· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >3-7 ani > problema gradinitei (in SUA)
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor problema gradinitei (in SUA)     
csammy

Copii
MV
EC
am nascut deja!

14.01.2007 7:57   problema gradinitei (in SUA)  citat 

am o fetita de 3 ani si inca una mica de cateva luni.
problema mea este ca sotul nu vrea s-o trimitem pe cea mare la gradinita pt. ca este scump, eu nu muncesc, nu am inca dreptul de munca si apoi o am si pe cea mica care e inca f. mica.
noi suntem in SUA si aici ar trebui sa mearga la pre-school care este destul de scump. el face bani buni, dar avem rata mare la casa si masini si altele.
vreau sa intreb mai mult fetele din america care sunt in situatia mea cum considera ele problema pre-school-ului. deci repet, nu lucrez inca. anul asta imi va veni green cardul, as putea incepe undeva. 2 copii la pre-school si day-care ar costa mai mult decat as castiga eu pt. inceput, dar va trebui sa incept de undeva sa-mi capat experienta. lumea imi zice sa deschis acasa day-care, dar deja fac fata cu ai mei, nu as rezista sa stau numai intre copii toata ziua.
pe sot nu am cum sa-l conving cu vorba buna, el are gandirea lui si nu i-o pot schimba. ce pot face este efectiv sa insist pana se satura de mine. eu vreau s-o trimit part time, 2-3 zile pe saptamana, dar si asta ar fi 300$ pe luna.
eu ma lupt cu mentalitatea lui: eu stau acasa, eu trebuie sa am grija de casa si de copii, altfel sa ma duc sa muncesc daca vreau gradinita.

ce credeti voi de treaba asta?

sammy

sus

Denunta
danas

16.01.2007 5:00     citat 

Csammy, bucura-te de fetitele tale!
Te vei satura de munca in America si serviciul pe care il ai tu acum ( fetele) e destul.
Nu stiu in ce stat esti, dar la mine in ma , la public school ,pre-school-ul este gratis.
Cred ca fetita ta "nu se califica" pentru pre-school, datorita varstei.
de aceeasi problema m-am lovit si eu: Robert a asteptare pentru pre-school, aveau prioritate copiii care aveau deja 4 ani.
Situatia mea a am fost nevoita sa-l pun in private school.
Cred ca ar fi bine ( doar o parere) sa astepti sa implineasca 4 ani si apoi sa o pui in pre-school ( ceea ce spui tu , $300/luna, pare a day-care).
Sus moralul!

sus

Denunta
Catalinusa

Copii
CATALINA SERCARU

16.01.2007 6:51     citat 

Fetelor v-am urmarit discutiile referitoare la pre-school sau Kindergarden .si eu sunt in SUA, mai exact in New York si sunt in aceeasi postura de a mult ti-ai dorii sa mearga la genul acesta de scoala.
Fetita mea care are 5 anisori si ii este foarte bine acolo.
si noi vrem sa o dam la o scoala privata dar pentru primii pasi nu este nimic rau, daca cauti o schoala curata si intr-un cartier mai bun.
Oricum contactul cu restul de copii este f. important.
si eu stau acasa si asi fii putut sa o tin si pe ea fiind singurul copil ,dar...este mai bine ptr ea cateva ore in contact cu alti copii,in colectivitate.

Va salut

sus

Denunta
csammy

Copii
MV
EC
am nascut deja!

18.01.2007 7:27     citat 

eu sunt in California si aici pre-schoolul este private peste tot. eu nu vreau sa merg neaparat la munca, sunt mai multe probleme aici. sotul vrea sa merg la munca caci considera ca stau acasa si nu fac nimic. asa ca trebuie sa merg la munca ca sa nu mai fie tensiune in casa. as prefera sa stau acasa pan acresc fetele mai mari daca mi-ar fi apreciata munca si nu m-as chinui atata cu curatenie in casa etc etc. sunt zile intregi in care nu am timp de fete pt. ca trebuie sa gatesc, sa fac curat etc. am o casa enorma si daca sotul mi-ar aprecia munca si nu ar avea atata pretentii ar fi altfel.

in Ca preturile sunt enorme daca vrei day care full time, cam 800 pe luna. 300 pe luna ar fi de 2 ori pe sapt cateva ore pe zi. este enorm de scump aici.

sus

Denunta
daniluca

19.01.2007 12:36     citat 

Eu am stat acasa cu amandoi copiii insa pe ALexa am pus-o in daycare de la 2 ani....nu pentru mine ci pentru ea....sa interactioneze cu alti copii ...mergea cateva ore pe zi doua zile pe saptamana....
Dar un sfat sa te poti descurca este sa renunti putin la stres, si sa gandesti asa...sunt mamici cu 3, 4 si 5 copii casa si restul si se descurca...cum? Organizare!
Cand ai casa mare stii ce faci? In primul rand restrictionezi accesul copiilor...ei nu trebuie sa intre prin toata casa...pune porti la dormitorul tau, sufragerie...si ma rog unde crezi tu....atunci se pastreaza si curat...sotul banuiesc ca vine tarziu deci prea mult timp sa faca dezastru nu are....
Seara cand culci copilasii baga o masina doua de rufe , le scoti in timp ce te uiti la stiri si impachetezi la ele sau le calci....
Apoi exista playgroups....gaseste-ti alte mamici si faceti cu randul la copilasi!
Fetita cea mare poate merge la play-date la o prietena si iei si tu din cand in cand un alt copil...
Plus de asta pentru moralul tau e bine sa ai prietene cu copii....ai cu cine vorbi, copilasii au partener de joaca...
Cel mai important lucru este sa reusesti sa te calmezi si sa nu intri in panica!
Ai bebelus, nu cred ca vrei sa mergi la munca chiar acum....e pacat dupa parerea mea...
Asa ca eu iti urez curaj si sa stii ca nu esti singura....welcome to the club!

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 19 ani, 9 luni
Marcus: 15 ani, 1 luna
Milo: 11 ani, 6 luni

19.01.2007 3:12     citat 

Csammy, mie una mi se pare bine pentru copil sa mearga la preschool, chiar daca tu stai acasa. Nu mi se pare ca educatia copiilor e o chestie la care sa faci economie, si nici nu mi se par mari pretzurile de care vorbesti tu, eu de exemplu am platit si 1,068 pe luna pe daycare full time. Intr-adevar, din toamna daca ma las de serviciu si stau acasa cu bebele care vine si David va merge la preschool pana la amiaza si e mai ieftin, e doar in jur de 200/ luna. Dar nu mi se pare normal sa-l tin acasa numai pentru ca o sa mai am un bebe, n-ar fi corect fata de el. Eu acasa nici nu l-as fi putut invata ce invata la gradi, nici engleza probabil n-ar fi stapanit-o asa de bine si l-as fi aruncat la scoala intre copii care mai vorbesc si alta limba... Cat despre ce zice sotul tau... Poate el cand zice ca vrea sa lucrezi nu prea stie la ce sa se astepte. Io muncesc de 4 ani si-ti spun sincer ca nici pe departe nu ne-am imbogatit din cat castig, dupa ce platesc gradinita si masina crezi ca mai raman cu mare lucru? Iar cand MV o sa mearga la kindergarden, care e cu program maxim pana la 3, da' asta depinde de zona, ca sunt zone unde trebuie sa-i iei de la gradi la 12, cum o sa poti sa lucrezi in cazul asta? Eu sincer spun ca abia astept sa stau acasa sa ma bucur de copii.

sus

Denunta
csammy

Copii
MV
EC
am nascut deja!

19.01.2007 8:41     citat 

eu nu m-as duce sa muncesc acum si stiu ca as castiga putin si abia as plati gradinita si benzina. unde mai pui ca am si pe cea mica.
insa sotul meu (ca de fapt aici este adevarata problema) considera ca daca nu aduc banul in casa nu fac nimic. fac curat, mancare, am grija de copii tot nemultumit este.
ai mei cand vin aici sa ne ajute mereu isi platesc singuri biletul. as vrea sa ii ajut si eu dar daca eu nu castig bani nu am cum. daca as merge la servici si chiar daca as da totul pe gradinita si mici cheltuieli,macar mi-as face experienta si intr-un an as promova si as castiga si bani mai multi.
nu vrea sa o duca pe cea mare la preschool decat cand o sa ma duc eu sa muncesc. problema o sa se repete si cu cea mica.
si vroiam sa vad cum ganditi voi, am auzit multe mamici aici ca nu isi trimit copiii la preschool pt. ca se ocupa ele de ei pana la gradi/scoala.
eu as vrea sa le duc, 2 ore jumate de 2 ori pe saptamana pt. inceput, ceva putin, sa se obisnuiaca si ea ca e prea dependenta de mine.

sus

Denunta
vyronis

04.05.2021 4:50     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listsnameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta
vyronis

04.08.2021 1:00     citat 

mile192.2demoCHAPWhenBrocGramJoseMaryTATTJohnProaTesc
SifrGlenAlanAtlaElseBirtQuinLoveAbraOlgaBianLeslJack
RainSilvDonaDigiProgDizzKonzGiovAsimGeraveliFranWalt
HeadXVIIEpilMagCPoulChriEdwaTeanFashTreaThatDigiBren
JoliCollLarrSelaFredSelaFlowChilUmkaLarsFallWhitSela
SelaXVIIJoanCotoTrasSoulExceSelaCessLafaKybaZoneKurt
MikeHappSonyELEGSwarNBRDZoneOrieSUPERHINKarlCaroJing
GeraArtsJackUrsuZoneZoneStevZoneZoneIntaZoneSociZone
ZoneNokiZoneChetdiamJeanZoneAndrZoneZoneAbouWindSnow
VillNokiHelvAccoIndePhilWarpScouBookFellOlmePrecFlow
RuyaAdriSauvBELLHYUNGreeEditFLACCleaEditTangToyoSilv
WarhVasiWindBateARICJoanDremWherPumaBritBattspecWind
PodrBKWINevelessTrasGardApplXVIIRabiJazzChriDuriLope
RubrHastGeneTaulLulaDamiOkehPianBanoEugeBalcWinnJean
ToscMojoSpotGAAPLawrCanfMathNicoGianRandRoadDaviWind
GeneRobbOmerNortFeuiNintThisHypeInteWaltNokiNokiNoki
AdobJeweGladInteJeweTracJonaMarkAndaMoreDoctXVIItuchkas
MichThis

sus

Denunta
vyronis

03.12.2021 3:43     citat 

Extr205.4TESTCHAPBugsGhiaTechMicrMarkAnneCodeFiskSupe
ImprPatrSieLDjanwildPhilEverXIIIElliTescUnitLangMorp
bodySplaWhitNatuHugoElleCartAlleGrooRoyaismoMichRodr
CleaWindAntoAmarAlanVernCharAutralteBrazChegBarbDepe
NighVashRudyModoDomiElegOmsaIronFallJohaGIUDSelaNiki
RoxyStevMargArktSelmDukemailRoxySmitNickSelaZoneAlta
EricMORGwwwrstylZoneEnteZoneSomeMangFuxiXVIIBlacXVII
WilhArtsXIIIprofWillZoneJeanZonediamKodaZoneToucZone
ZoneJonhMiyoAlexZoneLeslZoneMicrZoneChetDellWindJack
ChriBioVPresBeatFrigSiemBackwwwcBookTimoTimbShakTemi
JaniLermLineValgMAZDXVIIImagDVDRCleaSuprVictGlenCiga
BratVolkWindWindBorkGeofsupeChouCalvPuriCharCollWind
PoliJeweBlueAggrPlayFantGreeKlauAdamMichChinBookWill
VegaThemGiorVerkAdriIkteJacoBobbXVIIBoulAbbaPhilSMOK
GoreSonyLucyGougPhilBratTrefYvesBroofranAlfrRECOEdwa
DylaTricKnowDaniStraXVIILandFranGileLighBioVBioVBioV
LaurPROMAndrSincRobeAtlaToveJesuLandGarrJaneVirgtuchkas
GongAris

sus

Denunta
vyronis

31.03.2022 7:39     citat 

Tris162.9ThomObjeUmesPlayAndrReinPierJameSpliFiskMile
RealTescHowaReleAtlaNinaRaggXVIINorvBaraMichARTERoza
SeemPROMMuraTaftAllaBlacapprGeraSterRobeGreeErleGore
CleaNicoJameGillVideThomAccaJardMagnAmarAmarVoguWils
RaymNeedCircFallJameModoPaulpinkCircMagiSelablacClas
NikiMoodtourCamiTrasDemoMaurBrixKingJameCravRondTrac
JohaIndrFranTraigranArtsSpoiDaviDeadArtsSamuFallXVII
PLAYbodhMaryRondZoneZoneDumpChetZoneElecZoneSheiUmes
ZoneGPSMZoneSeymHeroRickZoneHenrPartZoneWaggBalkLLec
RoyaPCIeSoraJewePatrArisCoreTranBookBookSPORLaveChic
PolaBeatCOMMPROTVOLKDownPhBiChanPersSlinSchiMachViol
MiniFriewwwrKaspSilwJohaKenwViteMorgWhisEricTwilPowe
DonaArthAgatFairAbraReneStraMohaTorsWindKarlXVIIHarr
JeweSympPrusAmalSacrPortLoliBurnLadyFleeBritKiroCome
SuedCaroPoweRussHereDaviStanScotEnglOgilJohnPerhRoge
BugsNeroEricWritJingSheiTimeCherBritRichPCIePCIePCIe
SaliNeroArtgLiveJailWiseHavePollCopyRainOscaAmaztuchkas
ChriJewe

sus

Denunta
vyronis

30.06.2022 4:15     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listsnameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockhttp://ultraviolettesting.ru

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: