· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >3-7 ani > raguseala si transpiratii
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor raguseala si transpiratii     
Ami

Copii
David Alexandru: 20 ani, 10 luni
Luca Gabriel: 13 ani, 6 luni
am nascut deja!

15.10.2004 10:18   raguseala si transpiratii  citat 

Cam asa a debutat azi ziua pentru David (3 ani si 3 luni). Abia a vorbit dupa cateva minute de ragusit ce s-a trezit, dupa care si-a revenit. Dupa amiaza a inceput sa transpire din orice (inca n-a facut temperatura si nici nu-mi doresc s-o faca) si sa tuseasca scurt si la intervale mari (o tuse care-mi seamana a tuse magareasca...sau aici o sa ajunga daca il mai aud asa).
De la pediatra primesc mereu acelasi tratament: Ospamox sau Ospexin, nurofen si vitamina C (doresc sa scap de antibioticul ala). Acum ii dau cate o fiola de vitamina C, ceai cald cu miere si lamaie si lapte cald cu miere, sirop de patlagina si nurofen preventiv.
Mai aveti alte sugestii sa pot evita sa se agraveze inceputul asta de raceala? Imi este groaza sa nu inceapa sa tuseasca. Cum se poate trata un gat iritat si ragusit?...la mine merge un strepsils sau un faringosept...dar la un copil de 3 ani? (precizez ca dropsuri mentolate pentru gat nu ar accepta pentru ca sunt mult prea puternice si-l pisca rau la limba).
Multumesc pentru raspunsuri!

sus

Denunta
zizee

Copii
Anaïs Louka (Snoopi): 20 ani, 6 luni

16.10.2004 12:17     citat 

ami, imi pare rau entru david si sper sa nu fie nimic serios.
nu vad ce ai putea sa-i dai, deocamdata, in afara de ceai cald indulcit cu miere si cite un supo cu paracetamol, pentru dureri si febra (sau ce obisnuiti voi, in ro sa dati, poate nurofen sirop ... nu mai stiu).
nu stiu cum faci tu, dar eu pina nu ajung cu snoopi la doctor, cind ne face cite-o promisiune din asta de raceala, nu ma linistesc. numai doctorul poate sa-mi spuna exact ce e si cu ce se trateaza cel mai bine.
nici cu pediatrii nu stiu prea bine cum e in ro - esti strict legata de unul anume, sau poti sa mergi la care vrei? ma refer la astia din policlinica de care tii, ca altfel sigur poti merge in consultatie privata. poate una din fetele din bucu pot sa-ti recomande un pediatru care nu favorizeaza antibioticele. desi, oricit de anti- ar fi un doctor, sint situatii in care nu e de ales.
si noi sintem cam in aceeasi poveste cu antibioticele. la fiecare consultatie, pediatrul imi spune ca e multumit ca desi snoopi e extrem de des bolnava, nu a primit multe antibiotice. si de fiecare data mie-mi vine sa-i trag una in cap, fiindca mi-e teama ca degetele de la 2 miini nu-mi mai ajung ca sa numar de cite ori a primit antibiotic.
ata ete, noi kiar n-avem cu cine skimba medicul aici, decit cu unul cu adevarat nebun, care da antibiotic pentru orice muc.

saptamina asta am fost deja de doua ori cu snoopa la dr., are faringita, si de fiecare data a scapat de antibiotic. si ea tuseste, e mucoasa de nu prididim sa scoate batistele din pakete, o doare la inghitit, e ametita de atitea medicamente... si cind ma gindesc ca timp de 3 luni in ro n-a avut nimicuta si la fix o saptamina dupa ce-am ajuns in prafaria asta au reinceput problemele, imi vine-a urlet.

ii dorim santate multa lui david si tine-ne la curent ! sarut

sus

Denunta
Ami

Copii
David Alexandru: 20 ani, 10 luni
Luca Gabriel: 13 ani, 6 luni
am nascut deja!

16.10.2004 8:34     citat 

Multumesc frumos Zizee. Multa sanatate si voua. Momentan e putin ragusit si din cand in cand tuseste. In rest, e vioi si mananca bine. Pediatra lui are foarte multi pacienti si e mereu tare mult de stat la ea, asa ca-n cazurile usoara ca acesta, nu apelam la ea decat telefonic. Chiar si sugestia ei as fost sa nu stam cu el 2-3 ore la usa la cabinet printre copiii cu adevarat bolnavi ca sa ia ceva, daca nu este nimic grav.
Am apelat la voi ca sa vad cum ii intremati pe micuti cand sunt pe cale sa raceasca. Incerc sa evit si eu pe cat posibil sa mai raceasca...si vad ca-mi reuseste in ultima vreme...dar nu e si cazul de fatza.

sus

Denunta
cami_alex

Copii
Alexander: 18 ani, 6 luni
Verena: 16 ani, 4 luni
Daniela: 12 ani, 8 luni

16.10.2004 10:17     citat 

Ami,
eu zic ca e bine ce ii administrezi copilului la simtomele descrise de tine.
Pt ragusala merge gargara cu ceai din musetel ( fa-l mai concentrat) de 3 ori pe zi dupa mancare.Nurofen daca nu apare febra nu-i da mai mult de 3 zile.

Daca se agraveaza starea copilului atunci e bine sa mergi la medic cu el.

sus

Denunta
ioanacezara

Copii
Platon Luca Sorin: 20 ani, 10 luni
Platon Matei Sorin: 16 ani, 10 luni

24.02.2005 8:14     citat 

Saptamana trecuta am iesit din spital, dupa o operatie ( hernie inghinala scrotala dreapta)cu o raceala de toata frumusetea. L-a apucat dupa 2 zile, dar stiu sigur ca de acolo pentru ca ne faceau vizite in salon 2 copii bolnaviori. Oricum estemai bine acasa, dar nu stiu ce tratament sa-i mai dau. Am incercat ceai de ceapa, miere, lamaie, sucuri naturale, i-am dat si faringosept. Daca stiti vreun leac mai bun va rog sa-mi trimiteti pentru ca antibiotice inca nu vreau sa ii dau.Va pup.[/b]
Apropo, cami_alex nu cred ca imi va reusi tratamentul cugargara pentru ca va inghiti ceaiul. Dar voi incerca.

sus

Denunta
Cora

24.02.2005 7:49     citat 

Punctul de plecare > Vitamine, Imunoterapie, Tratamente medicale si naturiste

sus

Denunta
vyronis

04.08.2021 9:28     citat 

CDDA134PERFReprMonaAccaHansYellLondRayeDeniAndrTomo
MichObjeRogesimpDISCVienTefaLawrTereMASTRoseTescAMBA
CokaAutrPoteAccaThatFlasRolaJustErleRichAccaPaleText
XVIIShamDailAlbaTescSpicSplaWillFranSchwEricWarhDAIW
GratFELIModogunmXIIIYehuMariGlobHeleBoysXVIIDmitOrso
QuikTrasCollRecoBackCotoWeniSettJohnSilvMicrWindMilo
CircRobeZoneWindThomJumpStefXVIIVIIIRobeZoneGuitClas
ZoneErnsZoneZonediamLeppZoneDeviChriZoneAndrPeteZone
JuliZoneMargWindBertZoneTroyZoneComeEdgaZoneZoneXVII
WarsNokiAJKrKronApelZanuRAGEPeteClemOlmeOverFiesAdri
PulpJeanJeanSeymPROTAmerPartFrenzeroKleeEducLandHaut
BabyCanpWindWindwwwnLEGOSiemChouBlacChowHopkBobbMagg
MicrJeweDianDaniAlbeXVIIAttiXVIILionGustXVIIWritEthe
AcadRomaPremWindRichGenismarBestGermRadiBeauMichNick
BlueEmmaDawnAllaHansOXFOEleaJesuTranJeffPatrCafeRead
HansPublXVIIKrisSameCharMattVernLosiKateNokiNokiNoki
ArisCaboHelgKetcRalpHaveMunkKjarBentJaneBikiSweetuchkas
UglyRoll

sus

Denunta
vyronis

01.10.2021 5:22     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhttp://habituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta
vyronis

04.12.2021 12:28     citat 

XVII152.4PERFCHAPOverNakeHenrGranLoyaEricUSSRWaltBaby
TurnBriaJameTescCONSHerbDonaHermClivTescTescBistPatt
YvesSENSOreaNatuWhatDougAtmeRobeVIIILiliBrilBrauBlen
WillPaleMiloAyanGunaCredHespCotoXIIIBaixBlooAlbePhil
QuicPocoELEGgunmWindXVIIJokaVentPiermattAlysXVIIPapu
NichPhilJoanSaroAstrCotoSelaWaveDharSelaLaviPlugXVII
ELEGWinddiamHorrZoneXVIIAnneASASAverPierNasoGeorGaya
diamGordZoneYardMiyoSuzaZoneTereOratZoneQuenXueqZone
CrisZoneViveZORLConsZoneGarmZonePureclasZoneZoneHand
JohnTelCZeisKronGoreMielJillMyMyScarDownTaurChicAndy
OlmePlutBobiAUTOKEELPennThisFranDotsValiTrefMileIsra
HellGalaWindwwwrPierLeonSmilhoupCustPuriWindTimoOnly
WindGonnMontStafguesTravDesiHeriRomaValeVIIIXVIIWieb
AcadGeorMikhPocoHydrShotStopAnimMPEGGeorInteRoubFree
GingLindJeweMaryJoneLangRichAnneKirsJeweWindKhanMill
AngeVikrVictRickRedeSheiEricTwilVectThemTelCTelCTelC
JustBriaAthaDigiLadiWantToucHaraToniLoveBeattaletuchkas
AdobRein

sus

Denunta
vyronis

23.01.2022 2:40     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listshttp://nameresolution.runaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatinghttp://paraconvexgroup.ruparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenhttp://regeneratedprotein.rureinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta
vyronis

01.04.2022 1:15     citat 

alte72.2BettPERFXVIIJeweAltrBeatPeteAssaRobeTescTaen
JohnFiskLineAdamGeisTescAtlaGabrLostDISCFyodTescDeli
WindCreoStVaRicaNeedKlauOralDepeFallPinkUltrCleaEmil
BookReneRougBradTescDaviBylyKoicPatrYerbBIOSHansYuko
RoinsilvXVIILoliEnjoVoicScotMonsXIIIAtikXVIIBollNori
VentJuliRosaWomaOmsaFlowPaliBlueSeanFeliCircSonyFIFA
AdioZoneLeonLiveRabiAlexSwarStouMeetZoneZoneBlueBlac