· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casnicie, familie > recasatorita, cu un copil dintr-o relatie anterioara
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor recasatorita, cu un copil dintr-o relatie anterioara     
GinaT

02.06.2005 7:53   recasatorita, cu un copil dintr-o relatie anterioara  citat 

Bun gasit tuturor!

Numele meu este Gina, urmaresc, de o bucata de vreme, acest site, dar abia acum m-am decis sa postez aici. Iata care este "necazul" meu:

Am o fetita in virsta de 5 ani, am divortat de tatal ei cind ea avea doar un an, insa pot spune ca pastram relatii civilizate, de dragul copilului. In urma cu aproximativ un an am cunoscut un francez, ne-am indragostit fulgerator unul de altul, dar, la citeva saptamini dupa ce am facut cunostinta, contractul lui in Romania s-a incheiat si el a plecat. Am crezut ca-l voi uita, ca, o data cu plecarea lui, imi voi reveni din toata nebunia, dar nu a fost asa. De cind a plecat, vorbim la telefon sau pe chat in fiecare zi, iar el insista sa ne casatorim. Il iubesc asa cum nu am iubit vreodata un barbat, e tandru, extrem de atent, inteligent, cu simtul umorului, disperat sa-si intemeieze o familie cu mine, sa mai avem un copil.
Nu a intilnit-o pe fiica mea, intrucit noi ne-am cunoscut vara trecuta, cind ea era la bunici. Dar vorbeste cu foarte mare caldura despre ea, imi povesteste cum o sa mearga cu ea in parcul de distractii, ca se vor imprieteni etc, etc.

Temerea mea este urmatoarea: ca, in momentul in care vom mai avea un copil, pentru Carola (fiica mea) nu va avea sentimentele pe care le va nutri pentru propriul copil. Atunci, eu as fi tentata sa fiu mai apropiata de Carola si nu as vrea sa fac diferenta intre propriii copii!

As vrea sa stiu daca mai exista pe site femei in aceeasi situatie, recasatorite, cu un copil dintr-o relatie anterioara, si, care, eventual, sa fi nascut unul, doi copii cu actualul sot. Cum se poarta acesta cu copilul adoptiv?

Va multumesc!

sus

Denunta
fatadedac

Copii
Ana-Maria: 32 ani, 7 luni
Cristiana: 16 ani, 5 luni

03.06.2005 10:40     citat 

Eu am un copil anterior si sunt insarcinata cu al doilea. Totul depinde de tine si de el; Ana l-a acceptat usor pe sotul meu si ii poarta un mare respect (Ana avea 14 ani atunci); a fost insa destul de greu sa se obisnuiasca, desi nu a recunoscut niciodata; i-am acordat foarte multa atentie in prima perioada atfel incat sa simta ca ea este cea mai importanta pentru noua familie; fetita ta fiind mai mica singura problema ar fi bariera limbii, ma gandesc ca nu vorbeste franceza.
Oricum sfatul meu este sa nu iei nici o hotarare pana nu ii vezi pe cei doi unul langa celalat, sa le vezi reactiile si mai ales ale lui; am mai spus-o, poate este o obsesie a mea insa eu personal, mai ales ca aveam o fata, nu am avut incredere in nici un barbat (pana la sotul meu) ca ar putea sa-i fie oarecum tata si am tinut-o deoparte; e plina lumea de tot felul de obsedati.....si atat de bine se ascund intre oameni normali!

sus

Denunta
ddadriana

03.06.2005 12:48     citat 

Fata ta are un tata si acesta nu poate nimeni sa-ii inlocuiasca, si fica-ta va tine pe tata-l ei natural pe primul loc. Asta din experienta pe care o am eu cu fica-mea: tata-l ei e cel mai cel dintre cei mai...
Si eu cred ca acest loc nu poate nimeni sa-il ieie unui copil. Plecind de aicea cred ca daca vedeti voi trei cum va descurcati in trei, si constati ca tipul se comporta ok cu fiica-ta, atuncia poti sa te mai gindesti si la alt
pas. Cred ca timpul care i-si ia o mama cu unul dintre copii, este instinctiv dupa necesitatea unuia dintre copii, ce vreau sa spun este ca mama nu sta cu cronometrul si se ocupa de unul, si fuge la celalant tot cu cronometrul, de dragul de-a fi dreapta cu ambii, ci ea simte care are nevoie momentan de ea.

sus

Denunta
SMOKY

03.06.2005 4:06     citat 

cit de mult il cunosti pe francez? cred ca nu mai esti la virsta aia cind te lasi luata de val; ai spus ca dupa citeva sapt dupa ce v-ati cunoscut , tipul a plecat ; la chat e una, in viata de zi cu zi e alta; pina la casatorie, stati toti 3 sa vedeti daca va puteti obisnui; in casatorie va aruncati 3 persoane , nu doua ca de obicei, iar cea mai mica e destul de importanta; cel putin pt mine asa ar fi;
numai bine

sus

Denunta
GinaT

06.06.2005 7:06     citat 

Fetelor, va multumesc mult pentru raspunsuri! Asa e, avem nevoie sa locuim impreuna o perioada, ca sa vedem cum ne este. Acest lucru l-am discutat si cu "ririitul" meu, cum ii place unei prietene sa-i spuna rad Saptamina viitoare voi pleca in Franta impreuna cu fiica mea si vom petrece 3 luni in 3, apoi...vom vedea ce va mai fi.

Inca o data, va multumesc mult pentru parerile exprimate!

sus

Denunta
alessia105

Copii
Sebastian: 24 ani, 4 luni
Bernhard: 17 ani, 2 luni

28.07.2005 6:21     citat 

)Eu l-am cunoscut pe al meu sot pe net ...a venit ne-a cunoscut ( pe mine si familia mea ) .l-a adortat pe Sebi din prima clipa ...In vacante Sebi vine la noi ( E la liceul de muzica sectia pian si aici nu prea am gasit o scoala de muzica si sa faca 100 km e cam greut...in plus trebuie si eu sa rezolv cu actele definitiv prostit )....si acum e jos se joaca...relatia cu sotul meu si intre timp tata fratelui lui e f buna ...ba chiar ii las cateodata singuri sa se joace ca stiu ca nu am loc intre ei ...ca de sunt barbati... ba mai mult fara sa il oblige nimeni a inceput sa ii spuna Papa .....l-am intrebat de ce ii zice asa si mi-a spus ca asa a simtit !
Normal relatia cu tatal lui e una buna si stie ca nimeni si nimic nu ii va rapii dreptul la o relatie buna si trainica cu fiul lui (Sebi sta cu ai mei ...si tatal lui sta in blocul alaturat)
Eu consider ca atat timp cat el se poarta frumos cu ea ..si nu numai la suprafata (sa simta copilul ca vin din interior aceste sentimente ) totul va fi perfect ..Tu cred ca ai putea sa stai de vb cu ea si sa ii explici ca nimeni nu il va inlocui pe taticul ei si ca prietenull tau va fi "papa" sau prietenul ei cel mai bun/....
Eu cu Sebi am stat intotdeauna de vorba ca de la egal la egal si nu am avut nici un fel de probleme..ba mai mult stie ca trebuie sa facem un pic de sacrificiu pana cand vom putea sta cu totii aici definitiv ( ma rog cu vizitele de rigoare la tatal sau)
Drum bun! Si sa aveti parte numai de clipe minunate!!!!

sus

Denunta
vyronis

04.05.2021 2:03     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta
vyronis

04.08.2021 10:33     citat 

Nibe156.8PERFpersEmmaPassTranBoisEminPeteAlanGeraOrie
MoreXVIISoneCideShemPierEmmaChriJeanTropDekoGrinWall
BonnNeutLipoFreeTinaRainHugoPendIrenIbizPureGezaColg
BillAccaGiseWillMaltSchaFrizAlexDuneOndeXsanFranBouq
HearPlanELEGVoluWindGiulOmsaGarcanosgunmThenJillMaur
OverwwwnJeweCadmClasLycrSelaRARUMendWeniGiorCallXVII
JeanWillZoneSonyZoneHistRobeZoneFairXIIIZonediamHiro
JerzPoliZoneMikeASASLouiZoneHeinEmmaZoneJameZoneZone
IngrZoneNichDarkBrenZoneHumaZoneLoliIvorZoneZoneJuli
InduSTURRecaKronMoraTekaBlueThirOscaChicDaliAdriWood
GiglOlmeRubiGenuJohnFEDEhtmlVariValiEscaXVIIHautBlan
LEGOTorrWindPowePoweWorlRoweChouMexxDarsDaviLafaMicr
WindLighDeusGladBodyRodnXVIIForeZiglBrinXVIIFyodLeip
AcadMinuJohaBriaRicoMayaProgWindBangPaulStevRajnSrik
BellConsCeleMiguLawrrtscInitMillwwwbinteRobeJeweDivi
XVIILegeKarlDaddLongZverAuliMicrBentUnfiSTURSTURSTUR
MusiBriaDeepHappQuirAnytwwwrAllaJeffPennTonyFinetuchkas
AdobSold

sus

Denunta
vyronis

01.10.2021 6:27     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhttp://habituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta
vyronis

04.12.2021 1:34     citat 

XVII179.5EyeRNoteAlfrMoryVictRichFoulJeweBranHawkClai
TescJuleEnidTescBrenJeffChriArthKaseOrdeFantFiskNina
XVIITracPlanJasmSeedDineRodrLoveGustKuesPatrPelhPatr
AlexAccaChriJeweSantMythEsseByzaZoneSowiAlesAndrKlau
PhilAttiModoStevWindSigmBrasCircOetkElegGranJackAndr
BarbOmsaAmarEdwaJohnEdgaRoxyMiguEdmoSelaSimoLindCond
ELEGAlaiZoneBarbBedsJeanAstrChetAssaFWCoChetNasoFran
MORIPandRondGranZoneAnthZoneCollMarrZonePictZoneZone
GileZoneQumoRideDonndiamDaugStarMaurTaleZoneZoneXVII
DecoArchguitSmarMabeCandtimeOscaBookForeEscaChicClan
JardOlmewwwrSTARSTARLatvThiskbpsVALINevaFaltClifBlan
SudoMagnWindWindMistLEGOTefaOlivEscaAdvaNaomremiUnic
UnivWherClifBlueGreaFaldHenrStepMarkWindRobiJoseBook
picaLuizVladVladLilyJeveJeanMixeLovesecoStorTotaFITN
RussBabyPrunAnimStepVisuJeweDaniJeweBrunMarvPeteSuff
BernTamaLegoMarcSamuJohnJuliEnjoMichJerrArchArchArch
DomiWillBuffEverRockCharwwwbPartWannJujjJohnDemotuchkas
CALSCeli

sus

Denunta
vyronis

23.01.2022 3:48     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listshttp://nameresolution.runaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatinghttp://paraconvexgroup.ruparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenhttp://regeneratedprotein.rureinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta
vyronis

01.04.2022 2:23     citat 

Char127.8BettPERFXVIIDancKurtTurnStevHenrRobePremGran
EdmuJackAnkeSkanFondRoseTescRobeIslaBriaEleaMichAspa
wwwmCarrPatrElemWillHonoRobeStopEdmoGeraRicaGezaChar
WaltGlisMennEverPensVisiClosXVIIXVIIwwwbXVIINiMhVisu
MariFELIRobaGiorLakaArtuAdobAdioMichRoxyRossEtheYork
SelaJanePhilBleeArktPhilSelaMaciKingELEGAdioStreMagi
FallHenrZonePictMickDadoIrviVaclCheoMargZoneHowaWind