· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Informatii despre crese, gradinite, scoli > ce alegere sa fac?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor ce alegere sa fac?     
rc

Copii
Alexandra: 23 ani, 5 luni
Vladimir: 16 ani, 1 luna

03.01.2006 2:22   ce alegere sa fac?  citat 

scriu pentru prima data la sectiunea 1-3 ani fiindca acum Vladi are 13 luni si sunt intr-un impas; ma tot gandesc ca ar putea sa mearga la o cresa ( privata) unde ar avea posibilitatea sa relationeze cu copii de varsta lui; va rog sa-mi spuneti daca stiti o cresa privata ( de preferat in sectorul 1)
multumesc
rc

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 16 ani, 10 luni
Natalia: 14 ani, 8 luni

03.01.2006 6:29     citat 

Depinde de situatie.
Daca vrei sa il dai la cresa doar ca sa ia contact cu copiii de varsta lui, nu are rost. E suficient sa te imprietenesti in parc cu alte mamici, poti merge in vizite sau poti invita copii la voi.
Dupa 2 ani , chiar 3 devine pregnanta necesitatea de a intra in colectivitate, la varsta asta nu are rost sa il dai la cresa.
Daca insa trebuie sa te intorci la serviciu, asta este, fiecare se descurca cum poate cu copilul. Cand ai rata la masina, la casa, etc si trebuie sa muncesti, nu prea ai de ales.
Eu una am ales sa stau cu ea 2 ani, de la toamna o sa caut o gradinita, sper sa fie pregatita.

sus

Denunta
rc

Copii

04.01.2006 1:01     citat 

din pacate eu am inceput serviciul cand Vladi avea 3 luni si de atunci el sta cu bona; vine in contact cu copii fiindca mai avem o fetita ( mai mare, de 8 ani) , merge si in parc cu bona ( fiindca eu ii cer sa iasa cu el de 2 ori pe zi insa nu bag mana in foc ca asa ar fi) ; am inceput sa ma gandesc la varianta asta cu cresa fiindca sunt din ce in ce mai nemultumita de bona si nici nu am reusit sa gasesc alta
multumesc oricum pt. raspuns
rc

sus

Denunta
marymary

Copii
Maria: 16 ani, 6 luni

04.01.2006 3:04     citat 

<Aceeasi problema o am si eu. Fetita mea are 1,6 ani si vreau sa o dau la cresa. Cel mai bine ar fi in sectorul 1, langa locul de munca. M-am uitat pe internet si iti dau o adresa de site: http://www.gradinite.com/cauta.php?sele...t=Cauta%21
Eu, nu imi pot permite gradinitele particulare. Daca gasesti, in sectorul 1, o cresa de stat, te rog srie-mi si mie.

Iti multumesc anticipat/>

sus

Denunta
rc

Copii

04.01.2006 3:51     citat 

multumesc marymary,
m-am uitat si am gasit ceva interesant, o sa merg sa vad; daca aflu ceva si pentru tine o sa-ti comunic
rc

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 4 luni
D: 10 ani, 10 luni

04.01.2006 4:02     citat 

rc...imi apre rau ca nu stiu ce sfat sa iti dau la problema ta...insa vreau sa te intreb ceva off-topic (sper sa nu se supere nimeni). Si bebele meu are aproape 4 luni si eu vroiam sa incep serviciul, cand mi-am dat seama caacum urmeaza diversificarea...si nu cred ca o bona s-ar descurca confuz Cum s-a intamplat in cazul tau? Ai avut incredere in bona sa se ocupe ea de chestia asta? Eu ma gandeam ca ar trebui sa urmaresc eu insami ce alimente papa copilul, daca ii plac sau nu, ce reactii are...

sus

Denunta
rc

Copii

04.01.2006 4:46     citat 

ana
eu am inceput sa-i dau la 2 luni suc de mar ( el a fost alimentat de la nastere cu lapte praf si atunci am inceput diversificarea mai repede) si apoi suc de morcov, pe astea am apucat sa i le dau eu; cumva am fost nevoita sa am incredere in bona insa atunci era mult mai constiincioasa ( era la inceput) si in plus, sotul meu are biroul acasa, la parter, si participa si el la masa; ceva probleme am avut fiindca Vladi mosteneste un fond alergic si atunci are anumite interdictii ( chiar si la laptele praf - el mananaca si acum lapte hipoalergic) si a trebuit sa-l observam foarte atent dupa introducerea fiecarui "aliment" nou; daca esti nevoita sa incepi serviciul poate ai macar posibilitatea sa vii acasa la ora lui de masa ( daca locuiesti aproape de serviciu) nu cred ca ar fi o tragedie sa lipsesti o ora, sau sotul tau
rc

sus

Denunta
ankalaura

Copii
Eliza: 17 ani, 4 luni
Erika: 12 ani, 6 luni

05.01.2006 11:08     citat 

Sa va spun cum a fost si la noi. Situatia seamana foarte mult cu a ta, rc.
(am mai povestit toate astea, dar cu mult timp in urma, asa ca poate nu se supara nimeni ca mai zic o data sarut )
Eu am inceput serviciul cand fata avea 6 saptamani, si dupa cateva luni in care a stat mama la noi si si-a lasat propria casa la 250 de km, trebuia sa aleg > ori sa o trimit la mama, pentru ca nu putea locui la nesfarsit la noi, > ori altceva.
La momentul respectiv "altceva" a insemnat bona. desi fata avea exact un an, bona nu se descurca bine cu mesele si cu programul ei. E adevarat ca nu mai fusese bona, dar avea proprii copii, era intelectuala ramasa fara serviciu, femeie muncitoare si deschisa la nou DAR nu s-a descurcat. Probabil ca "vremurile" sunt de vina.... Se schimba prea repede.
In afara de alte nemultumiri pe care le-am avut cu bona, si parte cu hrana era un aspect. Eu nu aveam incredere sa o las sa ii faca mancare (a incercat o data si mi-a trecut...) Asa ca ajunsesem sa ma trezesc eu la 5 ca sa ii pot pregati fetei mancare o data la doua zile si tot asa. Dupa trei saptamani am clacat.
Plus ca nu o distra suficient, ori se plictisea, nu stiu...
Ei, asa ca am dus-o la cresa. Privata. Tot de aici de pe site am aflat de cresa asta. E la Piata Alba Iulia. E adevarat, ieftin nu este. Dar nici cu bona nu ieseam mai ieftin, daca socoteam si mancarea si tot consumul....
Sfatul meu este sa duci copilul la cresa - niciodata nu se va compara ce face aici cu ce face acasa, ce invata aici cu ce invata acasa, indiferent cu cine va sta (spun asta testat pe pielea mea), dar mai din primavara, sa se mai incalzeasca. Mai suporta situatia cu bona pana atunci, ca nu mai e mult.

sus

Denunta
rc

Copii

05.01.2006 1:14     citat 

multumesc ankalaura,
asa m-am gandit si eu sa astept pana in luna mai; cresa asta de care spui tu este cumva pe strada Scarlatescu ( Wonderland Nursey School)?
vreau sa va mai intreb , daca exista printre voi persoane care au copii la gradinita de pe stada Intrarea Unditei ( in spatele Ambasadei Chinei), daca sunteti multumite?
rc

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: