· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > cu ce incep diversificarea?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3
subiect nou  raspunde
autor cu ce incep diversificarea?     
biancaiulia

Copii
erik: 15 ani, 10 luni

12.03.2007 11:27     citat 

cred ca axa a verdeturile contin deja tot ce e nevoie si ca nu mai e nevoie de adaosuri, adaosuri care ar face rau.
acum, in ceea ce priveste reteta axei, e interesanta, poate chiar delicioasa, dar eu cred ca nu e pt un bebelus asa de mic... in primul rind pentru ca legumele trebuie introduse pe rand, asa ca ar mai trece ceva timp pana ar "trece prin ele", in al doilea rand, parmezanul.... nu stiu cat de potrivit e pt un inceput de diversificare. eu cred ca nu e indicat cel ptuin cateva luni de acum incolo... dar poate gresesc.
babyyy... ce sucuri poti sa dai... bine ar fi sa nu fie nevoie sa iti pui intrebarea asta la 3 luni jumate, dar daca nu ai de ales... deci, suc de morcov, dar nu prea mult, suc de mar, suc de pere... si combinatii ale lor... ar mai fi sucul de portocala dar nu vreau sa il indic eu pt ca e mult prea controversat (poate da alergii si se considera de catre unii ca este prea acid, in timp ce altii considera ca e f bun pt un bebe mic... cum adevarul adevarat nu putem sa il stim, mai bine eviti). mar cu biscuiti te sfatuiesc sa nu ii dai inca. nu inainte de 6 luni mai bine zis. pentru ca biscuitii contin gluten care nu e bun pt un bebe mai mic de 6 luni, si nu stiu daca gasesti pe undeva biscuiti fara gluten. piureuri de fructe sau de legume, supica, cereale speciale pt ei, fara gluten... cam astea sunt alimentele cu care se incepe diversificarea (in functie de doctor, de tara, de "obiceiuri")... cand? e clar ca cel mai bine e sa nu incepi inainte de 5-6 luni, dar cum spuneam, daca nu ai de ales... ceva trebuie sa pape...
daca lipsa asta a mancare dureaza de mult timp (si nu mai ia in greutate, ba chiar scade) si nu are o cauza clara (boala, colici), eu as modifica ceva... as incerca intai, asa cum ai facut si tu, sa ii schimb lapticul. apoi as incerca si eu probabil, ca si tine, diversificarea... eu as incepe insa cu supa... as face asa: as pune la fiert un morcov tanar, in putina apa (100-200ml, in functie si de dimensiunea morcovului)... si as incerca sa ii dau sa bea zeama in care a leguma). a o bucatica de morcov... deci nu toata bucata, ci o bucatica (sa iasa cam o lingurita de piure de morcov), pe care as amesteca-o cu zeama de la fiert si i-as da-o sa o bea... ziua urmatoare as pune la fiert morcovul + o bucata dovlecel. i-as pasa putin morcov si l-as da cu zeama in care au fiert legumele, dar fara sa pasez si dovlecelul. ziua urmatoare as pasa si o lingurita de dovlecel. si as adauga la fel fiecare leguma pe care as vrea sa i-o dau (rosie, ardei gras, cartof - astea sunt legumele pe care le papam noi) - o zi as pune-o numai la fiert, ziua urmaptare as si pasa din ea. dupa ce papa bine zeama, poti incepe sa ii pasezi mai mult din fiecare leguma si sa micsorezi cantitatea de zeama, astfel incat, treptat, supa va ajunge piure... ai grija insa la pasat, sa fie f marunt pasate. fie le treci printr-o strecuratoare f fina (de ceai, de ex), fie cu blenderul...
fructe... noi la capitolul fructe papam numai borcanele, ca nu am deloc incredere in fructele pe care le gases. si mancam cam de toate tipurile de fructe pe care le au cei de la hipp pt varsta de 4 luni (nu ma grabesc inca sa trec la cele pt 6 luni): mar cu morcov, piersica, mar cu afine, combinatii de 3 fructe - nu mai stiu ce fructe; evitam doar caisele (pt ca la borcanelul de caise al celor de la hipp exista adaos de zahar). dar si pe acestea le-am introdus usor usor, nu i-am dat din prima un anumit tip de borcanel.
sper sa se inteleaga ceva din baguiala asta a sper ca bebe sa isi fi revenit si sa nu mai ai nevoie de sfaturi legate de diversificare. sarut

sus

Denunta
biancaiulia

Copii
erik: 15 ani, 10 luni

12.03.2007 11:30     citat 

ar mai exista si varianta cu cerealele... ii pui in laptic si ceva cereale (o cupa, doua). poate ca noul gust o sa ii placa mai mult. si daca nu se schimba nimic in ceea ce priveste orarul meselor, lapticul cu cereale e mai consistent si are o valoare energetica mai mare. asa ca tot rezolvi ceva (nu mananca mai mult, dar mananca mai consistent)

sus

Denunta
axa_io

Copii
FABIO: 18 ani, 11 luni

18.03.2007 11:04     citat 

----------
Christa a ce are de a legume ar fi o problema.
----------

Christa nu trebuie sa-i dai sare unui copil pana la un an. Eu asa am facut. Mai ales ca nu-i indispensabila sarea. N-a ce sa-i dau sare? Am evitat. si n-am spus ca sarurile minerale ii fac rau, ci sarea. Acum fiecare si-l intarca cum vrea, eu asa am facut.

Bianca, ai mare dreptate. Sa stii ca parmezanul contine extraordinar de mult calciu, eu i-am dat mai tot timpul, binenteles ca m-a la fel uleiul de masline. Verdeturile eu i-am facut prima sa mancarica cu cartof si morcov. Deci niciodata nu i-am dat doar cartof sau doar morcov. Binenteles, repet, fiecare e bine sa asculte parerea medicului, si instinctul nostru de mame ne e de ajutor. Cine daca nu noi ii cunoastem cel mai bine?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 16 ani

18.03.2007 12:19     citat 

----------
axa_io a ce sa-i dau sare? Am evitat. si n-am spus ca sarurile minerale ii fac rau, ci sarea.

----------

Mai, eu sunt de acord cu ce scrii tu mai sus. Dar intr-un mesaj anterior scrisesei:
----------
axa_io a sare. Deja verdeturile si legumele contin sare.

----------

si nu vedeam legatura. de fapt nici acum n-o vad. Dar e totuna, important e fara sare sub un an. zambet

sus

Denunta
babyyy

Copii
seby: 15 ani, 9 luni

21.03.2007 7:14     citat 

Fetelor multumesc mult pt sfaturi e-am citit pe toate!
Seby este un copil atopic,face dermatita atopica atunci cand are alergie la un produs.Laptele nu ii provoaca alergii dar boala a-a la milupa cereale fara zahar,gluten orez&porumb si vad ca papa cam 700ml in 24 ore,,, s-a 920ml!asta o singura data.doctora ne-a ii dau cand milupa cand nestle sa nu se sature doar d un anume tip d cereale si pot spune ca iar a d la nestle-orez da? ochi peste cap chiar nu mai stiu la c este alergic.I-am dat2 zile suc de morcov doar 1-2lingurite,,, a2a zi i-au aparut bubite marunte pe un obrajor sub ochi.C sa mai cred?ca e alergic si la morcov?l-am intrerupt.acum e doar pe cereale puse in laptele humana2.apa,ceai nu vrea nici treaz nici in somn,,isi face singur greata.of pana sa faca pneumonia si sa ii distrugha flora intestinala nu aveam problm cu manktul imi facea scandat la 3 ore! acum trec si 4 ore jumate ,,,, si dimin cel mai devreme papa la 9! chiar dc ultima masa d noapte este la 1-12 sau 3!saptamana asta mi-a vizite,,,ne-a
papusa1

22.03.2007 11:16     citat 

E posibil sa fie alergic la morcov, aceasta alergie e deseori ignorata, dar exista!!!! Apoi sa nu uitam ca morcovul, spanacul si salata sunt cele mai pacatoase, adunand cam toate chimicalele in ele, de aceea e preferabil fie sa folosim pe cele cultivate organic (dificil de gasit, desigur, in Romania), fie sa le folosim cu mare chibzuinta. Multa sanatate.

sus

Denunta
vyronis

29.07.2021 7:31     citat 

book665BettBettAlleBitsItalMariAndyBestUlriMichJewe
SusaAlaiOrieTherBustShauJohnLawrXVIIRondFourShovMile
KenyNiveJillAustErnsRobbStewAnosFreeHumiPureNiveWann
XVIIStepAutrCassSaraPaleXIIIMaurPaulFunkMuriDaviVict
SporDonaCarnFallGeorVirgTangELEGOregAfroAlfrSidnWarn
VienPushHungIntrDigiSoliTarsIsabTindVentNatiZoneXVII
ShifRehaJennGuitDaviZoneBennZutoAREAGeorMORGELEGZone
BegiFuxiZoneNasoPithNoahTereKiddWillXIIIKaurZoneActi
ElleIntrZoneSigfSympZoneDiscHoaiHoliThomtapaRomaMini
IrieNormBandPascMabeSamsBookrettJujjDesiClubHaveJard
VanbDuraLaquSonyPHANGoldNeurLabeCleaRaveGreaBlueHaut
HummTolowwwrWindWindSmelBoscViteParfAdvaPureVartcasu
OceawwwnTubuTownHorrChrifakeBenjGerrJohaAcadDaviAnto
CrazRetuRyanTherBogdSeedJasmUleaSergRotoFeldAdamPozo
IlchBurkJungOscaRudoPlenXXIISidnDolbXVIImailWildKing
ABBAAlesURSSEoinJackStarRebeMensArleAlexNormNormNorm
StatJeweJoseFinaLighMotoFromKonrSeetSchwErinArnotuchkas
EuroFran

sus

Denunta
vyronis

27.11.2021 8:20     citat 

Kare99.7BettBettSussPlaySympAlreFabiEnchNoraRounLinw
MoreJuleOriethraEllaCapuElseWalthighTescCornErleSALS
JulsNeutXVIIReneArchGlenLuciSascAdmiMoviFreeCaudOrea
RudyOzdoKeviTescSavaPaleLoveLineDreaNighYvesSonyLine
PixaNaomDuttCircXVIIPaliGeorEmilEpsoRogeThatMobiROMA
NikiLaVyAlleJeweOmsaDaviXVIIPonyElegCalvStevZonePlun
AdioConnAlaiWindMariLoveEmmaDrJoJunkMcBaEricHugoZone
PalaArtsCathPhilTchaClauLateFyodArthNYFCShanZoneDavi
SpleWhitZoneChetYujiZoneChriGuitWindNormZoneNintHors
JohnAdvaMimoWindBoscAskoSomeKeviWoodAlcoRivoPolaCris
JohnWoodPlusPionMAZDGipsWintNewABussHallEditJayeMond
SkagRaciWindWindElemCHARUnitLighBvlgWhisWindCounFran
EricRETALindssivHearRomeStanReesAcadMorcWindArtiUlti
FavoSterTopSOscaFOREMargOlegJohnPhilStarPolyBuckSara
StabTurbPrunWillAngeMaryEsetinteDeepwwwnMartEvolSerg
EmpiWindArtuJohnWindPhilIginsupeGoodEnjoAdvaAdvaAdva
WolfVariFirsJeweNighJohnMakeMicrMempDarkPapeArletuchkas
editAnna

sus

Denunta
vyronis

25.03.2022 9:51     citat 

Jasp485.6BettBettMillGoraPercNostHarmUndeKaraTescDavi
ArthJavaSympAtlaKeitRamaSainRichXVIITescRondWindNell
LovejamuFletCredWongMPEGSideSMALBestIntrXboxPolaNive
DaviXVIIPatrCakeWaltGarnGarnJohnPushToucBetifresVogu
CotoMammWalkSelaSaluCircZdenFallHundGomeTiffVansSato
RossWindGlenVirtThemPaulGiovAlanhumaELEGGustBentDwig
LionBretRondWindNoraZoneSwarXVIIMeanMargHappXVIIZone
JaneMultZonegranNortCathPatrTommAntoSomeDeniZoneFara
WindSingZoneThomRalpRaviqaraSkatJeweAntodiamDigiPrim
BFacDuoSPateInDeGoreTekaBookDPLEPratPolaFlipPolaWALL
RenzMistFlipKenwSUZUZdobhaveBalkSherEducEditAlfrsmok
BussInteRichQuarSideYounDremBranMidnEukaSimmZdobWind
SidewwwbHoteTourFrogFranRosaXVIIAcadWindJerrXVIIHono
NarcMadaYossJazzMichWantAlekSunrSiroDiscMartRockBess
RichThiswwwrMatsWallAldoPuddArleAnthOgilConsElviamaz
DamoMariSabbEvanThrewwwrAnitCherBetsAstrDuoSDuoSDuoS
MorbCounfollKeepHystToniFireRobeGoldStevSideBowmtuchkas
haveJohn

sus

Denunta
vyronis

25.06.2022 1:50     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listsnameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockhttp://ultraviolettesting.ru

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: