· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alaptarea > greutatea si alaptarea
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor greutatea si alaptarea     
ana_348

Copii
M: 16 ani, 8 luni
D: 12 ani, 2 luni

10.10.2005 9:51     citat 

Graficele alea de crestere nu merg la mine, nu au mers niciodata...indiferent ce completez imi apare "greutate prea mica" prostit

Desi fata mea se ingrasa binisor si e maricica, cred ca o sa trec pe lapte praf. Mai ma chinui o saptamana cu alaptatul....si daca tot asa ramane situatia o sa ii dau lapte praf, si o sa ma mulg de 3-4 ori pe zi si o sa ii dau si "productia proprie" cu biberonul. Poate asa reusim sa ne facem un program.

Motivul e ca nu doarme deloc. Mananca extrem de neregulat...de exemplu daca ii dau sa suga la 6, pana la 6:20, nu adoarme, caraie intr-una, si o tine asa pana la urmatorul interval de masa care ar fi 8, insa pana atunci o mai pun la san de 4-5 ori pt ca se apuca sa suga tot ce prinde....Si uite asa fata mea sta mai mult treaza intre intervalele dintre 2 mese...si mai rar doarme.

sus

Denunta
Arculetz

Copii
Andra-Camelia: 17 ani, 2 luni
Carina-Patricia: 14 ani, 3 luni

10.10.2005 10:22     citat 

Te inteleg ca ti-e greu dar sfatul meu este sa nu renunti inca la san, mai ales daca puiul tau a luat in greutate. Si tu si ea ati trecut printr-o perioada mai grea, micuta a mancat cand lapte praf, cand san si ii e mai greu sa-si faca un program de masa. Eu cred ca daca mai ai putina rabdare si daca insisti cu sanul, fara sa-i mai dai biberon (nu ai lapte destul?) incet-incet se va linisti. Nu se poate vorbi de un program mai strict la un bebe atat de mic (noi si la 7 luni mai avem unele probleme). Vor mai fi perioade si mai usoare si mai grele, totul e sa ai rabdare si putere sa treci peste probleme.

sus

Denunta
nazdravan

Copii
Cosmin Alexandru: 16 ani, 9 luni
Nicoleta Mariana: 10 ani, 5 luni

10.10.2005 10:50     citat 

ana, in poze fata ta este chiar grasuta!
si noi am avut probleme cu greutatea, ma speriase doctorita ca nu ea copilul si tr sa trec pe supliment.. si am asteptat. la o luna luase aproape 800 grame, din care mai mult de 600 in ultima saptamana!
cu mancatul am avut si noi perioade cand statea mai tot timpul la san, desi mi se recomandase program... abia cand s-a facut un pic mai mare am incercat, dar nu reusim mereu... uneori doarme si 4 ore, alte ori ne luptam sa stam o ora jumate intre supturi.
si la inceput dr zicea ca nu e normal sa stea asa mult la san, dar in timp s-a reglat. eu zic ca tr sa incercam sa ne calmam si sa avem incredere in noi. e foarte greu, mai ales la inceput, eu plangeam toata ziua ca ce are copilul de plange, de ce nu se ingrasa, ca nu sunt in stare sa am grija de el, etc...bafta ana, si mult curaj!

sus

Denunta
Lee

Copii
Iris: 16 ani, 10 luni

10.10.2005 11:17     citat 

Ana, nu ma pot abtine sa nu-ti spun si eu ceva. In ultimul timp am vazut ca ai scris la mai multe subiecte de problema ta cu alaptatul si cu faptul ca micutza ta nu are un program.

Ai rabdare!!! Fetita ta are abia 3 saptamani... inca nici nu s-a obisnuit cu ritmul noapte-zi, da-i un pic de timp si de credit. Alaptatul e greu la inceput, si mie mi-a fost tare tare greu, pana in jur de 6 saptamani Iris sugea seara si la jumatate de ora. La fel, pe la 3-6 saptamani am avut o perioada cand dura alaptatul si doua ore, sugea putin, adormea, cand voiam s-o dau jos de la tzitzi se trezea si maraia, o puneam iar, iar sugea un pic si tot asa. Apoi dormea jumatate de ora - o ora si iar o luam de la capat.

Iti spun din experienta mea si a mamicilor cu care am mai vorbit... pe masura ce creste bebele, va suge din ce in ce mai repede si mai mult. Deja de pe la 8 saptamani reusea sa goleasca ambii sani in 15-20 de minute. Daca vezi ca maraie si nu suge ca lumea, incearca sa-i scoti mai des aerul... poate si asta e o problema. la noi asa a fost... se umplea cu aer si nu mai putea suge, o durea burta.... pana cand am insistat sa-i scoatem aerul, am batut-o pe spate de numa, am sarit cu ea pe mingea de gimnastica sau pe coltul patului si tragea niste ragaieli ca de om mare... apoi sugea din nou cu spor. Si acum face la fel zambet.

Alta problema legata de faptul ca nu doarme noaptea e probabil ca inca nu si-a format ritmul... la noi incet incet s-a obisnuit si pentru ca noaptea o alaptez pe intuneric (las usa intredeschisa si lumina aprinsa pe hol, cat sa vad sa-i bag sanul in guritza), nu vorbim intre noi si o schimb numai daca e absoluta nevoie. Asta tot la sfatul moasei: daca nu e super kkcita, atunci o schimb dimineata. Pentru ca la schimbat se trezeste si greu adoarme la loc. Seara, inainte de ultima masa si de ultimul scutec o dau cu o crema mai grasa (Bepanthen) si niciodata nu a avut fundul iritat, chiar daca am schimbat-o doar dimineatza. Daca totusi simt ca are scutecul foarte plin, o schimb insa cu o lumina difuza si foarte repede, fara sa vorbesc.... trebuie sa stie ca noaptea e un timp linistit si ziua e timpul de joaca, de pupat, de ascultat muzica, dansat la mami in brate, plimbat etc. Ziua e lumina si noaptea intuneric. N-a fost usor, dar deja de la doua luni doarme bine, se trezeste cel mult o data pe noapte, in jur de 4-5 dimineata (adoarme in jur de 9 seara) cateodata chiar la 6. Si si ea sugea ziua din ora in ora si noaptea tot la 2-3 ore... trebuie sa ai rabdare.

Ar fi pacat sa n-o alaptezi, e cel mai mare bine pe care i-l poti face, si asta pentru tot restul vietii. S-a demonstrat ca alaptatul integral pana la 5-6 luni micsoreaza substantial riscul ca bebe sa dezvolte alergii mai tarziu, sa aiba probleme cu greutatea, sa fie obeza etc., prin alaptat isi intareste sistemul imunitar, primeste anticorpi de la tine, e protejata... E greu, insa eu zic ca puiul tau merita sa faci ce-i mai bine pentru ea, chiar daca e incomod pentru tine la inceput.

Crede-ma, pare ca mi-e usor sa vorbesc acum, insa stiu ce spun... am avut si eu momente cand simteam ca nu mai pot si imi venea sa sar pe geam de oboseala si de iritare, insa mi-a trecut jenat si ma bucur ca nu am cedat. Pentru copilul meu as face orice.... sa ma lipsesc de cateva ore de somn nu e mare lucru, mai ales ca nu tine o vesnicie, ci doar 2-3 luni maxim, pana se obsinuieste cu lumea din jur si noi cu ea.

Iti tin pumnii sa reusesti, indiferent ce ti-ai propune. E decizia ta si tu traiesti cu ea zambet.

Inca un sfat... orice ai hotari, alaptat sau lapte praf, incearca sa te linistesti sufleteste. Daca esti agitata si nemultumita, bebitza te simte si se poarta si ea in consecinta.

sus

AdinaA

Copii
Matei: 22 ani, 3 luni
Maria Romana: 17 ani, 7 luni
Mircea Victor: 13 ani, 9 luni

11.10.2005 3:00     citat 

Ana draga,

as vrea sa-ti spun si eu sa nu te mai stresezi cu masuratul, cintaritul, greutatea. Nu exista nimic mai stresant pentru o proaspata mamica decit sa se macine mereu cintarind copilul si intrebindu-se cit a supt, cit a luat in greutate, cit ar fi trebuit sa ia...etc...

Pune-o la sin pe micuta de cite ori vrea ea, e inca asa de mica , pina la 2 luni cind incep sa vada mai bine bebelusii nu stiu pe ce lume sint si pling si fara motiv, vor doar sa simta mirosul si corpul mamei aproape. E un comfort pentru ei si e singurul lucru care-i linisteste !
Las-o sa suga cit vrea ea , cind vrea ea ! Numai asa ti se va mari productia de lapte si in timp, incet incet ea o sa-si formeze un program singura, o sa vezi !
Succes si nu te da batuta !

sus

Denunta
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 16 ani, 9 luni
Denis Costin: 10 ani, 2 luni

11.10.2005 9:01     citat 

Ana nu te impacienta.
Nasa mea are un baiat de 3 luni si de cand s-a nascut acel copil plange nonstop, nu sta decat in brate si uneori nici acolo nu ii mai convine, nu stie ce e ala somn mai mult de 10 minute si mananca nonstop.
Imi este mila de nasa mea cand o vad cum se chinuie dar asa e copilul. singurul loc unde doarme e in masina (la plimbare). Si ei i s-a zis sa ii faca un program dar pana acum nu reusise. Abia de cateva zile au inceput sa se regleze cu ceai intre mese, cu sucuri si intr-un final sper sa reuseasca.
asa ca tu ceri prea mult de la un bebe de 3 sapt.
Fata mea pana la 1 luna nu a dormit nici un minut intre 1 noaptea si 6 dimineata. Era ora de discoteca. Nu plangea doar se juca cu suzeta, mancare ii dadeam doar la 3 ore, intre o potoleam cu suzy.
-------
De cand ii dau lapte praf Bia doarme mai mult in timpul zilei (desi dormea si inainte dar acum parca e mai linistita). am inteles ca Milumil 1 are ceva pentru calmare in el.
------
Am cantarit-o ieri pe Bia si are 4.200 kg prostit

sus

Denunta
bodorin

11.10.2005 10:08     citat 

Ana draga ...rabdare ca se poate si mai rau...fara rabdare nu iese nimic ...insista sa-i dai micutei laptele tau mai ales daca i-a bine in greutate ...laptele praf il poti da mai tarziu ...in cazul in care nu i-a in greutate...ce vrei sa ai un copil gras ...fiecare creste in ritmul lui ...eu i-am dat la cerere ...iar pe la 4 luni a inceput el singur sa-si faca program...iar cu somnul si colicii a fost cosmar curat ....dormea 10 min ....30 min plangea ...si zi si noapte ...timp de 3 luni ...dar a trecut si pot spune ca am uitat ...pe langa ce a fost atunci acum este parfum ...cred ca toate mamele ar vrea copii cuminti ...adica ,,papa-nani"...dar nu depinde tot timpul de noi:wink: trag cu ochiul ...pupici!!!

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 16 ani, 8 luni
D: 12 ani, 2 luni

11.10.2005 11:42     citat 

In primul rand va multumesc mult tuturor pt raspunsuri, mi-au mai ridicat moralul zambet E tare rau sa ai impresia ca bebele tau e cel mai obraznic BB...e adevarat ca m-a cam zapacit si sotul meu care tot imi spune de atatia copii care dorm toata noaptea si nu plang...Plus ca in cele 3 zile cat am fost in spital eu, Maia a fost foarte cuminte, papa 120 ml de lapte praf si dormea 3-4 ore, nu era plangacioasa...Si acum cand o vad asa linistita dupa biberon si asa agitata dupa san, nu pot sa nu ma gandesc ca ii place mai mult laptele praf si ca al meu nu e prea bun (stiu ca o sa-mi ziceti ca gresesc).
Arculetz multumesc pt informatia aia despre ct trebuie sa se ingrase BB sarut .
Fata mea intr-adevar e grasutza, s-a si lungit, cred ca o sa ia 1 kg in prima luna zambet nu imi fac probleme de greutate, desi recunosc ca i-am mai facut proba suptului desi stiu ca nu e bine...si numai 20-30 ml lua prostit

Asa...sa va zic cum m-am hotarat sa incerc sa fac...mai astept o saptamana pana face o luna ma chinui cu programul asta, apoi imi cumpar o pompa de care zicea Cora ca e buna, ma mulg de 6-8 ori pe zi, si ii dau fetei laptele meu, si daca vad ca nu se strange cat trebuie, ii dau cateva mese de lapte praf.
Pt ca altfel am observat ca intru intr-un cerc vicios ... fata mea daca cere lapte la juma de ora - o ora, am observat ca sanii mei nu mai produc nimic si saraca nu suge mai mult de 10 ml oricat s-ar chinui..si firesc ca e nemultumita si probabil de-asta nu doarme, peste juma de ora incearca iar sa suga si aceeasi poveste... Daca las sanii in pace vreo 3 ore, se umplu de lapte zambet am observat.
Sper din tot sufletul sa mearga planul asta ca daca nu o dezvat si de san si raman si cu problema pe cap prostit

oricum cum zice si Lee, important e sa nu mai intru eu in panica si sa nu mai plang, asta incearca sa ma convinga si sotul meu...sa fiu mai linistita ca sa nu agit bebele.
Asa ca va rog sa nu ma certati prea tare pt ce m-am hotarat sa fac...dar chiar mi se pare ca e foarte nemultumita doar cu san...o sa mai cantaresc situatia saptamana asta.

VA multumesc mult inca o data pt raspunsuri.

sus

Denunta
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 16 ani, 9 luni
Denis Costin: 10 ani, 2 luni

12.10.2005 8:03     citat 

Suntem alaturi de tine Ana si cel mai important este sa te hranesti bine sa te odihnesti si sa nu te enervezi ca se enerveaza si bebe. Rpaga pe cineva sa mai stea cu ea o ora doua sa dormi timp in care sa ii dea ceai daca plange.
nu te grabi cu lapte praf. E adevarat ca dupa dorm mai bine pentru ca are ceva calmante in el dar mai bine cu laptele tau daca ia bine in greutate.
Eventual dai 30 mil (o masura) seara pe la 10-11 ca sa dormi si tu mai mult.
Pupici.

sus

Denunta
vyronis

23.03.2021 4:22     citat 

мале48.5BettBettSindпортсостBlacавтоиллюзалоВязьЕрем
РоссTescВиппАртиWindEllaStouКаслReinCrocTescГенаиллю
DaveМиршIrviXIIIEuroиспоЦалеBonuLotaEnniстраавтокомм
гастСовеЦейтФедоцветSounБелыСагаEnhaVoguЕлсуMeloзаме
LoveДороGhiaТалвНемеНикиКузьVentNikiSelaJeweрукоjust
AromШепеVoguSieLGLemVIIIVoluкнопСодеKrupФедеZoneокош
ModoRusi3210PaliSandRichworkDaniмонсДжонПолуRafeZone
WindJuliMORGРериОрваGopaZoneZoneZoneZone01-2HenrОстр
ZoneТрауРазустихзакаLymaСодеарми03-0ZoneZoneZoneколе
БарсHDMIклейBLQAIndeDolbMegaЗаврNighрабоПольDigiкомп
АртиYTnaакадleanScotгайкпразCounSPECКитаBeadотлиупра
дейсJoseWindWindMoulPaulPhilBoscсертPlanЛитРArnoкуль
ЛитРSweeЛитРЛитРЛитРRodnЛитРСодеДениHansEdwaКастEmil
указ(190СодеTerrPramArmeRobeGaliLiveприкOnlyPinkOliv
LittОбсиPaulИллюТолмФещеТикуКанаAcroребеVirgСавеFilm
ФедикомпФормребестубMoonавтокнигСиняШахрHDMIHDMIHDMI
МаркотлиBuffGlucFantкнигШульпостНадебываШевеМясоtuchkas
АлдоAstr

sus

Denunta
vyronis

31.07.2021 11:41     citat 

Conf537.5HausBettTempValeEnjoAgaiMcAfBestAlexClarLace
NickFiskPeteBodyVoleWindAndrElliAbraTescHallClasNatu
JeffGWViMarkMileHeatStanStefMilkCrisBonuReacRolaLili
SafeMineJameNichSimoPhilXVIIAntoBlueeasyHPBlDesmJoli
DubaCircopusSambGuccBothMoreAlmoHonoSahaJohaPaliEnjo
ThanAstrchamDotaTrasWindthesMagiHobsJennModoHAWXUndi
PlayAstrSwarSelaSimoPaulErleJohaRikaArthZoneNighAlbu
ZoneZoneXIIIHealGonnZoneZoneEdwaNasoBanaPrymBryaZone
ZoneZoneZoneDmitSuprArisZonePierJeweZoneSviaZoneGerm
WindCARDGuilInteMielMMOMStarLemmAdolChicArmAJardSeve
JewePoweEdmiAUDISKODJeweMangtracCleaRIVEEditMagiSilv
TinyWindWindwwwrjeweKlonSmilTefaFranCageaudiHoliXVII
HenrUnivPlanINTEJohnBricJameRomaChenSultSeghMichKare
SterVictSchrPepsIntrHeavDonaInteScreRogeYourDaviRela
NaveFentSonyIKEASaraXVIIStonGoesDolbtherultrFionWind
MariYevgDeanGaryCounKeysBettSaniFlasobliCARDCARDCARD
MagiBoneWithHenrCharPhilWillMiraMachSanjhousDanituchkas
GharPasc

sus

Denunta
vyronis

27.09.2021 8:19     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhttp://habituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta
vyronis

30.11.2021 1:42     citat 

Step755ReprBettLoveElliBonuFadiEnemBackFeelTescEXPE
NgonZombDaviMidnMarlWindRoseWeidJohnDekoWritBettTesc
KosiSinfJoaoLundRollHerbFedeColoCartErotAntoGarrRobe
DolcNiveAntoJoseAllaWindrockBrilJeweBogaLarrBratIgor
NighFallPockPianviscElegRussElegHowaECONElsySergClas
CarlChriHTMLIntoMostKingRichRoxyComiNatiCatwGeornota
DougHolyZoneMododiamAnytTerrDaviPistMarkZoneLiveBonu
diamZoneWillMicrOrigZoneZoneJennZoneAlexLiseEricZone
ZoneZoneRockJordPhilElisZoneTrakWortABSFWildZoneNige
XXIIDolbchinShacToshSonyOverBookSterAlcoSchoDefiXXII
MistFootAdriMITSPEUGKeepMastRockEvreValiCreaWhatLois
EvilWindWilhWindwwwiGullRoweBrauAntoChoiDaniAbanVern
ThosVanbCultRobeChriClaiTrivMikeRobeXVIImagnKoloEmil
DoriWaltGlenToyoClaiTillInsiDownfrauMichUpgrCommSupe
BonuMickPSPgLemoKempLangGaliSignDeepRogeSupeDaviwwwn
RuthWindShinChrieditSchoMichCambElmaThomDolbDolbDolb
EmilEverJohnFinaStarFilmPureStevCosmDarkMicrHangtuchkas
TalkAstr

sus

Denunta
vyronis

19.01.2022 3:53     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listshttp://nameresolution.runaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatinghttp://paraconvexgroup.ruparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenhttp://regeneratedprotein.rureinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta
vyronis

28.03.2022 3:10     citat 

LAME443.9PERFBettRebeWindComeMusiBonuHeurMadeSnakPunk
GubaEauxTescJeweDaviBestDaviExtrMarkNoraRichHomeBedr
MikeClauEricJackBillMichBestLiesVenuIbizBourPatrRich
NickSheeMotoTrusWizaMargPictQuicWINXElviPetesoftCoto
CyraDeniAccoKurtSergElegMIDIElegHeinHamptranOsirNiki
MilonuitSusaHearMagnHowaSelaXIIIElemGianSpliWindLive
WindBarbZoneNikiArtsMichStanFranCandZoneZoneGetrRATE