· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Educatie > in ce masura jucarii?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor in ce masura jucarii?     
getuleana

Copii
Petean Sara: 18 ani

30.07.2005 3:46   in ce masura jucarii?  citat 

Voi in ce masura cumparati jucarii ?Eu una am cumparat ,unele cu folos ,altele nu ...stiu ca ajuta in dezvoltarea educationala dar poate nu "merita "prea multe ,am cumparat si poate asa o sa fac mai tot tpul pentru ca "imi plac si mie" jenat intodeauna mi-au placut ,ma jucam mult in copilarie si era "o lume a incanta:de la jucarii simple pana la carti de colorat,casete muzica sau dvd ...poate ar trebui si o masura , totusi,nu?numai bine ! sarut sarut sarut

sus

Denunta
Cora

31.07.2005 12:02     citat 

pe site este si un articol cu jucarii recomandate pe virsta:
JUCARIILE RECOMANDATE de LA 0 LA 6 ANI

eu le prefer pe cele usoare, clasice: cuburi de plastic sau de burete, zanganitori frumos colorate, jucarii cu butoane colorate si cu sunete diverse, maimutzoaie de cauciuc bune de ros, carticele de pinza sau plastic etc. Nu-s pt. jucarii prea sofisticate si scumpe, electronice, la mai putin de 1-2 ani... copilul va prefera tot o cutie goala de iaurt sau o lingura de lemn, sau capace... rad , asa ca pacat de investitie.

sus

Denunta
Nisreen

Copii
Mihai Alexandru: 21 ani
Sarah Elisa: 14 ani, 6 luni

31.07.2005 5:48     citat 

Nu stiu daca exista o masura in a la oameni mari trag cu ochiul ). Eu i-am tot facut pe plac baietelului meu si de fiecare data cand am iesit prin magazine, am cumparat cate ceva; dupa doua zile erau gata... asta in cazurile fericite ca-ci de regula rezista cam 3, 4 ore. Asa ca gata, m-am lecuit. Mai rarut ca-i mai dragut! si cand hotarasc sa ii mai iau ceva, incerc sa-l fac sa inteleaga ca a observatie,atentie,gandire,dar si ptr dexteritate.
copiii prefera lucrurile simple(un tren din cuburi de lemn unuia electric),pe care sa le poata asambla,modifica.le dezvolta creativitatea si abilitatea de a lucruri f bune la preturi rezonabile.
de multe ori si copiii f mici au preferinte.al meu prefera jucariile de plus muzicala,pianele.nu-l atrage spre ex. un volan care face ca salvarea...dar cunosc si copii care nu le suporta.poti observa.si nu cumpara ca sa cumperi

sus

Denunta
mondragona

Copii
Adrian: 18 ani, 7 luni
Maria Teodora: 16 ani, 11 luni

02.08.2005 2:06     citat 

Dupa parerea mea jucariile reprezinta primul contact al copiilor cu lumea inconjuratoare.Dar trebuie avut in vedere si modul in care i se face cunuscuta copiilor lumea.Eu,nu sunt de acord cu roboteii,cu pistoale sau cu monstrii aceia din cauciuc.Nici macar pentru baietei!Poate exagerez....

sus

Denunta
ligiaG

Copii
stefan rares: 17 ani, 9 luni

11.08.2005 2:11     citat 

nici eu nu-mi inchipui jocul cu monstri.
ma gandeam ca ,daca ii arati altceva, copilul nu va dori monstrii,sabii...
rares prefera acum jucariile muzicale si eu ma amagesc ca asa va fi mereu.totusi cum a jucarii specifice varstei ,evitand monstruozitatile

sus

Denunta
clepsidra

11.08.2005 2:34     citat 

----------
mondragona a modul in care i se face cunuscuta copiilor lumea.Eu,nu sunt de acord cu roboteii,cu pistoale sau cu monstrii aceia din cauciuc.Nici macar pentru baietei!Poate exagerez....
----------

sa stii ca nu sunt exagerate de loc opiniile tale, sunt identice cu ale mele si vad ca sunt si a