· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Mame / tati > copilul nr. 2 - cum il conving pe sot?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor copilul nr. 2 - cum il conving pe sot?     
monifrank

Copii
Julia: 14 ani, 9 luni

20.01.2010 10:57   copilul nr. 2 - cum il conving pe sot?  citat 

Eu imi doresc tare mult un al doilea copil, insa sotul meu nu.
Eu am fost singura la parinti si toata viata m-am simtit singura, mi-am dorit o sora / un frate. El mai are 2 frati, si zice ca nu e absolut necesar sa ai frati. Vad ca fetitzei mele ii lipseste un al doilea copil in casa, parca e prea singura ea impotriva noastra, a orice copil vede pe strada / la locul de joaca, etc. Nici nu are foarte multi prieteni de joaca, care sa compenseze lipsa unui frate /sore.
Acum sunt foarte fixata pe dorinta asta, pentru ca sunt sigura ca diferenta asta de varsta (ar fi cam 3 ani) e optima pentru o legatura buna intre frati, in care sa exista si interese apropiate. Deci... toate argumentele sunt de fapt PENTRU al doilea copil, si sunt chiar aprobate de sotul meu.
Aici intervin problemele. Cu toate ca e de acord ca ar fi cel mai bun lucru pentru copil, sotul meu nu vrea, si nu numai asta, dar se opune in toate felurile. Cand stie ca as putea sa fiu la ovulatie, dispare din dormitor si nu sunt sanse de contact sexual cu saptamanile, acum cateva luni chiar cu lunile. Principalul argument e ca am avut probleme in relatia noastra, mai ales dupa nasterea fetei, si intai trebuie astea rezolvate (dar nu s-au rezolvat de 3 ani !!!!) El nu concepe sa faca un copil "doar" pentru binele fetei.
Cea mai mare problema e ca eu am intrat intr-o depresie destul de mare, mi-o imaginez pe Julia singura toata viata, crescand cu doi parinti nici ei cei mai tineri, fara prea multi prieteni, ajungand handicapata d.p.d.v. al relatiilor cu alti oameni. Cred ca un copil care a la mine exista destul deficite, chiar daca in general sunt "normala", am prieteni.
Am ajuns atat de rau inca asta ma face sa plang non-stop, simt ca "pierd momentul" si ca nu mai sunt sanse la viata care i-am dorit-o Juliei. Plansul meu il sperie si mai rau, mi-a linistesc. Mi-a calmez ar fi sanse, ca nu e absolut impotriva, dar poate e numai o vorba spusa in vant. As vrea si sa incerc sa raman insarcinata fara "aprobarea" lui, insa nu sunt sanse la sex fara protectie in zilele respective.
O prietena buna (copii nostri se joaca impreuna) e iar insarcinata, deci ei vor avea doi copii (cel putin) si Julia va fi singura, ceaa ca ma termina psihic. Incerc sa nu o evit, dar de fiecare data dupa ce ne intalnim zac acasa in pat si plang toata noaptea.
Ce sa zic, fetelor, daca aveti vreo idee va rog sa ma ajutati un pic, poate cel putin ma linistesc.

sus

Denunta
mookie

Copii
Maia: 16 ani, 1 luna
Luca: 13 ani, 8 luni

21.01.2010 11:33     citat 

cred ca ar trebui sa rezolvi problemele cu sotul si mai apoi sa te gandesti la inca un bebe. daca mai ramai inca odata acum nu faci decat sa accentuezi atmosfera tensionata dintre voi- ceea ce cu siguranta nu ii foloseste primei fetite. mai bine va relaxati si imapacati si daca va fi momentul va veni si al doilea bebe- nu accorda diferentei de varsta dintre copii o importanta mai mare decat relatiei cu sotul. si a nici nu inseamna ca nu esti sociabila- si invers 2 copii nu garanteaza sociabilitate...esti un pic prea incrancenata acum...sper ca vei incepe sa zambet

sus

Denunta
dana2008

Copii
Andreea: 13 ani, 11 luni

21.01.2010 3:48     citat 

buna

parerea mea ca o atmosfera tensionata dauneaza foarte mult si daca mai apare un bebe dar voi doi , parintii, nu va intelegeti , nu ai rezolvat nimic...vor fi certuri in casa care ii va afecta pe amandoi copii .Eu am crescut singura la parinti...ba chiar am avut interdictie medicala sa merg si la gradinita...si nu am considerat niciodata ca am un handicap d.p.d.v.al relatiilor cu oamenii.si fetitza mea e f sociabila si astept sa vina caldura sa putem sta mai mult afara..sa se joace mai mult cu alti copii..Noi vrem sa mai facem un bebe 2 dar daca nu va apare nu voi dramatiza.Sunt fericita ca am o fetitza , sunt fericita ca e sanatoasa si voi incerca sa-i ofer tot ce e mai bun in viata. Eu in locul tau as rezolva intai problemele cu sotul. Incercati sa petreceti mai mult timp liber, sa mergeti la un film...sa va plimbati..acum copilul deja e mai maricel si poate sta mai usor cu cineva cateva ore pt a voi timp de o iesire.Un copil simte armonia din familie , simte supararile, grijile si poate deveni mai putin sociabil si cu probleme de integrare si in conditiile in care parintii se cearta mereu--chiar daca asta nu se intampla neaparat in fata lui--.Lasa lucrurile sa se intample de la sine ,traieste momentul si nu mai sta cu gandul fixat pe o idee. Pupici si te auzim ca esti mai vesela sarut

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

21.01.2010 10:03     citat 

Bre, e vorba de acelasi sot care sta acasa si nu face nimic de ani de zile? si care nu-ti scotea fata deloc afara, si care statea cu jaluzelele trase in miezul zilei luni in sir, cu fata pe langa el nebagand-o in seama?
Tu moni, trezeste-te la realitate fata!

sus

Denunta
monifrank

Copii
Julia: 14 ani, 9 luni

22.01.2010 12:52     citat 

faza cu jaluzelele s-a se ocupa foarte mult de ea cand eu nu sunt acasa, si cu serviciul e mai bine, si-a el, au o relatie foarte faina, deci eu nu ma mai gandesc deloc la despartire. Daca mai avem acum probleme sunt foarte foarte mici in comparatie cu ce i-as face Juliei daca as rupe-o de el. Are foarte mare nevoie de el. Deci s-a aceea si vreau alt copil acum, - atunci nu ma gandeam la asa ceva, ci mai degraba la despartire.
Insa daca voi astepta pana cand nu mai avem nici o problema, nici o divergentza, pot sa uit de copil - pentru ca fluturasii de la prima indragosteala nu mai vin cand ai impresia ca nu exista nici o problema intre noi, noi fiind de aproape 9 ani impreuna.

sus

Denunta
duke_meadows

22.01.2010 3:55     citat 

d-apoi nu stiu ce sfat sa-ti dau. doar sa-l imbeti cand esti la ovulatie si sa 'profiti' de el, daca tu asa crezi ca-i bine sa vina un copil.
el nu te intreaba cand te vede bocita, ce ai , ce te doare? ochi peste cap

sus

Denunta
Lorri

Copii
Mihnea : 15 ani, 2 luni

03.11.2010 4:34     citat 

Moni, si eu imi doresc mult un al doilea copil, si la fel ca tine uneori am impresia ca timpul incepe sa nu mai fie de partea mea in ceea ce priveste diferenta de varsta dintre copii, dar de cate ori deschid discutia sotul meu ma tot amana. de curand, foarte curand, am mai facut o incercare si i-am spus ca poate la anul incercam sa mai facem un copil, iar el a ti-o respect dar eu una nu as incerca sa ii fortez mana in nici un fel. Am incredere in faptul ca e de acord sa mai avem un copil, de fapt amanuntul asta eu l-am discutat inca de dinainte de a las lucrurile sa vina oarecum de la sine.
Dar tu il cunosti mai bine pe sotul tau si sti cum sa il iei si ce iti permiti sau nu sa faci, asa ca eu iti doresc numai bine si sa iti implinesti visul.

sus

Denunta
vyronis

28.04.2021 11:16     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listsnameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta
vyronis

29.07.2021 3:30     citat 

myst327.9CHAPCHAPEverXIIIRockBarbIrwiXVIIGarlPinkTara
GardBonuJeweFromTescSUyeCaliZoneSlawLouiGranMathTesc
SorbTeanCredWindArtiHolmPatrXVIIRobeExceBGLKConcGeor
CitrOLAYSchiMiamFamiDoveReneAudiPunkPushValeArktArkt
privPublHovaTimeSponSergAcceRegiMartAdioWindFELISela
SelaConnOmsaTimeOppoRoutLudwStanTerrOsirJaimEnemClau
GeraMichZoneTexaSimsBATTZoneMiniStraZoneZoneZoneZone
ZoneZoneZonediamSwarRHINMikeKatjGeraXVIIAlesZoneRose
MaggTranFyodViceLiseFiscAnjaStarZoneYearJameDigiJupi
FragMPEGStieMarkNodoMABEPuddAstoZdenJardKidsPonnlove
WoodRenzexacSTARFIATKiszThisFolkBOTAEducEasyClinScot
VenuCanpWindinteMistMoleRoweSiemhappChoiHaroSuicNews
HenrXVIITitaRETAStatOverKontRichInteJuliDaviMarkJack
OZONHeinGAAPMariDolbAlisLogiDeadContMartAntoHelpMaya
PozoWindJavaApplRobeWordOpetShergoalJeweMarvJameVIII
RussJameGeorBettsiecExceJohnBarbCateMySQMPEGMPEGMPEG
ErnsFujiCarosneaWindMariFranHomeDaviGustMichWithtuchkas
StatPubb

sus

Denunta
vyronis

27.11.2021 4:14     citat 

Comp367.4CHAPCHAPWeekHenrSoviEnchKhosBustAndrRondJohn
FiskCompCharLittTescPunkElecDreaDeanJuliUnitWishTesc
SmarJohnLeslJardPartBreaabinNikiArthMatrMangHansMant
PalmKorrCamaRoseLonaGlisDoveLookWhatManoVisuLycrMari
KeviELEGTsonZeyeAndrModoGordMariMarcavanPapaFeliQuik
cottBestMallHighLaraKeitDoroSergJameAdorTaurRobeJewe
MarcHighMiyoBalaVinoZoneRusiEyviBAFTCharZoneZoneZone
RHINZoneZonediamMiguLionFedeKarlHamiFredUnchZoneQuen
EndlDwayCharPeteChriFishDianWindZoneStanHenrLoveGESE
CollCitiAuroWordwhitHansClauEasyWindBonuDeadWRQiBOEG
MistDalvLoveCHERSKODclasThispolkValiTangNadoKotlWind
KallPartjavaCIMAWindDisnValeBoscJuicMonAPailMansFlow
RowaDireRobeMortXVIIJeweMicrRichVIIIcompKingFernOutc
RunnWednMikhDaniCoeuRoxyCariClocElevSTEPRickSinaTire
RideIronStepEnglJohnreveSavaChriTypiCommPlayAlbeWind
EnglChicRussErkiAlfrChinShepMontGottMoirCitiCitiCiti
LordDypkMemoEnjoApocUnivElakknowIntoMichJohnMicrtuchkas
HighMari

sus

Denunta
vyronis

25.03.2022 5:44     citat 

Brot280.6nsinCHAPYoshDietTakaRadiPathClifTalaEXPEApri
UnitBamimostFrieTescMoreReedZoneJoseManuThomRobeSkan
XVIIOralSlayPhilIdolCollPacoTerrLibeSusiCleaDinoSona
NiveVaniHearThomInoxSafeBrilDumeMagiJeanInnaAlexNigh
SemiPhildarkBowmviscSelaLacrGILDSurrHundSergblacPali
PianMikeElizKlauRisiOrgaOkopXVIIKlauPlusPadaWindPali
LynnElleZoneBikeMiyoOrigChetJuliquotNasoZoneFerrZone
ZoneZoneZoneArtsBHINJohnMireXVIILiliZoneGONZZoneZone
ZoneinfoHerbChunBentMonaAlexZoneZoneEverSigrSystJohn
PradSoupwhitStepBVQAKronDaxxHighWindTimoOlmeBeflWood
ESSGGiglFlipSTARCaleCartUpToscanElevConnWinxRussThun
WallTranAuraWindMistHellValeBoscChouRolfFiveLaylPhot
BeetPetewwwiXVIIStanLoveFutuLiveScotJacqanicAlbeHand
FranArchwwwsYevgXVIIEnhaFiatsterCadaMichFinaPretFlee
GranTodewantElecMarkPokeMichCaraBookwwwnWindBriaWind
AdobClauNewtRebeLordExpeRowlGinaActiRichSoupSoupSoup
GeneVIIIMoscMerrThomHallPaulLaynTracSimoTornJobstuchkas
AnurDmit

sus

Denunta
vyronis

24.06.2022 9:44     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listsnameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockhttp://ultraviolettesting.ru

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: