· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casnicie, familie > macar un sprijin......
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor macar un sprijin......     
katerina_s22

Copii
Ruxandra: 13 ani, 3 luni

08.04.2011 10:29   macar un sprijin......  citat 

Buna fetelor. Nu am mai intrat de mult timp pe forum si de atunci viata mea s-a schimbat... in rau sau bine, nici nu stiu ce sa cred. Am ajuns sa bag actele de divort, am avut si doua infatisari deja. S-a ajuns aici pentru ca de cand s-a nascut Ruxi tatal a devenit absent in casa. Mergea la munca, dupa aia la sala, dupa aia in oras. Zi de zi.... timp de 2 ani. Bomboana de pe coliva a fost desfasuratorul lui de la telefon in care am vazut o groaza de apeluri si mesaje trimise noapte de noapte. Curiozitatea m-a facut sa sun. Mi-a raspuns o femeie. Am angajat un detectiv si surpriza! am primit un set de poze minunate in care imi vedeam sotul si amanta cum se fugaresvc prin tot orasul sa se vada. De cand s-a nascut copilul o data nu a schimbat-o, o data nu i-a dat de mancare, o data nu a adormit-o, o data nu a mers cu noi in parc desi ma rugam vesnic de el. Acum ne-am separat de ceva vreme, i-am facut bagajele la usa de cand am aflat de amanta care apropo este si ea maritata si are un baiat de 3 ani. Chestia este ca de cand l-am dat afara din casa face pe taticul perfect. Vrea vesnic sa vada copilul dar niciodata nu ii aduce nimic.... Custodia va fi a mea. Am stabilit program de vizita o data la 2 saptamani sambata si duminica. Mie si asa mi se pare prea des pentru ce fel de tata a fost pana acum... Problema este ca imi vorbeste foarte urat de cate ori ne vedem si asta de fata cu copilul. Pana se termina divortul vede fetita in prezenta mea dar dupa ce se va termina o sa aiba dreptul sa o ia de acasa si imi este frica sa nu-i bage in cap prostii despre mine sau ai mei.... nu vreau sa se joace cu mintea ei pentru ca in orgoliul lui prostesc ar fi in stare de asa ceva. Ce pot sa fac totusi? Am o vaga impresie ca normal la cap nu mai este.... a inceput cu niste discuti de genul ca el are multa energie negativa in el si imi va face rau asa... ca vine sfarsitul lumii.... pe langa asta are niste taieturi pe care si le-a facut singur pe maini in tinerete, tatal lui i-a parasit tot in jurul varstei de 2 ani si tot pentru alta femeie. Ideea este ca nu as vrea sa-mi influenteze copilul in vre-un fel. Deocamdata il las sa-si vada copilul de cate ori vrea dar daca o sa inceapa sa-i toarne prostii de genul asta ce pot face sa-l impiedic? Pot cere o expertiza psihiatrica si sa-l decad din drepturile parintesti? Daca totusi trece acea expertiza ce mai am de facut? Am martori o groaza care pot depune marturie ca si-a neglijat copilul cat timp am stat impreuna, ca nu a facut nimic pentru ea. Ma sperie ca acum vrea tot mai mult de la ea... Ce pot face sa-mi protezez copilul in cazul in care o ia razna de tot?

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 18 ani, 2 luni
Natalia: 16 ani

08.04.2011 10:46     citat 

Ca sa decada din drepturile parintesti iti trebuie dovezi f serioase, cazurile astea sunt f rare ...
Ce pot sa te sfatuiesc e sa iei totul pe rand, asa cum vin toate, cu rele si bune.
E f f f posibil ca dupa divort sa redevina indiferent, sa nu il mai vezi cu lunile, mai ales daca are ocupatie, in fond si la urma urmei e mai usor sa ai amanta decat sa cresti un copil. Si atunci ai scapat de grija.
Caracterul lui asta e, om care nu plimba, hraneste, schimba o data macar copilul si la asta va reveni.Face asta doar ca sa iti faca tie in ciuda, nu fiindca ar simti.Ori simti de la inceput, ori nu simti deloc.
Stai linistita ca va fi bine.

sus

Denunta
katerina_s22

Copii

08.04.2011 10:56     citat 

Sper sa ai dreptate Liana. Sper din tot sufletul sa se intample asa, sa-si "revina" . Multumesc de mesaj si incurajare.

sus

Denunta
bdliana

Copii

08.04.2011 11:11     citat 

Stii cum e?
Cand esti implicat, totul e negru, nu stii incotro sa o apuci.Cand vezi dinafara, asa cum stau eu si vad problema ta, e totul limpede si clar si previzibil, de asta zic ca va fi bine. Oricum, cauta sa nu il provoci, stiu ca e greu, incearca sa nu te certi...

sus

Denunta
katerina_s22

Copii

08.04.2011 11:18     citat 

Incerc sa nu ma cert... el ma provoaca vesnic, eu imi musc limba, inghit in sec si astept sa se termine divortul....Acum a inceput sa spuna niste vorbe urate despre mine, vorbe care nu sunt adevarate, probabil sa se scuze in fata tuturor ca si-a abandonat copilul pentru o alta femeie.. in fine. Este nasol. Nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva. Am avut perioade in care nu dormeam noaptea.... Acum mi-au mai trecut insomniile, am inceput sa am mai multa grija de mine, pana la urma copilul are nevoie de o mama relaxata si fericita si asta nu tine neaparat de un barbat. Printesa mea e ca o pastiluta de aia efervescenta pe care o pui in apa... face multe bule si ma umple de fericire, ea e tot ce conteaza pentru mine. A avut chiar nesimtirea sa-mi propuna sa ne petrecem sarbatorile impreuna: el cu amanta si eu cu cine mi-oi gasi. I-am explicat atunci ca prioritetea mea este copilul si pana nu intra la gradi ( peste 1 an) eu nu am timp de viata personala...

sus

Denunta
mami_darya_raluk

Copii
RALUCA: 16 ani, 5 luni
DARYA_MARA

08.04.2011 12:35     citat 

la fel cred si eu.... o sa ii treaca.... incearca doar sa te provoace....sa iti faca rau si probabil sa iti arate el cine e....
va fi bine, sunt convinsa de asta.....
multa rabdare iti urez

sus

Denunta
creamkirti

10.04.2011 6:40     citat 

Sa-ti propuna sa petreceti sarbatorile impreuna, adica el-amanta, tu-cu cine o fi ,plus copilul? surprins surprins surprins Ce tupeu fantastic are!!! Nerusinatul!
Ai zis ca atunci cand va intalniti o data la doua saptamani pt a-si vedea copilul, iti vorbeste urat. Cred ca n-ar strica sa inregistrezi toate aceste "discutii" trag cu ochiul . Cat despre copil.... inconjoara-l cu toata dragostea, joaca-te cu el, impune-ti sa fii fericita mereu in prezenta lui, chiar daca sufletul iti plange, invata-l sa-ti spuna tot, sa nu se ascunda de tine cu nimic. Si cred ca atunci cand va creste, tatal nu va avea o influenta negativa, adica nu-i va reusi "stratagema".
Iti doresc tot binele din lume si multa putere!

sus

Denunta
Lucion

11.04.2011 3:13     citat 

Cunosc un caz asemanator. Iel si ia se casatoresc in ciuda impotrivirii parintilor lui; vroiau o "partida" mai buna. Imi zic: ia uite ce dragoste mare! Ambii "ambitiosi" tintind "cariere stralucite". Ia naste. Iel foarte ocupat inclusiv serile si multa munca de teren. Ia banuie ceva, ba este si sunata de necunoscuti spunindu'i'se ce face sotul dar si necajita ca_"cariera" are de suferit. Iel se muta cu noua ia spunind ca si iel a fost parasit de tatal lui cind avea 2 ani. Parintii lui au trait sub acelasi acoperis de forma o vreme. Din cind in cind iel vine in casa "lor" si chiar iau masa impreuna. Iel intre timp s'a recasatorit oficial si mai are un copil. Primul copil a devenit supraponderal [1] si'i purtat serile la tot felul de cursuri private (inot, piam etc) si asta dupa ce sta pina la 6 seara la scoala (aftarscul).

Desigur cu cit sintem mai fragezi, adica fara sa mai fi trecut prin asta, cu atit sintem mai afectati. Necazurile/problemele nerezolvate ne urmaresc toata viata incercind sa le rezolvam uneori chiar recreind situatia. Cam asa s'ar putea explica si comportamentul ciudat al tatalui parasindu'si copilul precum a fost si iel la rindul lui prasit. D'aia vorbele "batrinesti" nu trebuie uitate din moment ce'au functionat mii de ani: aschia nu sare departe de trunchi sau ce iese din pisica soareci maninca...dar si ca dragostea'i oarba.

Daca problema este stiuta si recunoscuta ca atare cred ca se pot rezolva pina la urma.

[1] majoritatea obezilor au acumulare de apa (tesut adipos? liposuctie?) si nu acumulare de grasime. Acumularea de apa este declansata de sentimentul de a ne simtii abandonati, exclusi, de a fi tratati rau, cind sintem nevoiti sa ne parasim casa/culcusul, cind probleme existentiale (ce va fi cu mine?) sint peste masura. Observati si va veti convinge!

sus

Denunta
Lucion

11.04.2011 3:32     citat 

Ce vremuri urite am ajuns sa traim. Normal iel iera luat in suturi de comunitate; toti se stiau. Poate nici nu avea curajul sa faca asa ceva. Poate nici tatal lui nu'l parasea si blestemul [1] iera rupt. Nu trebuia nici un fel de proces de divort penibil cu acuze si murdari. Si la urma urmei cine'i statul, prin judecatorul ics, sa ne spuna daca avem voie sa ne luam (casatorim) sau sa ne despartim? Dar sa decida cu cine si cit timp are voie copilul dupa despartitul oficial al parintilor?

Cine'si paraseste copiii nu mai este parinte!

In aglomerarile nesanatoase si nenaturale incare traim, numesc orasele, a ajuns a fi de bonton sa ai amante/amanti...nu asta'i viata moderna? Nu asta'i hailaif? Ce stiau pe vremuri inapoinati aia? Nu toti nenorcitii (in sens real) fac turul televiziunilor si's pe copertile ziarelor si revistelor?...si nu ca exemplu negativ. Ba's si'n cartile de istorie.
Ar fi bine sa nu uitam ca progresul tehnic nu ieste atit de mare pe cit credem si cel uman ieste de fapt regres.

[1] Nu cred, cel putin nu avem dovezi, ca blestemul tine de decizia capricioasa a nu stiu carei divinitati. Cred mai degraba ca'i o insiruire de evenimente ce se poate trasmite la alte generatii prin exemplu si prin judecatul comunitatii. Citi v'ati da baiatul dupa fiica unei prostituate? Dar fata dupa fiul unui pedofil/peste?

sus

Denunta
bdliana

Copii

12.04.2011 7:26     citat 

Mai Lucion, transformi subiectele in predici si cred ca te cam abati de la subiect.

sus

Denunta
vyronis

01.08.2021 9:45     citat 

Gast225.3BettCHAPMothmakeShopMikeWannCreeKillMcBaLoto
TescGregCartModePaleHiddTescThisMstiJuliCurvXVIISomm
TescRaymLuxeGillWantJameeyelHenrCarlMayfStatPanaAust
GammGarnPatrUsedDynaHomeXVIINivePoulAndyCaraDaphRobe
VideCircELEGPradEnjoElegEugeReteLocuGadaGranCollXVII
BOOMEricPushXVIIWindCotoSilvCosmrrunRoxyXVIIGottPali
PALIZoneNaliXVIINutsJuliJeweAlicXVIISeikMichModoZone
diamStepZoneZoneTovePeteSideZoneHitcZoneLouidiamHeal
BustJohnNormChetZoneZoneHeidZoneZoneManoZoneRemiBrux
FragBlueTechCataWalnRozadancLimegirlMistSQuiChicDura
WindMistMiniARAGPEUGLouiLippIvasPELOCounHappmailMagi
NoboHurrCanoMathWindTextBrauPhilSalvGourDaviGeofProb
AureJeweVermIdeaSonyChriVIIIVIIIPansDhirWillAnatXVII
GoldSomeLeonAryeWindMaybHollBestMikhVIIINirvLuisDimi
InteToonModeRandCarlRossWindJuliSomeArisPlayBrenFuma
GeniJacqWhatBetrCoriJeweEdwaSavoBrucBurnBlueBlueBlue
RemiBullBillHousAndrVolvVoyaservXXVIMichFirsJavatuchkas
ThisDigi

sus

Denunta
vyronis

29.09.2021 5:46     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhttp://habituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta
vyronis

01.12.2021 11:55     citat 

alph247PERFCHAPKybeNatuWirdAgusIntrJeweBabyCollJasm
JeweViruThomToniDekoWindTefaZoneMYNGArthRokaTefaWese
ClaiMaurBylyCambBlooMichKorrValeHoteYourClivJohnCare
EnhaOreaBessGeorLoewKariJonaPatrEvilConsMellXVIIXVII
HeinNikiMODOdarkAdioVirgFromScotHonoMangMarkCircLame
PrepBritJoliKlauVoguRichSilvMantAldoOsirDupiStabFran
GrahZoneDelpAlfrPetiXVIIIckyRobeXVIIRondRHINModoZone
ZoneUGANMichZoneMilePritRichRockThomWYSGFaulZoneAris
VIIISunsZoneAlexZoneZoneCurtZoneZoneZoneZoneElviDolb
RichCDMAMConServMabeAgneAlfrDaviBookThisDaliFiesPowe
kineGoofSQuiARAGFORDUmlaCytoFreaCleaValiEditMagiHaut
SylvAutoJeweWindWindDanaBoscTefaMorgRoyaWindMiltwwwr
StanDarkGoneFassHallOscaJeweWorlGabrXVIIyearAcadChar
MPEGJohnMediJustHitaJerrJeveAlekRolaEvolMedaAtlaStep
BriaIdioNivaCapoJennPONSPennJacqSandBeatERDAFyodElec
SonjPublThomMajeMatcwwwaStepTabuIsabAlanCDMACDMACDMA
TellBRAZAthaHallLifeThisFranNortAdamDeutDougXVIItuchkas
EsseGnaa

sus

Denunta
vyronis

21.01.2022 2:04     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listshttp://nameresolution.runaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatinghttp://paraconvexgroup.ruparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenhttp://regeneratedprotein.rureinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta
vyronis

29.03.2022 2:09     citat 

alte202.9BettCHAPChunLadyXVIIJohnAllaJessHighTimelass
FamimailErskclasMeatBestFiskJuliJackTescAtlaUltrRond
FavoViceBylyRexoFunnJameDoctMarkNidrWillAlfrBrauCove
WestLaveHansJuliIntrReneDoveComeRobeMartFunkLighChan
EmerFELIGIUDGilbEnjoModoWindDaviLiveOgioHarlModeRobe
SelaSergAndrXVIIJustCotoPaliSettWindSelaFilmCiviVent
MacbZoneCambAlexZoneNielPierZoneHonodiamJohaHansZone