· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casnicie, familie > trebuie sa vina soacra
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor trebuie sa vina soacra     
elvisette

03.11.2008 1:30   trebuie sa vina soacra  citat 

plang sau sunt foarte trist Fetelor, va rog un sfat...Va mai spun odata mai pe scurt insa povestea mea si ...soacrei mele...Nu vorbim de un an, nu ne-am vazut deloc tot de un an, motivele sunt ff multe, iata unele dintre ele:
- La inceputul casniciei, intr-o zi cand am fost ff racita, cu febra mare si m-am vaitat ca un om bolnav toata ziua, ea fiind la mine, eu de-abia asteptandu-mi sotul sa vina de la sv, ea nedand deloc pe la mine prin camera sa ma intreba macar daca sunt in stare sa imi fac un ceai sau sa iau o pastila , caci nu eram in stare , aveam febra 39, am auzit-o , cand a la sv, si a in bucatarie, cum ca: offf mama, nu o mai suport pe fata asta!( de ce .. nu stiu probabil pt ca am stat in pat in ziua aia si plangeam , boleam ..de tot felu de dureri:gat , musculare, deh' cum e omu la gripa)...nu stiu..dar de atunci sincer am simtit ca ea nu mai inseamna nimic pt mine si am inceput sa fiu mai morocanoasa, in sensu ca nu o mai bagam in seama cand eram toti membrii familiaei acasa decat daca era cazu, nu o mai ajutam la spalatul vaselor strangerea , punerea meselor festive, etc... ea probabil a intr-o zi, iar s-a lua de nevasta, si de data asta eu am auziu, numa ca acu am intervenit, intreband-o de ce crede cu asa ardoare ca fiul ei nu trebuia sa ma ia de nevasta...Vai ce s-a ca daca stia dinainte ca nu aveam avere nici sotul meu nu se imprietenea cu mine, am uitata sa mentionez ca bunica mea are o vila si ca normal atunci cand m-a cu bunica, a-sa a fapt casa mea , cine stie ce era in capu ei...Am intrebat-o atunci de ce incearca sa bage raca intre mine si sotul meu, mi-a prea mult , ca sunt o prefacuta, i-am zis ca totul se trage de la faza cu : vai mama nu o mai suport pe fata asta, mi-a ce daca a ea la nervi, ce am cu ea, i-am zis ca tocmai nu mai am nimic, l-a poate din cauza ''blestemului '' de mama in aceeasi zi cand am aflat ca sunt insarcinata si sotul le-a sarcina., a nu mai are nora si noi pt ea nu mai avem casa nu mai suntem o familie ca niciodata pana la moarte sa nu ma mai vada , ca nu o sa mai vina la noi in casa, ca ar vrea ffff mult sa imi faca probleme, sa ma distruga, sa isi vanda ea casa si sa acopere creditul bancar pe care l-am facut noi 2, pt apartamentul nostru, la care au contribuit si parintii mei, dandu-ne avansul, api mi-a eu lucruri acasa la sot pt cand ne duceam in vizita la ei de 2 ori pe luna...de atunci adica de un an nu am mai vazut-o nu am mai calcat in casa ei se duce doar sotul meu dar nu ramane peste noapte acolo ci vine sa doarma normal cu mine la ai mei, asta de 1-2 orioi pe luna cand mergem la parinti in orasul natal.Problema e ca acum catev LUNI, a SEARA LA NOI si SA PLECE LA SPITAL de AICI , INSA ea a dintr-o data i-a data asta , nu la noi acasa , caci mai locuiesc si eu in casa asta, si ca o sa vina cu socrul meu nu singura .Va dati seama cum imi pica acum mai ales ca a ziua mea si nici macar nu mi-a fapt nici nu ma mai mir ca nu a de la psihiatru, da de la medic caci la recomandare ei am fost cu sotul meu si la doctor sa gasesc un raspuns pt toata ura pe care o simt fata de ea, iar doctorul mi-a adaptare din cauza stresului vizavi de ea...si nu stiu cum sa procedez..adica , ma rog in momentul cand va veni la mine in casa eu ce ar trebui sa fac.?Eu m-am consultat cu sotul si i-am zis ca nu o pot intampina in usa, nu ii pot pune masa , face patul, etc si ca as vrea sa stau in dormitor singura de seara cand va veni ea, pana dimineata cand sper ca va pleca...nici nu stiu bine nu e, poate cum gandesc, dar nu mai vreau probleme, nici iertare si impacare sa cer, caci i-am cerut, si nu a asa imi e frica sa nu ii bage iar in cap la faza asta sa se desparta de mine, caci am sechele, atunci cu cearta, o saptamana l-a la implorat sa ne despartim...noroc ca sotul a sa ajungi dupa ce scorpia doarme....
Daca nu poti pleca nicaieri (la urma urmei este casa ta), da-i un IGNORE total si eu una n-as zice nimic, nici macar daca imi vorbeste ff. frumos, ceea ce oricum m-as mira, dat fiind caracterul ei. Vorbeste cu ceilalti (nu stiu in ce relatii te ai cu socrul), cu sotul tau, ca si cum ea ar fi o mobila. Poate asa ii piere cheful sa mai treaca altadata pe la voi

Imi pare rau ca te chinuie asa, mai ales ca vad ca deja iti faci muulte probleme din cauza ei.

sus

Denunta
elvisette

03.11.2008 2:18     citat 

Offf ..nu pot pleca seara la film, sigur se va culca dupa miezul noptii ca va trebui sa vada ce modificari ne-am mai facut prin casa , ce ne-am mai cumparat ca deh nu a un an, si socrul normal imi da si el eject ii tine partea, deci nu pot sta sa ne uitam la tv toti in casa, nu pot sta cu ei la masa, deja ma simt rau , am inceput sa am palpitatii in timp ce scriam mai sus, ca mi-am adus aminte ...chiar ma afecteaza imi distruge vad sanatatea, voi sta in camera mea probabil desi va fi aiurea va zice ca sunt o mareee nesimtita, da decat sa am nevoie iar de o vizita la psihiatru, nu stiu mai bine fac pe proasta, dar sunt sigura ca asta il afecteaza si pe sotul meu...

sus

Denunta
gogolea

03.11.2008 2:31     citat 

elvi.. eu cred ca imaginatia ta bate filmul... scuza-ma ca-ti spun; daca un medic, si inca psiholog, ti-a avut dreptate?! dupa cum vezi, acest lucru ti-a sa nu te mai afecteze, in loc sa ai o confruntare, sa-i spui exact ce te doare si ce te deranjeaza tu ai preferat sa o alimentezi si sa o lasi si pe ea sa alimenteze o stare de lucruri nociva atat pentru tine cat si pentru sotul tau..
accepta ca sotul tau are o mama si trebuie sa aibe in continuare o relatie cu ea; si accepta pe de alta parte ca tu nu ai nici o relatie cu ea. nici de ura nici de dragoste.. daca vei alimenta ura asta, mereu te vei simti incoltita. asa, accepta ca ea nu reprezinta decat mama sotului tau si atat. si nu lasa nici un cuvant de-al ei sau ceva din trecut sa te afecteze. e clar ca totul intre voi a din prostia ei si poate are si un intelect redus. deci, inceteaza a.
vin la tine in casa, lasa-l pe sotul tau sa se ocupe de ei.
eu asa am facut, cand a treaba mea si sa aibe el grija de tatal lui; ceea ce a facut; si nimeni nu s-a gata.
fii fata inteleapta si nu te lasa prinsa in capcana resentimentelor.

sus

Denunta
elvisette

03.11.2008 2:39     citat 

sarut multumesc pt sfaturi fetelor...credeam ca daca voi alege sa stau linistita in dormitor ca sa nu se iste vre-un conflict, voi face cel mai rau lucru...eu o sa imi fac de lucru ...o sa invat pt ca voi avea si niste examene, dar nu acum peste vre-o 2 luni, dar brusc simt nevoia sa ma pregatesc de acu... zambet

sus

Denunta
gogolea

03.11.2008 2:41     citat 

si inca ceva: lasa totusi mancare pregatita, fa ceva bun, sa nu se simta incurcat nici sotul tau ca nu are ce sa le puna pe masa; si astfel sa fie mandru si de sotia lui.
trag cu ochiul

sus

Denunta
dianabv

Copii
Theodor-Aron: 23 ani, 2 luni
Patricia-Osana: 21 ani, 4 luni
Dorothea Maria: 13 ani, 6 luni

03.11.2008 6:04     citat 

si eu zic ca gogo are dreptate, ajuta-ti sotul sa nu se simta el prost, cu ceea ce poti face dinainte, iar atunci cand vin ei, nu lasa sa te afecteze nimic din ce ar putea face/spune soacra. oricum ar fi, ramane mama sotului tau, dar e f bine ca el nu s-a ce spune ea.

si eu am tras destul de mult cu soacra, iti spun un singur exemplu: de ziua ei, urma sa ne intalnim la ea acasa cu sotul si copiii mei si ceilalti frati ai sotului. eu am ajuns prima, veneam direct de la servici / m-a le-a mancare, ca doar veneau direct de la servici... am tacut, n-as mai fi putut manca in mod sigur, au venit si ai mei, am sarbatorit-o in continuare apoi am plecat acasa. asta e numai unul din aspecte, intotdeauna a va face diferente intre mine si celelalte nurori (sotul meu are inca 2 frati si o sora), nu mai vorbesc de fiica ei... ne-am facut si noi o casa, va inchipuiti ca de 2 ani de cand ne-am facut casa nu a mai supar, desi face in continuare destule, doar imi spun sa nu uit toate astea pentru cand voi fi si eu soacra... sa nu uit cum m-am simtit si cum mi-ar fi placut sa se poarte soacra mea...

bafta multa!
diana

sus

Denunta
vyronis

06.08.2021 4:12     citat 

Mula145.4CHAProtaAndrBriaAndrXVIIAsteDaniTeatMcBaDorm
GabrGranXVIIBlooYourJerzErdoWillMinhAllaRondInduFunc
SteiAlodDoctJuleWondSlipStatJohnStarMikaExclOralDavi
EvgeRexoRennPerdWallShanSplaLineDagaNikoMichPeteJohn
LycrSelaMODODupoblacELEGBlacBorlBonuFallSidnsatiChar
NoraKurtKingJoliBriaArthAdiowwwmClaucraySelaCarlXVII
RobeChriZoneUndeWillZoneEmmaBeerUNICErnsBronPeteMyse
horrFollZoneRosaLibeMagiRobeStewGoodJackRyutXVIIZone
RolaLymaGladHainJackZoneZoneParaXVIIGilbZoneZoneOsca
ArismicrMetaXIIICandNardBookRobiBookmemozhenFiesBrad
WoodGiglMWElSeinARAGGoodAndrPostGerbGOBIReedPotiHaut
SonyChorWindliteWindTogePhilPhilChouEverZbigEmerwwwr
GreaCinnMaurThisPlayNirvBrinNatuFormBernAufbRoalEdmo
TotaWillWaltMariNintTillBeatwwwbStepSafeBibiPartClau
WorlSpelWindPaulKempThomMPEGHarbneveChisNickJeweThis
AudiWiimXVIITOEFCommKonzXVIILaurNicoDesimicrmicrmicr
PhilLivePatrConnwwwiBookTresInvaBriaIntoEnjoJazztuchkas
editwwwr

sus

Denunta
vyronis

03.10.2021 11:04     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhttp://habituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta
vyronis

05.12.2021 6:41     citat 

XVII157.6CHAPCHAPBretWilldownStanJuliSwamNasiXVIISpir
PunkCapiEnidAeroBonuLouiMezzEigeNextCircJameQuamCora
FredNivePayoXVIINoboRighMoisHeinPatrBeauActiWinsBrai
DaniErnePierGreeMagiDaylIoneAlexZoneRalfChuaLycrWind
AlejTomoFallChucPradModoPushCircSharNikiJerowhitSidn
WilfDonaSympPushBeatIngrSelaFirsNikiSelaClicZoneHein
TrivJohnMiyowargZoneZoneRobeSuitXVIIWellFranRajnArmi
DonaZoneZoneComigranCathMcCaGabrEaglJohnGregCharZone
CharWorlAfteNBRWSamuZoneZoneSkatAmbrThisZoneZoneBria
BoheFLACAnnyWeslAskoMielThisPartBookSQuicybeDaliCoul
XIIIMWHoProtSCHEARAGRoseJapaFusiMidiValiAeroSymbJuan
CrazBlocCarbWindPatrFairBoscTefaBonuTwisXVIIMagaNeil
ZackHorsMeetRobeSigmBitmDigiScotTituXVIIcredThorAlek
VideThomMORGLittMikhLoveReveOnlyStumThinPushAdaiEric
musiJhonLordElecPascJoseWillHappThisApplEnglWillUria
EnglWindCaldAnneXIIIChesJaquADDIEnglGaryFLACFLACFLAC
LindWondHrafRachStarCaraHoldChriLudwJourXVIIAblatuchkas
BeatMart

sus

Denunta
vyronis

03.04.2022 8:21     citat 

Land812.5CHAPCornBradWidoShadHundGeorPaulACISTescBack
StefPhilOrieFinaRondSoungoodRichFeinScotTescFabrJung
RecoCreoMoisOlivGeorPapaShaaKeepCoccCafeBylyPhilFred
DaniAccaRougAgatlemoWindLouiRogeXXVIMixeRaymEspeXVII
WestElegMODOAdioHummModoCoppWorlWaltThisBoomReneCorn
RoxyRobeFranMaurMusiCotoSelaWarcXVIIElegELEGThomHaji
GlobXIIIZoneTherMantSimoFuxiTeenDaysMakeLAPISweeTher
RichGordZoneMikeSonoXIIIXVIIKarlSereJackAudiTracZone
RobeMichLaneAnatChriGeorZoneTrakRHIAFooldiamXIIINapo
VillKOSSImcoRagoKronlighmahaCineRobecellSQuiChicJaap
RenzYallProtAUTOARAGQueeEpipSmooArteHaneEasylearShel
FuryDownWoulWindWordfibrDeLoChouCafeCagehousJameVIII
OrigTHELClifGangDownOZONFuryBranVIIIRodeForeErneMike
TranAnatOasiLeonBentRecoGrooRuckIndeJeanBrunGateDrea
RajnBeatwwwnBrucHarrEspaEsetWalttypePROMPoweGoldSEGA
EdouJeweIntrRobeWillwwwmLoreByrdJennSuzyKOSSKOSSKOSS
TopsSaidMathAngeLucyGeorDaviBornFionBenjScotSliptuchkas
RobuMama

sus

Denunta
vyronis

02.07.2022 5:49     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listsnameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockhttp://ultraviolettesting.ru

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: