· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Educatie > educatia la baieti si fete
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor educatia la baieti si fete     
Cora

23.08.2003 6:37     citat 

----------
xyzadita a scris:
Pana la urma si pe fetite si pe baietei trebuie sa-i invatam sa respecte oamenii din jur fie ei baieti sau fete, sa nu se bata, sa comunice, sa intrebe, sa-si ceara iertare atunci cand fac ceva nepermis (de ex. isi ranesc partenerul de joaca)
----------

De acord la chestia asta, cred ca cel mai mult conteaza cum ii educam sa-i respecte pe ceilalti din jur si cum sa-si faca "dreptate" fara a face uz de violenta. Si pt. ca orice s-ar face si spune exista totusi aceasta diferenta naturala: sexul "slab" si cel "tare", cu exceptii mai mult sau mai putine, pe baieti mi se pare corect sa-i invatam sa nu se poarte cu o fata ca si cu baiatul cu care se cearta sau se imbrinceste, si mai ales sa inteleaga ca uneori fetele sint mai sensibile si mai romantzioase, mai "fine". trag cu ochiul

----------
xyzadita a scris:
Mamele in general isi invata baietii sa cunoasca cat mai multe fete, sa aiba experienta... etc apoi sa se insoare cu una fara experienta, dar sa fie gospodina.... E o prostie din punctul meu de vedere. In schiimb fetele sunt invatate sa gaseasca baieti cu banii, daca nu exista problema banilor intr-o casnicie totul e perfect. Nu cred nici lucrul acesta...
----------

Si mie asta mi se pare o timpenie si nici nu am fost educata sa-mi gasec "unul cu bani", ci "unul destept" trag cu ochiul , iar pe Alex nici vorba sa-l incurajez sa-si bata joc de sufletul altor femei si sa-si aleaga o tantaloaica care sa stea doar la cratita, si in cap sa aiba doar "grauntze", si sa nu iasa din cuvintul barbatului. Numai gindul este revoltator. surprins

Si apropo de oameni inteligenti, cunosc cazuri, chiar ffff. apropiate trag cu ochiul , care desi is tare buni la suflet, au trait si prefera sa traiasca in "carapacea" lor fara prea multe contacte si "batai de cap". Pe astia ii invidiez citeodata ca pot face asta. Dar stiu ca exista si oameni inteligenti fara pic de bun simt... in cazul asta eu zic ca numai inteligenti nu mai pot fi numiti trist . Vorba bunicii mele: "si ce daca maica-i inginer daca se kk in mijlocul sufrageriei sau isi bate nevasta pina o baga in spital? ala-i un inginer prost!".... rad

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: