· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casnicie, familie > soacra-mea imi distruge casnicia
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3
subiect nou  raspunde
autor soacra-mea imi distruge casnicia     
oooana

11.06.2008 6:54     citat 

Multumesc mult quin !
Patratel, am citit ce mi-ai trimis si efectiv m-am regasit in situatia ta ! Imi pare rau ca ai atit de multe necazuri din partea soacrei. Cititnd toate comentariile voastre sunt mai mult decit hotarita sa n-o aduc aici pe soacra sa locuiasca. Daca sotul va insista ,ma va pierde. Daca aveti voi atitea probleme cu soacrele fara sa locuiti cu ele, inseamna ca eu as avea chiar o viata de cosmar daca ma complac intr- anume situatie.
Ce au soacrele astea de nu ne lasa sa respiram ? De ce trebuie sa fie in competitie cu noi si se baga unde nu le fiebe oala...nu ar fi mai normal sa le doreasca fericirea fiilor (ca doar stiu ca atunci cind se tot baga creeaza probleme in familie si prin urmare ii fac pe fii nefericiti) ?
La faza cu intimitatea de care scriai parca citeam in propriu-mi jurnal. Abia de vre-o 4 zile i-am readus apetitul barbatului..oricum nu e ca inainte pentru ca se temea mereu sa nu fim auziti, etc.
Santajul sentimental e si el in voga printre soacre si nici eu nu am cu sa lupt impotriva. Daca eu ma inmoi in fata ei (ca sunt mai bleguta si miloasa din fire), va dati seama cum face el...
Intimitate...ioc.
Acum ne uitam la un film pe care tineam de mult timp sa i-l arat lui barbatu-miu insa ea vorbeste intr-una in limba ei si-l distrage. nu ma pot concentra nici eu, nu se poate concentra nci el...si binenteles ca nu ramine cu nimic. E super-frustrant ! Cum vine el acasa cum il acapareaza....cind el nu este acasa soacra parca e intr-o stare de letargie...pe jumatate adormita. Cum apare el soacra se anima, se invioreaza...il tine mereu de vorba, etc. Traieste PRIN EL iar mie nu-mi lasa nimic. Ieri ii vorbea ceva in limba ei si eu ostentativ m-am dus si l-am pupat (la ei nu sut OK gesturile da afectiune in fata parintilor dar mie nici ca-mi pasa) si ea si-a pierdut sirul vorbelor. S-a blocat si a trebuit el sa-i reaminteasca ce vorbeau...faze din asta...
Iar la faza cu televizorul ii tot repet sa piunem televizor in dormitor ca sa ne putem uita la ce vrem netulburati. El zice ca nu, ca ce va simte ea...ca ce va zice ea...ca se va simte exclusa...etc. Ca sa nu mai spun ca nu ma mai pot uita la ce-mi place ca daca sunt filme mai nu stiu cum ea se poate "soca". de exemplu aveam o perioada in care inchiriam filme spaniole care sunt foarte bune, unele de Oscar chiar dar cu scene de sex (dar foarte artistic). Ei bine, de cind a venit ma-sa nu ma pot uita la nimic din ce-mi place. In schimb se uita ea la canalele despre gatit, etc. Si sotul tot nu e convins sa ia alt televizor...in fine.

sus

Denunta
oooana

11.06.2008 7:17     citat 

fetelor, multumesc inca o data tuturor
vreau sa spun ca eu sunt obligata sa-i spun mama spacrei (ma' )
si daca uit o singura data si ma adresez diferit, sa vedeti ce tare se infurie !!!!

sus

Denunta
alinutza_s

11.06.2008 8:44     citat 

----------
oooana a scris:
sotul meu si maica-sa se ghideaza dupa vorba "te mariti nu numai cu sotul dar cu intreaga lui familie"
----------

A mea socrela completa vorba asta cu .... n-ai de ales. La ea familia noastra insemna eu, sotul, copilul dar si ea. Pana cand m-am enervat si i-am spus ca asa cum l-am ales pe el tot asa am de ales. Si familia n-o include pe ea. Ea face parte din fam largita foarte fericit

Am citit si nu m-am minunat deloc. M-am distrat dar in acelasi timp m-am si intristat.
La mine nu a mers cu nici o vorba buna. Numai cand mi-am impus punctul de vedere a inteles. Si i-am spus si sotului sa se gandeasca si sa-mi spuna care sunt prioritatile lui, familia sau ma-sa.
Acum ea stie unde ii este locul, iar sotul stie unde este locul ei si ce loc ocupam eu si bebelina in viata lui. Dar cu lamuritu l-am inceput la amandoi odata, sot si socrela nu pe rand, nu numai unul.

In cazul tau zic eu ca e ceva mai dificil datorita diferentei culturale. Eu daca as fi in locul tau m-as documenta putin si despre traditia lor si as gasi calea de mijloc pentru ai face sa inteleaga, daca nu pe amandoi atunci pe sotul tau, ca pana la urma daca il convingi pe el o convingi si pe socrela zambet sau o convinge el foarte fericit

sus

Denunta
lordy80

Copii
Nectarie Ioan: 11 ani, 7 luni

11.06.2008 9:47     citat 

mey oooana...eu iti doresc de pe acum succes! sarut vei avea nevoie! sarut
- si eu am o soacra..de'...sa-mi traiasca..dar cat mai departe de noi.. foarte fericit ..am trecut si noi prin clipe naspa..si cateodata mai trecem..dar in mare parte am pus punctul pe i!..pe mine ma calca pe nervi cand vedeam ca toata zioua era umflata si cand venea al meu era toata un zambet..si intra in vorba si ce frumos vorbea si cu mine de ziceai ca-i puiut.. surprins ..dar cum pleca al meu cum ii cresteau cornite la puiut.. nervos foarte fericit ..dar eu am pus punc si am discutata deschis..al meu a inteles..acum stie si el ca nu are la ce sa se astepte de la ea..atat poate..noi de schimbat n-am reusit s-o schimbam..e tot cu ale ei..dar ne vedem mai rar..si am pus niste limite..daca trece peste ele..nu mai vorbesc cu ea..si asa pricepe.. cool ..sa va dau un exemplu..eu saptamana trecuta am avut o interventie chirurgicala..si joi am sosit acasa..ma astepta cu supica..normal ca eu nu am avut voie sa pap nimik..dar un pic de supica am papat..sa n-o supar na'.. scot limba si de vineri mi-am facut de mancare daca mi-a fost foame..si am spalat haine..si ea venea acasa de la bunica in ideea ca ma grijeste..si cand colo se pune la masa sa manance..eu operata sa-i pun in farfurie sa-i adun..aaa..intai sa gatesc..si o data am servit-o a doua oare i-am spus la al meu ca-i tampita..in loc sa dea cu aspiratorul ea asteapta de la o bolnava s-o serveasca..?..si al meu mi-a zis clar..dar nu stiu ce te afli in treaba s-o servesti?!..are bucatarie sa-si gateasca!.. cool cool ..deci e clar ca oricat incerci sa faci pace..nu reusesti mare lucru decat daca esti cat mai departe unul de altul..adica tu cu sotul si copii..si ei cu pensia lor! trag cu ochiul trag cu ochiul trag cu ochiul trag cu ochiul ..asta e parerea mea!..cand stai cu o soacra..sau sta cat mai aproape de tine..e greu sa eviti micile divergente..al meu ma sustine total..dar ma simt eu prost de multe ori!..asa ca eu zic sa stea soacra ta in tara ei..ii spui sotului ca mai bine sa va viziteze cu drag decat sa va vedeti zilnik cu ura! sarut bafta! sarut

sus

Denunta
oooana

11.06.2008 9:49     citat 

alinutza_s, ca bine i-ai mai zis "socrelei" rad

eu una nu am cum s-o conving deoarece convingerile ei sunt inradacinate in fiecare "muiere" taiwaneza din mama-n fiica si tot asa...

crede-ma ca m-am documentat indeajuns despre cultura lor si nu mi-a placut deloc ce am constatat. binentels ca inainte de casatorie eram fascinata de arta lor, peisajele lor, mincarea (exceptind cea gatita de soacra) si tot asa...plus la asta barbatul meu era COMPLET occidentalizat, nici macar nu mai are accent taiwanez cind vorbeste engleza.
Acuma de cind a venit soacra aici am inceput sa cercetez mai mult despre traditiile lor, relatiile din familie, etc si-mi pare rau ca inainte m-am rezumat la a admira partile bune ale culturii taiwaneze si nu am discutat mai multe cu viitorul meu sot despre statutul femeii in taiwan. Ideaa e ca nici nu aveam de unde sa stiu, nu ? cum puteam sa intreb despre ceva ce nu stiam ? ca eu credeam ca numai musulmanii sunt autoritari (el e budist)
Corect din partea lui ar fi fost sa-mi explice anumite chestii, mai ales ca sunt din alta cultura cu asteptari diferite

oricum fetelor, de vre-o doua zile incoace situatia noastra s-a imbunatatit pentru ca sunt mai smechera si ma lupt cu armele ma-si. Nu o mai "ponegresc" ci sunt mierea intruchipata cu barbatu-miu. Ii ofer ceva ce maica-sa nu are cum sa-i ofere si incet incet il voi face sa inteleaga cui ar trebui sa-i fie loial (ghidindu-ma dupa sfaturile voastre binenteles foarte fericit )

sus

Denunta
oooana

11.06.2008 9:55     citat 

lordy80, sper sa-ti revii cit de curind din opreatie
nu munci prea mult pentru ca perioada de recuperare dupa orice tip de operatie este extrem de importanta
din moment ce barbatul te sprijina nu ai de ce s-o servesti pe soacra (si chiar daca nu te sprijinea barbatul tot nu trebuia sa te simti obligata sa o servesti ca pe o cucoana), ca ar trebui si ea sa inteleaga ca un om bolnav are nevoie de pace si armonie
bafta multa !

sus

Denunta
lordy80

Copii
Nectarie Ioan: 11 ani, 7 luni

11.06.2008 10:09     citat 

- oooana- mersi.. sarut sarut sarut am mai multa intelegere de la un strain decat de la soacra sarut ..dar se lauda tare cum ma grijeste.. nervos asta e..atata o duce capul socat ..eu am tare mult bun simt..asa sunt..daca eu mananc ma simt obligata sa-i ofer si celui de langa mine, indiferent cine e..dar sa nu iti imaginezi ca o sa se repete.. prostit ..doar nu sunt nebuna.. foarte fericit ..ea a zis ca-mi face ea ce-mi trebuie..dar cum am venit acasa cum si-a luat talpasica si a plecat..a venit a treia zi..nu am avut cine sa-mi cumpere un iaurt ..am plecat eu si mi-am luat ..am avut nevoie de medicamente..la fel..m-am urcat in masina si m-am dus...drept urmare am acum dureri..ca nu ma mir..nu am stat locului un pic..si ea face fata de orfana..ca ma ajuta..Doamne fereste!..dar a mea e nebuna de tot.. nervos nervos ..de aceea iti spun sa faci ce poti si sa-l convingi pe al tau ca-i mai bine sa nu se mute mama lui cu voi..eu iti spun din proprie experienta.. sarut daca sti cum sa-ti iei sotul..o sa-l convingi treptat..au si eu momente cand pot fi convinsi..si daca prinzi momentul vei reusi..daca il convingi pe el..tu nu tre sa mai ai cu ea de-a face..el ii v-a spune tot..si tu scapi cu fata curata! foarte fericit bafta scumpa! sarut

sus

Denunta
oooana

12.06.2008 6:04     citat 

Multumesc Lordy80, bafta multa si tie ! (orive om ar trebui sa fie rezonabil cind are de-a face cu o persoana intr-o situatie ca a ta iar data soacra refuza sa fie mai "umana" asta e, atita timp cit sotul stie care-i mai breaza o sa-ti fie oricum mai bine zambet )

de azi inainte fac ce mi-ati spus si daca mai apare vre-o schimbare va voi spune zambet

sus

Denunta
vyronis

05.05.2021 12:16     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listsnameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta
vyronis

05.08.2021 10:32     citat 

stat23.8PERFPERFRamaToweROMPStanPaulRafaPeteMircXVII
SupeAmorPatrBIOSLadiWindStouChriAnheStraShouTescstop
ItalDreaMariBurnCafePrivPearGeorModeOoooEsseImprMenn
HighCityPitoKorrGrooZewaTeanGlisMartMornJeffMoodTheo
riscErleAlmoKathcottMODORogeOsirTamrElegWillsilvBrin
EdgaJuleDeutCreaJohnLoviFINERolfMatiPaliEiviZoneRobe
WindLogodiamUrsuChloZoneAmerZoneWildMagiMaurZoneHenr
SandZoneZoneMultMiyoPeteZoneSympSidnZoneDolbZoneZone
CafeZoneOlymXVIIJohnZoneVitaSamsMartWillZoneZonePate
XVIICARDFenoSamsNordAskoWindANTIRudoChicWindtechWood
GiglESACFruiARAGJustJuliThorHardValiPlanCreaNagiHarr
MajoInteWindSaleNeilLEGOKenwRoweArmaYarrJeweSomeEric
StepSoulTrioComeReveWindGravBarlRomaKiddMarksomeJose
MagiVictWaltAlekthisThisMikhWindGallRichCITYRoubLuka
MIchKlauSteeCocaPhilXVIIQueeFeatreceWindMikeRiveGeof
JeanHighThisCharWillArleWordInstIndiRichCARDCARDCARD
BrotABBAJohnConnPartThesTimePatrmetaMoonRevoKirktuchkas
EnglJaso

sus

Denunta
vyronis

02.10.2021 5:20     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituate.ruhackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listsnameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas

sus

Denunta
vyronis

05.12.2021 12:47     citat 

Phil69.4PERFPERFAndrGeorTaleColiGeorPetrSandRockJame
CindVienTescMiraHeinJeweHereJosehighTurbDaviTescErle
SorbCartXVIIBornKarePleaNiveDaniRoseJeweLibeOralSpic
HappDoveKitaBlactATuGarnSchiAccaJacktomoJuliCaraAlbe
PlusXVIICircCurtWindModoGeorSelaAageRoxyXVIItranIain
CathRequDreaDimaMarlPushDashParkSpliCharPeteSwarAtik
SinfSidoMiyoJuanNeveZoneGabrZoneTerrXVIIStandiamRudy
ScotZoneZoneArtsPeteJeanZonePytkPeteZoneylviZoneCarl
MusiZoneInteJeanMickZoneMoonLibeJameZoneZoneZoneDead
qFRuCMOSMettSantMielBoscGaviBookNintFiesdesiJardWind
SNOWDuraPierVOLKSaleGenePrefFranBALAAstrEducOZONToyo
FinacasuWarlBritGrifSideBorkPhilRobeDarsWindAgatTrac
JohaIrisSimoPartSchuLukiSagaKarlAescParkHirointeLuki
RaziXVIIWillThraDolbJeweJesuSmilLeacNintCarsNichmode
ApprSeriWindHeleRichXVIIFEARVirgHappConcEnglFridLord
WeedFinaPublRichMusiXVIIExceSuchStepEoinCMOSCMOSCMOS
NapaSnowTakkAmelPaweDimaElliNeilCodeEasyPhilAlkituchkas
JaniAstr

sus

Denunta
vyronis

24.01.2022 3:13     citat 

geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listshttp://nameresolution.runaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatinghttp://paraconvexgroup.ruparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenhttp://regeneratedprotein.rureinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology

sus

Denunta
vyronis

02.04.2022 2:09     citat 

year344.5BettBettCuddButlGeorRestMineremiFlowCradTesc
PalePleaEnidTescFunnShauMyleZoneletzAdriJameTescBuss
HermSilvSHARMaryKyriFunkAdobIntrJorgDonaGarnThomBGNA
LouiDoveXVIIKlauGrimCredHespCotoZoneIngmWindIrviCoto
DrWeDepoFallAGEIblacSelaChooTimeDavigunmCarnGeorMoon
DeseAndrXVIIDimaReadVIIICircFranMichSelaChucacquMaur
CircForbZoneGodfMORGJeweTranFritPoccMcBaMORGCharMySi