· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Educatie > excursii, colonii de vacantza in RO ?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor excursii, colonii de vacantza in RO ?     
agneska

Copii
ANA Elisa: 17 ani, 4 luni
Emilie Lucie: 14 ani, 5 luni
am nascut deja!

23.08.2003 4:43   excursii, colonii de vacantza in RO ?  citat 

Da fetelor, daca tot bantui pe aici asteptand ca bebe-ul meu sa vina pe lume, macar sa fiu productiva ... rad

Am si eu o intrebare care ma framanta . Cand o sa am copii , doresc sa-i invat limba romana ( atat cat am sa pot eu !) , sa-i duc in tara cat mai des posibil .......dar as dori nu numai sa stea timp de una doua luni cu mine la bunici fiindca cred ca in final se vor plictisi si nu vor mai dori sa se intoarca in Ro. Chit ca o sa vizitez tot Bucurestiul cu ei si ca o sa merg cand o sa putem la mare si la munte in concedii eu zic ca odata si odata tot o sa se plictiseasca !
Daca eu nu am posibiliattea sa merg cu ei si sa fac turism prin tara ma intreb daca exista in schimb tabere sau colonii de vacantza pentru copii ca ai nostrii ??? E clar ca nefacand scoala in Ro nu o sa-l pot trimite in tabere organizate de invatamant ! La fel si pentru Cercetasi ( din care am facut si eu parte pana in '97). Deci stie cineva de pe acest forum daca exista astfel de posibilitati pentru copii romani nascuti si traind pe alte meleaguri ???
In felul asta zic eu copilul isi va vedea si rudele timp de una, doua saptamani dar va avea si posibilitatea de a vedea in timpul vacantzei mari si ceva nou si interesant facand turism in RO cu alti copii romani sau ca el (doar pe jumatate roman). Pe langa faptul ca va fi fi cu alti copii romani de varsta lui, va vizita locuri frumoase din tara si va putea sa si exerseze limba romaneasca pe care o va invata destul de saracacios doar de la mine, acasa, in Frantza trist !

Daca tot tin sa le legalizez cetatenia romaneasca macar sa stie mai tarziu ce reprezinta acesta limba , aceasta tara si aceasta societate sau macar ce e mai bun si frumos din toate acestea !

Oricum ar fi interesant sa existe asa ceva si pentru copii ca ai nostri ...romani dar nu in totalitate ...

Mersi frumos ptr raspuns(uri)
sarut sarut sarut

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 14 ani, 8 luni
Andra Diana: 10 ani, 5 luni

23.08.2003 7:32     citat 

Nu stiu cum si ce o sa mai fie pana va creste puiutul tau maricel, dar iti pot spune sigur ca poate merge in tabere organizate de min. inv. E de ajuns sa aiba un verisor, pe cineva care sa fie cunoscut si sa il ia in orice tabara, unde vrei tu...numai ca trebuie sa faci rezervare si plata in timpul anului scolar. Sigur, mai depinde si de profesorii insotitori...dar se poate rezolva! zambet

sus

Denunta
cornelia

Copii
Alexander Wayne: 17 ani, 11 luni
Richard: 16 ani, 5 luni

23.08.2003 11:50     citat 

Agneska - de la ce vine numele asta fato ca trebuie sa ma uit de cinci ori pana il scriu odata??? socat - interesanta problema ai deschis. Si eu si sotul meu tinem foarte mult ca sa ne crestem copii "BI" adica bicultural, bilingual.. bi... etc. Asa ca noi ne-am facut planurile ca dupa cel de-al doilea copil va fi de sase luni sa ne mutam in Ro pentru cativa ani.
Nu stiu despre tabere , cum si ce fel se organizeaza dar cu banul in Romania se rezolva totul. Ideea de a trimite copilul in tabara cu alti copii romani e foarte buna si va tine si copilul interesat de a se reintoarce si de a-si face prieteni. Apoi ma uit la nepotii mei care acum au in jur de 17 ani si care speram ca dupa cateva zile petrecute cu bunicii vor da bir cu fugitii ... ei da de unde ... maica-mea ii goneste acasa iar ei spun " Mamaie ma duc la sfarsit de saptamana dar sa stii ca eu ma intorc inapoi sa stau pana se termina vacanta" ... acum nu ca le-ar place lor de bunica care face oale intregi de mancare si ii mai trimite la o galeata de apa , ba sa taie un lemn... nuuuuu.... ei au gacicute care-i tine ca ciorchinii pe langa bunici... trag cu ochiul ... asa ca fiecare varsta cu ale ei... la cativa anisori o sa le placa ca tataia si mamaia au catei si pisici carora le vor face inspectia necesara dis de dimineata sa vada daca sunt in ordine si eventual sa-i linga pe fata bine de tot... api sunt interesati de bicilete, fieratanii si ce mai mestereste tataia pe masa de lucru facand in asa fel incat tataia sa nu mai gaseasca nici o surubelnita cand are nevoie ... si asa mai departe....
Asa ca pana atunci mai avem multa paine de mancat...

Pupici si hai naste si tu odata ca nu mai poci de tensiune ... Fish ... Ina... TU... rad

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: