· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > nu stiu cum sa fac sa iasa bine!!!!!!!!!!
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor nu stiu cum sa fac sa iasa bine!!!!!!!!!!     
carlachican

Copii
Iannis: 17 ani, 10 luni

30.05.2008 5:34   nu stiu cum sa fac sa iasa bine!!!!!!!!!!  citat 

buna! ma numesc carla si am o problema cu fiul mue iannis care are 3 ani si 9 lui. este foarte incapatanat, nu ma sculta, vrea sa faca numai ce vrea el, sa i se dea numai ce vrea el, face crize........urla, plange rau, tipa, da cu usile, arunca cu ce are in mana, decat pe sotul meu il mai stie de frica dar exista cazuri ca si atunci sa faca urat si sa aiba nervi.la plimbare, in vizita, acasa oriune.el il mai atinge si in urma la asta se cearta si cu mine ca spune ca numai eu sunt vinovata, nu mai vb cu niciunul dintre noi si ameninta cu temir ce...nu mai stiu ce sa fac sa nu mai am plroblemele aste cu fiul meu si implicit cu sotul. cum sa imi fac copilul sa asculte si sa nu mai vb cu autoritate.....ajutati-ma daca puteti.

sus

Denunta
carlachican

Copii
Iannis: 17 ani, 10 luni

30.05.2008 5:37   nervi  citat 

e posibil sa aiba nervi la aproape 4 ani...........trebuie sa fac ceva sa il schimb dar ce?! am incercat mai multe metode dar,...............de exemplu se joaca numai cu scule si daca nu ii dai face crize iar, si daca ne ducem undeva cere scule si daca nu i se da iar urla. daca nu faci ce zice el...........criza iar! ce sa ii fac? ce?

sus

Denunta
natalya_2014

Copii
Robert Cristian: 15 ani, 2 luni

30.05.2008 8:45     citat 

eu nu am trecut niciodata prin asa ceva , sper ca Robi sa nu faca din astea .... dar cred ca cel mai bine e sa nu-i mai faci toate vrerile , incearca sa-i distragi atentia cu diferite lucurri pe care tu le agrezi ca el sa se joace... important e sa nu cedezi plansetelor lui si santajului (si-a la voi)

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

30.05.2008 9:06     citat 

Eu, dimpotriva, as spune sa schimbi putin abordarea, modalitate de a vedere fara a pe al lui. Dar tie ti-ar conveni sa nu ti se respecte opinia? Nu-i asa ca ti-ar fierbe si tie sangele si ai reactiona? Asa si copilului, iar pentru ca nu stie inca cum sa reactioneze impunerilor externe, tipa, se tranteste, loveste. Parerea mea e sa te apleci la nivelul lui si sa-i intelegi alegerile si dorintele. Ceea ce vrea e atat de deranjant pentru cei din jur sau pentru el? Ii pune viata in pericol? de ce nu vrei sa-i dai scule sa se joace? Sunt ascutite, taioase sau nu vrei sa i le dai tu asa, ca esti mama lui?
Am si eu un baietel de 4 ani, cu foarte multa personalitate. ma izbesc si eu de tipete, icneli, pumni aruncati ici-colo din partea lui zambet . Nu esti singura, multe mamici au astfel de copii. zambet Ideea e ca-l ascult si inteleg frustrarile lui, negociez cu el acolo unde se poate, mai las eu de la mine, mai lasa el, ma mai pacaleste el(adica ma las pacalita), mai reusesc si eu sa obtin ce vreau, dar ne armonizam in mare masura poate in primul rand pentru ca inteleg de ce tipa cand tipa. Copiii n-au diplomatia noastra, din fericire. zambet de aia tipa, si mai bine ca tipa decat sa tina in ei si sa-si ascunda furia.

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

30.05.2008 9:14   Re: nu stiu cum sa fac sa iasa bine!!!!!!!!!!  citat 

----------
carlachican a frica dar exista cazuri ca si atunci sa faca urat si sa aiba nervi.
----------

Nu inteleg de ce vreti sa saditi frica in sufletul lui, e copilul vostru, cum sa-i fie frica de tatal lui? Cu ce scop? Crezi ca daca-l bate il va domoli? Dimpotriva, ii va sadi ura si incrancenare. Faceti cum vreti, dar ganditi-va ca nu va doriti totusi sa aveti un copil timorat si nici nu-i veti corecta atitudinea prin bataie, cearta, urecheli. Faceti un pariu cu voi insiva si incercati sa aveti cea mai blanda atitudine fata de el si sa-l intelegeti in urmatoarele 2 saptamani, si analizati schimbarile care se produc in comportamentul lui, care cu siguranta vor fi pozitive. Mult succes va doresc! sarut

sus

Denunta
Violletta

Copii
Sofia Clara: 15 ani, 10 luni

30.05.2008 11:26   Re: nervi  citat 

----------
carlachican a exemplu se joaca numai cu scule si daca nu ii dai face crize iar, si daca ne ducem undeva cere scule si daca nu i se da iar urla. daca nu faci ce zice el...........criza iar! ce sa ii fac? ce?
----------

Carla, daca el prefera sa se joace cu anumite obiecte ce sunt inca periculoase pt el ii poti cumpara jucarii care sa le substituie. Sunt astfel de jucarii cum ar fi trusa de scule, chiar ciocan jucarie dintr-un material f usor, pe langa ca sunt atractive ii poti spune ca sunt ale lui personale ca sa fie mandru de ele si sa le accepte. I le poti da si cand pleci cu el in vizita, copiii au de obicei o jucarie preferata care o iau cu ei peste tot.
Aceasta ar fi o solutie privind sculele zambet
Poate intr-un alt mod poti gandi lucrurile si pentru solutionarea altor motive ale nervozitatii lui.
Majoritatea copiilor se incapataneaza si doresc lucrurile care le sunt interzise sau au stari de nervozitate. Noi trebuie sa gasim metode optime sa nu ne molipsim de nervozitatea lor. zambet

sus

Denunta
papusa1

31.05.2008 3:37     citat 

Carla,
Pasul numarul unu: in fata copilului parintii (in general, adultii implicati in cresterea si educarea lui) nu se cearta, nu se invinovatesc, nu se acuza reciproc, ei trebuie sa fie pe aceeasi lungime de unda, nu trebuie sa existe vinovati, iar copilul nu trebuie sa perceapa asperitati si neconcordante sau chiar contraste. Deci: de discutat pe indelete cu tatal copilului.
Pasul numarul doi: de gasit o strategie prin care copilul este ajutat sa se calmeze: el, in primul rand, este victima unor sentimente, dorinte, nevoi de multe ori opuse pe care, la aceasta varsta, nu stie sa le gestioneze, de aici aceasta furie si descarcare nervoasa pe obiectele sau persoanele din jur. Deoarece lucrurile par sa fi ajuns cam departe, as sugera (dar mai exista si alte modalitati, fireste) ca in momentele de violenta si agresivitate, daca nu va descurcati altfel, sa-l cuprindeti ferm (dar cu blandete in acelasi timp) in brate, venind din spatele lui, pentru a exasperare, vorbindu-i calm, aproape soptit, incercand totusi sa-i acoperiti urletele. Va dura nitel, la inceput, dar va incepe sa se calmeze. Repet, gestul acesta nu trebuie sa fie facut cu violenta, ci fermitate numai. Trebuie sa-i vorbiti neincetat, cu dragoste, iar nu sa insiruiti o lista de negatii si interdictii, sa-i repetati ca-i intelegeti frustrarea si ca aveti nevoie sa va vorbeasca si el, la randu-i calm, sa isi explice dorintele. In timp, veti vedea ca se va linisti tot mai repede, iar crizele se vor rari: secretul este deci comunicarea: copilul trebuie invatat sa-si verbalizeze necesitatile, aratandu-i-se ca numai astfel, atunci cand e posibil, poate obtine ce vrea.
Multa rabdare si succes!

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 18 ani, 3 luni

04.06.2008 6:44     citat 

rad rad rad

cunosc! cunooooosc! dar stii care-i faza? trebuie sa aiba si el un punct slab, e musai! ori desenele animate, ori iesitul in parc, ori inghetata, ori ceva, trebuie sa fie. si atunci invata-l cum e cu plata si rasplata. te porti frumos, ma port frumos. ma ameninti, te amenint. faci urat, eee, atunci nu-i bai, te iau d.o aripa, mergi mumos la tine-n camera si inchide usa. cand termini de urlat, mai discutam. a asez aici pe pat si ma uit la tine cum strangi. si daca nu strangi, ai incurcat-o rau de tot. si dupa ce ai strans si ai terminat cu crizele de nervi, atunci ne asezam turceste pe covor si vorbim ca oamenii sa pricep si eu si tu care a mai tine la fix si "numar pana la 3, daca la 3 nß-ai facut cutare si cutare, atunci se intampla cutare si cutare". la 3 deja se "executa", cu ragnete si tipete, mi-e egal, dar ma asculta.

si minunea mea are faze din astea de crize de personalitate. da nu dureaza mult, 1-2 saptamani (pt mine parca-s 1000 de ani, da ma rog, cui ii pasa...) si dupa aia e liniste. chestia e ca la varsta asta deja trebuie sa incepi sa fii cu adevarat autoritar (nu sever sau absurd) si sa te tii tare.

trece! (eu am albit aproape de tot, dar avem vopsea buna! rad )

sus

Denunta
vyronis

03.05.2021 3:14     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta
vyronis

02.08.2021 10:59     citat 

ABRI200.7PERFCHAPAmplJeanJasiDeanGeorFinaSileRobeDeko
FredJackTeskGuevLouiTescHerbMarcLeigCherSamuTescTesc
VirtSibeXVIIickePlacJoneMichTodaCoccVIIICreoBabaTric
RobeCreoXVIICaroJohnDropFredConsAdriOttoStouPushHist
LineGeorFallEntebrowFillTchaMacbRapaMcKiConnXVIINiki
LuchPushKingJohnJohnPowethesCharJohnTereErosRegiSome
RighMalcMiyoPaliOscaZoneSeptIngePinkShakHappMandZone
DentZoneZoneMartZoneZoneEmilDonaMatiOetkBradZoneGPRS
XVIINokiZonePrinWindZoneHarrGuitLoliZoneZoneLynnBron
USSRAlarDAXXThisMielSamsNaruGonnBookBookBeacDaviRose
LondBKWISelkHEYNARAGExcewideSkaMSnelApexEducSingBeac
LEGOWISEMicrLavaNATOLegoBoscSterBvlgAdvaWindPERSfirs
SimoLaurMartJimmLoveXVIIprogJorgAlfrOskayearHenrAcad
EtieVictOZONBogdXIIIIkteLiveBonuEnteBURLCindAZULJohn
mustGinaMarkDaviMichMaryBudeGoldDrWeCIMAWindFredAusr
OttoPLUSJeffAlasYorkDaviWileJobsPearRichAlarAlarAlar
wwwmTracSoulwwwdHellSpelDESTRobePrefStevMariJohntuchkas
LemuJaco

sus

Denunta
vyronis

02.12.2021 1:19     citat 

Worl212.6ThomCHAPRaelXVIIBertHighRickLadyGranBlacDiet
UndeamusMetaCeruFlorMoreDannSympViolGeecNortMoreCyli
TescDaviNadiJackMidnKariDeepTeteCowbMichXboxKissMine
MihaLondJaniCarlFreuRainAlicDaysRobeLiveAlexSnowEngl
JeweSaufFallMariKrisStefEricELEGTintDirtJohnFranSela
MartStanGustJohnLionCallDashStepJohaSileCoopBentChar
WindKissMiyoSelaTempZoneArthHiroSileElasRusiSpliZone
LionZoneZoneArtsZoneZoneJeanStewZoneBootDeniZoneGust
ZoneSamsZoneSTALBradZoneElipVitaWindZoneMarcDalvGell
RoseFlasHDMIRockElecAskoLIVEArisspirBookChicLoveLeif
BullDidnEscoSTARTOYOClauMossSkaPMultValiTrefBlanSony
toucLEGOMakemailMicrHeatDremChouPlayWhisWindYourAdva
NuitXXIINeveSanjLinuRalpRobeRichZiglBlueJohnAlbrFyod
AcadCharEdwaBogdClaiSingSergPatrMPEGPrelPeteTracSarc
VictPinkCharNeleDianWindJeweRobeThunFranIncoJeroOrde
SturMarvRichEdgaIcedEnglLucyRadiDeutEoinFlasFlasFlas
AnatJackBeebCallMichWillThisLewiMaplRichFranSlowtuchkas
EnglAstr

sus

Denunta
vyronis

30.03.2022 3:54     citat 

Lect172.8BettObjeImmaIrenPetefaisMaheDeuxSeymlivrRond
HitsFrieIsisTakaFishStorEnteEchtKeenPensChisWilhTesc
TamrMiguJuniLatiGeorWistWillAlisXIIILadyAntoGillSyos
MakiCamaPatrSkinPoveOreaTracGarnNapoAnneManhEvelTras
WindArthFallMakesilvAiloPhilFallGregUlriTonyCartPrat
XVIIwwwnAmarTaikTheyDiamSelaErosFiskAndrDaviGeorXVII
WindXIIIZoneXVIIZoneLeonLeonJaroWallHarlZoneReviZone
TerrZoneSinfBeerXVIIAlanWickMontAlfrZoneLiseZoneHolk
MajoRazaZoneMakiMaigZoneDonaFranMagnZoneHappDigiInte
TiffHarmStiewwwgVestKronOrigSonyBookRobeWindPolaMist
AlloWoodTexaPHARMITSauthDjVuWaveValiRenoDootPublBaku
ToyoJazzDaviMathSaleNeilDeLoClorLoveRoyaWindRobeLigh
GeraBirgThisMultSpliBuenFranAcadPierDrewFranEmilVIII
XVIIPhedRoseFridGaliLiftGreaLiveComeKenjFeldJacqBuil
NeilRonyMichXVIIBarrParaTearorigXXXIScenRobiRobeROSB
WinxLeveURSSPaylDolmJaniMicrPsycKeinGenuHarmHarmHarm
PoweAriaDharAdarLoveXVIIMusiRainCopyJourJavaGenetuchkas
ElisDire

sus

Denunta
vyronis

29.06.2022 3:24     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listsnameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockhttp://ultraviolettesting.ru

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: