· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > voua vi se intampla??
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor voua vi se intampla??     
sharon

01.03.2005 10:23   Re: voua vi se intampla??  citat 

----------
AnnnA a cca 1 luna in fiecare dimineatza dupa ce ma trezesc imi curge sange din nas... trist E ceva normal?Stiu ca acum vasele sanguine sint mai sensibile si se pot rupe foarte ushor provocand sangerari dar mi se pare ciudat si ma cam sperie...a nu aveam tensiunea arteriala crescuta.si eu imi faceam probleme dar se pare ca nu am avut de ce.Cand tensiunea arteriala creste pe perioada sarcinii,iti poti da seama prin durerile de cap foarte mari,prin faptul ca vezi puncte negre si iti curge sange din nas ,gingii in abundenta.Oricum o vizita la moasa sau la doctor este binevenita si asa nu-ti vei mai face probleme. Multa sanatate iti doresc.

sus

Denunta
AnnnA

01.03.2005 10:49     citat 

----------
ANA_B a raspunsuri, am vorbit cu doctora mea telefonic si sambata ma duc sa-i fac o vizita sa-mi ia tensiunea si sa vad ce-mi mai zice...In legatura cu sangerarea din nas mi-a speriasem, mai ales ca nu mi-a mi se parea ceva nemaipomenit... surprins E foarte posibil cum spuneam mai devreme sa fie si aerul uscat din camera de vina plang sau sunt foarte trist
E adevarat Sharon si la gingii mi se intampla acelashi lucru dar mi se parea mai normal...
Pupici pe burtici, mai mari sau mai mici... scot limba plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
zeno

01.03.2005 11:22     citat 

AnnnA sa stii ca si mi se intimpa asta incepind din luna a cit si nasut infundat , singerari gingii, insa consultind dr mi-au spus sa nu imi fac probleme trea multe pt ca adata cu nasterea vor disparea ( folosesc un beby spray ca altfel imi este destul de greu sa respir desi dr mi-a consolez si la gindul ca va trece curind zambet
Ahaaaaaaaa Ancona este superba ca toata Italya de altfel( am lucrat acolo 6 ani) sper ca in acest an sa o revad trag cu ochiul
Pupici Silvia.

sus

Denunta
Amani

Copii
Mihai Alexandru: 17 ani, 7 luni
Andrei Mattia: 16 ani, 1 luna

01.03.2005 11:45     citat 

Of, si eu ma confrunt cu problema respiratului dificil, de prin luna a mai cald. Adorm greu, nu dorm bine deoarece incep sa respir greu spre dimineata. Azi dimineata chiar ma chinuiam in somn sa respir, noroc ca m-am trezit. si cand imi suflu nasul , imi curge si mie ceva sange. Inainte de sarcina nu mi se intampla. Am fost la doctor, la ORL-ist, si mi-a sarcina. Chiar azi am citit pe un site ca incepand din al doilea trimestru pot aparea astfel de probleme (congestie nazala, sforait), datorita faptului ca nivelul crescut al hormonilor de sarcina (cum ar fi estrogenul) poate determina inflamarea tesutului moale al canalului nazal, care blocheaza astfel partial caile respiratorii. Dar din fericire trece dupa nastere zambet .
Va doresc numai bine!

sus

Denunta
ioanacezara

Copii
Platon Luca Sorin: 21 ani, 5 luni
Platon Matei Sorin: 17 ani, 4 luni

01.03.2005 11:46     citat 

si mie mi-a dadeam afara. Acum in luna a rau. La fel a cu prima sarcina, atunci nu puteam sa inghit nici 1/2 pastila ca eram imediat cu WC-ul in brate. Medicul imi prescrie vitamine Materna, dar nici pe acelea nu le pot lua. Le-as da cu drag gravidutelor care pot lua vitamine si suplimente pentru ca eu le ridic luna. Daca totusi imi raman le voi lua cand alaptez. La fel sub limita inferioara sunt si cu calciul, iar cu magneziul sunt chiar la limita. Dupa ce am nascut prima data, am umblat la stomatolog 3 luni de zile de mi-a Zymafluor pe zi de 1 mg. si la Luca ii dau Zymafluor incepand cu luna a