· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Informatii despre crese, gradinite, scoli > Invatamant privat vs Invatamant public
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor Invatamant privat vs Invatamant public     
Gawain

23.11.2005 11:08     citat 

----------
Nisreen a scris:

----------
citat:
Se pare ca eu vorbesc de un fenomen si voi imi argumentati cu exemple nu neaparat reprezentative... de ce nu vorbesti de facultatile de drept si economice de la universitatile exemplificate de tine si nu numai...
----------

Raspunsul l-am dat mai sus, chiar inainte de a posta tu Onush... am simtit ca vine trag cu ochiul .
(Nu stiu de ce cred ca si e-learning e o inutilitate care da numai semidocti, in opinia ta. )
----------

sus

Denunta
Gawain

23.11.2005 11:08     citat 

----------
Nisreen a scris:
----------
citat:
Se pare ca eu vorbesc de un fenomen si voi imi argumentati cu exemple nu neaparat reprezentative...
----------

Si pentru ca tot a venit vorba de argumente irelevante, eu pun intrebarea urmatoare:

----------
citat:
Si atunci de ce in sistemul de invatamant universitar situatia sta altfel?
----------

... tu imi raspunzi:

----------
citat:
Facultatile particulare sunt niste fabrici de facut semidocti si umplut buzunare.

----------

Intrebarea mea nu avea ca tinta, calitatea elevilor care termina o facultate particulara sau de stat.

Arculetz,
----------
citat:
Teoretic ai dreptate cu selectia pe criteriul calitatii dar pe noi practica ne-a omorat intotdeauna!
----------

Si crezi ca nimic nu se poate schimba?
Ce sistemul privat de invatamant este hiba? Nu cred, asta se intampla de cand ma stiu eu, nepotismele erau acolo, inca de pe vremea lui Ceausescu cand invatamantul era numai de stat. Si atunci nu intra unul care totusi a facut o facultate fie ea si privata ci unul care avea carnetul mai rosu decat al celui care invata de ii sareau capacele pe bancile scolii.
----------

sus

Denunta
Gawain

23.11.2005 11:09     citat 

----------
Onush a scris:
Daca ai fi citit tot ai fi vazut ca ti-am raspuns:

De ce? Pentru a scapa de armata uniii, pentru a avea o patalama la mana altii ... in Romania Capitalista daca nu ai facultate nu te angajezi nici ca secretara.

Si daca nu am fost suficient de explicita ... piata a cerut invatamant universitar privat ... pentru ca nu toti cei ce voiau la facultate din varii motive intrau...
In cazul invatamantului primar si liceal nu exista cerere... in conditiile in care abandonul scolar a atins cote alarmante.
Motivul pentru care invatamantul universitar privat a rezistat nu e calitatea si profesionalismul ci cererea.
----------

sus

Denunta
Gawain

23.11.2005 11:12     citat 

----------
Nisreen a scris:
----------
Onush a scris:
Daca ai fi citit tot ai fi vazut ca ti-am raspuns:

De ce? Pentru a scapa de armata uniii, pentru a avea o patalama la mana altii ... in Romania Capitalista daca nu ai facultate nu te angajezi nici ca secretara.

Si daca nu am fost suficient de explicita ... piata a cerut invatamant universitar privat ... pentru ca nu toti cei ce voiau la facultate din varii motive intrau...
In cazul invatamantului primar si liceal nu exista cerere... in conditiile in care abandonul scolar a atins cote alarmante.
Motivul pentru care invatamantul universitar privat a rezistat nu e calitatea si profesionalismul ci cererea.
----------

Cam slabuta motivatia, raportat la abundenta elevilor care hotarasc sa urmeze o forma de invatamant privata. Dar mai bine, spune tu, care a fost motivul tau de a alege o universitate privata? (Inteleg ca ai trecut prin doua.) Asa am putea fi mult mai aproape de adevar.
In afara de asta, nici nu vad ce ar fi rau in faptul ca cei care ies de acolo, raman cu un bagaj de cunostinte (vor nu vor), iar tara tot mai castigata e sa aiba niste secretare semidocte, in locul celor care nu stiu mai mult decat gramajul minim de zahar pentru o cafea buna.

O sa ma repet, raspunzand ultimei fraze postate de tine: cum sa fie cerere pe piata invatamantului privat primar, daca sunt o gramada de locuri, free cost, in scolile de stat?
(Si o rugaminte, te rog sa nu iti inlocuiesti ideile cu puncte de suspensie, pentru a nu intelege gresit in cazul in care ai mai fi avut ceva de adaugat.).
----------

sus

Denunta
Onush

24.11.2005 1:39     citat 

----------
Nisreen a scris:
Dar mai bine, spune tu, care a fost motivul tau de a alege o universitate privata? (Inteleg ca ai trecut prin doua.) Asa am putea fi mult mai aproape de adevar.
In afara de asta, nici nu vad ce ar fi rau in faptul ca cei care ies de acolo, raman cu un bagaj de cunostinte (vor nu vor), iar tara tot mai castigata e sa aiba niste secretare semidocte, in locul celor care nu stiu mai mult decat gramajul minim de zahar pentru o cafea buna.
----------

In cazul meu a fost vorba de decizie parinteasca ... prima data, in 1993, tatal meu a decis ca invatamantul particular e de viitor si nu are rost sa incerc la stat ci ar trebui sa dau la o facultate particulara. "Pe teren" eu am apreciat ca nu ar avea dreptate motiv pentru care m-am intors acasa dupa 6 luni. Dupa 2 tentantive esuate de a intra la stat panica parinteasca m-a indrumat catre o alta facultate particulara, unde doar numele a diferit conditiile fiind aceleasi. Apreciez tenacitatea sotului meu care nu a abandonat ideea de a intra la stat si desi student in anul 3 la Hyperion a ales sa o ia de la capat la facultatea de stat ajungand sa isi cunoasca si "face to face" profesorii pe care ii avea doar cu numele la facultatea particulara Diferenta s-a dovedit imensa atat in abordarea cursurilor de catre profesori cat si in atitudinea studentilor fata de scoala si materie.

Inca ceva...
----------
Nisreen a scris:
Cam slabuta motivatia, raportat la abundenta elevilor care hotarasc sa urmeze o forma de invatamant privata
----------

Calculul e simplu ... daca la o facultate de stat concurenta e de 10 candidati pe un loc, unul intra la stat si din ceilati 7-8 vor intra la o facultate particulara. Asta fara a mai lua in calcul doritorii de studii superiare care isi cunosc nivelul de pregatire se considerandu-l insuficient pentru a intra la o facultate de stat nici nu mai incearca ci dau direct la o facultate particulara.

sus

Denunta
seb

Copii
EUSEBIU MARIUS: 20 ani
BRIANA GABRIELA: 16 ani, 2 luni
DELIA MIHAELA: 16 ani, 2 luni
am nascut deja!

24.11.2005 7:09     citat 

Onush in Galati sunt doua (atit stiu eu) licee particulare.Sa stii ca au destui clienti , iar acum cu greva ei chiar au facut carte.

sus

Denunta
Nisreen

Copii
Mihai Alexandru: 19 ani, 5 luni
Sarah Elisa: 13 ani

24.11.2005 7:22     citat 

[quote]...tatal meu a decis ca invatamantul particular e de viitor ...[quote]

Cred ca are perfecta dreptate! Este absurd sa contesti utilitatea invatamantului privat, e ca si cum ai contesta inutilitatea carbonului din aer doar pe motiv ca nu poate fi respirat.
Aceste universitati particulare, asa cum spuneai si tu, le da sansa unora sa nu piarda pulsul si sa se redirectioneze catre una de stat (cazul tau si al sotului tau), iar altora sa foloseasca timpul mult mai util decat ar face-o daca ar sta acasa sau ar vinde tigari pe tejghea in piata. Si spunea cineva, eu nu cunosc prea bine care e coeficientul de studenti constiinciosi, ca cine vrea sa faca ceva cu viitorul lui o poate face in orice institutie de invatamant, fie ea de stat sau privata, parere la care subscriu.
Acum o sa trec putin la gradinitele particulare. Si acolo cererea e mare. Daca sistemul produce concurenta e binevenit. Numai asa oamenii tind spre mai bine si spre progres.
Ducand o paralela la sistemul de invatamant din State. Acolo merge ca uns. Se iau in calcul mediile din timpul liceului sau banii pe care ii ai. Aici, de exemplu, daca ai pasaport american si studii in State, Anglia sau Canada, nici macar nu mai esti testat. Degeaba vine un inginer din Romania, cu o capacitate extraordinara, din toate punctele de vedere; el va fi defavorizat pentru ca sistemul de invatamant romanesc nu este echivalent cu cerintele pietii. Din punctul asta de vedere, nu neg ca facultatile particulare, ar trebui sa lase pe oricine vrea sa intre, dar sa iasa numai cine merita.
Timpul insa va modela si sistemul din Romania. Deocamdata suntem la inceput si e bine sa nu fim reticenti daca dorim progres si o viata de confortabila, fie ea si modesta.

sus

Denunta
andra_mara

Copii
Andra: 19 ani, 1 luna
Mara : 16 ani, 5 luni
Calin: 8 ani, 3 luni

29.11.2005 1:45     citat 

Sincera sa fiu nici eu nu privesc cu ochi buni facultatile particulare, pentru ca am motivele mele. Cunosc oameni care au inceput facultatea la particular cand ei abia au terminat liceul. Multe facultati nu sint acreditate, asta fiind o alta problema.
Totusi... as da o sansa invatamantului particular, incepand cu gradinitele si scolile primare, si terminand (peste ani buni) cu invatamantul superior.
E bine sa existe o alternativa, e la fel ca la cabinetele medicale particulare si de stat. La inceput eram reticenti, acum prefer sa merg la o clinica particulara.

sus

Denunta
andreeeea

Copii
Patrick: 17 ani, 3 luni

29.11.2005 5:47     citat 

ce parere aveti de invatamintul particular la nevel de scoala primara, (clase 1-4 de exemplu)

la gradinita la care l-am inscris pe patrick au si scoala primara particulara si sint curioasa daca ati opta pentru o astfel de alternativa sau nu facind abstractie de aspectul financiar.

noi am avem 5 ani pina sa se puna problema scolii, dar ma tot gindeam ce as face daca acum ar trebui sa ma hotarasc, oamenii sint faini, eu de gradi sint multumita, se respecta programa nationala + multe optionale, e acreditata de minister... dar tot nu stiu ce as face?
noroc ca nu trebuie sa ma hotarasc acum zambet

voi ce parere aveti?

sus

Denunta
dascalita

29.11.2005 6:27     citat 

Despre scoala primara particulara as dori sa discut...Ca invatatoare sunt convinsa ca mi-ar place asa ceva,tinand cont de faptul ca nu vor fi clase suprapopulate si baza materiala va fi la nivel european...In general scolile particulare lucreaza dupa curriculum national,avand posibilitatea adoptarii unor optionale la cerea parintilor,nu pentru completarea unor catedre.Bine ca mai ai timp sa te hotarasti si sa te interesezi de rezultatele obtinute la scolile pe care le cunosti.!In orasul meu nu este inca scoala primara privata...Sunt sigura ca este o alternativa de luat in seama pentru persoanele care au posibilitati financiare!

sus

Denunta
inaioana

Copii
Katja: 16 ani, 9 luni
Serghei: 14 ani, 8 luni

18.12.2005 10:32     citat 

Se pare ca in Bucuresti exista scoli particulare excelente : Scoala americana , Scoala libaneza (acuma se numeste Cambridge parca) si altele. Problema sunt costurile ; la scoala americana , de exemplu, ajungi cam la 20 000 E pe an, ceea ce , sa recunoastem, este imens pentru majoritatea romanilor. Insa copilul tau daca termina acolo...are toate sansele din lume, poate merge sa lucreze si/sau sa studieze oriunde. Pe cand daca termina la stal la scoala y, la o facultate sau serviciu afara, ii trebuie un an numai sa se dumireasca in ce secol a ajuns.
Eu deja caut serios o scoala buna pentru Katja , pentru cazul in care va invata in Ro...

sus

Denunta
bg

Copii
Bianca Andreea: 20 ani, 7 luni
Radu Tudor: 18 ani, 1 luna

21.12.2005 2:51     citat 

Si eu ma interesez de evaluarea scolilor particulare, cat inca mai am timp (Bianca are inca 5 ani jumate). Am aflat in plus fata de marktwain si scoala americana, de ISB (liceul international de informatica cu foarte multi olimpici la informatica) la care astept costurile ca altfel e foarte interesant si Scoala Europeana (3.000 E/an scolar).
Este adevarat ca m-ar interesa o continuitate si de aceea am cautat cu ciclu primar+gimnazial.
Daca mai aveti impresii, evaluari astept cu interes.

sus

Denunta
andra_mara

Copii
Andra: 19 ani, 1 luna
Mara : 16 ani, 5 luni
Calin: 8 ani, 3 luni

21.12.2005 5:37     citat 

Parca Scoala Europeana se numeste si cea la care este nepoata sotului meu. Platesc 300 de euro pe luna, din care 30 pentru transport. Parintii sint foarte multumiti de conditii. Practic o ia masina dimineata si o aduce la 8, cu lectiile facute pentru a doua zi. Singura nemultumire era legata de firma care face transportul, ca nu-i mai lasa in fata blocului si doar undeva in apropiere. Dupa o discutie cu conducerea scolii au revenit la obiceiuri mai bune.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: