· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Accidente si preveniri > Car seat
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Car seat     
lumi12a

Copii
Lexi: 18 ani, 7 luni

11.08.2003 2:54   Car seat  citat 

Fetelor ce aveti copii pana in 4 ani, spuneti-mi si mie, pana la ce varsta ati folosit car-seat-ul?
Mai precis, pana la ce varsta au vrut bebeii sa stea in el?
Noi il avem pe cel de bebelus (3-13 kg) care a devenit neincapator si trebuie sa ii luam altul potrivit scot limba .
Problema e ca avem de ales intre a cumpara unul nou si unul second hand. Second hand pentru ca deja pitica face figuri si nu prea vrea sa mai stea il el. Imi e teama ca daca iau nou nu il folosim prea mult. Desi nu prea am incotro, trebuie folosit, ca se mai intampla sa plecam doar unul din noi cu ea cu masina, si ce facem?

Astept raspunsurile voastre.
Multumesc anticipat.

sus

Denunta
Gingirel

Copii
Alex
Lucas

11.08.2003 5:07     citat 

Lumi. Alex are 3 ani si sta in car seat, care-i obligatoriu aici. (modelul acomodeaza un copil de pana la 25 de kg). Cand o mai creste, o sa-i cumpar alt car seat care o sa fie pe masura kg si-a vastei. Sau un "booster seat." (mai jos linku'), Dar se foloseste numai de la 4 ani in sus.
http://www.netkidswear.com/celvincarsea.html

Mica ta e mica!!! Nu are nici 2 ani inca! Nu te gandii sa nu o pui in car seat (parerea mea). Scuze, am vazut eu cum se conduce in Ro, si-l tineam pe Alex in brate, si era azvalit dintr-o parte in alta.

Si Alex cand era de varsta fetitei tale nu suporta scaunul, nici acum nu-l iubeste prea tare, dar stie ca-i pentru siguranta lui si nu prea mai comenteaza. Asa ca car seat, mai bine sa fie in siguranta, decat sa fie tinuta in brate. Personal, nu as cumpara un second car seat, nu are garantie in primul rand, este uzat in sensul ca a fost folosit si nu stii cum si daca asezat in pozitie in caz de nevoie, functioneaza corect samd.

Cateva link-uri mai jos, despre car seat:

http://www.netkidswear.com/boosseatclic.html

http://www.babyage.com/CategorySub.asp?...p=over1076

http://www.chp.ca.gov/html/boosterseats.html

sus

Denunta
Cora

11.08.2003 7:37     citat 

Lumi, de acord cu ce a scris Gingi. Pacat ca in RO legea nu-i mai aspra si copiii nu-s obligati sa ramina asigurati in car-seat. Aici legea impune ca pina la 8 ani sau 36 kg copiii sa ramina in car-seat sau booster-seat (scaunel inaltator pt. a fixa centura normala la nivelul copilului). Aceste scaunele salveaza multe vieti si ar salva si mai multe in RO, unde stiu si eu cum se conduce, mai ales in orasele mari. surprins

Nu renunta la car-seat, cumpara unul nou, niciodata second-hand (daca a fost implicat intr-un accident nu mai prezinta siguranta) si vezi ca sora-mea spunea ca-s unele care se pot folosi pina la 4-5 ani (asa i-a luat fetei, iar eu am de gind sa-i trimit un booster seat pt. dupa 4 ani).

Tare ma bucur cind aud ca si in RO tot mai multi parinti isi protejeaza copiii in scaunele special facute pt. ei, si povesti de genul: "copilul si-a frint gitul ca a zburat de pe locul din spate printre scaune, sau mama il tinea in brate in fata si copilul a fost singurul care a murit ca a fost scapat cu capul de parbriz...."....brrrr....nu mai trebuie sa aud des.trist

sus

Denunta
Manu

Copii
Ilinca Maria: 18 ani, 1 luna

11.08.2003 9:12     citat 

Nici eu n-as pleca fara car seat dar asta nu are nici o legatura cu ce o sa scriu mai jos!
Eu am un car seat nou de vanzare (de fapt a fost folosit 46 de ore scot limba ) - stare impecabila, culoare un bleumarin cu stelute mici -mici verzui, cu propriile lui centuri, cu 3 puncte de siguranta pt. prinderea centurii masinii! Scaunul se poate regla in 4 pozitii (pana la semi-sezind cand doarme copilul) , este bun pt. copii de la 8 luni ( 9 kg) pana la 5 ani - este de la firma Maxi Cosi si are certificat ADAC si nu's ce norma europeana!
Eu l-am luat la oferta cu 135 de euro il vand cu 120 - si are si un snurulet haios pt. suzeta (nu ca asta i-ar creste prea mult valoarea trag cu ochiul rad )!

P.S. - am avut noroc ca tovarasul meu de drum l-a lasat la ma-sa in sufragerie! rad

Scuze daca am intervenit inoportun - puteti sterge mesajul - o sa-l copiez si la Talcioc!

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 19 ani, 3 luni
Adelina: 11 ani

11.08.2003 9:40     citat 

Nici eu nu as pleca la drum lung fara el... cand merg in Bucuresti, pe distante scurte, nu il iau... e drept ca galusca se mai da si jos din el, ca nu rezista sa stea intr-un singur loc prea mult... dar pus cap la cap... cu tipete si scandal, reusesc sa o fac sa stea destul de mult acolo... pana la mama la Ploiesti de ex reusesc sa o pacalesc chiar tot drumul... pana la mare am reusit sa o fac sa stea in el cam 3 sferturi din drum... macar in timpul ala stau si eu linistita!

sus

Denunta
cornelia

Copii
Alexander Wayne: 17 ani, 11 luni
Richard: 16 ani, 5 luni

12.08.2003 4:26     citat 

Subscriu si eu la ce au spus fetele. Eu nu as renunta la car seat. Este copilul in siguranta, stie ca acolo e locul lui,conduci mult mai linistita si si si sunt multe multe lucruri care sunt pro car seat.

sus

Denunta
lumi12a

Copii

12.08.2003 7:51     citat 

Multumesc frumos, fetele.
De renuntat nu as fi renuntat nici eu, mai bine un pic de scandal sau ramas acasa, decat fara. Nu sunt de acord cu tinutul in brate, ca sunt patita. Am luat-o o data cand se plictisise (sotul meu era la volan) si nu a stat locului o clipa, mi-a "rupt" operatia cat se tot zbenguia pe burta mea si print toata masina (in spate). Asa ca...
Mercic si pentru ca eu nu ma gandisem la partea cu siguranta unui car seat second hand. Acum sunt convinsa ca trebuie sa iau unul nou si deja am hotarat cu Bene sa mergem in week-end sa luam unul nou.
Sunt si aici inaltatoare auto, dar pana la 4 ani mai este scot limba .
Multumesc, Gingi, atat pentru sfaturi cat si pentru linkurile care mi-au fost de real folos.

P.S. Nu degeaba am dat fuguta aici la voi, iata ca, la fel ca intotdeauna, problema mea si-a gasit rezolvare datorita voua. sarut sarut sarut

sus

Denunta
sumisa

Copii
Daria Ioana: 21 ani, 11 luni
Andrei Alexandru: 17 ani, 11 luni
Matia Stefan: 14 ani, 2 luni

12.08.2003 9:02     citat 

Si eu trebe sa-i cumpar un car seat mai mare lui Alex. Desi asta de bebe e pana la 10 kg si Alex n-are decat 8, se ridica in el si e gata gata sa se arunce afara .

sus

Denunta
lumi12a

Copii

12.08.2003 9:17     citat 

O, Sumi, ce a crescut bebe Alex!
Pai si Lexi se rastoarna cu totul sau isi scoate mainile din centuri. Mai nou, a invatat de unde se scot centurile: apesi pe butonul rosu si gata, esti liber. Sa innebunesc cand am vazut-o! Am zis ca ii iau unul cu lanturi si cu lacat si tin eu cheia.

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 19 ani, 3 luni
Adelina: 11 ani

12.08.2003 11:00     citat 

scaunul meu e chicco... are un fel de aparatoare din material textil care se pune peste... asa nu mai poate desface centurile... si oricum, este atat de greu de inchis si de desfacut ca-mi rup eu degetele, d-apoi Alexa!

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 19 ani, 7 luni
Hanna: 16 ani, 2 luni

12.08.2003 11:37     citat 

----------
Manu a scris:

este bun pt. copii de la 8 luni ( 9 kg) pana la 5 ani - este de la firma Maxi Cosi si are certificat ADAC si nu's ce norma europeana!

----------

in zilele astea am citit ca maxi cosi e cea mai apreciata marca de parintii din germania, doar ca accesoriile sunt cam scumpe. din proprie experienta, e super!
anne, nu te astepta sa stea locului daca nu o duci tot timpul in scaun. eu tin minte cat ma zbenguiam prin masina si ce ma mai jucam pe acolo. nu cred ca as fi ramas in scaun zambet
cat despre trebuinta unu car seat in .ro dupa vacanta din .ro: sigur in urziceni nu e nevoie la gropile care sunt pe acolo, oricum probabil ca nu corespund dpdv al sigurantei. dat in orasele mai mari sigur ar trebui!

sus

Denunta
ttcrissy

14.08.2003 10:43     citat 

Hop si eu...
Dragelor sa stiti ca si in Ro, mai nou, car seat-ul este obligatoriu. Cred ca inca politistii nostri nu au retinut acest amanunt, nu am auzit de vreo amenda data pe chestia asta, dar noul regulament aparut anul acesta prevede dupa cum urmeaza:
"Copiii cu varsta sub 12 ani sau cu inaltimea sub 150 cm trebuie sa poarte centuri de siguranta adaptate greutatii si dimensiunilor lor, iar cei cu varsta sub 3 ani se transporta numai in dispozitive de retinere omologate" socat

Plus de asta...e ingrozitoooor de obositooor sa duci copilul in brate, chiar si pe un drum Buc-Ploiesti.
In concluzie, sambata purcedem la cumparat car seat, ca nu se mai poate scot limba
Am vazut ca exista scaune pentru 0-18kg de la Chicco, al meu tzanc are deja 7kg(4luni)...oare pana la ce varsta o sa reusesc sa-l folosesc? prostit
Va pupicesc

sus

Denunta
Cora

15.08.2003 5:57     citat 

----------
ttcrissy a scris:
Hop si eu...
Dragelor sa stiti ca si in Ro, mai nou, car seat-ul este obligatoriu. Cred ca inca politistii nostri nu au retinut acest amanunt, nu am auzit de vreo amenda data pe chestia asta, dar noul regulament aparut anul acesta prevede dupa cum urmeaza:
"Copiii cu varsta sub 12 ani sau cu inaltimea sub 150 cm trebuie sa poarte centuri de siguranta adaptate greutatii si dimensiunilor lor, iar cei cu varsta sub 3 ani se transporta numai in dispozitive de retinere omologate"
----------

Pai de lege stim, dar ma intreb si eu ca multi altii, cind se va pune si-n aplicare pt. a salva viata multor copii. confuz

sus

Denunta
lumi12a

Copii

15.08.2003 7:37     citat 

Inca nu ti-ai dat seama ca in Romania legile sunt facute numai pentru a fi incalcate? Eu am vazut copii mici tinute in brate pe locul din dreapta soferului, deci... Nu inceteaza sa ma uimeasca inconstienta si prostia oamenilor.

ttcrissy, scaunul pana la 18 kg poate fi folosit pana in jurul varstei de 4 ani. E bine ca iei asa, nu ca mine care am luat doar pana la 13 kg si acum trebuie sa iau altul nou.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: