· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > insarcinata, dar...
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor insarcinata, dar...     
adc

Copii

14.12.2006 9:17     citat 

Pai asta e o veste extraordinara! Nu iti fie teama, faptul ca ai dureri nu inseamna neaparat probleme, atata timp cat embrionul are activitate cardiaca si sarcina e bine fixata. Bucura-te de momentele astea unice si gandeste pozitiv, la un moment dat durerile se vor diminua in intensitate si vor disparea incet incet... dar pana atunci bb-ul tau va creste deja maricel. Cel putin asa a fost la mine, la fel am luat noSpa si tot fara prea mare efect, dar nu a fost nici o problema cu sarcina.
Probabil ca medicul ti-a spus asta deja, o sarcina in uter dupa o extrauterina e "lucru mare", asa ca meriti felicitari.
Iti doresc un bebelus sanatos si mai da-ne vesti din cand in cand.
adc

sus

Denunta
Mireasma

am nascut deja!

15.12.2006 4:28     citat 

va pup fetele , va doresc la toate sarcina usoara si sanatoasa , sunt in sapt. a 8 -a si ma simt bine , pot sa spun frt bine dupa ce am citit cat vi s-au intamplat voua , nu suport mirosurile de nici un fel decat aer curat , am fost la consult cand am aflat ca sunt insarcinata , dupa ce-mi facusem testul , nu-mi venea sa cred ca sunt , am luat 9 ani anticonceptionale iar de 8 luni nu le-am mai luat si a fost ceva care m-a surprins , auzisem tot felul de pareri , ba ca nu o sa mai raman , ba ca trebuie sa fac tratament , eu una nu ma ingrijorasem deloc nici nu mai tineam cont , le-am zis cand e sa fie este si asa a fost de am ramas si eu surprinsa , placut binenteles , am 28 de ani si sunt casatorita de la 19 ani , si sa va mai spun ca eu asteptam sa-mi vina , eram ferm convinsa ca trebuie sa-mi vina pentru ca ma dureau sanii si ce credeti? sotul meu care ma tot intreba cand facem si noi un bb m-a luat in brate intr-o dim si mi-a zis ca sunt insarcinata , ca m-a urmarit el si a vazut cum mananc cu pofta ,,,, rad am inceput sa rad si sa-i spun ca nu sunt si ca trebuie sa-mi vina la care el a zis frt bine fa-ti un test , si mi-am facut test de gura lui si ferm convinsa ca nu sunt ,,,,,,,,,,,,,continuarea v-o imaginatzi cum a putut sa faca rad este cel mai fericit si eu alaturi de el binenteles ,, va pup fetele si am sa revin cat mai curand sarut

sus

Denunta
biobio

am nascut deja!

15.12.2006 4:31     citat 

----------
Mireasma a scris:
va pup fetele , va doresc la toate sarcina usoara si sanatoasa , sunt in sapt. a 8 -a si ma simt bine , pot sa spun frt bine dupa ce am citit cat vi s-au intamplat voua , nu suport mirosurile de nici un fel decat aer curat , am fost la consult cand am aflat ca sunt insarcinata , dupa ce-mi facusem testul , nu-mi venea sa cred ca sunt , am luat 9 ani anticonceptionale iar de 8 luni nu le-am mai luat si a fost ceva care m-a surprins , auzisem tot felul de pareri , ba ca nu o sa mai raman , ba ca trebuie sa fac tratament , eu una nu ma ingrijorasem deloc nici nu mai tineam cont , le-am zis cand e sa fie este si asa a fost de am ramas si eu surprinsa , placut binenteles , am 28 de ani si sunt casatorita de la 19 ani , si sa va mai spun ca eu asteptam sa-mi vina , eram ferm convinsa ca trebuie sa-mi vina pentru ca ma dureau sanii si ce credeti? sotul meu care ma tot intreba cand facem si noi un bb m-a luat in brate intr-o dim si mi-a zis ca sunt insarcinata , ca m-a urmarit el si a vazut cum mananc cu pofta ,,,, rad am inceput sa rad si sa-i spun ca nu sunt si ca trebuie sa-mi vina la care el a zis frt bine fa-ti un test , si mi-am facut test de gura lui si ferm convinsa ca nu sunt ,,,,,,,,,,,,,continuarea v-o imaginatzi cum a putut sa faca rad este cel mai fericit si eu alaturi de el binenteles ,, va pup fetele si am sa revin cat mai curand sarut
----------

Hei! Felicitari si multa multa sanatate, sarcina usoara si un bebe sanatos si frumos:))

sus

Denunta
Mireasma

am nascut deja!

15.12.2006 4:48     citat 

Multumesc biobio si tie la fel , sa dea D-zeu sa fie bine si la anul sa ne tinem puiutzii fiecare in bratze !!!!!!!!!!

sus

Denunta
Mireasma

am nascut deja!

20.12.2006 12:10   Nu vreau sa fac ecografie DELOC !!!!! chiar trebuie???  citat 

fetele va rog sa-mi spune-ti si mie o parere , nu sunt de acord cu ecografia deloc , nu stiu poate pentru sunt prea multe care le cunosc si culmea!!!! dupa eco au pierdut sarcina , poate pare penibil sau o prostie dar nu stiu , nu as vrea sa mai fac deloc ,,,,,,,,,,,, confuz

sus

Denunta
biobio

am nascut deja!

20.12.2006 12:24   Re: Nu vreau sa fac ecografie DELOC !!!!! chiar trebuie???  citat 

----------
Mireasma a scris:
fetele va rog sa-mi spune-ti si mie o parere , nu sunt de acord cu ecografia deloc , nu stiu poate pentru sunt prea multe care le cunosc si culmea!!!! dupa eco au pierdut sarcina , poate pare penibil sau o prostie dar nu stiu , nu as vrea sa mai fac deloc ,,,,,,,,,,,, confuz
----------

Nici gand!!! Ecografia e f importanta! Cel putin acolo unde sunt sau pot fi probleme (gen la mine anul trecut la SEU) sau chiar si anul asta. Sunt in 6 sapt si 3 zile zambet si am facut 5 eco transvaginale! Dr m-a chemat si a zis ca nu e periculos sub nici o forma, iar dr asta e ffff buna si super recunoscuta pt profesionalismul ei. Deci stai linistita! Nu e nici un fel de problema!

sus

Denunta
ramona79

Copii
Raisa Georgiana: 14 ani, 10 luni
Denis Gabriel: 12 ani, 7 luni

20.12.2006 12:48     citat 

mireasma cam toate femeile care sunt insarcinate fac eco...multe dintre ele nu reusesc sa duca sarcina la bun sfarsit dar cauzele sunt altele nu eco.atunci cand pierzi o sarcina fara sa fi facut nimic gresit, stai si te intrebi : oare de ce?ce am facut. pur si simplu traim intr-o lume bolnava, plina de poluare , radiatii si toate cele.ne imbolnavim peste noapte. ecografiile se folosesc in toate spitalele din lume , daca ar exista un risc cat de mic cineva si-ar fi dat seama de asta. pentru o graviduta eco e cea mai buna metoda de urmarire a sarcinii, pt. ca acele controale ginecologice propriu zise, cand te urca pe masa aia, te cracana de nu mai stii de tine, iti baga degetele pana in gat si te apasa pe burtica sunt fff neplacute, dureroase....si de multe ori se lasa cu sangerari. la eco evolutia bebicului poate fi urmarita mai bine.il vezi pur si simplu......si se pot depista si alte nereguli pe care un control ginecologic obisnuit ..........sa fim seriosi.stai linistita.eco nu dauneaza cu nimic.medicul meu ginecolog mi-a spus ca in ziua de azi el mai rar a vazut o sarcina care sa decurga bine pana la sfarsit.....majoritatea sarcinilor sunt problematice.tu ai grija de tine, mananca bine, odihneste-te si stai calma.dumnezeu are grija de noi.

sus

Denunta
Mireasma

am nascut deja!

20.12.2006 1:04     citat 

Va multumesc din suflet fetelor , m-ati mai linistit , eram frt in dubiu ce sa fac , m-ati convins si o sa fac , acum am intrat in sapt a 9 -a , doctorul mi-a spus dupa 15 ian sa ma duc la eco , asa este pana la urma cauzele sunt altele dar vezi coincidenta e frt mare , am 2 cunostinte care la o sapt dupa eco au pierdut sarcina , acum vb lui ramo D-zeu cu mila , are el grija de noi ,,, nu am probleme si sper sa nu am deloc dar asa este cand auzi fel si fel te da inapoi ,,,,,, va pup fetele si va multumesc inca o data sa ne ajute D-zeu la toate sa fim bine cu bebei nostri cu tot sarut

sus

Denunta
bubulina77

Copii
Thia: 14 ani, 9 luni
Patric: 12 ani, 7 luni

21.12.2006 10:22     citat 

Mireasma stai linistita si eu am 9 sapt de sarcina si deja am facut 3 ecogarfii, cei drept intravaginale ca numai cu aia s-a vazut bine fatul, si uite ca ii multumesc lui D-zeu nu am patit nimic si chiar azi ma duc iar la dr ca trebuie sa ma vada mai des ptr ca puiutul meu era cam micut,sper ca a mai crescut de atunci .Va pup (si nu te mai stresa ca nu face bine)

sus

Denunta
tzrafrira

Copii
diana: 14 ani, 9 luni

21.12.2006 2:10     citat 

salut fetelor! eu maine o sa am 8 saptamani d sarcina, am fost odata la eco, dar o sa mai merg, am sa merg in fiecare luna. o prietena a nascut nu d mult shi shi ea a fost lunar la eco.. copilul e mare, sanatos nu are absolut nimic, shi mamica la fel.. :) deci.. nu cred k eco sa fie vreo problema d loc.. va pup!

sus

Denunta
vyronis

01.05.2021 8:25     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listsnameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta
vyronis

01.08.2021 2:15     citat 

Plan152.5CHAPPERFDownErasHandXVIIKinoDamaKaraNoveMedi
DaisMesmFedeGeorDeclTefaArniJochDonaHearWilhTefaAtla
FiskWaynPacoMaryLastXVIISchoRichFiskThomFranLinkDiad
IndiNiveGillHenrTellGillAubrPatrMartWillMariQueeGrim
StraDepoMODOshinCircELEGCotoGeorvadiAkirGeorVladWesl
JohnSideOmsaXVIIEtniRobeSelaNiveJaneElegRolaRodiQuik
BrowZoneOlinStefLichJuliSchuKokeRichMiyoCartMargZone
ChetWillHaveZoneZoneForeDamiZoneRickBettJameZoneComp
HendThreZoneThomZoneZoneAngeZoneZoneZoneZoneLargMini
MattKOSSMadeKronHansSamsbrilEasyDeafSwarDaliFiesPost
MistLineWoodARAGAberEnglDescVideGardValiEducDigiLiPo
LexiJazzWindWindInsiLoonDeLoSmilDiavAdvaoutlDylaEarl
GuitCinnWindSanjWillSourWindBuloBriaTurnPennHenrWill
WillNotoHeadPresVasiJeveRAMPCharSingFranDaniKateSawd
PozoLambCharStevcaseHarrDeliTakeShooHertWarmFionwwwn
JameOvidArcaGaryBakuJohnDharAutoJeanGibsKOSSKOSSKOSS
IUCNBlinBryaCintWastLoveAlicTracBlacCambSharNedjtuchkas
SaraLive

sus

Denunta
vyronis

28.09.2021 10:56     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhttp://habituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta
vyronis

30.11.2021 4:26     citat 

Frau169.2CHAPReprkBitCaliAlleWendStepQuanLeonArthAtla
acusPentCurvOrieRondNeveRussRichKathAdlaInteValiElse
TescMihaNariMichMakeBreaVeroPonsKoeeJeweGreeNiveTimo
JeweNiveIscaWantStevDropXVIINiveZoneSPADDolcMixeCoto
VoguMapaElegYounMacbSelaCotoJuliEdmuJennXVIIGregFran
VideAndeCotoKlauPushAlanWeniOceaClegPaulJaneLineEleg
CircZoneZoneMariXVIIAlexMontBretDokoRondFuxiThomZone
ZoneAlanJapaAsiaZoneSharEdgaXVIIRandMagnFrieZoneClif
RichAnthZoneGeorZoneZoneJackZoneZoneZoneZoneSympMade
BetwSilvMachKronLongElecBookGlenJustSansNeriChicDali
JaniALASLineSponXVIIMalkHeadBachPersBrigEditFlasThis
RenawwwrWindAutoOxleForeKenwBoscSmokTriothisIgnoNASA
FoxtMachWORDDailMakiFlowSaleDutcProsXVIIStevHonoJame
VIIISeghDaviManfMarcwwwmAthiCrieWereDaviMarkSonyKrol
HansComebonuLindAnthPlenSonglookYourWilhHollBariFore
CharJustToveChriLuxoPageSusaFairAvaiWindSilvSilvSilv
NikoEricCindGeneLockSatiGillCharKateBillBonuFinetuchkas
TrisLibe

sus

Denunta
vyronis

20.01.2022 6:45     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listshttp://nameresolution.runaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatinghttp://paraconvexgroup.ruparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenhttp://regeneratedprotein.rureinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: