· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Copii cu nevoi speciale > malformatii congenitale - buza de iepure (buza despicata)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor malformatii congenitale - buza de iepure (buza despicata)     
Ancy

Copii
Tudor Oltean: 19 ani, 10 luni

20.10.2004 12:13   despre buza de iepure  citat 

Dragi mamici,

Buza de iepure sau cheilo-schizis cum e ea denumita in termeni medicali , este cea mai usoara forma dintre toate despicaturile aparatului dento-maxilar. Este datorata lipsei de coalescenta (lipire) a celor 2 muguri ai buzei superioare pe linia mediana. Aceasta se realizeaza cam in prima luna de viata intrauterina. Nu se cunosc cu exactitate cauzele acestor anomalii, fiind incriminati mai multi factori(genetici, endocrini, medicamentosi). S-a constatat o incidenta mai mare a acestor anomalii in familiile care au avut cazuri anterior si la mamele consumatoare de alcool sau droguri.
Copiii care se nasc cu astfel de defecte necesita o interventie chirurgicala in primul an de viata intr-o clinica de specialitate, de exemplu Spitalul clinic de pediatrie Grigore Alexandrescu de pe strada cu acelasi nume din Bucuresti. Rezultatele sunt foarte frumoase iar daca mai ramane vreo cicatrice post-operator aceasta se poate corecta chirurgical mai tarziu.

sus

Denunta
eisenfellercat

20.10.2004 10:08     citat 

Draga Ancy,

multumesc pentru randurile tale ! Avem programare la Budimex cu recomdandare de la un medic din orasul nostru ...sper sa fie totul bine ! Am fost, am vorbit cu doctorita, la sfarsitul lunii mergem si cu bebe acolo sa vedem ce zice tanti doctorita ;0)

Multumesc,
Catalina

sus

Denunta
2ankita

Copii
Tudor Alexandru:

07.12.2004 10:31     citat 

Draga mea,

Nu stiu daca te mai intereseza informatii despre subiect insa am avut si eu probleme cu copilul (baietel cu bolta palatina despicata, fara buza - tot caz usurel, dar mai greu decat buza doar) si am vazut 6 doctori in Bucuresti pana m-am hotarat.
Budimex, Alexandrescu si Clinica de stomatologie. In cele din urma l-am operat cu succes acum un an in ultimul loc, unde din toate informatiile culese se opereaza cele mai multe cazuri si m-am gandit ca au mana formata. Mi-a placut insa mult si Dna dr Bratu de la Budimex, poate la ea ai ajuns si tu.
In principiu este o operatie usoara.

Va tin pumnii.

Bianca

sus

Denunta
eisenfellercat

10.12.2004 12:15     citat 

Drag Bianca,

multumesc mult pentru mesajul tau. De fapt asta si cautam, parinti care au trecut prin asemenea experiente si cu care le poti impartasi. Mult mai mult ma linistesc randurile unui partinte care spune ca e o operatie usoara decat ce citesc sau aud de la altii.

Eu am citit mult in internet si am vazut ca in State, aceasta malformatie se opereaza lincepand de la 3 luni. Sora mea a fost la Bucuresti la Budimex, sincer nu stiu cum o cheama pe doctorita, si au planificat operatia pentru cand Daria va avea 7 luni. Speram sa fie totul OK, iar mai tarziu sigur ca daca e nevoie se poate face din nou sau indeparta ceva semne, desi la ea e chiar minor in comparatie cu ce am vazut si citit eu.
Ai vazut pozele cu noi aici pe site ???

Voi cand ati facut operatia ? Sper ca sunteti bine si va doresc tot binele din lume, multa sanatate si sarbatori fericite.

Mai astept randuri de la voi ... acestea m-au bucurat in mod deosebit.
Catalina

sus

Denunta
2ankita

Copii
Tudor Alexandru:

19.12.2004 9:23     citat 

Noi am facut operatia exact acum un an, cand baiatul avea 2 ani. Si eu am citit mult pe net si informatiile sint foarte utile, i-am innebunit cu intrebari pe doctori (de asta am si vazut asa multi, caci cine nu a fost suficient de comunicativ si explicit l-am abandonat si am cautat pana am zis Bingo asta e doctorul care imi inspira incredere); exista insa aceasta diferenta intre varsta la care se opereaza in afara fata de aici. Si pentru bolta, am gasit ca in State, Germania, Marea Britanie, oriunde am cautat se opereaza inainte de un an. Aici majoritatea chirurgilor pediatri mi-au spus clar ca inainte de 2 ani nu intervin. Operatia este un succes, adica vorbeste normal, fara nici o diferenta fata de alti copii.

Operatia a fost cu anestezie totala (m-a ajutat cineva si mi-a facut rost de un anestezic mai bun, dupa care nu a dormit mult si nu l-a durut capul) si a durat cu totul cam 3 ore. Operandu-ne in spital de adulti a fost favorizat, l-au operat primul (la 8 a intrat in sala). Recuperarea a fost cam o saptamana cat i-au lasat niste meshe (bucatele de tifon) pe cerul gurii si a fost cam greu cu bautul si mancatul. La doua saptamani el uitase deja:asta e avantajul varstelor mici, asa mi-au spus toti.

Am vazut pozele voastre, intr-una se vede mai clar, am observat ca a si primit san, adica a reusit sa suga, ceea ce prin comparatie e un mare avantaj. Inclin sa cred ca e o despicatura nu prea grava, daca buzele au avut forta sa preseze pentru lapte. E o draguta, sa va traiasca si fiti fara grija ca se rezolva. Probabil va fi necesara o corectie mai tarziu (estetica) . Noua ni s-a spus sa venim la control cand va avea 5 ani.

Deci va veti opera prin februarie am calculat. Daca va pot ajuta cu orice informatie intreaba-ma. Uite si adresa [email protected], aici intru foarte rar, caci ritmul postarilor e lent. In plus calculatorul de la birou nu ma mai recunoaste si desi am tot incercat sa obtin o parola noua nu reusesc (asa ca nu am putut posta mesaj de la birou)

Sarbatori fericite!

Bianca

sus

Denunta
mariachim

30.03.2006 5:10     citat 

Fiti linistite !!! Malformatia fetitei se va rezolva perfect la 5-6 luni. Baiatul meu are o malformatie asemanatoare si la 7 luni a suferit prima operatie ( Alex a avut nesansa sa aibe si palatul despicat, asa ca a mai suferit inca vreo 5 operatii !!) Acum individul meu are 19 ani si cicatricile abia daca se mai vad !!! Multa sanatate, putere si succes !

sus

Denunta
eisenfellercat

03.04.2006 4:26     citat 

Draga mariachim,

multumim pentru mesaj si as vrea sa stam de vorba, daca se poate pe email - adresa mea e [email protected] - poate ai niste poze ...avem si noi mai noi. Nepotica mea a facut operatia la 8 luni si doctorii sunt foarte multumiti de rezultate, eu nu prea sau mai bine zis, nu total. Dar timpul ne va arata rezultatele finale ... Ei spun ca nu mai e nevoie de alte operatii, eu sunt numai ingrijorata de cicatricea ce v-a ramane...

M-as bucura sa putem conversa mai mult si multumim oricum pentru mesaj.

Catalina

sus

Denunta
floricica_zuzu

10.05.2007 2:10   raspuns  citat 

Pentru toate mamicile care se intalnesc cu o astfel de problema - vreau sa va spun ca exista o SUPER D_NA Doctor (D_NA BRATU N. ) la Spitalul Budimex din Bucuresti.

sus

Denunta
claudia22

11.05.2007 9:39   salut  citat 

Buna eu sunt claudia si am un baietel cu astfel de malformatie exista un singur medic care face astfel de operatii la bebelus la buza si gingie la 4luni si inchiderea gingiei la 9 luni se numeste prof Urtile e din timisoara si are un centrul de excelenta pt malformatia fetei dar e clinica privata adica face operatiile pe bani

sus

Denunta
Ruxandra74

28.06.2007 4:04   malformatii congenitale - buza de iepure (buza despicata)  citat 

Dragele mele,
asa cum am postat si la subiectul: malformatii ale fetei, sunt viitoarea matusa a unui baietel despre care am aflat, de la ecografie, ca se va naste cu aceasta problema. Suntem cu totii disperati. As vrea sa le intreb pe Bianca si Catalina despre starea actuala a baietelului respectiv nepotelei.
Bianca, la ce doctor l-ai operat pe cel mic, inteleg ca operatia a fost un succes, din punct de vedere fizic, totul este OK? mai necesita alte operatii estetice?
Catalina nepotica ta este bine? Cum s-a refacut dupa operatie?
zilele acestea sora mea trebuie sa ia legatura cu medic chirurg care se va ocupa de baietel dupa ce se va naste, asteptam sa vedem pe cine ii va recomanda dl dr Anca de la Municipal- medicul care are grija de ea acum.
As vrea sa aflu cat mai multe pentru a putea depasi mai usor aceasta problema si sa-i ridic moralul sorei mele, care si-a dorit nespus de mult acest copil.
Multa Sanatate
Ruxandra

sus

Denunta
vyronis

01.08.2021 11:10     citat 

XVII266.1PERFCHAPVacaStevHermFeatJohnMoriTravPeteAtla
RodnPoulWillImprTescMissMichZoneXVIIJuliIrviBODUClue
FirsGeraPatrHarrNaviRichCarrUPLISantKlauPhilInteCred
PaulSchaRohiErneBetePaleMercAccaZoneSpriLargIngmPend
CotoHangSelaSTDuIainSagaCityAstrYvesRobeStapFullMile
VisiFilmCotoTimeOrchColiSelaLouiHenrVentNatiNintWink
PeteZoneZoneJackBeliAdagViolJohnTechZoneZoneYossZone
ZoneEmilNormAsiaWalkNikiXVIIAlexMichWillGiovZonePros
ChanXVIIZonePeteZoneZoneHenrZoneEnemZoneZoneEverCmie
EricWINTMoscActiGoreINTEDeatAlbeBookBookELITChicMist
FlipPoweCaseARAGOPELSkynBettFolkQuadFrelDismYourPsyc
BratWarhwwwrJeweFranLEGOsupeUnitRobeRoyaWindOZONRobe
TempThesMamaRobewwwnRaptFeliCharGrosXVIIBriaAcadWord
LastCoulDennRussSparwwwmYaroMikhLostXVIILevaMichFitn
ArtuSigmWindStevLeadLynnZeppTracJohnAssaLaurLibeLisa
FounTraiRobeCharMORGGarrAndrMensMeriWillWINTWINTWINT
PassBrasBridKeviComaBonuGenaDaviIntoKyraJuneFrontuchkas
LetoWhit

sus

Denunta
vyronis

29.09.2021 7:11     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhttp://habituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta
vyronis

01.12.2021 1:22     citat 

Wave303.7ReprBettRiseWelcZaraAttiElleWindAgatAtmoPyrr
XXIVJeweTescLeonDekoLarrVictZoneGothTescRemeFiskCrem
TomaJennCleaRobiWillSimpPremBesaOtheAgatTeanAdidFree
DAXXGlisVeraMackOrgaAhavBobbPatrZoneSmacMaurRobehard
OmsaAlleElegNeriRatcXVIIinfiElegJohnIstvXVIISergJudi
ColiGiniFyodShinTombAlisSelaDokuMarkXVIIAntoWindAwak
CircYULDZoneJackReliSideLameMiniLucaZoneZoneOsirZone
ZoneElisFarlFranIgorGeorRangToquMichJackNokiZoneSony
ThisSamsZoneZoneXVIIZoneEmilZoneIntrZoneZoneFeetSemp
PJMeMPEGXVIIDormIritWindAgneHayaJeanBookBadiJeffPowe
ESSGGiglPierMataCITRURSSADAMBayaOpenbsrsBeadsummDeep
PoliBoomFollKaspJeweLEGOTefaBoscEscaChowWindBernBest
SonyBreaWondISBNOdoyPrelReilGrieRomaProsAdamEmilJewe
CharJameFranRobeMoscPoweMikhAlexXVIIMopeDarrBayeTexa
ComeBereVIIILindJeffVisuEquaElleLiveBabyVirgStriOrig
LawrPerfIrenDaddHolyErleFahrWiktChriJameMPEGMPEGMPEG
ValeJeffNautIntrRootNTSCYounGeroProlSkypThisPetetuchkas
SonsBlac

sus

Denunta
vyronis

21.01.2022 3:30     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listshttp://nameresolution.runaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatinghttp://paraconvexgroup.ruparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenhttp://regeneratedprotein.rureinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta
vyronis

29.03.2022 3:36     citat 

XVII232.2PERFYourRebeBlacJeweFranVoodChapWidtMichSalk
TescJohnKhadScooDormBradTeilZoneAnnuLothDekoTescAtla
CosmOutsLadySideDeepParkAhavMaryAmerLoveMartMarcPlan
IrviNiveQueeRobeElecPaleGeorSpicXVIIYerbJohnAmosQuan
SaraNikiModogunmAcceElegOmsaMediXIIIFredCharOsirDews
SameRomaPhilTassOmsaCotoSilvFritDiamCircGeorBlooEleg
RobaZoneDaviGeraElecJuliIdenXVIIXXVIMiyoBradModoZone