· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Somnul > adormitul la san
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4
subiect nou  raspunde
autor adormitul la san     
FloriSiPuiul

Copii
Gabriel Longin: 16 ani, 2 luni
Maria: 11 ani, 6 luni

12.10.2006 4:03     citat 

Biancas, daca vrei sa cautam exemple de genul ''copii alaptati care racesc'' si ''copii hraniti artificial care nu racesc si nu se imbolnavesc'', vom gasi si copii care mor. dar nu din cauza LAPTELUI, fie el de mama sau de milupa, ci din alte cauze, imposibil si prea greu de enumerat aici. exemplele tale nu conving in nici un caz ca laptele praf e la fel de bun ca laptele de mama, asa cum nici exemplul meu nu convinge ca laptele provoaca moartea.

in acelasi timp, e un fapt stiintific dovedit ca laptele matern e cel mai bun pentru bebelus. cred ca aici nu trebuie sa insist, intelegi ce vreau sa zic, nu???

parerea mea este ca ai avut tu noroc de copii cuminti si sanatosi, iar in acest fapt nu-ti poti atribui nici un merit. tot asa cum nici alte mamici nu sunt de vina ca se trezeste copilul noaptea sau ca se imbolnaveste iarna de gripa. copiii bolnaviciosi, fie ei alaptati sau nu, asa s-au nascut,mai sensibili decat alti copii. la fel si copiii care mananca mai des (inclusiv noaptea) - asa e ritmul lor bilogic, asa se hranesc ei, pur si simplu mananca poate mai des si mai putin. sunt copii mai lipiciosi si iubitori pentru care fiecare minut departe de mama este o uriasa durere si, in acealasi timp, sunt copii care stau cuminti la cresa sau la gradi 5-6ore pe zi, mananca bine, dorm bine si nu plang dupa mama. unii sunt mai socialbili, altii nu. si aici mama (cu aptitudinile ei, cu talentele sau cu numarul de carti citite, si nici in caz cu etnia din care face parte) nu joaca nici un rol, depinde strict de copil. unii sunt mai maleabili si ii poti obisnui cu una, cu alta, altii sunt incapatanati si nu cedeaza sub nici o forma. o mama buna este aceea care isi cunoaste bine copilul si reuseste sa gaseasca o cale comuna cu el, sa-l inteleaga si sa-l ingrijeasca asa cum are el nevoie.

asa ca tu nu ai mici un merit ca ai reusit sa impui copilului un program regulat de masa si de somn, ci ai doar noroc ca el a acceptat propunerea ta. la fel si cu fetita: daca se roaga pentru sanatatea familiei, foarte frumos. dar o face fiindca vrea ea. si chiar daca nu ar face, tu nu ai fi o mama mai putin buna.

fetelor, voi cele care intelegeti ce vreau sa spun, ajutati-ma ca nu stiu cum sa-i mai explic treburile astea lui biancas. topicul asta nu e o competitie intre tzatza si biberon. se discuta doar despre alimentatia si somnul bebelusului.

sus

Denunta
FloriSiPuiul

Copii
Gabriel Longin: 16 ani, 2 luni
Maria: 11 ani, 6 luni

12.10.2006 5:01     citat 

citat:

si mentionez ca nu am un copil rasfatat. nu cere prea mult in brate. nu plange fara motiv. nu se scoala noaptea ...
----------
Flori si puiul cand un sugar face cele descrise de tine nu inseamna ca e rasfatat, intotdeauna are un motiv sa planga nu o face de dragul artei. laudabil efortul tau de-a te mulge atat de mult timp,poate cu mai multa indrumare in spital lucrurile ar fi stat altfel

Romelia, exact asta incercam si eu sa spun: Nu plange fara motiv. Ma gandesc si eu ca nici un bebe nu plange de dragul artei, ci doar pentru ca are o nevoie, e bolnav, e speriat, se simte singur, plictisit etc.. Arta pentru noi e sa intelegem de fiecare data ce il deranjeaza. Dar mai sunt si voci pe aici care spun ca trebuie lasat sa planga uneori, daca e mancat, schimbat, pupat, altfel e rasfat. Si ce sa invete din asta: ca exact atunci cand are o problema mai complicata de atat, mama nu e acolo sa-l ajute.

-------------

si ...........

citat:
vei fii probabil mandra ca ai copil cuminte, respectuos
---------- nu multumesc nu vreau un copil de 2 ani sau 3 cuminte sau respectuos, imi doresc sa se comporte conform varstei lui chiar daca e in contradictie cu normele societatii

.......subscriu.

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 17 ani, 6 luni
B: 15 ani, 6 luni
M: 10 ani, 1 luna

12.10.2006 5:53     citat 

Amada, nu trebuie sa te simti neimplinita ca si mama pentru ca nu ti-ai alaptat puiul.
Asta e! A creste un copil echilibrat nu inseamna doar a-l alapta, poate fi un factor in plus, fara discutii, dar nu da tabloul complet.

Ca se vorbea despre adormitul la san.
Eu pe al meu inca il alaptez, dar izvorul meu e secat de vreo 2 luni, il alaptez seara cand ii e somn si ma ia de mana, ma duce in camera si-mi zice "mama tzitzi". Il pun la san si-n cateva minute adoarme. La fel si peste zi cand vrea sa adoarma la pranz. Sau atunci cand are el cate o suparare, vrea sa fie consolat. Se chiama non-nutritive sucking, suptul non nutritiv.
Dar pe cine intereseaza? Pe mine nici intr-un caz. Alaptatul nu are doar o functiune nutritiva, alaptarea e multifactoriala.

Are sa renunte la san atunci cand va fi pregatit cu conditia ca eu sa am disponibilitatea sa-i asecondez nevoile.

Zicea o psiholoaga, consulent in alaptare: "Fericirea nu a facut niciodata rau nimanui."
Imi privesc copilul seara, la pranz, atunci cand i se lumineaza fata dupa ce s-a linistit pentru ca a avut o mare suparare, imi privesc acest copil care sta la san si-mi spun ca el este calea.

Ce poate sa fie atat de rau in faptul ca adoarme la san? Ce poate fi rau in a oferi alinarea, linistea, calmul unui copil?
El toate astea le gaseste la san, la mama sa.
De la cine sa cunoasca toate acestea daca nu de la mama sa?
De ce ne e frica sa le dam confortul atunci cand lanseaza mesaje de discomfort?
De ce este lecit sa dam ceaiul, biberonul, suzeta si nu sanul, atunci cand putem s-o facem, iar sanul devine ceva ilecit?
Ma intreb care este surogatul caruia.
Biancas, toti copiii au o capacitatea extraordinara de a-si actualiza tendinta, e suficient sa dai credit nevoilor copilului, sa-l secondezi. Mai devreme sau mai tarziu cu totii ajung sa doarma toata noaptea. Important e cum se ajunge acolo....De unde toata graba asta?

sus

Denunta
emapatrichi

Copii
Eliza: 15 ani, 10 luni

12.10.2006 6:55     citat 

Hello ! zambet
Bebelusa mea are 3 luni si 2 sapt. Adoarme cu biberonul in gura de cele mai multe ori si chiar continua sa suga.
Dar s-a obisnuit sa adoarma SINGURA scot limba cu nasucul lipit de un ursulet de plus pe care l-am cumparat de la o benzinarie acum vreo 2 luni. Funny este ca Eliza mea linge si suge si mananca din labele ursuletului pana adoarme sau doar asa sa se afle in treaba, vorbeste cu el, il cearta si si-l trage peste cap.
Dar daca vreau sa adoarma, ii pun ursuletul langa cap si ea singura si-l trage aproape.
Incearca si tu cu o jucarie sau cu o esrafa care are impregnat mirosul tau.
zambet

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

12.10.2006 7:05     citat 

nu c-ar avea de a face cu subiectul, dar ... emapatrichi, nu vrei sa vii si tu la bebelusii de vara 2006, avand in vedere ca si tu ai un bebelus de vara? zambet

sus

Denunta
cruela

12.10.2006 7:46     citat 

Cum am spus si mai sus l-am alaptat pe tavi 1 an si sase luni.
Nimic nu se compara cu laptele de mama. Cu toate ca m-a cam chinuit mi se pare totusi mai mare chinul cu sticlele cu sterilizarea cu incalzitul laptelui cu temperatura laptelui oare e prea cald sau prea rece etc.
In legatura cu laptele de mama dat in sticla stiu ca nu are decit valoare nutritiva deoarece anticorpii se lipesc de peretii sticlei ( a spus o dr. la tv).
Iar in legatura cu racitul ,pneumonii si alte minuni asta tine mai mult de cum il imbraci pe copil regula pt mine este sa nu-i fie cald si nu sa nu-i fie frig. Un copil caruia ii e cald automat transpira si inevitabil poate raci.
Tavi avea 2 luni iar eu il scoteam afara in carut (asta in decembrie) si ii puneam un rand de haine in plus fata de cate aveam eu .
L-am scos afara pana la minus 10 grade si nu-i puneam fular decat daca temperatura era cu minus.
Nu am avut probleme cu el deloc. Bineinteles atunci cind a intrat in contact cu un copil racit a racit si el un pic , asta cind era deja mare (1 an) va pup

sus

Denunta
vyronis

25.04.2021 9:43     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta
vyronis

25.07.2021 11:35     citat 

This537.5PERFBettAnneHenrBestWalkFranBendGhibMcBaMick
StanRogewakeWateBillAttaPuisElliTonyZeroTescPoweTesc
NoraRogeChriWinsLepiThinBrunChriDinoVIIIDomaChriExCe
AlexSENSJobyElseXVIIWillRexoAdidRollOpenDAIWJeweGram
LycrDaviMoviMODOMusiJohnPushXVIIWillMamaHenrNicoSire
MatiMichDepaRichGellStepJaanSimsSoulSelaRoxyWindMetr
AdioCorbZoneAlexBedsdeutHesiZoneBakuRondZoneSomeDave
ZoneGardJeweZoneZoneStraLeviXIIIZoneZoneAstrCourZone
RadiBertEvelZoneCharZoneZoneXVIIMaggZoneZoneZoneBert
hromSennPalaMETAKronIndeSponStarJohnEileWWReBeflWood
BestPushCaseSonyOPELDOLLhaveCoolValiRaveASPIcasuBeac
CarsCombVideWindwwwnLEGOSmilBrauPurePuriForgBernOnly
XVIITranBriaAgatComaBreaqAmaFiftJordXVIIAlbeMayaWalt
BeraBarcMariPeteSvetCrocMariZalmthisWaveCoulelenNick
BodyDaleOisiArmaRobeDaniOrsoDaniWindAlanPhilVideXbox
LabuLogiWillRolfMosaPrahMaggStevKlauGeldSennSennSenn
NugeDaniMorrBoneTerrHappGoodAlfrReneXVIICathKristuchkas
JameMits

sus

Denunta
vyronis

22.09.2021 7:32     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituate.ruhackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listsnameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta
vyronis

24.11.2021 9:28     citat 

Book747.9PERFBettDarkRomaIntrIntrKitaAntoEyeTMcEwJoha
StewRadiAtlaPensPhilMaurWindDeanKurtTescAnneStroHerm
NormRobeXVIIAhavAlicRemiCleaJourAvaiRichPureGezaTimo
NeilAccaDaleLisaArmaFranDoveGrahRockAntaOmsaStraCent
JethsilvAlbeAlmoMusiGiovHarlMonsELEGAlaiHealChriJewe
NikiMikeHTMLConwJewefullJohnDiscPierCircSelaCallPali
AdioJohnMiyoZbigLiebZoneBenaZoneIchiZoneZoneYerkJewe
ZoneArtsOlimSwarZoneJoacShawColldiamZoneJameOrsoZone
nuncThisDisnZoneDonnZoneZoneMedaPaulZoneZoneZoneVill
RossSennSchmWindElecKronMotowwwmEyesBookFiesJardMarc
HorsMistDigiDaewTAGAMeinBausBlueValiDragEducDisrPico
SupeWinddowskoffMistShamValeViteCommElecAescXVIIKing
AwayGameRobeInteInteChilSleeOperVoltMichRomaHenrButt
FrieJeroAmorTrueZombDolbFeelLeonGregGianBrucAgniVigi
LiveFMCGThomAmbjMichAMADHITAJuliPremSPINEnglOffeJewe
MagnCapoCircAlasFunlHomoDancAnneHananharSennSennSenn
InitGhiasaleCollHoteSatiPierHONKRebePretMPEGSusatuchkas
HerbMari

sus

Denunta
vyronis

13.01.2022 9:32     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listshttp://nameresolution.runaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatinghttp://paraconvexgroup.ruparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenhttp://regeneratedprotein.rureinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta
vyronis

22.03.2022 10:58     citat 

Nama419BettCHAPBornOctaBrioWaltAnthJesuColiJeanRond
XVIITescGlobEdgaElseJeweiMPAParkLifeBritAngeMozaZyli
SaraXVIIWinsGreeJustMusiAquoPeteLittMaxwBinoFusiPlan
EvgeNiveFrieTescCanoAgatMariCotoPushXVIIRaseEdgaLine
HerbTroiDizzCircDisnGUESLycrGellKashJansMaurXVIIJohn
PlanVoicKarlCotoMariColdGeorXVIIHarlSilvWifeDisnMari
HenrSandNBRDXVIIWillOrigJuliZoneFiriRondChetCircEver