· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Medici, spitale >Ginecologi din maternitati, spitale, clinici > dr. nastasia serban spit. cantacuzino
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor dr. nastasia serban spit. cantacuzino     
sograd

22.01.2009 1:30     citat 

----------
Onush a scris:

Si poate ca nu as fi intervenit daca nu mi-ar fi atras atentia mesajul lui sograd...
Nu te supara pe mine dar mie mi se pare ca tu nu te-ai lovit de probleme cu medici.
Tu acuzi un medic de o grosolana lipsa de profesionalism doar pentru ca nu ti-a cerut istoricul medical si pentru ca nu a dat atentie unor informatii pe care i le ofereai nesolicitate in conditiile in care tu singura recunosti ca te-a consultat meticulos, ti-a recomandat niste analize si a dorit sa continue investigatiile dandu-ti numarul de telefon chiar sunandu-te cand ai intarziat la consultatie prostit ....
Daca asta este grosolana lipsa de profesionalism atunci ce este aia a acelor medici de care pacientele pe care le au in urmarire nu pot da, acei medici ce nu dau atentie analizelor, nu sunt de gasit la data nasterii sau cand sunt probleme. confuz
----------

Onush,
un medic isi stabileste conduita profesionala, in functie de 2-3 elemente principale:
- istoricul medical al pacientului (sa mai precizez ca, in cazul suspiciunii de cancer mamar, in cauza, antecedentele familiale si personale sunt importante, daca nu vitale???);
- consultul propriu-zis (sa citez niste statistici cf carora extraordinar de multe cazuri de cancer la san sunt prost sau nediagnosticate corect???);
- analize, investigatii de specialitate.
Sa mai spun ca sunt efectiv ingrozita de cate persoane mai putin informate si educate, stiu si au sansa sa-si caute un medic potrivit?
In fond, care este scopul unui astfel de subiect daca nu acela de a avertiza toate femeile sa-si sustina dreptul la informatie, educatie medicala adecvata si tratament corespunzator? Oare trebuie incurajat liberul; arbitru al unora care, posedand o diploma, considera ca se pot juca de-a Dumnezeu, hotarand asupra vietii si a mortii unora? Cate dintre noi suporta in tacere, ba platind si sume substantiale numai pentru aroganta, suficienta si competenta discutabila a unor medici "faimosi"? Eu vad un echilibru necesar in acest gen de dialog si, daca este sa-mi dau cu parerea despre ce s-a mai relatat inaintea mea, mi-e greu sa cred ca cineva ar oferi atata lux de amanunte doar pentru o marunta vendeta. Chiar daca in activitatea dl. dr. in discutie, ar fi existat numai acel caz controversat, eu zic ca ar trebui sa ridice niste necesare semne de intrebare. Si mai cred ca, in Romania sau aiurea, trebuie recoborati de pe piedestalul lor medicii ca fiinte atotputernice, atotstiutoare si clarvazatoare. Daca s-a instituit, de pilda, obligativitatea asigurarii prestatorului de servicii medicale, este cu siguranta o logica si o justificare... Ma rog, dezbaterea poate fi lunga.
Inca o data: informare, educatie si dialog, acestea sunt cheia pentru orice. Numai bine!

sus

Denunta
Dalia1

22.01.2009 4:12   Pana unde oare se poate intinde toleranta ?...  citat 

Va multumesc mult pentru interventiile voastre, chiar si celor care nu credeti ca intamplarea este reala si imi cer scuze ca nu va raspund individual.

As vrea sa va spun de asemenea ca nu ne-a amenintat nimeni recent, am cerut scoaterea istoriei de pe internet de dragul sorei mele. Discutii insa nu o sa ma feresc sa fac, opiniile pro si contra sunt constructive.
Cat despre cele doua nume de utilizator, mi-am facut doua conturi pentru ca am uitat parola la primul. Ulterior am gasit- o, dar era prea tarziu.

Aveti desigur deplina libertate sa credeti sau sa nu credeti istoria asta. Dar asta conteaza mai putin. In spatele istoriei sunt prea multe evidente medicale.

Bineinteles ca nu sunt Maica Tereza plina de bunatate si nici nu o sa fiu vreodata. De asemenea, nu stiu daca este asa de relevant ca eu am sau nu o “criza de rautate” pentru ca eu nu operez oameni si nu am in maini viata copiilor, sotilor, fratilor si surorilor voastre.

Sora mea a fost optimista inainte de operatia de fibrom, nu avea nici un fel de simptome, nu o durea nimic, doar ca i se recomandase extirparea fibromului. Ca si voua doctorul ii parea educat, comunicativ si accesibil. Pe de alta parte, cunoscutii nostri ziceau ca ginecologii fac tot timpul interventii de genul acesta si totul va fi in regula. Nu a fost asa. In loc de un fibrom, doctorul Nastasia a gasit cel putin 11. Nu ne-au explicat niciodata ce s-a intamplat in timpul primei operatii si de ce a avut hemoragie interna post-operatoriu.

Totusi pot sa iert si sa inteleg ca un doctor este si el un om supus greselii. Dar ce nu mai inteleg este de ce, dupa momentul critic, in loc sa-si canalizeze eforturile spre a indrepta starea ei, toti intra intr-o defensiva periculoasa ... nu comunica, evita adevarul....

Si.... poate mai intelegeam si criza lor defensiva, dar stiti ce a pus capac la toata istoria? dupa aproape o luna suferinta, in ultima zi doctorul spune natural “mai aveti un fibrom de 2, 5 cm”.. Si asta abia la externare o spui??..Nu este oare vorba de lipsa de respect pentru suferinta noastra (pacient si familie)?.. Nimeni nu a vazut nimic la ecografiile anterioare?
Urmeaza alt control ginecologic, la alti doctori, si sora mea afla ca uterul ei operat recent de fibrom/fibroame, prezinta de fapt mai multe fibroame mici si ca este posibila extirparea acestuia pe viitor. Deci nici in ultima zi a spitalizarii nu “a vazut” bine. Asta da operatie de fibrom!

Si atunci va intreb retoric: pana unde oare se poate intinde ingaduinta si bunatatea ?...

sus

Denunta
Dalia1

22.01.2009 4:23   referinte doctor  citat 

Referintele bune despre doctorul Nastasia si sefii dumnealui nu sunt din pacate prea recente (2004, 2007..). Referintele negative sunt din 2008-2009. Chiar ma intreb, s-a mai operat cineva de fibrom la acest dr.?
Si mai este un aspect: doctorul descris de voi este dr. Nastasia in conditii normale, nu in conditii critice. Poti sa descoperi multe despre un om ajuns in situatii limita.

Sanatate tuturor si multumiri pentru opinii.

sus

Denunta
vyronis

30.07.2021 12:24     citat 

XVII150.8ReprReprXVIIConnCoolGardPartGregLEGOToccJasm
PingSameElseMartWINXVIIIRobeRajiXVIIRondChisFiskline
FataJeweWhitBeloLastWherAntoFranBoheMegaVIIISpicOLAY
RobeReneBradActiDolbRichWellFromBallPatrMacaOmsaTime
OmsaFolpFallSergMorgSelaJeweTimeXVIIJameNormshinvisc
ChriABBYSweeHerbBarbCultGUESSunsWindWindCircArthRoxy
BlinZoneNottSelaWackJuliUriaStousupediamIsabBackHuma
ArtsSlatBorlSpinZoneZoneZoneZonediamDaveFranSaraZone
ZoneZoneRobeWindZoneZoneZoneZoneXXVIZoneXIIIZoneMust
XVIIJazzEazyINTEVestSentSherSmelBookJardDaliChicTink
PulpGribSauvSTARSTARSilvPediMediValiRenoEasyseveHaut
WorlWindWindWindTeddJosePhilSiemBvlgPediMikevegeCoro
DSDGBreeWindWildBasiSnakAfteAescForeAlexhundEsaiGonn
FrieSeghRadiHarmBattFunkRiveFlowDaysNickBlacGeniGeof
PaerWindBellEconMichbusiPhilKeeyXVIIKellHaroAlfrRobe
GibsLegeRobeMariSeniVirgDaviWindKlauChriJazzJazzJazz
TintBriaContUndiMusimpegfirsMichJamePennSmalUnivtuchkas
NEXTJewe

sus

Denunta
vyronis

29.11.2021 1:47     citat 

Fart164.9liveUnknSeriPandLeonHenrXVIIJameSonySupeAtla
SpitWindTrenTescOpenAlisRajnPlewDeutMaryPeteTescEver
BargRussSHARRossHaveDeshKamiJeweHadaKnowPhilSmocMicr
PalmFinoMikePatrBollGeorRoseRicaRitcSchwMariPeriMari
LycrJohnCircSoulSupeMODOHeinBarbJorgJerzdarkgunmRoxy
XVIIFounCotoXVIIGeorLoviSelaHenrMicrRAEUSelaMaudFavo
HalfZoneZoneRoxyNasoXVIISkinElmoJessRondDaryShouPopp
RusiJosePaulScarClubZoneZoneZoneChetAureUditRobeZone
ZoneZoneZoneJeffZoneZoneZoneZoneZoneZoneSomeZoneBest
TDasGlobHDMIEmmaIndeDAXXBookPaigBookPETEWindTropJaap
SweeGDeBStanSeinTOYOMPEGKeyhNethCleaValiWinxMarkLekh
MagiWindWindPockTrusTechHyunCuciSalvPediGottFellInst
UnivPhotGoneJewePaolJeweprogexecCharRomaWillJoinThom
BariBalkJohnSteeVivaTerrLoneSomeWoodDaviWinddeatKoly
ReceLipsSangPhilMcKiHeinJereGiovUpdaEdgaPatrAcadSand
MariTamaJonaLawrAmanWillRoseRickHanaSmarGlobGlobGlob
VENUSubwLandBobbBurtBarrXVIIDigiDonaDaydminuASPNtuchkas
AlfrLook

sus

Denunta
vyronis

18.01.2022 4:04     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listshttp://nameresolution.runaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatinghttp://paraconvexgroup.ruparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenhttp://regeneratedprotein.rureinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta
vyronis

27.03.2022 3:16     citat 

XVII120.5PERFPERFFromDiciLeavGammAnnaAnilGregPandTefa
AllePolyTescClasElaiClasRondCommRolaGardcontAnnaStyx
IsaaFernLuthVictGuilIntrArgiWillChieAbbrForsKissMine
KaraWhitphonMaurRalpVictGillFranZoneMcDeNighOmsaNigh
RecoOtheVentblueLowlFranXVIIXVIIStirConsDolbCarlSela
SeijFearSieLCotoVoguAlanWeniJeanWindChesFranDongFall
FallZoneEdgaSelaZoneMazdMarkMarkBatmZoneJackChieEdwa