe toate partile, mi-au zis ca-i un pic rosu in gat, dar nu cat sa justifice febra...ca gingiile de sus (are de o sapt jumate dintii de jos) sunt f inflamate si ca aia e singura cauza aparenta....i-au dat ceva pe baza`de ibuprofen - nu nurofen, altceva) si mi-au zis sa-l tin 3 zile pe antitermince - panadol si nurofen alternativ. panadol ptr ca e pe baza de paracetamol si e ptr rosu in gat , nurofen ptr ca -i si anti termic dar si anti inflamator si-l ajuta in cazul gingiilor.Bun....marti toate bune si frumoase, doar un scaun moale pe zi (si luni si marti la fel), in rest normale sau deloc seara a avut un 37,8 (el are in mod normal 37,2-3) i-am dat panadol si a scazut la 37.0..........Azi dimineata la 6.30 am simtit ca arde iar , asa ca i-am luat febra si avea 38,8 surprins i-am dat novocalmin ca mi-a fost frica sa-i dau ceva pe stomacul gol (ma gandeam ca la asa febra nu papa, dar a papat fot) si hopa, la spital la acelasi medic......iar l-au purecat, nu are nimic in afara de rosu in gat, nu are secretii, nu tusesete, tot un singur scaun moale ...am facut si un consult ORL sa nu aiba vreo otita ascunsa sau ceva...nimic...burtica pare ca-i ok (tot un scaun mai diareic ), .....n-a mancat azi insa asa bine ca luni si marti
Am facut urocultura si coprocultura si asteptam rezultatele......Toti medicii mi-au scris diagnostic "eruptie dentara"......chiar si la ORL
am intrebat si eu: cu asa febra? ei zic ca la 9 luni gingiile sunt mai tari, dor mai tare, si ca in special probleme apar cand erup cei de sus.....la primii i-am descoperit in gurita, n-a avut probleme
S-a nimerit ca azi sa fie zi de bilant asa ca l-a vazut si pediatrul medic de familie insa a zis ca-i entero-viroza si i-a prescris pe langa panadol , ospamox, parca.......apoi eu stau si ma intreb: antibiotic la ceva viral?!? apoi nu inainte ar fi trebuit sa ma trimita l-a analize cum a facut medicul din sistemul privat si apoi sa prescrie antibiotic? diaree nu se numeste cand e vorba de mai multe scaune moi pe zi?!?
pana una alta sunt cu termometrul dupa mine si-i tot iau febra...azi inca n-a mai trecut de 37,6 si ii dau nurofen daca-i cazul, daca nu, panadol ptr rosu in gat...
Stau si ma intreb ce alta cauza ar putea fi totusi la asa febra si faptul ca se repeta...numai la plamani la radiografie n-am fost...cei din spital au zis ca nu are ce sa aiba la plamani, ptr ca si pneumonie virala de-ar fi, cea care se vede doar la radiologie, mai intai debuteaza cu tuse, pe langa febra.......
Sincera sa fiu nu-s linistita dar ce sa fac? La ce sa ma mai gandesc, ce cauze ar mai fi de eliminat?!?
Ce mai stiu e ca mai are accese de plans, scurte, fara motiv, ce el nu avea pana acum si s-ar potrivi pe ideea de durere de dinti....saliveaza uneori mai abundent alteori deloc...
daca va vine vreo idee......eu am zis ca daca mai face macar un pui de febra pana vineri/sambata sa ii rog totusi sa faca o radiografie pulmonara macar sa nu-mi mai fie frica de ceva "ascuns"
ma intreb faptul ca si febra e in puseuri, chit ca i-a medicamente chit ca nu, s potirveste diagnosticului eruptie dentara? adica sa aiba febra numai cand il doare f tare?...acu e ora 19 si a avut doar 2 scaune azi, ultimul la 10 dimineata......la ora 13 i-am dat panadol si avea 37,6 acum are 37,5.......nici nu stiu ii stare subfebrila ca-i sun 38 sau ii bai ca totusi are mai mult ca de obicei.....
am capiat de intrebari si temeri

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 6 luni

29.08.2007 6:00     citat 

Poate fi si roseola infantum.

sus

Denunta
gabman

29.08.2007 7:13     citat 

Christa, sa nu razi de mine.....ce-i aia? as cauta pe net dar nu ma lasa ca-i in picioare prin toata casa foarte fericit

stai ca mi-a dat voie pustiul sa ma documentez si am gasit ....poate s-ar potrivi dar nu la partea cu febra ca astia zic ca de obicei face febra 3-5 zile , dar ridicata peste 39...ori el nu a facut decat 38,8 , cel mai mult.(ce mai, tot febra mare e) ........o sa sun maine doctorita sa o intreb..., oricum de potrivit tot se potriveste ca febra are, un pic digestiv e atins, e destul de nemultumit etc.........am vazut ca alt tratament in afara de antitermice nici ca se practica....o sa stau cu ochii in patru si termometrul in mana sa-l tot verific sa nu ajungem, Doamne fereste, la convulsii!!!
iti multumesc tare mult ca m-ai avertizat ca cred ca faceam pe mine daca ma trezeam cu o eruptie...imediat ma gandeam la , rubeola, rujeola ...ajungeam pana la meningita sau mai stiu eu ce prostit

sus

Denunta
vyronis

23.03.2021 4:28     citat 

мест201.3CHAPNearИгелWillGardязыкGeraпутьАкишTescGeis
ВежиГурвРоссКалиManuписаTescОксаВолоXVIIМотоАртиTesc
РоссDomaXVIIKiwiфакуСмирPatrWill(196ЧернGarnсертGarn
MythPalmWillJohnХюбеGarnJuliмаршКолиLycrJeweAlabEddi
LycrDianВВРоПожеAdagПитеавтоВиллчитаLookкармFallSela
SelaElegвклеOZONBassXVIIФруаПрилVIIICarnRogeZoneязык
ClifZoneZoneJackTotaXVIIZoneZoneнасл1066ZoneПустZone
ZoneXVIIMurr1877ГуруЧебоСпусСемеПапаСодегубеFromучил
аспиЛюбаNadiСодеГоряНейггуберодиБэббWindгубеучитVoca
WrithandDAXXbalaGoreElecинстVtecЛуни6118LovePrecBrad
1821батаSQuiDrivSonyАНТуодолClasPoweязыкцветГрошLege
панеBridMPEGWINDTefaязыкTefaoupeAgenPlanАудиоргаДеде
СветPIMSLausЛитРмолоИллюPampсемиКараоднаИллюОтечFran
ГумиRainJohnOZONHoffMcLoLifeHearГореформBritБледTwen
WhenToucКозыШелюChinRichСодеучреАлекКомиДамиАфанXbox
LikeТихоСтарКондHopeЖукоDillCoreоживДаниhandhandhand
MicrКочабываtaskWomaавтовыруЭтруЗаичСмирЩеглподзtuchkas
автоПанч

sus

Denunta
vyronis

30.04.2021 5:22     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listsnameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta
vyronis

30.07.2021 10:39     citat 

Have126.3PERFBettKabeBattRamaXVIIMaryGoldElieTescEliz
BecoWithMarcErneRickMensJohnJuliDeanWednRondStroDick
LuigDoveXVIICredAndrHenrConsPlazMikaRootSilvBambGust
YoghOzdoNiveTescTescDoveHomeAgusQuarNighWindJohnFree
MornMastCounCircFrieVashWhatCircSelabrowFredMiraGree
CircChriDoggGuntFourIrwiScotElegTikaVentMiguZoneQuan
ModoWrigEmilJeweVIIILaurPUREEHINDoudHeroMartZoneZone