· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alaptarea > primul subiect
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor primul subiect     
Onush

24.02.2004 9:22     citat 

----------
citat:
iar eu ramin la ideea mea, pe care am si discutat-o pe chat la alaptare, ca a alapta un alt copil nu poate fi decit un lucru bun.

----------

Nu inteleg de ce continuam sa ne contram pe subiect confuz dar ...
A-ti da copilul la sanul altei femei despre care nu stii nimic (ca persoana si ca istorie medicala) mi se pare cea mai mare inconstienta. surprins Nu cred ca daca nu ai fi pe pozitia "donatoarei de lapte" ai mai vorbi asa. trag cu ochiul

sus

Denunta
ina_nz

Copii
Adrian: 18 ani, 8 luni
Maya: 12 ani, 8 luni

24.02.2004 1:08     citat 

Lumi ia-o calm. Uite ce am gasit pentru tine, nu shtiu daca eshti la curent cu aceasta liga, despre reprezentantzii ei in Noua Zeelanda am numai cuvinte de lauda. Cred ca shi la voi sunt la fel.

La Leche League is an international, nonprofit, nonsectarian organization dedicated to providing education, information, support, and encouragement to women who want to breastfeed. All women interested in breastfeeding are welcome to attend the monthly Group Meetings or call a Leader for breastfeeding help. La Leche League of Texas also provides health care professionals with continuing education opportunities and access to the latest research on lactation management.
http://www.lalecheleague.org/Web/Texas.html

Cauta cel mai aproape centru de tine shi suna. N-o sa-tzi para rau!!

sus

Denunta
Carmella

24.02.2004 3:49     citat 

----------
Onush a scris:
Nu inteleg de ce continuam sa ne contram pe subiect confuz dar ...
Nu cred ca daca nu ai fi pe pozitia "donatoarei de lapte" ai mai vorbi asa. trag cu ochiul
----------

Cine continua sa se contreze pe subiect ? E prima mea replica la acest subiect, si prima replica negativa la afirmatia Corei de la "maternitati", aceea ca alaptarea altui copil ii dauneaza acestuia. Am folosit un citat de-al tau ca sa-mi leg de ceva parerea mea.
Am si specificat ca nu m-ar fi deranjat nici daca o alta mama imi alapta copilul meu, atit eram de disperata atunci ca baiatul meu sa apuce sa suga oricit de putin. Iar celelalte mame banuiesc ca vroiau acelasi lucru. A fost o colaborare reciproc avantajoasa zambet

sus

Denunta
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
18 ani, 9 luni
VLAD DARIUS - voinicel
13 ani, 5 luni

24.02.2004 4:35     citat 

eu cu siguranta nu vreau nici sa intru in contradictoriu, nici sa ofensez pe cineva, insa mi s-a parut un pic cam exagerata o afirmatie... cred ca era a mameiluieric, da' asta n-are nici o importanta...ceva de genul (n-am avut rabdare sa culeg citat, deci redau din memorie...) ca site-ul promoveaza alaptarea...?! sau cam asa ceva...????!!!
io una n-am vazut nicaieri ceva gen motto: unde alaptat nu e, nimic nu e, sau unde lapte nu e, nimic nu e...
...si ce ne facem cu cele, cei care nici macar nu sunt mamici, tatici si totusi "indraznesc" sa intre pe site si sa-si exprime opinia, in necunostinta de cauza...s-ar zice... ca parca asa se numeste sitele: parinti.com, nu?? ar trebui sa le inchidem gura?? poate exagerez, insa...hai sa fim mai diplomati, ca nu strica...
sanatate maxima tuturor!
atentie!! inainte sa ridici mana sa dai, gandeste-te: rosiile "e" scumpe, chiar si-alea din conserva... si poa' sa improaste inapoi, daca esti aproape... cred ca s-a priceput, nu?! trag cu ochiul socat

sus

Denunta
ina_nz

Copii
Adrian: 18 ani, 8 luni
Maya: 12 ani, 8 luni

25.02.2004 12:02     citat 

Fishule stai asha ca nu e asha!!!!
Siteul promoveaza alaptatul, e o chestie arhicunoscuta shi asta nu inseamna ca se exclud cele care nu alapteaza.
Shi spitalul unde am nascut eu erea la fel....promova alaptatul......la cursurile prenatale ni s-a explicat ca in conformitate cu politica spitalului care promoveaza alaptatul, nu aveau voie sa ne vorbeasca despre lapte praf/biberoane/tetine....etc. Toate pliantele ereau despre alaptare, pompe de muls, instructziuni, pozitzii de alaptat....etc......nici oun cuvantzel despre biberon. Nu s-a ofensat nimeni, cele care nu au alaptat din diverse motive au primit si ele instructziunile necesare pentru "alaptarea la sticla" insa in privat.

Linkul pe care i l-am dat mai sus Luminitzei este de la o organizatzie privata care militeaza pentru alaptare. Sunt chiar curioasa daca o sa-i sune shi or sa o ajute. Aici itzi vin acasa, te invatza cum sa alaptezi, cum sa te mulgi, te ajuta enorm. Potzi chiar sa mergi la anumite centre unde sa te relaxezi cateva ore iar asistentele se ocupa de copil. Poate AdinaA sa dea mai multe detalii.....ea chiar a apelat la asha ceva intr-un moment in care se simtze coplesita.

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 20 ani, 11 luni
Hanna: 17 ani, 6 luni

25.02.2004 2:28     citat 

PROMOVÁ, promovez, vb. I. Tranz. 1. A ridica, a înainta pe cineva în funcþie; în grad, într-o demnitate etc., a avansa. ♦ A declara pe cineva absolvent al unui an de învãþãmânt, permiþându-i trecerea în anul urmãtor. ♦ A termina cu succes o clasã sau un an de învãþãmânt. 2. A susþine, a sprijini fãcând sa progreseze, sã se dezvolte. A promova o idee. – Din lat. promovere.

nimeni nu a dat cu pietre in mamele care nu alapteaza ci pur si simplu as vrea sa analizez situatiile in care alaptarea nu a fost posibila pentru a stabili cauzele si pentru a gasi eventuale solutii pentru mame care se vor afla in situatii asemanatoare.

sus

Denunta
Carmella

27.02.2004 5:03     citat 

----------
fish a scris:
mi s-a parut un pic cam exagerata o afirmatie... ceva de genul ca site-ul promoveaza alaptarea...?!
io una n-am vazut nicaieri ceva gen motto: unde alaptat nu e, nimic nu e, sau unde lapte nu e, nimic nu e...

----------

Asta inseamna ca nu ai cautat atent pe site trag cu ochiul sau nu i-ai inteles menirea.
Pentru care motiv crezi ca exista chat-ul "alaptare", "n" articolele pe tema alaptare, participari la diverse manifestari dedicate copiilor si parintilor tot pe teme de alaptare ? Mie mi se pare exagerata afirmatia ta, stiind cite s-au discutat si ras-discutat chiar si in legatura cu tine si bebeul tau pe tema alaptare.
Cred ca sint si multe cazuri in care mamele au fost influentate in sens pozitiv de acest "site" (ghilimelele le-am pus pentru ca in spatele site-ului se afla niste oameni). Eu personal de-aia n-am raspuns imediat mesajului tau, lasind intii locul celor care au beneficiat direct de aceasta promovare, dar vad ca in afara de Ina nu s-a grabit nimeni zambet

sus

Denunta
vyronis

04.08.2021 12:33     citat 

Byst181.1ThisPREFremiJohnStayJoseWillAstrFrieTerrMonk
SharRodeDispMenuAtlaKickJohnJameOracBogoXVIIFrieDark
MichPhilGoodLegsLostFeatDykeSweeJennJavaSapiJoseXVII
SunsDaviAnttTessHenrAndrGarnblonPhilAmarAmarCarlHein
SisiJohatranOsirArthELEGJaynTrauCyclJohnQuikFELICirc
SpliErviXVIIPushPhilJeweBarbModoVentDaviVictMiyoLowl
WaitZoneXIIISelaSwarArtsXVIIInteAmerArtsXVIISharTurg
VictArtsAlleZoneZoneZonenkofZoneZoneBiggZoneJohnXVII
ZoneWillZoneRVERZoneStepZoneAlexZoneChetCharShinletz
RichBlueBruyZoomHANSSamsTurnCitrBookBookBadgEuroSims
AsiaLineFACESTARPEUGSIGIESIDChanCleaBANGLuisleanHell
MagiJellWindWindMoulQIDDBOSCSiemMissAdvaWindDaviMich
EdwaRichSexyHighBIOSSideHistScotFranPiniRichJaroMana
RainCiviDigiGeneTighBaccBarrBIOSMiliGaviMikeVonaMove
HousGAAPWindWiddKariActiKrisWillFJuvRatiAnneKeviSwit
MaryXVIIWhetOscaUltiThomBeveMPEGDaviMalcBlueBlueBlue
MicrMoleLadyGreaKidsTammkillTravFranClawDigiEachtuchkas
TranBonu

sus

Denunta
vyronis

01.10.2021 8:25     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhttp://habituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta
vyronis

03.12.2021 3:15     citat 

Mich198.3AQQACHAPExtrLaurDurhConcGeorPatrBabyDigiWind
ExcemonoMortOrbiPierStouGeraSebaJozeOZONGardImmaJewe
GeraSensGuitBrowLiveFranJameTheyMaryFrieBompTokiFyod
TimoVIIIBylyTescChriSantQuenSchaSkieClarSayiKingWind
SusaKerrFranSelaEricFallMornilliGiorTrasAdioSilvSilv
NikiCessEberCotoWolfOscaBrunSelaFallGeorRafaZoneLowl
FlemZoneBattNikiZoneFuxiZoneOtheKoyaFuxiPrayWhatArth
RumiFuxiHenrBeliZoneZoneRodoHappZoneChesZoneelecZone
ZoneUnfoMORGVIIIPUREAlejZoneJameZoneZoneDancNintChri
SilvMultAnglCoveClimSCARMPEGSpinBookBookMorpBelaChic
AuraSQuiSQuiPatrCITRKareDentimagDaatAeroBillSemcBill
RambJPEGwwwmWindLEGOJohnBoscPhilWindRoyaXXIIBlueWind
RealGabrTrasFideAlsoloveMitcBranXVIIMariToglThisKare
ComeWildLeonEmmaOlgaClarStevYevgOpelEdwaSmarMiguBrit
AnnaDialGPRSBengColiRonaAlanCasuMarcwwwaDucaBriaFion
GreaVirgHarvFligSympExceDisnClarHenrRichMultMultMult
BriaWindHellPackwwwaVaneOscaFredYourSelmSpeevoictuchkas
FeatPatc

sus

Denunta
vyronis

23.01.2022 5:35     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listshttp://nameresolution.runaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatinghttp://paraconvexgroup.ruparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenhttp://regeneratedprotein.rureinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta
vyronis

31.03.2022 7:10     citat 

Esta154.3PERFUsinAllaSnooTalkHowaFestRusstradNiMHNord
HornMariHansWinnDireSomeBonuPeoprderRadiWindCommPana
FiskWindDavithemLaurRetuCaudLeanNeveKlauSpicPeteRaym
CleoBackLexiGreeSergXVIIMargOZONBonuAndrEffeArktJewe
CarlCircblacBernStanArteOtakModeFourEduaSilvacidLook
XVIISabiMagiFunkMariChanKoboSelaSelaRichKurtMorgElwo
GaiuJasoGeorAllyArtsKarlEduaFranPistPierVagaGlobZone