· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Imunizare > oparita la vaccin
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor oparita la vaccin     
simona_iassy

Copii
Simina: 16 ani, 4 luni
am nascut deja!

28.01.2007 12:14     citat 

Nu-i problema cu varsta... se da si la copii mai mici doar ca in doza mai mica. si noua ne-a la mamici ca ajuta atunci cand bebeii sunt foarte agitati si nu se odihnesc noaptea. Aici parerile sunt impartite dar in cazuri justificate si doar 3 zile (atat cat bebe sa se odihneasca intr-o perioada mai dificila) nu cred ca e problema.
Problema peritolului s-a la lamaie a noi am patit la fel. Amira se iritase exact pe urma coajei de lamaie, dar destul de putin. I-a n-am lasat-o cu feliuta de lamaie decat 2- 3 ore. Insa partea buna e ca nu a ac. Nu s-a nici nu a eu i-am pus felie de lamaie pe intepatura. si la 2 luni si acum la 4. si nu am avut nici o problema. dar am tinut-o 1 minut maxim 2. am alternat: acum compresa cu apa rece, peste o ora-doua cartof ras si apoi o felie de lamaie.

sus

Denunta
ralus

Copii
anna: 15 ani, 10 luni
mara: 13 ani, 1 luna

01.02.2007 1:26     citat 

Va rog sa judecati putin sfaturile medicilor si decat sa faceti rau, mai bine nu.
Orice rana, chiar si intepatura se poate infecta sau sa reactioneze inflamator, nu puneti nimic, decat compresa sterila cu apa fiarta si racita din vasul in care a stiu ce spun. Va pup si sa ne fie bine micutzii

sus

Denunta
Addina

Copii
Amira Ioana: 16 ani
Sonia Teodora: 12 ani, 8 luni
am nascut deja!

01.02.2007 1:54     citat 

ralus, eu la sfatul medicului am pus lamaie!!!
in nici un caz nu as face cum ma taie pe mine capul acolo unde nu ma pricep!!!
insa cred ca ai si tu dreptate!
sa vedem ce mai facem la vaccinul de la 6 luni!

sus

Denunta
ralus

Copii

01.02.2007 2:19     citat 

scuze, nu vreau sa jignesc pe nimeni, mai ales o mamica suparata din cauza bebicului
incearca sa pui doar compresa sterila, pana seara, sa tii copilul mai lejer imbracat, nu in caldura si sa nu-i faci baik calda in ziua vaccinarii
bafta la 6 luni

sus

Denunta
Addina

Copii
Amira Ioana: 16 ani
Sonia Teodora: 12 ani, 8 luni
am nascut deja!

01.02.2007 2:27     citat 

stai linistita! nu ma supar prea repede, asa! sarut
multumim de sfat! la primele 2 vaccinuri bebita mea a la 6M.

iar cu sfaturile dr.-lor....nici nu stiu ce sa mai zic! sa faci sau sa nu faci cum spun ei??? asta-i intrebarea!

sus

Denunta
ralus

Copii

01.02.2007 3:25     citat 

corect!
bblusa ai observat ca micutzii nostri au aceeasi varsta? a