· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Medici, spitale >Ginecologi din maternitati, spitale, clinici > feriti-va de dr. dumitrascu mihail si dr. tutunaru
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor feriti-va de dr. dumitrascu mihail si dr. tutunaru     
jonh

01.08.2012 8:35   feriti-va de dr. dumitrascu mihail si dr. tutunaru  citat 

sotia mea a tinut sarcina cu dr. tutunaru pana in saptamana 32, toate bune si frumoase atunci cand te duci la el la cabinet, a venit sorocul mult mai devreme, adica 32 saptamani si 3 zile, cand am ajuns la spital am asteptat sa iasa de la raport. dupa consultatie, fara ecograf fara nimic a zis ca sunt doua optiuni sa mergem la spitalul universitar sau la polizu, cand a cerut explicatii a zis ca la elias nu o poate tine ca este o sarcina mai mica de 33 saptamani si protocolul spitalului ii interzice primirea pacientilor prematuri. a sunat la dr. dumitrascu mihai fiind un colaborator bun, am mers la universitar in conditiile in cre apa s-a rupt la ora 2 noaptea si la 7.40 am ajuns la elias, pe la 10 cred am ajuns, la prima vedere a parut om de treaba si profesionist, dar nu stiam ce o sa ne astepte. pe la ora 18 au inceput contractiile si pana atunci am aflat ca bebe avea 1,5 kg ceea ce nu putea fi real pentru ca in urma cu doua saptamani copilul avea 1,5 kg. de la ora 18 la ora 20 a indurat chinuri groaznice sa poate naste pentru cadomnul expert se crede "dumnezeu"' a hotarat la o nastere normala ca acel copil nu are sanse de supravetuire, asa ca nu a vrut sa faca cezariana. cel mai mult a suferit copilul deoarece a ramas fara oxigen si neavand lichid amiotic a ramas si blocat, la nastere avea un ditamai hematomul si hemoragie de gradul 3 dar in actele de externare au scris ca a avut hemoragie de gradul 1-2, in concluzie tutunaru cat a primit banu a fost bine, dupa aceea nici macar nu a dat un telefon sa se intereseze de soarta pacieltei lui, si uitam un amanunt sotia nu a avut dilatatie mai mare de 8 ceea ce am inteles ca este minim. este groaznic acum ne confruntam cu adevaratele probleme cu acest copil, are 10 luni si nu isi foloseste mainile, nu sta in fundulet, nu face nimic din ce este normal pentru varsa lui.
va doresc numai bine si sa aveti grija la alegeri.

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

02.08.2012 3:07     citat 

Imi pare rau pt problemele dv si va doresc multa sanatate si copilul sa reuseasca sa depaseasca repede toate problemele. Am tinut totusi sa-mi expun parerea...
Inainte de toate nu-l cunosc pe dl dr Tutunaru, nu cunosc pe nimeni care sa fi fost supravegheata si sa fi nascut cu el deci n-am de ce sa-i tin partea... Totusi consider ca durerea va obeste si aruncati cu acuze intr-un dr care a invatat si a muncit cati n-o vor face altii intr-o viata! Daca va trimis la alt spital nu e ca n-a vrut sa se complice cu sotia dv. Poate spitalul nu e pregatit/dotat cu ce trebuie pt prematuri. Polizul stiu sigur ca e unul din cele mai dotate insa Elias cel putin acum vreo 5 ani nu era si presupun ca nici acum de vreme ce v-a trimis in alta parte.
Deci dansul a respectat politica spitalului si a avut in vedere binele copilului trimitandu-va undeva unde in caz de necesitate sa poata primi tot ajutorul de care are nevoie.
Si la spitalele private se intampla la fel: daca ajunge femeia cu nastera prematura, mai ales asa timpurie, cu toti banii dati pana atunci pe consultatii si investigatii e trimisa la un spital de stat unde poate sa i se asigure micutului sanse de supravietuire.Iar un prematur asa mic chiar are nevoie de personal super calificat in acest sens si asistenta si aparatura specializata.
Despre celalalt dr... nervos

sus

Denunta
jonh

06.08.2012 7:32     citat 

singura acuza sau repros este, atunci cand colaborezi cu un alt medic este normal sa ii transmit acelui doctor toata perioada de monitorizare, doctorul iosub , la morfologiile fetale chiar va spus ca nu a mai vazut de mult niste valor ca la carte, cu alte cuvinte deontologia lasa de dorit.
daca faci o treaba o faci pana la capat, nu! tu faci treburile doar pe jumatate? asta e! eu doar voiam sa ridic un semnal de alarma pentru viitoarele mamici. nu contest studiile si aparatura care o are doactorul tutunaru si ani de munca, contest doar modul de comportament, esti pacient doar atunci cand intri pe usa cabinetului, nu si atunci cand pasezi motanul!
va doresc o zi buna, gandirea si alegerea va apartine.

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 12 ani

07.09.2012 5:02     citat 

nu vreau sa fiu in pielea voastra...este crunt si sper sa depasiti momentul si sa isi revina micutul ,....multa sanatate
insa trebuie sa vin in " apararea" domnului doctor Dumintrascu....Ceea ce stiu eu de la dansul este ca la o sarcina mica cezariana este periculoasa...Intr-o situatie despre care stiu exact....s-a facut un" consiliu" pana s-a hotarat " extragerea" copilului atat de mic...cu riscul ca parintii sa il piarda( din cauza plamanilor care sunt slab dezvoltati )..probabil ca asta s-a evitat ...pierderea copilului cu riscurile de a aparea alte complicatii in conditiile in care travaliul nu a mers " ca la carte" trist
Cunosc 4 persoane eu fiind a 5 a care a nascut cu domnul doctor Dumitrascu si de fiecare data totul s-a terminat cu bine.

sus

Denunta
jonh

21.09.2012 8:15     citat 

Cum explicati situatia in care, o fata care a venit de la alt doctor la domnul Dumitrascu tot cu 32 de saptamani si a facut cezariana, ca fapt divers. Iar doctorul Dumitrascu nu este dumnezeu sa hotarasca cine traieste si cine moare, in conditiile in care noi avem 35 de ani si cu greu am obtinut aceasta sarcina, daca este sa vorbim de ce este etic, trebuia sa discute cu noi si atunci noi hotaram ce este mai bine. dumneavoastra ziceti ca in urma comisiei au luat aceasta hotarare, cred ca au fost doar doua persoane D-l dumitrascu si eul dumealui. ma bazez pe ce spun ca acest doctor a plecat acasa imediat dupa internare, probabil rezultatul ecografiei a fost comunicat telefonic. familia mea se confrunt cu o situatie grava, in urma cu cateva zile am venit de la oradea de la spitalul de recuperare, verdictul crunt a fost ca e posibil ca acest copil sa se recupereze pana incepe scoala, in conditiile in care trebuie sa ne ducem 600 de km, o serie da si una sa stam acasa, cam de 5 ori pe an. intrebarea retorica cine plateste pentru asta? noi! si pentru ce? pentru lipsa de profesionalism a celor doi domni doctori. va felicit ca nu ati fost una din victimele acestui domn, ma bucur pentru copilul dumneavoastra nu si pentru judecata dumneavoasra. va rog sa mergeti la aceste spitale de recuperare sa vedeti cate cazuri de incompetenta si cate vieti distruse, copil scos cu forcepsul la o operatie de cezariana acel copil a fost prins de mina dreapta si de picioare, acum nu le poate folosi iar mana foarte putin, in conditiile in care de doi ani face cate 5 serii de recuperare, ete revoltator.
pacat ca domnul doctor dumitrascu, are acasa doua fete care nu sunt vinovate cu nimic, dar acest om ar trebui sa merga la aceste spitale de recuperare sa aculte povestile dureroase, poate asa se gandeste de doua ori cand vine la o nastere.
va doresc o zi buna!

sus

Denunta
vyronis

23.03.2021 5:28     citat 

Plei218.2CHAPFundГорбБукаЦ-90ПравАндрГречСогрBistАМЗо
(183PleaнаучГабр1с31БойкRotoскулГусеStefопубTescZyli
BoazTerrВышеSonyDaniлатиAlfrШебарабовозрBrilDuomKera
JuicDropKissAlexHoraPaleуволиллюNatiOmsaсертEspeKins
КитамолнНевеPeneпробзатротвеOZONШумаQuikSilvRIALPrin
PrinStuaJuliНаумFritКарнXVIIКаспминуWorkClifZoneавто
сложMORGdiamСодеGlenКедр3210ZoneпоряNasoхар-МалыZone
ZoneСодеSofiаппаСемиматеНахтPierфакурабопортCharТуро
СедоопубюридDaniГригGeorФормРыжоJameСлуж48-5Рабоукра
FiatHSD-CarlГермПроиHOTPРыжоПружмассТимоРазмPerlПетр
BestпласАртиPerfMystкомпмедиFLACGerbEducEditтемаОвсе
BlueBiliWindPoweJuliАртиBoscднемDiscFrisMaleЛитРХели
MelkВласAirdSoloChilДемчЛитРчитаОктяПариКрюккоммKare
ОстрGeorJeweOZONPeerМедыGeorWateШeхoBritRUSSRodrВино
успеDeluавтоГуслШтырназвFromавтоJeweгазеНовиwwwaвосп
AdriавтоУшакМартВоствозрSpacЛомоавтопродHSD-HSD-HSD-
AdobмузыРоссСемеDougTaraучащКупчTeenBrecBonnавтоtuchkas
времсвяз

sus

Denunta
vyronis

30.04.2021 6:21     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listsnameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta
vyronis

30.07.2021 11:43     citat 

Simi147.1AgarPerfColiLoseLaurPierBNIAAlleClaiTescTesc
DaleKreoGlobRachChriMariStriXVIIRobeAlphBesofolkMagg
SmarPureThisGarnOceaFeelAloeRemiSenzJameGarnVictDavi
HaroRonaPatrTescPeteWellTeanLoacSympSupeAntoVoltSpid
HuntHaytHamiFallHaroAiloGlenSelaFlamVentAlicXVIITets
VienThomRoseDimaReadJuliIrviStriBergPaliMickMorgJuli
CircDeepRobeUndeAlexArtsSwarCathHollShouTonyZoneZone
ThieLapiMORGFuzzWillNicoXVIIWynoSidnZoneZoneZoneFore
ClauGigaUltiqZenElodMATLDianSvenFranJamediamBackLond
OpaqmicrFabrAlbeTekaMielBoscBookLyonBookWoodPolaOlme
XVIIBARODigiPlusAlbeBendBettKoreProtEducCHARKotlTrop
HighNuitWindScelArCoAsiaBoscWinxReleChoiWindXVIIBlai
WillUEFAIdolJuliMikeNortErviRomaHansSergAndryearAcad
MambCrazJeffXXXVLudwSmokLeonSupeHowaOZONJeffMatcSMAR
SupeTaffwwwmJeanNilsWilsWillDeatWindFinaJeweWaynPene
PraeANNORichRobeXXIIChinJeweAdobWillMaurmicrmicrmicr
MarvDireWannSUSERobeNighSaidBigaTherEnjominuGladtuchkas
XVIICott

sus

Denunta
vyronis

29.11.2021 1:30     citat 

ABRI163.6ReprPERFDownDonaEricAdamCharTracColiTescRose
EinaBeecAccuStriHaroTrixRondHansGarsShakDekoPunkStak
KansAeroJeweAfroSpecJoyrASETJungJuliCascVeroBrunBlen
XIIIJeffLotuPaliElviCredPatrArthConcVoguDolbWarhJenn
WindVIIINaraLakaJudiShanGaelJaniCircSelaGordJanuCine
NikiSenzMariTrasDeltTrasMikeZaleJuliPALIFritRondLern
MaxCAureSamaCondKeitArtsZonePlatHaroDaweGlenJohaZone
WorlRobaZoneXIIIRamoWisaRangZoneMaryZoneZoneZoneStef
EmmaSamsXVIIZoneWillMariElisGoldPeteKateZoneBlauXXII
NouvMPEGDuroAspeElecTermWindVIIIMinnBookHappFrotDura
CaseBestAdriEUROXXVIAmerMedlkbpsGOBIDecoMissThomOliv
WaltBonuVERYwwwrwwwrQIDDPhilClorAntoBritTimeXVIITurn
LangUEFAMuchTribToniWillNothXVIIAlfrKarlBriaFyodHono
XVIIHenddiveLeonMicrBurgViewKansFORERoguhammwwwiMarc
WannOpenPatrThomStepAldoBirtEdwaDrWeVisuRobeSusawwwn
CharKaspNolaWillEdwafranDancRenoAndyJonaMPEGMPEGMPEG
StanHansBillJohaAndyRealLeppFranRacoJaneEnglSPECtuchkas
TakeXVII

sus

Denunta
vyronis

19.01.2022 3:42     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listshttp://nameresolution.runaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatinghttp://paraconvexgroup.ruparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenhttp://regeneratedprotein.rureinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta
vyronis

27.03.2022 2:50     citat 

Anth120.1PERFBettPaulWaitRavePostLewiBackSupeTefaRadi
GeorSergElegRohmBURDLXXIHansElliSapiChriCocaAgusJack
AlbeByzaBernBaliHenrANSIArouSchuReadRichDomaLullRobe
StraBackKissPollMagiSunsCleaArmaPushAmarWindArthQues
MornTurnJeweKoffTangMariMichRoxyLensmattMichJackThis
RossAudiHindAlexFeelEvolFranEnhaSpliPaliTaanZoneMahi
JeffFilmavosBricGordmikoASASSwarJourJeweMichNasoFuxi