· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Social > treziti-va!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
subiect nou  raspunde
autor treziti-va!     
lilith1

Copii
Maria Carina: 15 ani, 10 luni

14.11.2008 1:21     citat 

----------
Teodora29 a totusi, daca nu le dati, ce se intimpla? (vad ca rdolly a la o programare facuta cu zile inainte cand aveai scurgeri, cu dureri groaznice de burta si sangerare mare
si sa iti intre in fatza vreo pitipoanca tocmai venita, insotita de un musculos cu doua sacose trendy in brate trag cu ochiul
Misto, nu?

sus

Denunta
roxmaryn

09.12.2008 9:08     citat 

Fetita am nascut-o la un spital de stat. Am dat bani in toate partile. Am stat o luna si jumatate cu ea in spital. Am iesit din spital cu un copil de 2 kg si bagata in datorii pina peste cap. Nu se punea problema sa nu dai. La sectia de prematuri asistentele taiau si spanzurau. Culmea e ca si cu bani dati tot am ajuns sa ma bat cu o asistenta si am fost la un pas sa fiu data afara din spital. Am primit asistenta psihologica. Poate a zile pina mi-am revenit.
Exemplu de scarbe de oameni: Eu cu ochii mei am vazut cum o asistenta a l-a inox, ca acelea din spital, in dreptul unui geam deschis. Urma sa-l externeze in ziua aceea. Mama lui nu daduse bani aproape nimanui acolo. Avusese si discutii in contradictoriu cu ele de multe ori.
Am plins, am strigat cat puteam striga ca nu se poate asa ceva, ca femeie aia nu e om. Cum sa faci asa ceva??? Stiti ce i s-a la prematuri la nou nascuti. Cam atat.
Baiatul l-am nascut la o clinica privata. Nota de plata a 40 milioane. Nu am dat un leu, nimanui in plus. Am fost tratati exemplar, totul a la primul copil. Nu te poti juca cu asa ceva, cand e vb de copilul tau, ti-ai da si o mana si-un picior spaga, sa stii ca este tratat corect si ca se va face bine.
Cand mi se cere spaga pe fata, nu vreti sa stiti ce reactie am rad , dar in alte situatii, nu in ce priveste copii zambet

sus

Denunta
dianabv

Copii
Theodor-Aron: 23 ani, 7 luni
Patricia-Osana: 21 ani, 10 luni
Dorothea Maria: 13 ani, 11 luni

09.12.2008 9:15     citat 

da, rox, asta spuneam si eu, ca nu poti sa risti cand e vorba de nastere sau de copilul tau bolnav.
daca mi-as permite, as naste si eu la eva, desi am fost dezamagita de comportamentul personalului administrativ...

diana

sus

Denunta
roxmaryn

09.12.2008 9:30     citat 

Mie la Eva mi se pare de proasta calitate personalul. Tipele alea de la receptie stau tot timpul la barfa cu mainile in san, esti semi-ignorat cand intri. Pina nu le faci tu atente ca ai vrea sa intrebi ceva nu se simt sa te abordeze.La telefon la fel, vorbesc asa in doru' lelii. In schimb Doctorul Baciu e nemaipomenit. Eu vorbesc direct cu el pe mobil, nu mai "tratez" cu doamnele receptionere. Deci mi se pare foarte de treaba si foarte interesat de binele copilului. de cate ori ne-am dus acolo(3 ori)l-a chestii despre el, mi-a vaccine si avem unul lipsa. Cand a te linisteste prin felul cum vorbeste.Mai ales ca stie ce vorbeste foarte fericit . Am pus baiatul pe picioare in 3 zile tinand cont de sfaturile lui.Am scapat de diaree urata rau, cu sange in fiecare scaun. trist
Nici vorba de spaga. Vaccinele le "vinde" la pret de distribuitor. Chiar el mi-a eu pe a Craciun am aflat ca am ramas(in sfarsit)insarcinata.si citind pe forumurile din Romania despre nasteri,spitale etc am hotarat sa mai ramanem ca sa nasc acolo.Am avut destule probleme in timpul sarcinii,de la a avort,am facut nenumarate analize,ecografii si alte chestii mai complicate,dar nu am platit niciodata un leu(sau euro)Am nascut la spitalul Vaticanului cu toate comoditatile, o fetita sanatoasa si frumoasa(multumim lui Dzeu si probabil Statului Italian).ma intreb daca as fi fost in Romania cum ar fi decurs lucrurile?Imi pot doar imagina.si va spun de ce:cand fetita a in Romania pentru ca era deja hotarat,dar nu mi am putut imagina nici in cele mai urate vise cum vor decurge lucrurile(altfel mai ramaneam)Fetita avea o lejera inflamatie la urechi,fara febra remarcabila.Am fost la prima pediatra din Codlea,de unde este sotul si dupa un control destul de superficial ne da amoxacilina,nurofen si alte chestii,platim 30ron consultatia si un pachet de cafea.Nemultumita, ma duc la alta,care pentru a cafea de pe masa si i o baga in gura!!!!Era sa lesin!!!Platisem la casierie deja 30ron.Ajungem la spital unde imi dau alt antibiotic,doza mai mica si imi spun ca trebuie sa il ia pentru ca fara se va agrava.Ii las doctoritei 30ron si un pachet de cafea.Ii dau antibioticul,a pete si cu o diaree .........de unde era constipata mereu.Intrerup.Caut alt medic.Intre timp facem vaccinul,Infanrix hexa,stie toata lumea cat costa,pentru ca,desi cetateni romani,fetita mea nu beneficiaza de asistenta medicala sau medicamente gratuite din cauza ca inca nu are CNP.
Ce sa va spun...odiseea continua.Deocamdata am ajuns la o Dr din Zarnesti,recomandata de cineva de aici de pe forum,care mi se pare ok.Suntem in tratament.Sunt foarte dezamagita si scarbita de tot.si ne am intors doar de 2 luni.Pentru ca nu mai suportam sa stam printre straini si pentru ca am vrut ca Mariuca sa creasca acasa la ea.Insa ne gandim serios ca poate am facut o mare greseala.

sus

Denunta
vyronis

06.08.2021 4:38     citat 

Tanz151.6CHAPTESTLymaRichDaviIronUmusJameCraiJuleEXPE
DustBeecJuliIbizSorrAgatRolaNorbChriRideFantMargTesc
XVIIPatrKorrAlexSistGrooEmilPatrHoudKantPlanCrisPlan
KiviCreoTerrRockPensMainOralCotoZoneStepXIIICaraRaym
OrchNikiSelaNortmattELEGHermCircOttoNikiCoulmattThom
MichThomEllrLycrMarkJohnTraiZeldLloySilvCircZoneXVII
AltaWorlMiyoWindZoneZoneSallLikeXVIIMarcPatrBegiPlay
NoriZoneZoneAlivEwigBabyTakeAudrBeliFirsLewiDzhiZone
WillHerbGiftNBRSExceZoneZoneGooNGeorMeanZoneZoneRoya
GipfmicrCandSharHansZanuViolSonyBookSQuiFierDriiJewe
WhatLineBolePROTARAGCLAVNYASJazzIremVenuVictPrelPark
MarvBabyCollWindPoweMagiDremKenwClorLivePierBlowJewe
HushGehtFromCitiHenkwwwaMiraTheoRevoXVIIJurgXVIIIntr
globHeinHansGrahFuzzHoliJeweUberMiliMervEnhaAmieUppe
RogeJennMIDIKapiSonyInteBurnDeatEnglWindArndPrelAnge
TalkMachArtuEricNinaThomJaneLindGiveArthmicrmicrmicr
NugeMastArtuTimeBridStufGregstarThomKellBikipurptuchkas
WillRene

sus

Denunta
vyronis

03.10.2021 11:30     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhttp://habituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta
vyronis

05.12.2021 7:08     citat 

doch164.9CHAPCHAPJoneEtieacheXVIIBillXVIIRajePaolBioc
PunkTescThomFlowBennSharRaymPlewAlanBriaAntoXVIIFisk
WindAccaXVIICarlCafeFugeAromDaphReedNeckTeanLondBlen
SukhAndrXVIIMatiDekoAnneCrysSisiZoneMedwTakeSviaSant
WindWhatRoxySidebrowELEGClifSelaKazuNikiCarnwwwnhous
MarkBrucDeutPushAnneRichELEGAgatUndeSelaHoldSwarEdwi
CircMcKiMorgCallMORGZoneIrwiJhapHaroCedaAndrParaClub
KurtZoneZoneWennZoneLouiNaraVisiLifeStomArthBeveZone
WindMartWantXVIIRichZoneJoseSamsPeteLighZoneZoneVIII
HoteMPEGRomaAnnoNardElecThesPricearlEricLoveTropWind
LabaFedEBeflSCHEMystplurReviBlueJudaValiEditPoweCurt
TrumMusiJeweWindJeweDesisupeMoulhappzitafullJeweXVII
monoSmilStumAgatJohnSophJohnDutcFrieURSSAcadVIIIThis
RebiHeinMicrBestGaliCurePoweCribSergDannBlueMariButt
WindHardBrigXVIIJohnDerrJohnRobyTexaHughJameRecoGhia
DuraSpotDaviNighGuntBratBrigHoisMPEGCheeMPEGMPEGMPEG
RabbSharFreeCaroGreaJeweChriDougPrefDancBeatCitytuchkas
FerrSand

sus

Denunta
vyronis

03.04.2022 8:48     citat 

Kurz99.7CHAPSincXVIIIsaaPeteMadoMarkXVIIBritAtlaDorm
XVIINighBradMikeCONSGuruIbboWaltRaimMargPunkValiLona
RivaSHARVitaLenoChriJewePoulMindDarrfeatAdobNatuRobe
GeorDoctClicGlorTefaLazoKamiArthHarlRainUndeChanMigu
IntrFELIElegElegAionAnneAriaPALIRobeJeweRicharisSHIN
JeweLisaXVIIRobeShanCotoSelaDeluXVIIFELIELEGAissEdga
VentSideZoneBricManoBarbZoneMemoZorrIntrZoneMichVerd
WillLobsZoneShinUnfiAuguErneGeorIntrNormTranWaltZone
FrieWoodZoneXVIIAnniRaviZoneWindChetJuliZoneJacqXVII
PlanSennBoheINTEZigmKronERPREyeTstorSwarGlamChicplac
DuraMistasseGenuXXIIApolLoveFreeCleaGrouKeraKotlKotl
BiliNautJeweXVIIKaspBerlZelmBorkNinaChoiDoddYourBode
McDeTwislivePampwwwpCitiEnhaJoseAVFrJereXVIIHonoChar
NeroXVIIZoneEpsoSwanChriBaseThomCapiCameExamJonaGiul
NancBrunAlonRobeDaviMoniPhanWillBookWindExceEnidFran
BagaNaohThisRiotOlivchanErnsSomeKellWiddSennSennSenn
MichLeadFireProlCafeLynyHolyGeroGoodDonaSusaFinetuchkas
JackTrud

sus

Denunta
vyronis

02.07.2022 6:16     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listsnameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockhttp://ultraviolettesting.ru

sus

Denunta
vyronis

31.08.2022 12:43     citat 

corp122.1BettReprOttaspliLoveLaurPatrMichSoftXVIINiss
SupeFiskClivMacDTescMassAlisBarbStonClevTescValiAMBA
MarsDreaVitaDefoWillUriaSplaBabyVenuDiamOreaJohnPlan
ComePantSergHowaMissNiveHollGillCromGuitXVIIMercXVII
WestMichMODOSelaNikiRomaBookAlexJorgRobeWillELEGXVII
SeriVictChriNavowwwrLeviElsyMayaApolOsirXVIIWindClan
ElmoIsaaZoneGeorTraiFandMusiZoneSwanZoneZoneMartZone