· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > vrea sa manace singur???
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor vrea sa manace singur???     
Tsontso

Copii
Tudor: 15 ani, 4 luni
Serban: 12 ani, 10 luni

01.02.2008 2:03   vrea sa manace singur???  citat 

Avem o mare problema cu piciu: vrea sa manance doar chestii care le poate tine el in mana si cu lingurita doar cereale cu lapte (de-astea ar manca oricat la orice ora; ma rog mai are 4 mese de lapte care nu le refuza: 1 bibi cand sunt la servici si de 3 ori pe zi tsitsi).
Deci ideea este ca NU: carne, legume, fructe care le manca pasate pana acum, ci doar biscuiti, covrigi, paine etc, para sau mar (astea le poate tine in mana), cu banana n-am succes ca nu-i place o ia in mana musca de 2 ori si o face pireu in mana.
Daca ii las farfuria isi baga mana si face mancarea terci da nu baga mana in gura. Lingurita o ia si o baga in gura dar numai dupa ce a 9 kg si ceva catre 9,4 kg (e ok zic eu chiar daca a activ e har domnului, deci consuma foarte mult...
Am incercat sa-i dau bucatele si alte consistente dar se joaca cu ele nu le haleste.

Astept sfaturi pretioase, ce sa fac si ce sa-i dau sa manance????

sus

Denunta
emapatrichi

Copii
Eliza: 16 ani, 1 luna

01.02.2008 3:00     citat 

Eu procedez, si acum, in felul urmator: pun Elizei in fata un castronel de plastic in care ii pun cate un cartof, morcov, mazare, fasole sau ce mai e prin mancare. de la inceput am indemnat-o sa le duca la gurita. Asa s-a joaca cu ele, imi mai da si mie sa mananc. Cred ca secretul e faptul ca-i pun numai 2-3 bucatele, nu un castron plin; dupa ce le mananca, pun altele si-i spun mereu ce am pus, mai iau si eu de-acolo si i le duc in gurita ... Mama i-a nu le-a rontait in manuta?
Puiul meu nu are niciun dinte, dar musca si mesteca.I-am dat o coaja de paine si s-a-a frica sa nu se inece, asa ca i-a portocala si azis ca a apoi le-a inec, voi cum ati procedat?

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 15 ani, 10 luni

16.02.2008 4:36     citat 

daca musca si mesteca, ar trebui mai degraba sa il incurajezi, sa ii oferi situatii in care sa poata exersa asta
desigur, sub observatia atenta a inec zambet
piine, fructe, legume gen morcov, toate il ajuta si pentru gingii in perioada in care ii ies dintisorii, plus ca stimuleaza miscarile maxilarului, benefice si pentru capacitatea de pronuntare etc

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 15 ani, 2 luni
MAIA ESZTER: 13 ani, 3 luni
am nascut deja!

17.02.2008 3:47     citat 

Teodora, cu morcov se poate inneca
Sanddy, am gasit la farmacie biscuiti P'tit bebe, sunt ca niste piscoturi, ii dau unul pe zi; sunt de la 7 luni insa
i-am dat si alte feluri de biscuiti si s-a cu o felie de mar (adica nu s-a am zis ca decat sa mor eu de inima rea mai bine nu-i dau)
cred ca pana la ptit bebe coaja de pita e cea mai buna

Tsontso, daca-i pui lui intr-un castron mancare sa se joace si din altul ii dai tu nu vrea?
Karo n-a in brate, a ea juma de castron; daca te vede pe tine ca mananci nu merge? (cu tine la masa)

sus

Denunta
mella77

Copii
MM: 16 ani
am nascut deja!

18.02.2008 4:38     citat 

al meu de la 1 an si 2 luni a