· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Mame / tati > si voi erati asa?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor si voi erati asa?     
dunemaire

Copii
Timea Christiane: 18 ani, 4 luni

06.10.2003 6:13   si voi erati asa?  citat 

m-am saturat deja de cat de anxioasa sunt. ma uit la bebica mea draga cum doarme in patut si ma ia frica de faptul ca o sa i se intample ceva rau. cand ies din camera unde ii e patutul ma duc cam din 20 in 20 min inapoi sa vad daca nu a patit ceva. colac peste pupaza azi sotiorul a prins un inceput de raceala iar eu am izbucnit pe la pranz in plans pentru ca o si vedeam la spital pe asta mica la abia 3 saptamani cu aprindere de plamani, ba mai rau. erati si voi asa? e de rau? trece??!

sus

Denunta
Cora

06.10.2003 6:53     citat 

Da mai... eu cam asa eram... poate mai rau citeodata. Am mai scris si eu si alte fete pe la alte subiecte cu astfel de plingeri, dar mi-e lene sa le caut asa ca rescriu aici o parte din ce am postat si acolo.

Eu, repet, il culcam pe Alex in patut astfel incit sa fie mereu cu fata spre mine... noaptea dormeam cu urechile "ciulite" sa-i aud orice rasuflare... cum nu mai auzem nimic cum tzusht! sa vad daca mai respira. surprins
Sa nu mai spun ca inainte sa nasc cu vreo 2 zile barbatul meu se simtea tare rau cu gitul, in ziua in care am nascut a ajuns si el la medic si avea streptococ... iti dai seama ce disperata am fost... saracul 2 saptamini si-a leganat si imbaiatul baitul cu masca pe gura si se spala si al 1/2 de ore cu apa si sapun. Vai ce spaima am tras atunci! plang sau sunt foarte trist
Nu mai spun ca in prima luna numai sotul si parintii mei l-au atins pe Alex, dar numai dupa spalare bine pe miini... iar pina pe la 3 luni nu lasam nicaieri pe cineva sa-l ia in brate sau sa-i pupe minutele sau fata. Iar la plimbare, absolut nici un strain nu avea voie sa-l atinga pe el sau caruciorul sau hainutele, si mai ales copil... eram ca o fiara... dadeam tot la o parte. rad
Iar pina pe la 3 luni, cine era racit, eu, mama, sotul, puneam masca pe gura cind stateam prea aproape de copil... iar asta sa-l pui si pe sot sa faca... virusii se pot transmite asa de usor... si mai ales, niciodata sa nu-l atinga pina nu s-a spalat bine pe miini, aici avem o gramada de propaganda cum ca asta-i cea mai usoara metoda de raspindire a virusilor. trist

Hai ca trece si disperarea asta... calm si calm... cit mai putine ginduri la "drobul de sare". zambet

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 20 ani, 3 luni
Adelina: 12 ani, 1 luna

06.10.2003 9:58     citat 

trece! stai linistita!

pe mine m-a speriat doctorita la maternitate... ca e mica si amarata, ca e mai mult ca sigur singurul copil pe care il voi avea... ca sa am grija mare de ea... eram disperata... in primele trei luni nu am lasat pe nimeni la ea in afara de mine, mama si Adi... daca vroia sa vina cineva in vizita refuzam... pe la o luna m-am trezit la usa cu niste prieteni... venisera sa o vada... asa disperata am fost incat le-am spus buna din usa de la dormitor... nici macar nu am iesit la ei... cica sa nu iau eu microbi sa-i duc la fata! rad or fi zis saracii ca sunt sarita ru de pe fix! ca si tine ma uitam mereu la ea sa vad daca respira sau nu...

acum... baga pietre in gura... incearca sa pupe toti cainii din parc... bine... nu inseamna ca o las... dar deja nu mai imi fac asa mari probleme

sus

Denunta
eapopescu

06.10.2003 10:37     citat 

si eu eram tot asa panicoasa si obsedata de microbi dar mi-a mai trecut foarte fericit ... oricum, paza buna trece primejdia rea, asa ca poti sa fii oricat de grijulie.

sus

Denunta
SMOKY

07.10.2003 3:18     citat 

..numai mina mea stinga si ochiul drept pot sa spuna cit de bine s-au odihnit 9-10 luni..nu cred ca o sa mai indrept vreodata mina si sa inchid bine ochiul drept..cu ala eram de veghe si cu celalalt dormeam...cu urechile am mai luat plasa...ma fenta monitorul..la orice miaunit de pisic si schelalait de coiot eram la ea in camera credeam ca plinge fata(asta ziua cind dormea in patul ei si seara pina sa ajungem noi in camera)..asa ca ...mamico...welcome to the club!

sus

Denunta
cara

Copii
Timeea: 20 ani, 10 luni

07.10.2003 10:12     citat 

Nu stiu daca trece, dar se mai estompeaza putin, depinde si cat de prapastioasa esti, in general.Dar, personal, cred ca e mai bine sa-ti fie putin mai frica si deci sa fii mai vigilenta, desi uneori, mai ales cand nu se adeveresc catusi de putin temerile, e chinuitor sa fii cu spaima-n suflet intr-una. Cand ma gandesc ce linistita eram inainte de a fi mama, nu-mi vine sa cred, dar tot n-as schimba situatia asta pentru nimic in lume...Acum ti-e teama de o raceala, ca nu mai respira, mai tarziu ca va cadea si se va lovi rau, mai mare ca n-a venit acasa la timp si nu pot scrie cate temeri avem fiecare in legatura cu copilul...Asta e...

sus

Denunta
cara

Copii
Timeea: 20 ani, 10 luni

07.10.2003 10:42     citat 

Si uite-asa, ca mi-am amintit o intamplare, sa-ti povestesc cum o data am crezut cateva momente ca innebunesc: am intrat in camera sa caut ceva, aveam musafiri, ii facusem baie, o culcasem (si nu stiu de ce n-am pus-o in patutul ei, ci-n patul nostru, avea vreo cateva luni, nu statea nici in fundulet), din 10 in 10 min. ascultam la usa si nu auzeam nimic, deci mi-am inchipuit ca dormea, dar cand totusi am intrat, stupoare, nici o fata in pat, nici n-am stiut ce sa cred, nu mai vedeam bine, am intrat in panica, dar ea era pe jos, pe burta, peste patura ce-o pusesem la marginea patului, m-am dus sa vad daca respira, am incercat s-o ridic, dar jumatatea de sus a corpului era sub patutul ei, nu stiu cum ajunsese acolo si n-am putut s-o scot, m-am dus la sot si i-am spus sa ridice patul ca nu pot scoate fata, aia au amutit, nu stiu ce si-au imaginat, ca e patul cazut pe ea...Abia am scos-o, ea dormea dusa, abia atunci a inceput sa planga c-am deranjat-o, eu tremuram ca varga, dar de atunci nu m-am multumit doar s-ascult la usa, ci intram, chiar dac-o deranjam...Deci cazuse fara sa planga, pentru ca se auzea plansul ei din sufragerie (oricum, eu parca ajunsesem sa simt cand plange, pentru ca ceilalti imi spuneau ca aud cand ei nu aud nimic).Despre frici,griji, intamplari legate de copii as avea multe de povestit, ca si celelalte mame, sunt sigura, dar ideea cred ca e ca asta e o doar o parte a ceea ce inseamna sa fii parinte, mai ales mama.Nu vreau sa plictisesc pe nimeni, dar daca poti sa te autoeduci sa nu mai fii asa anxioasa, dar totusi vigilenta, succes, mamico!

sus

Denunta
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
18 ani, 5 luni
VLAD DARIUS - voinicel
13 ani, 1 luna

08.10.2003 2:55     citat 

----------
cara a scris:
Si uite-asa, ca mi-am amintit o intamplare, sa-ti povestesc cum o data am crezut cateva momente ca innebunesc: am intrat in camera sa caut ceva, aveam musafiri, ii facusem baie, o culcasem (si nu stiu de ce n-am pus-o in patutul ei, ci-n patul nostru, avea vreo cateva luni, nu statea nici in fundulet), din 10 in 10 min. ascultam la usa si nu auzeam nimic, deci mi-am inchipuit ca dormea, dar cand totusi am intrat, stupoare, nici o fata in pat, nici n-am stiut ce sa cred, nu mai vedeam bine, am intrat in panica, dar ea era pe jos, pe burta, peste patura ce-o pusesem la marginea patului, m-am dus sa vad daca respira, am incercat s-o ridic, dar jumatatea de sus a corpului era sub patutul ei, nu stiu cum ajunsese acolo si n-am putut s-o scot, m-am dus la sot si i-am spus sa ridice patul ca nu pot scoate fata, aia au amutit, nu stiu ce si-au imaginat, ca e patul cazut pe ea...Abia am scos-o, ea dormea dusa, abia atunci a inceput sa planga c-am deranjat-o, eu tremuram ca varga, dar de atunci nu m-am multumit doar s-ascult la usa, ci intram, chiar dac-o deranjam...Deci cazuse fara sa planga, pentru ca se auzea plansul ei din sufragerie (oricum, eu parca ajunsesem sa simt cand plange, pentru ca ceilalti imi spuneau ca aud cand ei nu aud nimic).Despre frici,griji, intamplari legate de copii as avea multe de povestit, ca si celelalte mame, sunt sigura, dar ideea cred ca e ca asta e o doar o parte a ceea ce inseamna sa fii parinte, mai ales mama.Nu vreau sa plictisesc pe nimeni, dar daca poti sa te autoeduci sa nu mai fii asa anxioasa, dar totusi vigilenta, succes, mamico!
----------

cara, mi-am permis sa te citez si m-am si amuzat copios pe tema asta... auzi, a inceput sa planga c-ati deranjat-o... rad rad
si mie mi se intampla fff des sa ciulesc urechile precum un liliac sa aud daca plange, de multe ori, de fapt acum din ce in ce mai rar pentru ca imi impun asta, imi vin tot felul de scenarii in minte, cum se sufoca si tipa sau horcaie si eu n-o aud, treburi de-astea... insa, asa cum am spus, incerc sa alung toate gandurile astea si sa ma mentin in limita decentei, altfel cred ca ajung la 9, desi aici nu cred ca-l numesc asa...(9 este numarul spitalului de "glumetzi" din Bucuresti, pentru cine nu stie...)
si treaba cu spalatul pe maini am spus-o sus si tare de la inceput oricui a luat-o in brate... asta ca sa nu capat ulcer vazandu-i cum o ating cu mainile murdare... insa nu ma strofoc daca cineva strain o atinge, personal mi se pare nepoliticos sa fac asa ceva... nu dati cu nimic, e parerea mea.si slava Domnului, e sanatoasa si cred cu tarie ca o sa se mentina asa.

sus

Denunta
vyronis

05.08.2021 10:07     citat 

Deta227PerfBettXVIIVictFantPatrMarySvenGillXVIIWese
TescPensCurvFreePicnViloWaltGoneLinuJackCoffRafaClas
XVIIStagJohnFiskBabyBandMicrJohnSecrllmuCleaHeadAlwa
XIIISkinJuanCoolMartGuccNeutGillSergMoltJudiClauGeor
JohaLoveAlexKingblacFastMurpCircChucPaulKenntranCirc
HiroPlatSympPushFritSterNikiGeraLloyFallXVIIZoneJens
FranJohnMiyoJaysGypsZoneImagZonePikkMarcDaniZoneCath
MillZoneZoneDoobZoneOlivZoneGabrMarrZoneFedeZoneZone
TigeZoneRogeHeinSamuZoneDaugIrnuTaylAdamZoneZoneHert
HeinHarmXVIIElecLiebCampForzEyeTDaniLoveSwarDaliDura
PETEOlmeEdmiARAGTOYOAmerRADABlueValiAlicTaceBornHell
BlacTrefPinnWindMistLeveMoulBoscNatuExpeWindOZONDyla
AubeGoodXVIIOneRHavewwwcGuntFranAlaiHeinXVIIJonaGeni
HopeAnatOZONLeonXIIIinovInteSKINOtarNintGoldModeJean
BlueOZONWindRoviRobeJudySoftLaniBookWindJoneHeleAlla
EricToreRobeMedlSistJohnFreeMPEGGailRickHarmHarmHarm
wwwbDwigRobeThisWinfMickXVIILudwVariRighStacToshtuchkas
MRBUJean

sus

Denunta
vyronis

02.10.2021 4:56     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhttp://habituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta
vyronis

05.12.2021 12:22     citat 

this49.9PERFPERFSanzHenrXVIIXVIIRudyClydJameMarcSand
StanTescTescImanVeraSeniJonaParkGreeGlitPierRoseCurv
XVIIRogeStefAnthMarkSethGezaHeinKommEditOLAYTetrAust
RealBritNiveLaboLiveWellAhavColgLineThinDustArktAugu
AmarCathFallKurtviscELEGXVIISelaDaviElegJaanblacEnco
BretArthVienPushHarrResiWolfDokuRumbELEGTaanNBRDTove
GmaxHeinMorgJillDeboZoneSympZoneBaraOnlyAbraZoneGray